مشاور امنیت ملی سابق آمریکا: ایران به برجام پایبند است

به گزارش آسمونی:بن رودز مشاور امنیت ملی دولت اوباما در گفتگو با شبکه تلویزیونی ام اس ان بی سی آمریکا تاکید کرد ایران به توافق هسته‌ای پایبند است و رئیس جمهور آمریکا نیز باید به این توافق پایبند بماند.

مجری شبکه خطاب به بن رودز، گفت: اجازه دهید اول درباره ایران صحبت کنیم زیرا دونالد ترامپ گفته که ایرانیان به «روح توافق هسته ای» – که شما در مذاکرات سِرّی که سرانجام منتهی به دستیابی به آن توافق شد، دخیل بوده اید – پایبند نیستند. دولت آمریکا به طور همزمان، سه شنبه شبِ گذشته تأیید کرد که ایران از مفاد آن توافق پیروی کرده است. منظور از عدم پایبندی به «روح توافق» چیست؟

بن رودز پاسخ داد: این سؤالی است که جوابش «بله یا نه» است و جواب (صحیح) این است که «بله» ایران به توافق هسته ای پایبند است. از این رو، من اصلاً نمی دانم رئیس جمهور ترامپ درباره چه چیزی صحبت می کند.

رودز افزود: یقیناً این مسئله مطرح است که سایر رفتارهای ایران – مانند حمایتش از تروریسم (مقاومت) – وجود دارد که ما نیز در دولت قبلیِ آمریکا قویاً به آن معترض بودیم و من مطمئنم که دولت ترامپ نیز به آن معترض است اما مسئله اصلی این است که آیا شما ترجیح نمی دهید کشوری که چنین طرز رفتاری دارد، سلاح هسته ای نداشته باشد؟

وی افزود: مقامات دولت جدید آمریکا خودشان نیز تأیید کرده اند که این توافق، مؤثر و کارآمد بوده و ایران به مفاد آن پایبند است. من می گویم که دولت آمریکا نیز باید به آن پایبند باشد.

مجری پرسید: البته انتقادهایی از این موضوع وجود دارد مبنی بر این که چرا اصولاً باید وارد مذاکرات درباره توافقی شویم که به مسئله تروریسم و حمایت از آن، رسیدگی نمی کند؟ آیا این کاملاً واضح نیست که ایران نقش آفرینِ بدی در صحنه جهانی است؟

بن رودز پاسخ داد: من می گویم به کره شمالی نظری بیافکنید. توافق ایران همان توافقی است که باعث پیشگیری از آن می شود که کره شمالیِ دیگری به وجود آید. ما بازرسانی در داخل ایران داریم و محدودیت هایی را نیز بر برنامه هسته ای ایران اِعمال کرده ایم تا آنان نتوانند سلاح هسته ای تولید کنند. شما اکنون می بینید وقتی که هیچ توافقی با کره شمالی وجود نداشت، چه اتفاقی افتاده است. کره شمالی توانایی هسته ای دارد و سلاح های هسته ای و موشک آزمایش می کند.

وی افزود: اگر این دولت ترامپ توافق ایران (برجام) را پاره کند، بزرگترین زخمی را که من می توانم تصور کنم در سیاست خارجی به خودش خواهد زد، زیرا اصولاً مقامات آمریکایی با این کار، بحران هسته ایِ دومی را برای خودشان خلق خواهند کرد. این در حالی است که صادقانه بگویم، توافق هسته ای ایران آن مشکل (بحران هسته ای دوم) را کاملاً برطرف کرده است (ایران به سلاح های هسته ای دست نخواهد یافت).

مجری پرسید: اگر به طور همزمان، دولت یا کنگره آمریکا تحریم های سخت تری را علیه ایران وضع کنند، چه طور؟ شما می دانید که طرح هایی در کنگره برای تحریم ایران پیشنهاد شده که هنوز در دست بررسی است. ما در حال حاضر نیز تحریم های سختی علیه ایران – به علت تروریسم و برنامه موشکی این کشور – داریم. آیا وضع تحریم های جدید باعث خروج ایران از توافق هسته ای خواهد شد، یا این که ایران صرفاً مجبور به صدمه دیدن از پیامدهای آن تحریم های قاطعانه تر و پذیرفتن عواقب آن خواهد شد؟

بن رودز جواب داد: زمانی که ما سرِ کار بودیم، با همین مسئله مواجه بودیم. واقعیت این است که برای تحمیل تحریم هایی بر ایران به علت حمایت آن از تروریسمو برنامه موشک های بالستیک این کشور، فضای کافی وجود دارد. با این حال، آنچه شما (دولت و کنگره آمریکا) نمی توانید انجام دهید این است که مجاز نیستید همان تحریم هایی را که به علت توافق هسته ای برداشته اید، بار دیگر بر ایران تحمیل کنید.

وی افزود: از این رو، این فضا وجود دارد که شما افراد یا نهادهایی را به عنوان حامی تروریسم یا کمک کننده به برنامه موشک های بالستیکِ ایران، معرفی کنید و آنان را به طور خاص هدف تحریم هایی قرار دهید اما شما مجاز نیستید از تروریسم یا برنامه موشک‌های بالستیک، به عنوان بهانه ای برای ورود به فضای برجام استفاده کنید، که اصولاً به معنای عمل نکردن آمریکا به مسئولیت ها و وظایف مان در قبال این توافق (برجام) خواهد بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید