فناوری های جدید ایران

ایران از جمله کشورهایی است که با وجود تحریم های بین المللی که در۳۰ سال گذشته تقریبا در همه زمینه های تحقیقاتی بر آن حاکم بوده است اما در زمینه تکونولوژی و فناوری پیشرفت های زیادی داشته است. آسمونی در این بخش نگاهی به فناوری های ایران می اندازد. با ما همراه شوید.

با در نظر گرفتن فرار مغزها در ایران و رابطه سیاسی ضعیف او با آمریکا و دیگر کشورها، جامعه دانشگاهی ایران همچنان بارور مانده است اگرچه تحریم‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها را برای خریدن تجهیزات یا فرستادن افراد به ایالات متحده برای دیدارهای علمی دچار مشکل کرده است.

بارور ماندن دانش در ایران علی‌رغم تحریم‌ها و فرار مغرها به دلیل پتاسیل عمیق ایرانی‌ها در زمینه‌های علمی در جهان است که می‌توان آن را با آلمان یا ژاپن قیاس کرد. فرار مغرها ضربات جدیدی بر جامعه ایران وارد کرده زیرا اصولاً بهترین‌ها از کشور خارج می‌شوند. به عنوان مثال ایرانیان مقیم آمریکا، تحصیلکرده‌ترین گروه نژادی در کشور آمریکا محسوب می‌شوند.

بر طبق اداره آمار آمریکا در سرشماری سال ۲۰۰۰، نزدیک به ۲۷٪ ایرانیان آمریکایی دارای مدرک کارشناسی ارشد به بالا بودند، که این میزان در میان گروه‌های مهاجر آمریکایی دارای رتبه نخست است؛ و بیش از ۵۶٪ ایرانیان مقیم آمریکا دارای مدرک کارشناسی می‌باشند، که در میان ۶۷ گروه مهاجر آمریکا دارای رتبه دوم است.

همه این‌ها نشان می‌دهد که جایگاه ایران کنونی با پتانسیل واقعی خود تفاوت عظمیمی دارد. به گفته میلانی، دانشکدهٔ علوم سیاسی دانشگاه استنفورد فرار مغزها در چند سال اخیر ۳۰۰ برابر جنگ ایران و عراق به اقتصاد ایران صدمه زده است. حتی می‌توان این ادعا را کرد که اگر فرار مغرها این قدر بالا نبود جایگاه ایران در بین کشورهای پیشرفته قرار داشت. فرارمغزها آنقدر بالاست که صندوق بین‌المللی پول در گزارش سال ۲۰۰۹ خود اعلام کرده‌است ایران به لحاظ مهاجرت نخبگان، در میان ۹۱ کشور در حال توسعه یا توسعه نیافته جهان، مقام نخست را داراست. اما از طرفی نیز بر طبق گزارشی دیگر، تعداد دانشجویان ایرانی در مقاطع پیشرفته دانشگاهی در سالهای اخیر سیر نزولی داشته‌است.

بعد از انقلاب ۵۷ در ایران تلاش‌هایی توسط برخی از عالمان دینی اسلامی صورت گرفته است که علوم مدرن را اسلامی سازی کنند و برخی معتقدند همین امر باعث رشد روزافزون علم در ایران شده است. در حال حاضر ایران در پی آن است که در همه صحنه‌های علمی خودکفا شود.

سهم ایران از تولیدات علمی دنیا ۱٫۴ درصد و سهم تولیدات ۱۶۲ کشور در حال توسعه به استثنای چین، برزیل، ایران و هند کمتر از ۲٫۵ درصد است. بر اساس آمارهای بین‌المللی ایران به لحاظ تولید مقالات علمی در رتبه ۱۷ پایگاه اسکوپوس و ۲۲ پایگاه ISI قرار دارد و رشد تولیدات علمی کشور ما با ۶۸۲ درصد در طول یک دهه گذشته مقام اول دنیا را به خود اختصاص داده است. رشد تولیدات علمی ایران در رشته بیولوژی در این مدت ۱۲ برابر و رشد تولیدات علمی در حوزه پزشکی ۹ برابر شده است.

گرچه خیلی‌ها هم برعکس این مسئله می‌اندیشند زیرا بعد از انقلاب، حکومت ایران بسیاری از افراد تحصیل کرده را از کشور تبعید کرده است مانند رامین جهانبگلو، احسان یارشاطر، هاله اسفندیاری، کیان تاج‌بخش و شیرین عبادی.

بودجه علمی ایران در سال ۱۳۸۴ حدود ۹۰۰میلیون دلار تخمین زده شده است که در ۱۵ سال‌های اخیر هم تغیر چندانی نداشته است. در اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی حدود ۰/۴ در صد تولید ناخالص داخلی ملی به توسعه علم اختصاص داده شده بود که ایران را از این نظر در رتبه بسیار پایین‌تر از کشورها و جوامع صنعتی قرار دارد در حالی که متوسط جهانی ۱/۴ درصد است.

علوم محاسباتی و نظری در ایران بسیار توسعه یاقته است بطوریکه علی‌رغم مشکلات و تحریم‌ها دانشمدان ایران از بهره‌وری بالای بر خوردار بوده‌اند و در زمینه‌های مختلف علمی مانند داروشناسی و شیمی آلی تحقیقات زیادی انجام گرفته است. داشمندان زیست‌فیزیک ایران از دهه ۹۰ میلادی شهرت جهانی زیادی به دست آورده‌اند.

همکاری علمی

ایران سالانه سمینارهای متعددی در تریتب داده و از داشمندان معروفی از سراسر جهان دعوت می‌کند. از این سمینارها می‌توان به فستیوال خوارزمی و زکریای رازی اشاره کرد. شخصیت‌های مطرح علمی که بعد از انقلاب از ایران دیدن کرده‌اند عبارتند از بوروس آلبرتس ،فرانک رولند ،کورت ووتریش ،استیون هاوکینگ و پیر-ژیل دو ژن

هوافضا

رشته هوافضا مدت زمانی است نه چندان زیاد در ایران و دانشگاه‌های ان آمده است که مندسان و پژوهشگران زیادی از این رشته فارغ‌التحصیل شده‌اند. صنعت هوافضا روبه رشد است وپیشرفت‌های زیادی داشته است.

مشارکت ایرانیان در علم نوین

سازمان یونسکو درجدیدترین گزارش سال ۲۰۱۵ خود دربارهٔ وضعیت علمی کشورهای مختلف، ضمن اذعان به رشد علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران در شرایط تحریم، اعلام کرد که تجربه ایران در این زمینه، چشم‌اندازی منحصر به فرد ارائه می‌کند. ایران با ایجاد اقتصاد مقاومتی در سال ۲۰۱۴، به تحریم‌ها واکنش نشان داده و سیاستگذاران به سرمایه‌های انسانی این کشور برای تولید ثروت نگاه کردند و حال به این نتیجه رسیده‌اند که آینده ایران در گذار به اقتصاد دانش بنیان نهفته است. یونسکو همچنین اعلام می‌کند که تحریم‌ها علیه ایران یک نتیجه پیش بینی نشده ولی در عین حال خوب نیز داشتند و در حالیکه دولت دیگر اتکایی به دلارهای نفتی نمی‌تواند داشته باشد، تلاش خود را بر اصلاحات و کاستن هزینه‌ها معطوف کرده و بودجه‌های منظم تری را برای بهبود علوم ارائه داده است.

رشد دانش در ایران

ایران (تا ۲۰۱۰) رتبه نخست رشد در علم و فناوری را داراست.

دستاورد دانشمندان ایرانی در سراسر جهان

 • برجسته‌ترین نوآوری‌ها و یافته‌های دانشمندان ایرانی خارج از ایران از این قرارند:

 • ساخت قلب مصنوعی توسط توفیق موسیوند

 • کشف و به کارگیری هموگلوبین A1C توسط ساموئل رهبر

 • ساخت نخستین لیزر گازی توسط علی جوان

 • کشف یاخته‌های ریشه تومه‌ای-زایشی توسط کریم نیرنیا

 • قضیه وفا-ویتن توسط کامران وفا

 • نظریه مجموعه‌های فازی توسط لطفی عسکر زاده

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: سینا خوش سیر
  30 فروردین 1398

  سلام.
  ممنون بابت مطالب خوبتون.
  شرکت ما در زمینه اعزام دانشجو به خارج از کشور فعالیت می‌کنه.
  خوش حال میشیم اگه به سایت ما سر بزنید.
  www,seslaws.com

