هدف شغل حسابداری، شرح شغل + حقوق و درآمد

حسابداری یک سیستم است که در آن فرآیند جمع آوری و تهیه گزارش های مالی و صورت های حسابداری انجام می گیرد تا افراد درون سازمان از این اطلاعات استفاده کنند. اما وظایف حسابدار چیست؟ حقوق و درآمد آن چقدر است؟ آسمونی در این بخش شغل حسابداری را به طور کامل به شما عزیزان معرفی می کند. همچنین در پایان این مقاله جدول حقوق و درآمد حسابدار و مشتقات شغل حسابدار را برای شما عزیزان منتشر می کند.

وظیفه اصلی حسابدار چیست؟

کار حسابدار به طور خلاصه، شامل سه مرحله ثبت، تهیه گزارش و ارایه آن است؛ یک حسابدار معمولا اطلاعات مالی را ثبت و گزارشات مالی را تهیه و به مدیریت شرکت یا مراجع قانونی ارائه می کند. حسابدارن داده های خام را در دفاتر و نرم افزارهای حسابداری ثبت و به آنها نظم می بخشند. محصول نهایی کار یک حسابدار گزارشات و صورت های مالی است که مبنای تصمیم گیری ذینفعان (مدیران، مجامع عمومی سازمان، سرمایه گذاران، دولت و…) می باشد.

شرکت حسابرسی

حسابدار سرپرست چه وظیفه ای دارد؟

کار حسابدار سرپرست یا رئیس حسابداری معمولا پیچیده تر از حسابداراست و او باید علاوه بر وظایف ذکر شده، بر فعالیت سایر حسابداران نیز نظارت دارد و مشکلات احتمالی آنها را حل و فصل می نماید. همچنین رئیس حسابداری علاوه بر بررسی و تهیه گزارشات مالی، باید در مورد یافته های خود به مدیریت و سایر ذینفعان توضیح دهد. در این خصوص باید جلساتی حضوری با مدیران شرکت/سازمان و یا حسابرسان داخلی و یا خارجی داشته و گزارشات مکتوب و مبتنی بر استاندارهای مالی و حسابداری تهیه و ارائه نمایند.

ارتقاء از حسابداری به مدیریت مالی

از سوی دیگر یک حسابدار متخصص و یا رئیس حسابداری، در آینده می تواند مدیر مالی یک سازمان یا شرکت گردد. یعنی می تواند به مدیریت یک شرکت ایده بدهد که منابع موجودش را در چه راه هایی سرمایه گذاری نماید تا استفاده بهینه از آن صورت گیرد و یا اگر شرکت به منابع مالی جدید نیاز داشت یک مدیر مالی بر اساس دانش آکادمیک و تجارب حرفه ای خود می تواند بگوید که از چه طریقی باید تامین مالی کرد.

حسابداری در حوزه های تخصصی

بسیاری از حسابداران بسته به نوع سازمان هایی که برایشان کار می کنند، در حوزه خاصی متخصص می شوند مثلا بعضی در حوزه بیمه، برخی در حوزه سلامت و برخی نیز در حوزه پیمانکاری فعالیت دارند.

ساعت و محل کار حسابدار

اکثر حسابداران در ادارات و شرکت ها کار می کنند. اگرچه برخی از آنها در خانه مشغول به کارند. اغلب آنها به صورت تمام وقت کار می کنند. البته در زمان های خاص مانند پایان سال مالی (در ایران مصادف با اسفند ماه) یا زمان ارائه اظهارنامه مالیاتی که در ایران مصادف با اوایل تابستان است ساعات کاری آنها افزایش می یابد.

وظایف حسابدار

  • ثبت اسناد حسابداری در دفاتر و یا نرم افزار حسابداری؛ با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه نرم افزار صورت گرفته است، امروزه کمتر سازمان، شرکت، فروشگاه، تولیدی و یا اداره ای به صورت دستی به امور حسابداری و حسابرسی رسیدگی می کنند. استفاده از نرم افزار حسابداری در روند حسابرسی سرعت و دقت بیشتری را ایجاد می کند.
  • تهیه و بررسی صورت های مالی و کسب اطمینان از درستی و انطباق آنها با قوانین و مقررات مالی و محاسباتی جاری کشور
  • محاسبه بدهی مالیاتی، تهیه اظهارنامه مالیاتی و نظارت بر پرداخت صحیح و به موقع مالیات ها
  • ثبت درآمدها و هزینه های شرکت و کنترل حساب سود و زیان و ارائه گزارش های دوره ای در این خصوص به مدیریت
  • تهیه، سازماندهی و نگهداری گزارشات مالی قانونی
  • ثبت اطلاعات کارکنان و محاسبه حقوق و دستمزد ماهیانه آنها و پرداخت فیش حقوقی به آنها. در انجام این مرحله نیز می توان از امکانات موجود در نرم افزار حسابداری بهره برد.
  • ارزیابی عملیات مالی و پیشنهاد بهترین روشها به مدیریت
  • پیشنهاد روشهای کاهش هزینه، افزایش درآمد و بهبود سود

13 شغل در رشته حسابداری و میزان حقوق هر یك

عنوان شغلیمیزان تحصیلاتسوابق كاریحداقل حقوقحداكثر حقوق
كمك حسابدارفوق دیپلم یا لیسانس حسابداریزیر 5 سال600 هزار تومان800 هزار تومان
حسابدارلیسانس حسابداری5 سال800 هزار تومان200 / 1 میلیون
حسابدار مالیلیسانس حسابداری5-7 سال1 میلیون1/5 میلیون
حسابدار صنعتیلیسانس حسابداری5-7 سال1/5 میلیون2 میلیون
حسابدار فروشلیسانس حسابداری5-7 سال800 هزارتومان1 میلیون
حسابدار انبارلیسانس حسابداری5-7 سال800 هزار تومان1 میلیون
حسابدار ارشدلیسانس یا فوق لیسانس حسابداری5-7 سال1/2001/700
رئیس حسابداریلیسانس یا فوق لیسانس حسابداری10 سال1/8002/500
مدیر مالیفوق لیسانس حسابداری10-15 سال4 میلیون6 میلیون
معاونت اداری و مالیفوق لیسانس یا دكترا حسابداری10-15 سال7 میلیون12 میلیون
حسابرس داخلیفوق یا لیسانس حسابداری10 سال2 میلیون3 میلیون
سرپرست حسابرسیفوق یا لیسانس حسابداری10 سال3 میلیون3/5 میلیون
مدیر حسابرسی داخلیفوق یا لیسانس حسابداری10 سال3/5 میلیون4 میلیون
0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید