نقاشی ویترای روی شیشه

 

خصوصیات رنگ ها

این رنگ ها مخصوص رنگ آمیزی وتزئین سطوح شیشه ای، طلق، پلی استر و پلکسی گلاس، فلز و…..می باشد.
مهمترین ویژگی های این گروه عبارتنداز:

 شفاف، درخشان، پرمایه و مقاوم در برابر نور

پابه این رنگ ها تیز است.

قابل ترکیب با یکدیگر

قابل حل با حلال های نفتی

ایجاد سطوح رنگی مجزا با استفاده از خمیرهای دورگیری (Ceme Relif)

جدول رنگی بسیار متنوع و منحصر به فرد

 

رنگها:

متشکل از ۲۶ رنگ مایع، آماده مصرف، شفاف، براق، پر مایه و مقاوم در برابر نور که قابلیت ترکیب با یکدیگر را دارا می باشند. جهت استفاده از این رنگها و جهت ایجاد سطوح مجزا باید از خمیره های دورگیری (Cerne Relief Out Liner) تیوب های سرسرنگی ۲۰ میلی لیتری در ۷ رنگ موجود است استفاده کنید

محصول رقیق کننده: جهت رقیق کردن این رنگ ها می توان از تینر و یا وایت اسپرایت استفاده کرد، نسبت رنگ به رقیق کننده باید ۲ به ۱ باشد (تینر بدون بو در گروه محصولات جانبی ویترای پیشنهاد می شود).

سطوح کاربردی: شیشه، طلق، پلکسیگلاس، پلی استر، فلز و غیره…..

تمیز کننده قلم موها و سایر لوازم: تینر و یا وایت اسپریت

زمان لازم جهت خشک شدن: زمان مناسب برای خشک شدن رنگ های ویترای ۸ ساعت و خمیرهای دورگیری (Cerne Relif) 30 دقیقه می باشد، مکان مناسب جهت خشک شدن کار محیطی است که هوای آن خشک و ترجیحاً دور از گرد و غبار است.

میزان مقاومت رنگها: رنگ های ویترای پس از خشک شدن دارای استحکام و مقاومن مناسب جهت شستشوی آرام و ملایم (و نه سنگین خیساندن و غوطه ور کردن) هستند، ولیکن سطوح تزئین شده با این رنگ ها جنبه دکوراتیوو دارند و نباید از آن ها استفاده مداوم کرد.

 

 

نمونه رنگها

جدول رنگی بسیار متنوع رنگ های ویترای این مکان را به شما می دهند که خلاقیت های خود را به بهترین نحو ارائه کنید. این رنگ ها را می توان به طور خالص، ترکیبی با یکدیگر و یا با مدیوم روشن کننده استفاده کرد

تزیین ظروف شیشه ای و همچنین آینه ها وگلدانها  با نقاشی های ساده کاری بسیار ساده است که با یادگیری چند تکنیک ساده میتوانید ظرف چند ساعت در منزل انجام دهید. برای نقاشی روی شیشه که آن را ویترای نیز می نامیم، مقداری رنگ مخصوص ویترای -خمیرویترای- -و وسایلی مانند قلم مو و اسفنج می توانید ظروف شیشه ای بسیار معمولی و حتی کم ارزش مثل بطری ها و شیشه های مورداستفاده در خانه رارا به ظروف زینتی و منحصر به فردی تبدیل کنید.  می توانید هروقتکه  که برای خرید  به سوپرمارکت می روید، به شکل ظاهریانواع ظروف وسایل موردنظرمثل ظروف مربا، ترشی، سس و…توجه کنید و ظروفی را که برای آراستن با رنگ و نقاشی مناسب ترند انتخاب نمایید. پس از خالی کردن ظرف آن را خوب بشویید. برایش پاک کردن سطح شیشه از . اگر برچسب روی شیشه به راحتی جدا نمی شود، آن را با آب داغ خیس کنید و پس از برداشتن کاغذ برای پاک کردن باقی مانده اثر چسب از روی شیشه از یک پنبه آغشته به آستون استفاده کنید.

 

 برای نقاشی بر روی شیشه رنگ های مخصوص شیشه در بازار موجوداست. این رنگ ها را می توان به سه گروه تقسیم کرد. گروه اول رنگ های محلول در آب هستند. این رنگ ها نیازی به حرارت دیدن در کوره ندارند. این رنگ ها به ویژه برای نقاشی بر روی وسایلی مانند آینه که نیاز به شست وشو ندارند، مناسب تر هستند. رنگ های محلول در آب همچنین برای بچه ها ایده آل هستند. با این رنگ ها کودکان شما می توانند بدون نگرانی از این رنگ ها برای نقاشی روی وسایل شیشه ای استفاده کنند.

گروه دوم رنگ های مخصوص شیشه هستند که باید در کوره حرارت ببینند. این رنگ ها باید حدود ۳۰ دقیقه در دمای ۲۰۰ درجه سانتی گرادپخته شوند و پس از پخت ثابت شده و قابل شست وشو خواهند بود.رنگ های گروه سوم رنگ های محلول در تینر هستند که اغلب شفاف بوده و بدون حرارت دیدن در کوره نیز می توان ظروف رنگ آمیزی شده با آنها را با دقت و احتیاط شست.

 

علاوه بر رنگ از خمیر ویترای نیز می توان برای ایجاد طرح های خطی برجسته و یا خطوط مرزی طرح های رنگی استفاده کرد. این خمیرها امروزه به صورت آماده در تیوب هایی با سر باریک و مناسب برای رسم

خطوط باریک از فروشگاه های عرضه کننده لوازم هنری قابل تهیه هستند. اما می توانید این خمیر را با پودر مل و چسب چوب نیز تهیه کنید و آن را با قیف هایی که از سلفون درست می کنید، مورد استفاده قرار دهید.

 

روش های متنوعی برای رنگ آمیزی شیشه وجود دارد. برای انتقال طرح بر روی شیشه می توانید به آسانی آن را زیر شیشه قرار دهید و در صورتی که قابل دسترسی باشد با چند قطعه چسب در جای خود ثابت کنید. اگر ظرف شما فرمی مانند یک بطری دارد و نمی توانید طرح را در داخل آن بچسبانید، کافی است آن را لوله کرده و در بطری قراردهید. سپس داخل بطری را با لپه، عدس و یا موادی از این قبیل پر کنید تا طرحی بی حرکت و چسبیده به شیشه باقی بماند.

 

برای رنگ کردن طرح ها علاوه بر استفاده از قلم مو از یک قطعه اسفنج نیز می توانید بهره بگیرید. اسفنج را به کمی رنگ آغشته کنید و با ضربات ملایم رنگ را روی شیشه بزنید تا پوشش کافی را ایجاد کند.

یکی دیگر از تکنیک هایی که برای اجرای طرح های رنگی روی شیشه استفاده می شود، تکنیک استنسیل است. برای این منظور استنسیل طرح مورد نظر را با کاغذ درست کنید و آن را روی شیشه بچسبانید. سپس با یک قطعه اسفنج آغشته به رنگ قسمت های خالی آن را رنگ کنید. برای تزئین انواع ظروف شیشه ای از چسباندن انواع سنگ های زینتی، نگین ها و همچون مهره های شیشه ای تخت نیز بهره می گیرند.روش دیگر برای این پست آموزش نقاشی روی شیشه نقاشی روی شیشه با رنگهای مختلفی انجام میشه : رنگهای اکرلیک ، رنگهای ویترای معمولی و حرارتی و …

 

رنگهای اکرلیک به سادگی به وسیله ناخن پاک می شوند برای همین به این رنگها نقاشی را پشت شیشه می کشند.

در نقاشی به وسیله رنگهای اکرلیک ، ترتیب نقاشی از جزئیات به کلیات است یعنی اجزایی که در نقاشی معمولی در آخر کشیده می شوند در این حالت زودتر کشیده می شوند .

