خزندگان دریایی ما قبل تاریخ

با وجود اين که شايد سابقه ي بشر بر روي کره ي خاکي به 200 هزار سال هم نرسد، اما ميليون ها سال پيش، زمين ساکنان بزرگ و عجيبي داشت که هنوز راز و رمزهاي زيادي در مورد آنها وجود دارد. دايناسورها و حيوانات عظيم الجثه اي که امروزه نسل اغلب آنها منقرش شده است، با اين وجود دانشمندان و محققان با بررسي فسيل ها و نشانه هاي باقي مانده از اين موجودات، به نتايج جالب توجهي در مورد زندگي و حتي شکل آنها دست يافته اند. يکي از کارهاي جالب و البته سختي که دانشمندان و هنرمندان با همکاري يکديگر انجام داده اند، شبيه سازي و نقاشي دايناسورهاست. به اين ترتيب که محققان و ديرينه شناسان با ارائه ي جزئيات و مشخصات اين جانوران به هنرمندان، به آنها کمک کرده اند تا طرحي از آنها ترسيم کنند. در اين مطلب گونه هايي از اين موجودات ماقبل تاريخ را معرفي مي کنيم.

انواع خزندگان دريايي 

marine-reptiles-1

پلیسیوسورس :

شکل فوق يک جانور خونسرد و از تيره ي خزندگان را نشان مي دهد که درون درياها زندگي مي کرده است. نام اين جانور plesiosaur است و اولين بار بقاياي آن در قطب جنوب کشف شد. اين جانور همان طور که از ظاهرش پيداست، داراي گردني دراز و 4 باله بود. بررسي دندان هاي کوسه يافت شده درون استخوان هاي اين موجود نشان مي دهد که بعد از مرگ به طعمه اي عالي براي ساير موجودات دريايي تبديل شده است.

 

4 گونه شناخته شده دارد. 

معناي اسم : نام این خزنده دریایی ما قبل تاریخ ، ” پلیسیوسورس Plesiosaurus ” می باشد. ( تلفظ صحیح: PLEH-see-oh-SORE-us )
در زبان یونانی ” Plesios ” به معنای ” نزدیک به near to ” و ” sauros ” به معنای ” سوسمار lizard ” است. 

 

دوران زمين شناسي : ابتدای عصر ژوراسیک

 

محدوده زماني: 135 تا 120 میلیون سال پیش

 

محدوده مكاني زندگي: فسیل تقریبا” کامل این جانور در محدوده ای بین انگلستان و آلمان به دست آمد. در اقیانوس ها می زیسته است. 

 

طول : این خزنده بزرگ دریایی ، درازی بدنش بین 3 تا 5 متر بوده است. 

 

وزن : احتمالا” وزنی در حدود 90 کیلوگرم و یا بیشتر داشته است. 

 

تغذيه : از انواع ماهیان مرکب و هشت پایان ، ماهی ها و نرم تنان تغذیه می کرده. او هیچگاه غذایش را نمی جویده و آن را به طور کامل می بلعیده است. 

 

دندان ها: دندان های مخروطی شکل تیزی داشته که در حفره هایی در آرواره اش محکم شده بودند. 

 

توليد مثل : تخم گذار اما مشخص نیست که آیا همانند لاک پشت های دریایی درخشکی تخم گذاری می کرده یا اینکه مثل مارهای آبی در آب اینکار را انجام می داده است. 

 

ساير اطلاعات : از مشخصات بارز پلیسیوسورس ، سر کوچک ، گردن دراز و باریک ، بدن پهن لاک پشت مانند ، دم کوتاه و دو جفت دست و پای بزرگ و دراز پارو مانند بوده است. پوزه کوتاهی داشته اما قادر بوده که دهانش را به مقدار زیادی باز کند. اگر چه گردن دراز و باریکی داشته اما به نظر می رسد که بسیار قوی بوده چرا که انتهای مهره های گردنش تقریبا” تخت بوده اند که نشان می دهد قادر نبوده مشابه حرکتی که در قو ها دیده می شود ، گردنش را خم کند. دست ها و پاهایش ، همانطور که اشاره شد به پارو هایی دراز شباهت داشته اند که هر کدام هم 5 انگشت کامل را دارا بوده و هر یک از انگشتان هم دارای بند انگشت بوده اند. دم کوتاه و نوک تیزی داشته است. اثری از پوستش یافت شده که نشان می دهد ، فاقد فلس بوده و پوست نرمی داشته است.

تایلوسورس:

 7 گونه شناخته شده دارد.

معنای اسم: نام این خزنده دریائی ما قبل تاریخ Tylosaurus است. ( تلفظ صحیح: TIE-low-SORE-us )
واژه ” تایلوسورس Tylosaurus ” از یک کلمه یونانی گرفته شده است. ” tylos ” به معنی ” برآمدگی Knob ” و ” saurus ” به معنی ” سوسمار lizard ” می باشد.

 دوران زمين شناسي: اواسط تا اواخر دوره کرتاسه Cretaceous

 

 

محدوده زماني: 85 تا 80 میلیون سال پیش

 

 

محدوده مكاني زندگي: آمریکای مرکزی

 

 

طول: حدودا” طول بدنش به بیش از 15 متر می رسیده است.

 

 

وزن : احتمالا” حدود 7 تن وزن داشته است.

 

 

تغذيه: گوشتخوار بوده و از ماهی ها ، لاک پشت ها و سایر خزندگان تغذیه می کرده است.

 

 

توليد مثل: تخم گذار

 

 

ساير اطلاعات: تایلوسورس از وابستگان نزدیک مارها و سوسمارهای امروزی بوده است. می توان گفت که این خزنده دریایی در اواخر عهد کرتاسه ، حاکم مسلم شکارچیان اعماق بوده است. او هر جنبده کوچکتر از خود را به محضی که سر راهش قرار می گرفت ، شکار کرده و می کشت. حتی بچه های تایلوسورس هم با طولی حدود یک تا دو متر ، شکارچیان قابلی بوده اند.

 تانیستروفئوس ، آن که گردن دراز است:

 

ظاهرا” سه گونه شناخته شده دارد.

 

معناي اسم: نام این خزنده ما قبل تاریخ Tanystropheus است. ( تلفظ صحیح : TAN-ee-STRO-fee-us )

” تانیستروفئوس Tanystropheus ” به معنی ” آن که گردن دراز است Long Necked One ” می باشد.
 
دوران زمين شناسي: اواسط دوره تریاسه Triassic

 

محدوده زماني: 235 تا 210 میلیون سال پیش

 

محدوده مكاني زندگي: فسیل های این جانور در اروپا و خاور میانه یافت شده اند.

 

طول: طول بدن این خزنده به 6 متر می رسیده است.

 

وزن : حدود 370 کیلوگرم

 

تغذيه: شکل پوزه باریک و دراز جانور و نیز دندان های تیز به هم پیوسته اش این حقیقت را آشکار می کند که این خزنده آبی از ماهی ها تغذیه می کرده است. 

تولید مثل: تخم گذار

ساير اطلاعات: این خزنده از بین سایر خزندگان ما قبل تاریخ بخاطر گردن درازش به راحتی قابل شناسایی است . درازی گردن این جانور به سه متر می رسیده است. جالب اینکه طول گردن این حیوان از طول بدن و دمش ( با هم ) به مراتب درازتر بوده است. با اینحال این گردن دراز فقط 10 مهره داشته است که البته این مهره های گردن هم هر کدام به تنهایی بسیار بلند و کشیده بوده اند. تحقیقات نشان داده که این خزنده ما قبل تاریخ یک خزنده آبی یا نیمه آبی بوده است. آنچه باعث تقویت این دیدگاه می شود محل کشف فسیل های این جانور است چرا که در آن مکان ها فسیل خزندگان خشکی یافت نشده یا کشفشان بسیار نادر بوده است.
  
کرانوسورس ، سوسمار کرونوس:
 
دو گونه شناخته شده دارد / Kronosaurus queenslandicus ، Kronosaurus boyacensis

معناي اسم : نام این خزنده غول پیکر دریایی ” کرانوسورس Kronosaurus ” است. ( تلفظ صحیح : Kroe-noe-sore-uss )
معنای آن ” سوسمار کرونوس Lizard of Kronos ” می باشد. مطابق افسانه های یونان باستان ، سه خدا وجود داشتند با نام های آسمان یا اورانوس Ouranos ، دریا یا پونتوس Pontus و کوه ها یا اورئا Orea . از وصلت آسمان و زمین یعنی اورانوس Ouranos و گایا Gaia ، دوازده تایتان Titan بوجود آمدند که کوچکترینشان کرونوس Kronos , Cronos , Kronus , Cronus نام داشت. مادر و پدر کرونوس یعنی آسمان و زمین یا همان اورانوس و گایا چنین پیش بینی کردند که او روزی توسط یکی از فرزندانش سرنگون خواهد شد. کرونوس برای اینکه از چنین پیش آمدی جلوگیری کند هر بار که صاحب فرزندی می شد ، بلافاصله آنها را می خورد… 