 2. نویسنده دیدگاه: Tamina
  07 خرداد 1396

  انرژی انسان دو ویژگی دارد که هر دو را مابقی انرژی ها ندارند. انرژی بدن من و شما قابل هدایت به یک سمت مشخص است . اگر به چیز یا فرد مشخصی فکر کنیم انرژی ما به سمت همان میره. خیلی وقتا میشه که به کسی زنگ میزنیم و میگه : – چه خوب شد زنگ زدی , – داشتم بهت زنگ میزدم , – داشتم بهت فکر میکردم , – حلال زاده ای دیگه , – دل به دل لوله کشی داره و… . نککته فوق العاده جالبش اینه که ما به محض ایننکه به شخص یا چیزی خاص در هر جای دنیا که فکر کنیم انرژ های ما بلافاصله به سمت اون حرکت میکنه و میرسه بدون سپری شدن زمان. مهم نیست که اینجا باشیم یا مکان , کشور دیگه . در فیزیک به این میگن : جهش کوانتومی . اینکه انرژی ما از زمان عبور میکند. پس به محض اینکه ما به فردیا چیزی بیندیشیم انرژی ما قبل از او حاضر است . یه وقتایی دارین تو خیابون راه میرید. حس می کنید که یکی داره نگاه تون میکنه بر میگردید و
  می بینید که واقعا” داره نگاه تون میکنه . شما چطور حس کردید که یکی نگاه تون میکنه ؟ قبول دارین یکی که بهتون نگاه میکنه داره به شما فکر هم میکنه ؟ انرژی اون شخص رو دریافت کردید و خب نتیجه تحلیلی که مغز شما از اون انرژی میکنه میشه ” حس ” شما . شکل پر رنگ اینو میگن : ” تله پاتی ” که آدما یاد میگیرن با تبادل انرژی فکر همو بخونن. انرژ من و شما مثبت و منفی میشه ولی انرژی اجسام همیشه خنثی است . اگه ما حالمون خوب باشه , آروم باشیم , عشق بورزیم, اگه لطفی کنیم یا دعا بخونیم این انرژی مثبته . حالا اگه غر بزنیم , اذیت کنیم , عصبانی بشیم , استرس یا نگران باشیم , انرژی ما مسلم که منفی است . اما انرژی اجسام گفتیم خنثی است ولی انرژی من و شما میتونه اونو هم مثبت و هم منفی کنه . آدمایی که مثبت هستن ( افکار خوب دارن و روحیه عالی ) انرژی شون مثبته و آدمایی که منفی هستن ( روحیته درم و داغونی دارن ) انرژی شون هم منفیه . یکی از بحث های مهم موفقیت اینه که : تا جایی که میتونی از آدمای منفی دوری کن و به آدمای مثبت بچسب ( البته نه مثه اینم جالبه !) و چرا ؟ چون انرژی اونا رو ما اثر میزاره . آدم مثبت دیدی , چی کار میکنی ؟ بهش می چسبی و شادی آوره , آدم منفی دیدی ” در رو ” چرا ؟ چونکه افسرده دل افسرده کند انجمنی را . یه ماه با یه آدم غرغرو راه برو , بعد می بینی وقتی راه میری خودتم غر میزنی . قدیم یه موضوعی
  بود به نام شاید ” مجاورت ” . اگه عارفی , پهلوونی بود , عده ای به نام ” مرید یا نوچه ” دو رو برشون بودن . این مرید ها یا نوچه ها همش حس خوبی داشتن . راستی این حس خوب به خاصر چی بوده ؟ بله همون انرژی فوق العاده مثبتشون.
  هاله های انرژی در اطراف دو قسمت از بدن ما تراکم بیشتری دارند. چشم ها و دست ها .
  خوب مطلب مفصله در خاتمه : – مراقب افکارت باش که گفتارت میشن , مراقب گفتارت باش که رفتارت میشن , مراقب رفتارت باش که عادتت میشن , مراقب عادتت باش که شخصیت تو مین , مراقب شخصیتت باش که سرنوشتت میشن .
  گاهی لازمه کوتاه بیایی ,نگاهتو به سمت دیگه بدوزی .. صبور باید باشی و مصمم مشکل دنیای فعلی اینه که چیزها برای دوس داشتن و متاسفانه انسان ها برای استفاده کردن بهتره لفط درستشو بگم : سوء استفاده چرا که استفاده مثبته .
  تشکر از اجازه قرار دادن این مطلب . و تامینا به علم روان شناسی و متا فیزیک که دیدگان رو بهتر و روشن تر به مسائل و مشکلات رویدادها باز میکنه علاقه داره . آب در عین نرمی و لطافتش در مقام مقایسه با سنگ به مراتب سرسختتر و در رسیدن به هدفش لجوج تر و مصمم تره . سنگ پشت اولین مانع جدی می ایسته ولی آب راه خودشو به سمت دریا پیدا میکنه …
  تامینا در نهایت طبع گاه شوخی بوقتش جدی میشه طوری که می بینید اینم جالبه ! میخ کوب شد چه جورم ادامه داره.

 3. نویسنده دیدگاه: Tamina
  07 خرداد 1396

  برای تمام عزیزانیکه در مسیر تحقیق بررسی اختراعات و…. همت و تلاش نموده آرزوی موفقیت بیشنر داشته که تصویر زیباتری از سرزمین شان را به دنیا از لحاظ تکنالوژی علم و … نشان دهند. راستش بی ربط شاید نباشد که مطلب انرژ انسان را در این
  قسمت قرار دهم . با کسب اجازه از جناب مدیر سایت .
  مرسی

نظر خودتان را ارسال کنید