بعد در آخر وقتی تمام رنگها خشک شد یک دست رنگ یکدست هم به پشت کار زده و می گذاریم خشک شود . بعد می شه اونو قاب گرفت تا پشت کار از خراشیدگی حفظ بشه .

 

مزیت نقاشی با رنگهای اکلیک نسبت به ویترای، قیمت بسیار پایین تر رنگهای اکلیک نسبت به ویترای و آسانیِ نقاشی با این رنگهاست . شیشه یکی از مناسب ترین متریال ها برای نقاشی است چراکه تنوع رنگی را به بهترین شکل به نمایش می گذارد.روشهای مختلفی برای این هنر مورد نظر است که عمومی ترین آنها روش استفاده از خمیر ویترای و رنگ آن است.ویژگی رنگ ویترای در این است که خاصیت منیر بودن شیشه را حفظ می کند یعنی عبور نور از شیشه را مختل نمی کند و شما به آسانی می توانید طرف دیگر شیشه را ببینید.

 

 

 

مواد و ابزار مورد نیاز:

خمیر ویترای(ترجیحا مشکی)

رنگ شیشه(رنگهای اصلی و سیاه و سفید)

طرح مورد نظر در ابعاد دلخواه(طرح باید تنوع رنگی زیاد داشته و ظریف کاری اش کم باشد.)

شیشه در ابعاد طرح

پالت رنگ وقلمو(چند سایز)

قطره چکان

 

روش کار:

طرح مورد نظر را زیر شیشه چسبانده و دقیقا منطبق کنید.طراحی خطی طرح را بااستفاده از خمیر انجام دهید.(دقت داشته باشید خطوط شما باید صاف و بدون خط خوردگی باشد.)در صورت خط خوردگی آنرا رها و بعد از خشک شدن خط را با کاتر بردارید.پس از خشک شدن کامل خطوط رنگهای طرح را در پالت تشکیل دهید و بادقت فضای خالی بین خطوط را رنگ آمیزی کنید.برای رنگ آمیزی بهتر است از قطره چکان استفاده شود.

این نوع نقاشی قدمتی طولانی دارد و البته کاربردهای دیگری نظیر ظروف،ویترین مغازه ها وتزئینات دارد و بسیار زیبا و جذاب است.طرح های مناسب برای ویترای شامل طرح های کارتونی،برخی مینیاتورها و ترکیب های ساده هندسی هستند.

 

محصولات جانبی رنگهای ویترای

مدیوم روشن کننده (Lightening) در بطری های ۴۵ میلی لیتری و ۲۵۰ میلی لیتری این مدیوم جهت روشن کردن و رقیق کردن رنگ های ویترای به کار می رود و این در حالی است که کیفیت رنگ کاملاً حفظ می شود و رنگدانه ها از بین نمی رود.

 

مدیوم براق کننده Medium) در بطری های ۴۵ میلی لیتری  :
این مدیوم با قابلیت ترکیب با رنگ های ویترای باعث درخشش آن ها می شود.

 

مدیوم مات کننده (Matt Medium) در بطری های ۴۵ میلی لیتری  :
این مدیوم با قابلیت ترکیب با رنگ های ویترای باعث مات آن ها می شود.

 

ست لوازم ایجاد ترک:

این بسته شامل ۲ بطری ۴۵ میلی لیتری حاوی مایع ایجاد ترک های تزئینی و یک دفترچه راهنما می باشد.

تینر بدون بو (Odurless Mineral Spirit) در بطری های ۷۵ میلی لیتری میلی لیتری ۲۴۵ میلی لیتری ۴۹۵ و ۱ لیتری

این حلال بدون بو جهت رقیق کردن رنگ های ویترای و سرامیک و تمیز کردن قلم موها و سایر لوازم به کار می رود، هیچگونه حساسیت و آلرژی ایجاد نمی کند و به ویژه افرادی که در فضای بسته بندی کار می کنند پیشنهاد می شود.

خمیرهای برجسته دورگیری ویترای (Cerne Relief) در تیوب های ۲۰ میلی لیتری:
این خمیرها به صورت تیوب های سرسنگی می باشد و به طور مستقیم از طریق دهانه نازک آنها قابل استفاده هستند. طرح را ابتدا باید با این خمیرها دورگیری کرد و سپس سطوح ایجاد شده را رنگ کرد.

 

دورگیر فلزی ویترای

(Self Adhesive Lead Strip)
با برداشتن برچسب زیر این دورگیر سربی و چسباندن آن بر روی شیشه می توان فرم ها و نقوش مورد نظر را ایجاد کرد.

 

شیوه استفاده

مرحله اول (آماده سازی)

ابتدا سطح مورد نظر (گلدان) را جهت از بین بردن هر گونه چربی و گردو خاک با کمی آب و صابون پاک کنید. با استفاده از یک مداد نوک پهن مثل ماژیک طرحتان را روی کاغذ پیاده کنید، دقت کنید که طرحتان جهت تنوع و زیبایی بیشتر، حداقل از ۶ قسمت تشکیل شده باشد.

این طرح را داخل ظرف بچسبانید به گونه ای که از بیرون ظرف قابل دیدن باشد.

با استفاده از خمیرهای دورگیری(Cerne Relief) طرح را روی شیشه پیاده کنید و مطمئن شوید که خط دور هر قسمت به طور کامل بسته شود تا از خروج رنگ ها از سطوح و ترکیب آن ها با یکدیگر خوددداری شود.به یاد داشته باشید که هرگز بطری را تکان ندهید زیرا باعث تشکیل حباب در رنگ می شود.

جهت رقیق کردن رنگ می توانید از مدیوم مخصوص آن(Thinner) در گروه محصولات جانبی ، استفاده کنید.پس از انتخاب قلم مویی پهن ، آن را داخل بطری رنگ فرو ببرید به گونه ای که کاملا آغشته به رنگ شود.توجه کنید که میزان رنگ برداشته شده در حد متوسط باشد، زیرا در صورت زیاد بودن، رنگ جاری و در صورت کم بودن راه قلم مو روی آن باقی خواهد ماند.سپس با حرکت دستتان سطح را به طور پیوسته و منظم رنگ کنید.

نکته ۱: پس از هر مرحله استفاده از رنگ در بطری را محکم ببندید تا از خشک شدن رنگ جلوگیری کنید.

نکته ۲ :اگر ظرف خود را از ماشین ظرفشویی بیرون آورده اید جهت نقاشی روی آن باز هم لازم است که سطح آن را تمییز کنید.

 

مرحله دوم (رنگ آمیزی)

جهت رنگ کردن سطح از چه نوع قلم مویی باید استفاده کرد؟
قلم موهایی با موی مصنوعی و یا ترکیبی از طبیعی و مصنوعی و کاملا انعطاف پذیر برای این کار مناسب می باشد. البته نوع قلم مو بستگی مستقیم با سطح مورد نظر شما دارد، جهت رنگ کردن سطوح بزرگ تر می توانید از قلم موهای ابری در سایز های متفاوت و برای سطوح کوچک تر از قلم موهایی با اشکال متفاوت (متناسب با اندازه و طرح مورد نظر )استفاده کنید.

 بعد از گذشتن ۳۰دقیقه که خمیرهای برجسته دورگیری خشک شد می توانید رنگ آمیزی با رنگ های ویترای را آغاز کنید.
با استفاده از قلم موی سرگرد رنگ مورد نظر را به صورت قطره ای داخل سطح بگذارید و رنگ را به صورت یکنواخت پخش کنید (قلم مو را به صورت عمودی در دستتان نگه دارید).

 

مرحله سوم (پختن)

بعد از اینکه مرحله رنگ آمیزی تمام شد، ۸ ساعت به جسم مورد نظر دست نزنید تا رنگ رنگ ها کاملاً خشک شود، در این مرحله بهتر است جسم را در اتاقی که هوای آن خشک و دور از گرد و غبار است قرار دهید. جسم خود را در فر سرد قرار دهید و دمای فر را روی ۱۶۰ درجه سانتیگراد(۳۲۵ درجه فارنهایت) تنظیم کنید ،از زمانی که دمای فر به درجه مورد نظر رسید اجازه دهید که جسم به مدت ۴۰ دقیقه در فر بماند،سپس در فر را باز کنید و اجازه دهید تا جسم سرد شود به یاد داشته باشیدکه هیچیک از فر های آشپزخانه دمای دقیقی را نشان نمی دهند ، پس جهت دست یافتن به نتیجه د

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: عبدالله
  05 اردیبهشت 1396

  سلام . دوستان شما میتونید از رنگ ویترای پایه تینر استفاده کنید که نیازی به پخته شدن نداره و مستقیم میتونید ظروف رو رنگ کنید
  همچنین این رنگ ضد اب و براقه

 2. نویسنده دیدگاه: توران
  22 مرداد 1395

  سلام .من پشت شیشهذای که داشتم را با رنگ های ویتری رنگ کردم پسط از مدتی رنگ من پرید یعنی بنفش پرنگ من تبدیل به یاسی شد من مایع شفاف کننده هم در ان ریخته بودم لطفا علت را برای متن توضیح دهید

  تفاوت رنگ های ویترای که در اخر در فر قرار می دهیم با رنگ های مخصوص شیشه چیست؟اگر رنگ مخصوص شیشه بخواهیم تهیه کنیم

 3. نویسنده دیدگاه: FATEME
  20 آبان 1394

  معذرت میخوام. برا اتاق خواب

 4. نویسنده دیدگاه: FATEME
  20 آبان 1394

  سلام.مدلا خیلی خوب بودن.
  میشه مدلای شاد برای اتاق خئاب بذارید؟؟؟؟
  ممنون…..

 5. نویسنده دیدگاه: tofan
  28 تیر 1394

  زیباست

 6. نویسنده دیدگاه: شراره
  05 خرداد 1394

  سلام عزیزم ممنون به خاطر کارا و آموزش خوبت.من یه سوال دارم شیشه های معمولی مثلا همین شیشه های مربا رئ بزاریم تو فر نمیشکنه؟

 7. نویسنده دیدگاه: آیدا
  19 اسفند 1393

  خیلی زیباست دوست داشتم

 8. نویسنده دیدگاه: متین
  22 بهمن 1393

  لطفا عکس های جدید تری بزارید.

 9. نویسنده دیدگاه: شیما
  29 دی 1393

  سلام، کارهاتون خیلی زیباست، میشه لطفا آموزشگاهی معرفی کنید؟ خودتون هم آموزش میدید؟

 10. نویسنده دیدگاه: رها
  04 دی 1393

  اصلا نیاز ب فر نیست.وسایل و هم تو تمام لوازم هنری ها دارن.تواینترنت هم خیلی عکسای مختلف هست.من کارم ویترای…کار ک تموم شد بزارید تو اتاق تو مسیر باد زودی خشک میشه

 11. نویسنده دیدگاه: باران
  09 آذر 1393

  سلام رنگ ویتراروباتینرقاطی کردم رنگم تیکه تیکه شد چکارکنم؟ازچه تینری استفاده کنم؟

  • نویسنده دیدگاه: شادی
   06 اردیبهشت 1394

   سلام اصلا رنگ ویترای رو با تینر قاطی نکن چون باعث کدر شدنش میشه . از شفاف کننده استفاده کن . تینر روغنی استفاده کردی

  • نویسنده دیدگاه: فاطمه
   28 تیر 1394

   از تینر ۲۰۱۲استفاده کن

 12. نویسنده دیدگاه: Farnaz98
  09 آذر 1393

  سلام میخواستم بدونم اگه تو فر نزاریم موردی داره؟درضمن واسه ولنتاین چند تا طرح میشه بهم معرفی کنید که از کجا پیداکنم؟مرسی

 13. نویسنده دیدگاه: مبینا
  25 اسفند 1392

  سلام
  میخواستم بدونم اگه بعد اتمام کار در فر نگذاریم رنگ ها پاک می شود؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   28 اسفند 1392

   بعد از اینکه مرحله رنگ آمیزی تمام شد، ۸ ساعت به جسم مورد نظر دست نزنید تا رنگ رنگ ها کاملاً خشک شود، در این مرحله بهتر است جسم را در اتاقی که هوای آن خشک و دور از گرد و غبار است قرار دهید. جسم خود را در فر سرد قرار دهید و دمای فر را روی ۱۶۰ درجه سانتیگراد(۳۲۵ درجه فارنهایت) تنظیم کنید ،از زمانی که دمای فر به درجه مورد نظر رسید اجازه دهید که جسم به مدت ۴۰ دقیقه در فر بماند،سپس در فر را باز کنید و اجازه دهید تا جسم سرد شود به یاد داشته باشیدکه هیچیک از فر های آشپزخانه دمای دقیقی را نشان نمی دهند ، پس جهت دست یافتن به نتیجه دلخواه و برای تنظیم دمای فر حتما از گرماسنج داخل فر (در گروه محصولات جانبی این رنگها ) استفاده کنید.

  • نویسنده دیدگاه: شادی
   06 اردیبهشت 1394

   سلا . نه اصلا پاک نمیشود. بعد از خشک شدن رنگ دیگر حتی با شستشو امکان پاک شدن ندارد

 14. نویسنده دیدگاه: قوی سفید
  25 دی 1392

  ممنون از مطالب مفیدتون.خوشحال میشم سری به وبلاگ من بزنید و کارهامو ببینید

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   25 دی 1392

   سلام، کارهای بسیار زیبایی در سایت دارید، به نظر میاد طرح های دیواری و تزئینی بیشتر در چشم هستند، که آرزو میکنیم هر بار طرحی جدید رو رونمایی کنید.
   درباره پست آخرتون پیشنهاد میکنیم برای اینکه مشکلی بابت عکس و آپلود نداشته باشین
   سایت شخصی ایجاد کنید، برای طراحی سایت ما کمکتون میکنیم
   ایمیل بزنید

 15. نویسنده دیدگاه: asal
  25 دی 1392

  ممنون.وسایل ترک ورنگ ها را از کجا خریداری کنیم.باتشکر

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   25 دی 1392

   جای خاصی رو سراغ نداریم، اما فروشندگان لوازم تزئینی احتمالا دارند

 16. نویسنده دیدگاه: لیلا
  29 آبان 1392

  ممنون ادرسی که بتوان این رنگها و ابزار را تهیه کرد ترحیحا سمت شرق تهران دارید

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   01 مرداد 1394

   خرازی ظریف «مهدی» ،چهارراه تلفن خانه هفت حوض

  • نویسنده دیدگاه: fsm_f8
   30 بهمن 1394

   فروشگاه ابتین بالا تر از مترو سرسبز پایین تر از مسجد احمدیه
   توی زیرزمینه

 17. نویسنده دیدگاه: نازنین عقدایی
  29 مهر 1392

  لطفا عکس های بیشتری بگذار 😛 امّا خوب بود 😳 ممنون 😆

 18. نویسنده دیدگاه: ساحل
  21 مهر 1392

  خیلی عالی بود 😉 نقاشی فوق العاده زیباییه 😉 روشیشه بارنگهای شاد وتاثیر گذارومتنوع 🙂 بسیارممنونم 🙂

  • نویسنده دیدگاه: نازنین عقدایی
   29 مهر 1392

   به نظر شما عکس ها کم نبود؟ 🙄

نظر خودتان را ارسال کنید