ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا ثبت نام لاتاری آمریکا کلیک کنید !

زندگی عجیب پنگوئن ها

پنگوئن‌ها پرندگاني هستند كه نمي‌توانند پرواز كنند، اما خيلي خوب شنا مي‌كنند و بيشتر زندگي‌شان را در دريا مي‌گذرانند، آنها پرهاي ضدآب و براقي دارند كه به خشك نگهداشتن بيشتر پوستشان كمك مي‌كند، آنها نسبت به اكثر پرندگان، پرهاي بيشتري دارند، اما هر سال پرهاي قديميشان مي‌ريزد و پرهاي جديدي برايشان رشد مي‌كند. شاه پنگوئن بزرگترین گونه است . قدش در حال ایستاده حدود یک متر است و تقریبا ۴۰ کیلوگرم وزن دارد زیرا زیر پوستش لایه ضخیمی چربی دارد که به وی تحمل زمستانهای سخت قطب را می دهد , جائیکه درجه حرارت تا ۶۰ درجه زیر صفر کاهش می یابد .

آنچه بیش از هر چیز عجیب می نماید اینست که در فروردین ماه هر سال یعنی وقتی پاییز قطب جنوب شروع می شود و زمستان نزدیک می گردد شاه پنگوئن ها دریا را که مملو از مواد غذایی است را ترک می کنند . در حالی که برای سرمای سختی که در پیش است لایه چربی ضخیمی تدارک دیده اند به طرف جنوب بر روی یخها به حرکت در می آیند . وقتی به زمین خشک رسیدن علیرغم سرمای زیاد جفتگیری می کنند .
در ماههای اردیبهشت و خرداد پنگوئن ماده یک تخم می گذارد و بلافاصله آنرا تحویل پنگوئن نر می دهد. پنگوئن نر انرا در میان پاهای پره دار که پر از رگهای خونی است و در نتیجه کاملا گرم است جای می دهد .و از بالا نیز آنرا با کیسه ای که به منظور نگهداری از تخم در هر دو جنس وجود دارد می پوشاند .

پنگوئن‌هاي نر و ماده خيلي شبيه هم به‌نظر مي‌رسند، پنگوئن‌ها داراي رنگ‌هاي متضادند، شكمشان روشن‌تر است و پشتشان سياه است.

در قطب جنوب

خيلي‌ها فكر مي‌كنند پنگوئن‌ها در نيمكره شمالي و قطب شمال زندگي مي‌كنند، اما همه پنگوئن‌ها در نيمكره جنوبي (قطب جنوب) زندگي مي‌كنند. آنها در آب و هواهاي مختلف، از مناطق گرمسير استوايي تا قاره قطب جنوب يخ‌زده زندگي مي‌كنند، اين پرندگان بي‌دفاع معمولا در جزايري كه جانوران درنده ندارد يا روي بخش‌هاي دورافتاده يك قاره زندگي مي‌كنند، هیچ کس نمی داند چرا این پرندگان عجیب چنین سرزمین ناسازگاری را با سرمای شدید و خطرات فراوان آن برای تولید مثل انتخاب کرده اند . اما موفقیت آنها در تولید مثل و تضمین بقای نسل نشان دهنده انتخاب صحیح آنهاست .در حالی که برای مقابله با سرمای شدید کاملا مجهزند به نقطه ای مهاجرت می کنند که امکان هیچ گونه مزاحمتی برای آنان وجود ندارد زیرا هیچ یک از دشمنان آنها توانایی مقاومت در برابر چنان آب و هوای سختی را ندارد . تغذيه پنگوئن‌ها در اقيانوس است، آنها ماهي، خرچنگ‌ و ماهي مركب مي‌خورند.

پنگوئن‌هاي تخمگذار

پس از تخمگذاري پنگوئن ماده، او تخم را به طرف پنگوئن نر روي زمين قِل مي‌دهد و پنگوئن نر، تخم را به مدت 45 روز روي پاهايش نگه مي‌دارد تا گرم بماند و با يخ‌ها تماس پيدا نكد. نكته جالب اينجاست كه قل دادن تخم از پنگوئن ماده به طرف پنگوئن نر، بايد در كمتر از دو دقيقه انجام شود وگرنه تخم يخ مي‌زند و نوزاد از بين مي‌رود. در مدت 45 روزي كه پرنده نر تخم‌ها را روي پاهايش نگه مي‌دارد و مي‌ايستد، پنگوئن ماده مي‌رود و دنبال غذا مي‌گردد، معمولا نر در یک جا ثابت می ایستد زیرا در این مدت غذا نمی خورد و باید کمتر انرژی مصرف کند . وقتی که کولاکها شروع می شوند نر ها دور هم جمع می شوند تا یکدیگر را گرم نگه دارند . 

ماده به محض اینکه تخم را تحویل داد به دریا می رود تا جبران مافات کند وقتی که انرژی و وزن اولیه اش را کسب کرد در حالیکه چندین کیلوگرم ماهی در شکم خود ذخیره کرده است به محل تخمگذاری باز میگردد . تا هنگامی که پرنده ماده از دریا باز می گردد پرنده نر سه ماه تمام غذا نخورده است و بیش از یک سوم وزنش را از دست می دهد . طی این مدت جوجه هم از تخم بیرون آمده و پدر وفرزند غذای کاملی از غذای نیم هضم شده بدن مادر می خورند . از این پس مادر جای پدر را می گیرد این بار نوبت پدر است که به دریا برود . جالب اينجاست كه همه پنگوئن‌هاي ماده به فاصله چند ساعت از بيرون آمدن جوجه پنگوئن، با غذا بر مي‌گردند! حيرت‌انگيز است، نه!

عكاس مجله «ژئوگرافيك» به قطب جنوب سفر كرد و رازهايي از زندگي پنگوئن‌ها را به تصوير كشيد.

بسيار باهوش

اگر از دور، حركت‌هاي جمعي پنگوئن‌ها را ببينيد متوجه خواهيد شد كه آنها در زندگي جمعي و گروهي بسيار هماهنگ زندگي مي‌كنند و از هم‌زيستي مسالمت‌آميزي برخوردار هستند، ضمن اين‌كه پنگوئن‌ها بسيار باهوش مي‌باشند و از قدرت درك بسيار بالايي برخوردارند، همچنين با انسان‌ها روابط عاطفي خوبي برقرار مي‌كنند.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: آرامش
  14 مهر 1398

  بهترین اطلاعاتی که موردنظرم بود…..

 2. نویسنده دیدگاه: لیلا
  23 مهر 1397

  عآآااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالییییییییییییییییییییییییییبووووودوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووس بووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووس

 3. نویسنده دیدگاه: محمد رضا آقاجانی قناد
  18 مرداد 1395

  عالی بود.کاش اسرار بیشتری می آورد.مثلا اینکه مادر صدای بچه اش را از میان یک میلیون پنگوئن می شناسد.وقتی از دریا بر می گردد.

 4. نویسنده دیدگاه: امیر
  16 فروردین 1394

  عالی بود ولی کم بود

 5. نویسنده دیدگاه: زهرا
  24 بهمن 1393

  مررررررررسی عااالیییییی

 6. نویسنده دیدگاه: niloofar
  02 شهریور 1393

  عالیییییییی بود……..ممنون و سپاسگزار

  • نویسنده دیدگاه: تناز
   01 دی 1393

   نیلوفر جان من با نظرت موافق هستم

 7. نویسنده دیدگاه: ...
  30 اردیبهشت 1393

  قشنگ

 8. نویسنده دیدگاه: سمیه
  29 اردیبهشت 1393

  واقعا از این نظمی که بین نر و ماده ها بود به وجد اومدم

 9. نویسنده دیدگاه: علی
  13 اردیبهشت 1393

  خیلی خوب بود مطالب ارائه شده ممنونم

 10. نویسنده دیدگاه: عطیه
  25 فروردین 1393

  عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود.

 11. نویسنده دیدگاه: محمدمهدی مالک
  18 فروردین 1393

  من کلاس دوم هستم.برایم خیلی جالب بود که سردی هوای قطب آنقدر است که تخم در عرض دودقیقه یخ میزندوخوشحالم که اززندگی پنگوئن هااطلاعات جدیدی پیدا کردم.

  • نویسنده دیدگاه: هانیه
   09 آبان 1394

   خانم کوچولو شما به جای نشستن پای نت بشین پاک کتاب
   افرین کوچولو
   همسن تو بودم ختم پدر بزرگم نرقتم چون درس داشتم
   هه

 12. نویسنده دیدگاه: مسعود
  11 بهمن 1392

  خیلی خیلی جالب بودند .خیلی خیلی ممنون

 13. نویسنده دیدگاه: arshin
  09 آذر 1392

  خییییییییییییییلی خوشگلن

 14. نویسنده دیدگاه: شانلی یعقوبی
  01 آذر 1392

  من ممنون هستم که این اطلاعات را در اختیار من گذاشتید خیلی به درد من خورد
  من کلاس دوم هستم

 15. نویسنده دیدگاه: پارسا صمدی
  30 آبان 1392

  خیلی زندگی جالبی دارند من کلاس اول هستم برای درسم تحقیق کردم خیلی اززندگیشون خوشم امد

  • نویسنده دیدگاه: ارتان
   09 آبان 1394

   دختر خوب وقتی کلاس اولی باید تئی کتاب باشی نه توی نت
   من سی سالمه و رئان شناسم که الان اینجام
   افرین دختر خوب

 16. نویسنده دیدگاه: الی
  09 آبان 1392

  خیلللللللللللی دوس داشتنیه 😛

 17. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  29 مهر 1392

  خیلی قشنگ بود 😉 : 8)

 18. نویسنده دیدگاه: شهرام
  29 مهر 1392

  بسیار مطالب جالب و مفیدی ارایه نموده اید. ممنونم

نظر خودتان را ارسال کنید