جاجیم بافی

jajim-weaving

جاجیم گونه‌ای زیرانداز دورویه است. جاجیم دست‌بافی است از پارچهٔ کلفت شبیه به پِلاس که از پلاس نازک‌تر است و آن را از نخ‌های رنگین و ظریف پشمی یا پنبه‌ای یا آمیزه‌ای از این دو می‌بافند. جاجیم‌ها پرز ندازند و می‌توان از هر دو روی آن استفاده کرد. کوچ‌گردان از آن بهرهٔ زیادی می‌گیرند و کاربرد آن به عنوان روانداز و محافظ سرما است.

جاجیم‌بافی به عنوان یکی از صنایع دستی رایج در ایران است و  در بعضی استان‌ها از جمله آذربایجان شرقی، اردبیل ، کرمانشاه، کردستان، همدان و فارس که از دیرباز بین خانواده‌های روستایی و عشایر رواج داشته‌است. جاجیم به عنوان زیرانداز استفاده می‌شود وهم‌چنین هنگام کوچ عشایر برای بسته‌بندی و جابه‌جایی اسباب و لوازم و گاهی به‌عنوان بالاپوش گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حتی در بین برخی از خانواده‌های روستای جاجیم را به‌عنوان چشم‌روشنی و جهیزیه نوعروسان هدیه می‌دهند و به‌عنوان یادگاری ارزنده سال‌ها در خانوارها باقی می‌ماند.

مواد اولیه جاجیم پشم است و بافت آن شبیه گلیم است، با این تفاوت که جاجیم در چهار تخته بافته می‌شود و پس از بافتن به هم متصل و دوخته می‌شود. در منطقه اورامان و ثلاث باباجانی زنان جاجیم‌هایی را با نقوش متنوع و جنس مرغوب می‌بافند که در نوع خود کم‌نظیر است.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: ساحل
  06 شهریور 1392

  همه طرح ونقشهای قالی چه زیباست این تابلوی نقاشی

  گره زد زن روستایی نخ قالی چه زیباست این تابلوی نقاشی

  همه حاصل رنج وصبر است چه زیباست این تابلوی نقاشی

  بافتهایش از نور چشم چه زیباست این تابلوی نقاشی

  تاروپودش از سادگی دشت چه زیباست این تابلوی نقاشی

  رنگهایش از گلهای دشت چه زیباست این تابلوی نقاشی

  شاعر:ساحل

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   07 شهریور 1392

   بسیار زیبا و دلنشین، سپاس

نظر خودتان را ارسال کنید