زبان فارسی چندمین زبان دنیاست؟

فارسی یا پارسی یکی از زبان های جهانی است که در کشورهای ایران، افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان به آن سخن می گویند.  به زبان فارسی پارسی نیز می گویند. زبان فارسی در افغانستان به طور رسمی دری و در تاجیکستان تاجیکی خوانده شده است. آیا می دانید زبان فارسی در جهان چه جایگاهی دارد؟ آسمونی در این بخش مطالب مفیدی در همین مورد برای شما عزیزان تهیه کرده است.

انسان، موجودی جمعی است و ارتباط داشتن با دیگران و گذراندن وقتی هر چند اندک با آن ها از نیازها و ضرورت‌های زندگی هر کسی است؛ چون بشر دوست دارد که تجربه ها، علاقه ها، غم ها و آلام خود را با انسان هایی از جنس خود شریک شده و اطلاعات زندگی اش را با دیگران به اشتراک بگذارد.

این برقراری رابطه از طریق زبان هموار می‌شود و زبان عامل انتقال اطلاعات از یک فرد به شخصی دیگر محسوب شده و مردم در قالب کلمه و جمله، افکار خود را به هم شناسانده و به فریاد درد های مشترکشان بر می خیزند.

با پیشرفت تکنولوژی و علم کامپیوتر و شکل‌گیری عالمی دیگر با عنوان دنیای مجازی، نیاز انسان به برقراری رابطه با دیگران از گذشته پیشی گرفته و اگر در زمان های قبل رابطه برقرار کردن محدود به آشنایان و اطرافیان هر فردی بود، این روزها دایره ارتباطات هر فرد به همه انسان هایی که در زمین زندگی می کنند، محدود می‌شود.

اما افرادی که این روزها در پنج قاره مختلف به هم پیوند خورده اند، از زبانی مشترک برخوردار نیستند و به گویشی واحد نیاز است تا مردم دنیا در قالب کلمات آن زبان خاص به معاشرت با هم پرداخته و در جهت نیل به اهداف مشترکشان پیش روند.

زبان جهانی، به زبانی اطلاق می شود که در بیشترین کشورهای جهان صحبت و فهمیده شود، البته عوامل زیادی در میزان محبوبیت یک زبان خاص در میان جهانیان مهم است و این عوامل باعث شده تا ابتدا انگلیسی و سپس اسپانیایی با عنوان زبان های بین المللی شناسانده شوند. اما جایگاه زبان فارسی در میان این حجم عظیم از زبان‌ها کجاست؟

غناي ادبيات فارسي  كه مملو از تلميحات، تعابير و ظرايف شوق‌انگيز و منطبق و سازگار با فطرت انسانهاست، در دنياي امروز، همچنان جان و روان مخاطبان و علاقه‌مندان خود را تحت تاثير قرار مي‌دهد و بدون شک زبان فارسی یکی از خوش‌آهنگ‌ترین زبان‌هاست که گوش کسانی را هم که به این زبان مسلط نیستند، می نوازد.

بدون شک می توان گفت ادبيات فارسي يكي از مهمترين حلقه‌ها در سلسله آثار ادبيات جهاني و گوهری ممتاز در شرق زمين و دنيای اسلام است كه در واقع محصول فرايندی عظيم از برخوردها و تاثيرپذيري‌های متقابل است كه در طول قرن‌ها انجام پذيرفته و آن را به يكي از بزرگترين ميراث‌ فرهنگي بشريت تبديل كرده است.

در حال حاضر در بسياري از كشورهاي اروپايي و آمريكا، زبان فارسي آموزش داده مي‌شود که این خود گواهی بر غنای ادب فارسی و جایگاه والای آن در میان دیگر زبان‌های ملل است که منشا این اهمیت هم به دانش و بینش و فرهنگ بالای مردم ادیب این مرز و بوم، از گذشته تا حال باز می‌گردد.