 

دوران زمين شناسي : اوایل دوره کرتاسه Cretaceous

 

محدوده زماني: حدود 120 میلیون سال پیش

 

محدوده مكاني زندگي: بیشترین فسیل های این جانور در استرالیا یافت شده است. آنها در اقیانوس ها زندگی می کرده اند

 

طول : تا سال ها چنین تصور می شد که طول بدن کرانوسورس تا 43 فیت / 13 متر بوده است اما اخیرا” طبق بررسی ها و مطالعات جدید به این نتیجه رسیده اند که نهایتا” بین 30 تا 33 فیت / 9 تا 10 متر طول داشته است. فقط طول سرش به حدود 9 فیت / 2.7 متر می رسیده است. 

تغذيه : از ماهی ها ، ماهیان مرکب و هشت پایان و نیز انواع نرم تنان زمان خودش تغذیه می کرده است. بر سطح فسیل صدف برخی از نرم تنان آن زمان می توان جای دندان های کرانوسورس را به وضوح مشاهده کرد. در معده برخی از کرانوسورس ها ، سنگریزه هم دیده شده که به احتمال قوی برای هضم راحت غذا ، آنها را می بلعیده اند. 

دندان ها: آرواره های بزرگی داشته با ردیف هایی از دندان هایی تیز به بلندی بیش از 25 سانتیمتر. 

 

توليد مثل : تخم گذار . احتمالا” تخم هایش را همانند لاک پشت های دریایی در سواحل می گذاشته است. 

 

ساير اطلاعات : اولین فسیل این خزنده بزرگ دریایی در سال 1889 در کوئینزلند استرالیا کشف شد اما کاملترین فسیلی که تاکنون از این جانور به دست آمده مربوط به فسیلی است که در سال 1977 در کلمبیا یافت شد. شاید بتوان گفت که بزرگترین خزنده دریایی بوده و تا به امروز هم رتبه اول را داراست. کرانوسورس از نظر بدنی ساختاری سنگین داشته اما با این حال از سایر اعضای خانواده اش سریع تر بوده است. سر بزرگی داشته که بیشترش را دهان تشکیل می داده است. چشم هایش بسیار درشت بوده اند. کرانوسورس از هر 4 پایش به طور کامل برای شنا استفاده می کرده است که در باله هایی قوی ، دراز و پهن جای گرفته بودند و هر یک ، در یکی از 4 گوشه بدن درازش قرار داشتند. همانند سایر اعضای خانواده اش دمی کوتاه و باریک داشته که بیشتر از آن برای حفظ تعادل به هنگام چرخیدن کمک می گرفته است. کرانوسورس برای تنفس به اکسیژن هوا وابسته بوده است

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: معین
  12 خرداد 1396

  این موجودات با این عظمت مخلوقات خدا هستن و فقط گوشه ای از قدرت های پروردگارند (ای انسان چه چیز تورا در برابر پروردگارت مغرور ساخته؟)

 2. نویسنده دیدگاه: نا شناس
  15 بهمن 1395

  اطلاعات در باره طول تيلوساروس اشتباهه
  حداكثر طول ١٢ متر بوده

 3. نویسنده دیدگاه: جواد
  05 اردیبهشت 1394

  خدایا من دیگه حرفی ندارم بزنم

 4. نویسنده دیدگاه: مهسا
  15 آبان 1392

  وای خدا چقد ترسناک و وحشتناک بودن. 😯 🙄 ممنون آسمونی جون 😉

 5. نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
  28 شهریور 1392

  راز بقا !؟

 6. نویسنده دیدگاه: فاطمه حیدرپور
  10 شهریور 1392

  سلام
  باتشکر خیلی وحشتناک وزیبا بود.

 7. نویسنده دیدگاه: RAHEL
  27 تیر 1392

  خیلی باحال بود ممنون

 8. نویسنده دیدگاه: ماری
  29 بهمن 1391

  عالی بود.

نظر خودتان را ارسال کنید