این حجم از خوش آهنگی و انسجام در ادب پارسی باعث شده که در سال‌های ۲۰۱۰ ، ۲۰۱۱ ، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ به ترتیب جایگاه زبان فارسی به رتبه‌های ۲۹ ، ۲۴ ، ۲۲ و ۱۷ ارتقا یابد. همچنین در سال ۲۰۱۴ زبان فارسی از این حیث رتبه ۱۷ دنیا را در اختیار دارد.

شاید زبان پارسی، زبانی جهانی نباشد و مردم دنیا با آن روز خود را نگذرانند اما به جرات می توان گفت که نوای گوش نواز این زبان در جهان طنین انداز است و فارسی از جمله زبان‌هایی است که در فرایند پیشرفت جوامع و علم، برقراری ارتباط و مطالعه تاریخ پیشینیان به کار کارشناسان می آید.

به هر حال ایران مهد پرورش شاعرانی همچون فردوسی، حافظ، سعدی، مولانا و … است و وقتی زبانی این تعداد شاعر پر آوازه  داشته باشد، بدون حتم زبانی خوب و باحجم  قابلیت های بالا است که باید قدر آن را دانسته و در حفظ و نگهداری آن اهتمام ورزید. باشد که زبان پارسی تا ابدیت جاودانه بماند.

10 زبان اول دنیا را بشناسید!

 1. زبان چینی مندرین

تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: یک میلیارد نفر

اولین زبان که مردم بیشتری بوسیله ی آن با هم ارتباط برقرار می کنند مربوط به پر جمعیت ترین کشور جهان است. زبان چینی مندرین دو برابر بیشتر از زبان انگلیسی که در مقام دوم است مورد استفاده قرار می گیرد. اما فکر نکنید یاد گرفتن این زبان ساده است. صحبت کردن به این زبان می تواند بسیار هم مشکل باشد چون هر کلمه به چهار روش یا آوای مختلف تلفظ می شود و برای افراد مبتدی تشخیص دادن این آوا های مختلف مشکل است. اما اگر بیش از یک میلیارد نفر توانسته اند به این زبان صحبت کنند، حتماً شما هم می توانید.

پس تلاش کنید به زبان چینی مندرین بگویید سلام.

برای گفتن سلام به زبان مندرین بگویید: نی هائو(Nee HaOW) بخش هائو را باید به عنوان یک هجا تلفظ کنید اما به طوری که در وسط بخش صدای شما اصطلاحاً پایین بیاید و در انتها دوباره بالا رود.

 1. زبان انگلیسی

تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: ۵۰۸میلیون نفر

با وجودی که زبان انگلیسی دراین ایست اول نیست اما زبان رسمی بسیاری از کشور ها است. مردم در تمام دنیا به این زبان صحبت می کنند از جمله نیوزیلند، آمریکا،استرالیا، انگلستان، زیمبابوه،جزایر کارائیب،هنگ کونگ، آفریقای جنوبی و کانادا.

برای گفتن سلام به زبان انگلیسی بگویید: هِلو (Hello)

 1. زبان هندی

تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: ۴۹۷میلیون نفر

زبان هندی ، زبان اصلی کشور پر جمعیت هندوستان است و به لهجه های مختلف تکلم می شود. بسیاری از متخصصین عقیده دارند که جمعیت هندوستان بزودی از چین هم بیشتر خواهد شد اما از آنجایی که زبان انگلیسی هم در کشور هندوستان اهمیت زیادی دارد و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، زبان هندی اولین زبان جهان نخواهد شد. اگر دوست دارید با این زبان آشنا شوید یک فیلم هندی اجاره کنید. صنعت فیلم سازی در کشور هند بسیار پر قدرت است و سالانه صدها فیلم حادثه ای، عاشقانه و موزیکال را روانه ی بازار می کند.

برای گفتن سلام به زبان هندی بگویید: نَماسته (Nah-MAH-stay)

 1. زبان اسپانیایی

تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: ۳۹۲میلیون نفر

علاوه بر همه ی دانش آموزانی که در دبیرستان زبان اسپانیایی را انتخاب می کنند تقریباً در همه جای آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی مردم به این زبان صحبت می کنند. علاوه بر اینها در کشور های اسپانیا، کوبا و آمریکا هم از این زبان استفاده می شود. مردم آمریکا علاقه ی زیادی به زبان فرانسوی دارند و بسیاری از لغات انگلیسی از زبان اسپانیایی وام گرفته شده اند.

برای گفتن سلام به زبان اسپانیایی بگویید: او لا (OH-la)

 1. زبان روسی

تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: ۲۷۷میلیون نفر

زبان روسی هم که یکی از ۶ زبان رسمی سازمان ملل متحد است، علاوه بر کشور مادر (یعنی روسیه) در کشور های بلاروس، قزاقستان و حتی آمریکا هم برای صحبت کردن استفاده می شود.

برای گفتن سلام به زبان روسی بگویید: زدراست وت یا (ZDRAST-vet-yah)

 1. زبان عربی

تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: ۲۴۶میلیون نفر

زبان عربی که یکی از قدیمی ترین زبان های دنیا است در خاور میانه و در کشور هایی مثل عربستان سعودی، کویت، عراق، سوریه، اردن، لبنان و مصر مورد استفاده است و از آنجایی که زبان عربی زبان قرآن نیز هست، میلیون ها مسلمان در سراسر جهان و در کشور های دیگر به این زبان صحبت می کنند. بسیاری از مردم نیز قوائد نحوی این زبان را می دانند. در سال ۱۹۷۵ زبان عربی به عنوان ششمین زبان رسمی سازمان ملل متحد انتخاب شد.

برای گفتن سلام به زبان عربی بگویید: السلام علیکم

 1. زبان بنگالی

تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: ۲۱۱میلیون نفر

در کشور بنگلادش با بیش از ۱۲۰ ملیون نفر جمعیت، تقریباً همه ی افراد به زبان بنگالی صحبت می کنند؛ و از آنجایی که بنگلادش با کشور هندوستان محصور شده و بخاطر رشد سریع جمعیت در این منطقه، تعداد کسانی که به این زبان صحبت می کنند بسیار بیشتر از حد تصور است.

برای گفتن سلام به زبان بنگالی بگویید: آی جِی (EYE-jay)

 1. زبان پرتقالی

تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: ۱۹۱میلیون نفر

در قرن دوازدهم میلادی کشور پرتقال از اسپانیا جدا شد و کشور مستقلی را تشکیل داد و به لطف جهانگردان مشهوری چون واسکو دا گاما و پرنس هنری دریانورد وسعت پیدا کرد. از آنجایی که کشور پرتقال به سرعت در امر اکتشاف سرزمین های جدید وارد شد، زبان این کشور هم جای خود را در میان کشور های جدید یافت و در سراسر دنیا، از جمله در برزیل (جائی که در آن زبان رسمی است)، ماکائو، آنگولا، ونزوئلا و موزامبیک استقرار یافت.

برای گفتن سلام به زبانان پرتقالی بگویید: بُن دی آ (bohn DEE-ah)

 1. زبان مالایی- اندونزیایی

تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: ۱۵۹ میلیون نفر

مردم کشورهای مالزی و اندونزیبه زبانمالایی-اندونزیایی صحبت می کنند. درواقع زبان مالایی به لهجه های بسیار متفاوتی صحبت می شود اما همه ی آنها از ریشه ی یک زبان هستند و مهم تریم آنها لهجه ی اندونزیایی است. کشور اندونزی بسیار جالب است و از ۱۳,۰۰۰ جزیره ی کوچک و بزرگ تشکیل شده و ششمین کشور پر جمعیت جهان است. کشور مالزی از دو طرف با اندونزی مرز مشترک دارد و بیشتر به خاطر شهر کوالالامپور که پایتخت این کشور است مشهور است.

برای گفتن سلام به زبان اندونزیایی بگویید: سِلامت پاگی (se-LA-maht PA-gee)

 1. زبان فرانسوی

به گزارش اختصاصی ایران ویج ، تعداد افرادی که به این زبان صحبت می کنند: ۱۲۹ میلیون نفر

زبان فرانسوی که به عنوان عاشقانه ترین زبان دنیا هم مشهور است در بسیاری از کشورها استفاده می شود، از جمله در بلژیک، کانادا، رواندا، کامرون، هائیتی و البته فرانسه. این از شانس ما است که زبان فرانسوی اینقدر محبوب است وگرنه زبان آلمانی جای آن را می گرفت.

برای گفتم سلام به زبان فرانسوی بگویید: بُن ژوق (salut)

4/5 ( 2 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: سوین
  09 دی 1398

  به نظر من هیچ زبانی بد نیست و قطعا کسایی هستن که به اون زبان صحبت می کنن و دوسش دارن
  وقتی گفتین ترکا خرن بهم خیلی برخورد
  دلیلشو بگید… چرا ترکا خرن؟؟؟؟؟
  اینجوری باشه می تونیم واسه هر قومیتی اسم یه حیوون رو بزاریم
  فارسی یا پارسی هم فرقی نداره و هیچ ربطی هم به پارس سگ نداره
  پارس قومی بوده توی ایران توی زمان مادها و کلمه پارسی و بعد فارسی از پارس گرفته شدن:)
  اینقد دعوا نکنید سر زبان و قومیت
  نه فارسی یعنی پارس سگ
  نه ترکا خرن
  نه اینکه این لیست الکیه(جمعیت چینیا زیاده دیگه)
  ولی یه چیزی
  در حال حاضر زبان فارسی هفتمین زبان زنده دنیاست
  و هم گستره فارسی زیاده و ترکی
  هیچ وقت هم زبان فارسی لهجه ای از عربی نیست!!!
  فقط بعضی کلمات عربی وارد فارسی شده و جای تعجبی هم نداره!
  ایران و عربستان همسایه ان و کلی دلیل دیگه
  دعواهم بسه:)

 2. نویسنده دیدگاه: علی
  10 شهریور 1398

  زبان فارسی جز 4 زبان کلاسیک جهان به همراه یونانی لاتین و سانسکریت است در نشست ادبی یونسکو 1872 در یونسکو این 4 زبان زبان های کلاسیک انتخاب شدن یک سرچ کنی میبینی
  در بخش زبان کلاسیک ویکی پدیا
  بخش General usage

 3. نویسنده دیدگاه: ایلیا
  10 شهریور 1398

  سرچ کن
  فهرست وام‌واژه‌های جایگزین شده در ترکی استانبولی ببین چی میاد 12000 لغت عربی تو ترکی هست

 4. نویسنده دیدگاه: علیرضا
  10 شهریور 1398

  سرچ کنید

  هزار واژه فارسی از کجا به زبان بلغاری راه یافته است؟
  یورو نیوز بین المللی اینو نوشته

 5. نویسنده دیدگاه: علیرضا
  10 شهریور 1398

  تحقیق رسمی دانشگاه کمبریج انگلیس نوشته
  811 لغت زبان انگلیسی از فارسی گرفته شد
  سرج کنید
  Persian loanwords in English cambridge
  برای دیدن نمونه لغات
  الان سرچ کن
  google translate
  مترجم گوگل میاد بزن انگلیسی به فارسی تو انگلیسی بزن
  Baksheesh
  تو فارسی میاد بخشش انعام
  khaki تو انگلیسی بزن
  تو فارسی میاد خاکی رنگ
  shah تو انگلیسی بزن
  تو فارسی میاد شاه پادشاه
  تو انگلیسی بزن
  Bazaar
  تو فارسی میاد بازار
  تو انگلیسی بزن
  Caravan
  تو فارسی میاد کاروان
  تو انگلیسی بزن
  dervish
  تو فارسی میاد درویش
  تو انگلیسی بزن
  peri
  تو فارسی میاد پری حتی
  paradise
  پردیس
  chekmate
  برگرفته از شاه مات فارسی
  و…..

 6. نویسنده دیدگاه: تورک
  23 خرداد 1398

  شماها انقد بی شرف هستید که توهین نوشتید بعد پاسخ رو خاموش کردید من یه ترکم و زبونم ریده تو زبانتون با هرکدوم از شما بی ناموسا حاظرم رو به رو بشم هرکی خاست به اینستام پی بده
  hsein_turk
  اگه یه زره جرعت دارید بیاید به ترک توهین کنید بگم ترک به چی میگن

 7. نویسنده دیدگاه: ساناز
  18 خرداد 1398

  دشمنان ما فقط زمانی میتواند برما پیروز شوند که خود ما دشمن هم باشیم.
  خوش به حال هرکسی که از دونه دونه قومیت ها ایرانی ترسید حالا راحت باشه چون همه افتادن به جون هم نه ترک نه فارس نه هیچ قوم و زبان دیگه ای ارزشی نداره وقتی شماها به هم وطنتون توهین میکنید زبانتون ارزشی نداره چون وقتی بمیرید به نیستی میرسید،هیچ بهترینی تو این دنیا نیست تغییر کنید کنار هم بمونید دشمن بزرگتر شکست بدید عزت و شرف به خاک به احترام به هم نه زبان نه شهر، قومیت

 8. نویسنده دیدگاه: n.s
  08 خرداد 1398

  من نمیفهمم چرا به این زبان ها و افرادی که به فارسی و ترکی حرف میزنن توهین میکنین و سرش دعوا میکنید هر زبانی جایگاه و تاریخ ویژه خودشو داره دیگه این که شما توهین میکنید یا فوش میدید شخصیت خودتونو نشون میده ! و باید در جواب اونی که میگه پارسی از پارس میاد یعنی پارس کردن سگ باید بهت بگم تاریخت صفره چون پارس ها از اقوام اولیه ایران بودن و پارسی هم از همون کلمه میاد و اینکه الان ما به واق واق سگ میگیم پارس کردن بخاطر اینه که عرب ها ایان کلمه رو وارد فارسی کردن ، مثل کلمه غذا که در فارسی میشه خوراک اما در عربی میشه مدفوع شتر یا کلمه دیوث که اﺯش ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻓﺤﺸﯽ ﮐﻪ ﻣﻌﻨﯽ “ﻣﺮﺩ ﺑﯽ ﻏﯿﺮﺕ ” است، ﯾﺎﺩ می کنیم. ﺩﺭ ﺣﺎﻟﯽ ﮐﻪ ﺩیوث ﻧﺎﻡ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻓﺮﻣﺎﻧﺪﻫﺎﻥ ﺑﺎ ﻏﯿﺮﺕ ﺑﺰﺭﮒ ﺳﺎﺳﺎﻧﯽ بوﺩ ﮐﻪ ﺩﺭ جنگ هاﯼ ﭘﯿﺎﭘﯽ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺍﻋﺮﺍﺏ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﮔﯽ ﮐﺮﺩ ﻭ ﺑﺎﺭ ﻫﺎ شکستشون داد
  پس لطفا اگه میخواید حرفی بزنید اطلاعات داشته باشید که سطح سوادتون تو چشممون فرو نره 😊و اگه نمیدونید چطوری عربی وارد زبان فارسی شده متاسفم براتون بجای توهین به هم دیگه برید یکم درمورد کشورتون تحقیق کنید

 9. نویسنده دیدگاه: بابک
  03 خرداد 1398

  یاساشین آذربایجان
  یعنی
  بشاشین تو آذربایجان

 10. نویسنده دیدگاه: تورک اوغلان میللتچی
  15 اردیبهشت 1398

  😂😂😂 خوب توجیح کنید با این زبان تخمی فارسی یا پارسی که همون پارس کردن میشه😂😂😂 یاشاسین دونیانین ان گؤزل تورک دیلی😎

 11. نویسنده دیدگاه: اهورا
  15 اردیبهشت 1398

  با درود به همه ترکهای خر. با برهان شما زبان انگلیسی هم لهجه زبان فرانسوی است چون ۷۰ درصد واژه هایش فرانسوی است و اینکه جایگزین انگلیسی هم ندارد. زبان پارسی برای همه واژه های عربی جایگزین دارد. بپرس تا برایت بگویم. همانگونه که دیدید من یک واژه عربی هم به کار نبردم تا ۱۰ روز دیگه هم می توانم پارسی بگویم بدون واژه های عربی. برابر جمله عبور و مرور ممنوع می شود رفت و امد بازداشته است.

 12. نویسنده دیدگاه: Azar bayjan
  05 فروردین 1398

  خر پدرته به ترک نگو خر منظورم همون کسیه که فهمید چه کسی است

 13. نویسنده دیدگاه: Azar bayjan
  28 اسفند 1397

  زبان فارسی زبان مرده است چرا چون الفبای زبان فارسی و تمام قواعد این زبان از زبان عربی گرفته شده است

 14. نویسنده دیدگاه: وحید
  26 اسفند 1397

  سلام من کاری ندارم که زبان فارسی در چه جایگاهی از رنکینگ جهانیه یا ترکی در چه جایگاهی. تا جایی که من مطالعه کردم فارسی زبان عقیم یعنی زایش کلمات ریشه دار جدید صفره و زبان تاثیر پزیراز زبان های دیگره ولی ترکی زبان زایش پزیر و زبان تاثیر گذار بر زبانهای دیگره. مثلا کامپیوتر به فارسی میشه رایانه که کلمه ای من دراوردی و بدونه ریشه اصلی میباشد. ولی در ترکی میشه bilgisayar یعنی حسابگر هوشمند که دارای ریشه اصلی و معنی دار است.

  • نویسنده دیدگاه: عزیزی
   15 فروردین 1398

   تورکی استانبولی یک لغت برا ورزش نداره اسپورت انگلیسی ت را حذف کردن شده اسپور ورزش در ترکی استانبولی بعد هم رایانه در فارسی قدیم به معنی شمارشگر بوده پروفسور زاینده بودن فارسی اینه پروفسور ببین
   بن فعل دانستن میشه دان از بن فعل دان این کلمات را میتوان ساخت فقط یک فعل دان
   دانش دانشجو دانش اموز دانشگاه پیش دانشگاهی دانشمند همدانشگاهی دانایی دانا و…..

 15. نویسنده دیدگاه: Azar bayjan
  24 اسفند 1397

  فقط ای کسانی که ترکی سخن میگویید اگر در شهر های ترک زبان دیدید که کسی به بچه ی خود زبان فارسی یه زبان دیگر صحبت میکند اورا بفهمانید که بچه باید زبان مادری خودر ا یاد بگیرد این در روحیه بچه تاثیر مهمی دارد و تمام بحث نکنید خدا فظ یاشاسین Azar bayjan

 16. نویسنده دیدگاه: Azar bayjan
  24 اسفند 1397

  هرکس به زبان ترکی خر بگه خودش از خر هم خر تره پس برید دنبال زندگیتون ای خر ها کشور های {ترکیه ،آذربایجان،بخشی از ایران،قبرس،قزاقستان،قرقیزستان،ترکمنستان }و چند کشور دیگر زبان ترکی دارند فقط لهجه آنها باهم کمی کمی کمی متفاوت است آی اشک }
  مورد دیگر { شما 4ماه تلاش کنید به زبان ترکی سخن بگویید نمی توانی ولی ما زبان شمارا میتوانیم به مدت 20 روز یاد بگیریم ولی نمی خواهیم زبان سگ را بیا موزیم } برید خودتون را جمع کنید و گمشید به کشور افغانستان که فارسیه و در همان جا تریاک بکارید }
  کشور ترک ها خوبه یا فارس ها برید تو اینترنت مقایسه کنید آذربایجان با افغانستان موعتاد برید گمشید

  • نویسنده دیدگاه: بی نام
   07 فروردین 1398

   ترکا خودشونو با فحشاشون نشون میدن نیازی نیست ما تلاش کنیم

 17. نویسنده دیدگاه: Azar bayjan
  24 اسفند 1397

  به خدا قسم من این را به پارسی مینویسم چون مجبورم شمارا بفهمانم زبانی که صحبت میکنید ایراد ندارد شما ایراد دارید در ورزشگاه ها و…. چه کسی میگه ترک خر شما خر ها . اگر ترکی خره زبان شما که به آن پارسی میگویید یعنی پارس کردن سگ شماهم به زبان سگ سخن می گویید پس شما سگید شعری از شهریار چرا بادوتارانت عناج کین لج باشد چرا بیچاره آذربایجان عضو فلج باشد مگر پنداشدی ایران ز تهران تا کرج باشد به دست ما است اگر روزی فرج باشد پس فارس ها برید قدر خودتان را بدانید وگرنه زبان های برتری از فارس وجود دارد که به زبان خود غیرت دارد مثل:ترکی کردی لری بختیاری گیلکی کرمانجی بلوچ عرب و…….. اگر این ها نباشد شما نابودید

  • نویسنده دیدگاه: عزیزی
   15 فروردین 1398

   این جمله رو سرچ کنی میبینی ترکیه قدیم یا عثمانی نظرشون راجع به تورک چی بود
   “Selim (Yavuz), Sah İsmail’e; “… ben Sultan Beyazıt oğlu Sultan Selim, sen ki ey eşek Türk
   همه دنیا میدونن تورک خر رو عثمانی ها باب کردن

 18. نویسنده دیدگاه: یاشار
  21 بهمن 1397

  اقای تورک اوغلی چاکرتم اینا ادم نیستند ادمم نمیشن

  • نویسنده دیدگاه: علی
   11 اسفند 1397

   شما ادم نیستید ادم هم نمیشید بله

 19. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  30 دی 1397

  دوستان هر کسی از این سایت بازدید میکنه لظفا به هیچ قومی توهین نکنه همه هموطنیم یک سری حرف ها زده شد جواب داده شد تمام

  • نویسنده دیدگاه: احمدی
   06 بهمن 1397

   به نظر من هم زبان فارسی زیبا است هم تورکی دوستان فارس و تورک دعوا نکنید

   • نویسنده دیدگاه: Azar bayjan
    24 اسفند 1397

    راست میگی من تورکم تورا نمیدانم این ها زبانی است که به ما داده است و زبان فارسی هم همینطور شما توهین نکنید به خدا قسم ما هم تمامش میکنیم

 20. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  30 دی 1397

  خدا رحمتش کنه داداش راس میگی دنیا فانیه ایشالاه که همیشه با خوبی و مهربونی زندگی کنیم چون هرکی یا هرچی باشیم تش انسانیم حق داری فقط خوبی میمونه ایشالاه شاد و خرم باشی هرجاکه هستی دیگ تعصب بیجا رومیزاریم کنار و آرامشی که دوستی داره رو ترجیح میدیم ارادت داداشم

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   30 دی 1397

   ممنون ایشالا همه شاد و سلامت باشیم

 21. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  30 دی 1397

  حاجی یه چیز بگم فارسا ی هم وطن هستید دیگ دعوا نکنیم همدیگرو تحقیرنکنیم؟چون خیلی خسته کنندس ما جای اینا میتونستیم گل بگیم گل بشنویم و کلی انرژی مثبت به هم بدیم واقعا چی از جون هم میخوایم که خودمونم نمیدونیم

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   30 دی 1397

   به خدا قسم من دلم نمیخواد این طوری صخبت کنم هشت سال جنگ تورکا اصفهانی شیرازی شمالی و…. همه کنار هم بودیم ولی تو همین سایت ببین کی اول شروع کرد به خدا تورکا اول میان توهین میکنن من دو تا دوست تورک دارم هیچ مشکلی با هم نداریم و خیلی با هم رفیقیم شما توهین نکنید ما هم والله توهین نمیکنیم

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    30 دی 1397

    داداش حلال کن دیگ این کارا از ماها بعیده ما باید فدای هم دیگه بشیم والاه عذاب وجدان گرفتم به فارس توهین کردم چون هم وطنمی

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     30 دی 1397

     چاکرتم داداش گلی به خدا عمر کوتاهه فقط مهربونی میمونه همین چند روز پیش یکی از رفیقام تصادف کرد فوت کرد این دو روز دنیا صرف دعوا کردن فایده نداره معلوم نیست چقدر زنده ایم فقط خوبی میمونه داداش

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      30 دی 1397

      خدا رحمتش کنه داداش راس میگی دنیا فانیه ایشالاه که همیشه با خوبی و مهربونی زندگی کنیم چون هرکی یا هرچی باشیم تش انسانیم حق داری فقط خوبی میمونه ایشالاه شاد و خرم باشی هرجاکه هستی دیگ تعصب بیجا رومیزاریم کنار و آرامشی که دوستی داره رو ترجیح میدیم ارادت داداشم

  • نویسنده دیدگاه: بهزاد
   30 دی 1397

   از بیخوابی پی این سایتام…. داداش من دوست دخترم فارسه به خاطرش زیادم واکنش نشون ندادم حق باتو

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    30 دی 1397

    کارت چیه بیداری شبا؟؟؟؟

    • نویسنده دیدگاه: بهزاد
     30 دی 1397

     بیکار(دانشجو)

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      30 دی 1397

      ایشالا یک کار خوب پیدا کنی و با خوشی فارغ التحصیل شی داریم چت میکنیم جای نظر نوشتن خخخ ایشالا همیشه موفق باشی

     • نویسنده دیدگاه: احمد
      06 بهمن 1397

      تحقیق رسمی دانشگاه کمبریج انگلیس نوشته
      811 لغت زبان انگلیسی از فارسی گرفته شد
      سرج کنید
      Persian loanwords in English cambridge
      برای دیدن نمونه لغات
      الان سرچ کن
      google translate
      مترجم گوگل میاد بزن انگلیسی به فارسی تو انگلیسی بزن
      Baksheesh
      تو فارسی میاد بخشش انعام
      khaki تو انگلیسی بزن
      تو فارسی میاد خاکی رنگ
      shah تو انگلیسی بزن
      تو فارسی میاد شاه پادشاه
      تو انگلیسی بزن
      Bazaar
      تو فارسی میاد بازار
      تو انگلیسی بزن
      Caravan
      تو فارسی میاد کاروان
      تو انگلیسی بزن
      dervish
      تو فارسی میاد درویش
      تو انگلیسی بزن
      peri
      تو فارسی میاد پری حتی
      paradise
      پردیس
      chekmate
      برگرفته از شاه مات فارسی
      و…..

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      06 بهمن 1397

      سرچ کنید

      هزار واژه فارسی از کجا به زبان بلغاری راه یافته است؟
      یورو نیوز بین المللی اینو نوشته

 22. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  30 دی 1397

  آفرین خوب اومدی ولی چون میدونم ترک نیستی پارسی و غیبتمونومیکنید نمیریم

 23. نویسنده دیدگاه: قدرت
  30 دی 1397

  بکشید بیرون باو جمع کنید بینم سگای پارس

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   30 دی 1397

   بکشید بیرو ن تورکای خر ایشک

   • نویسنده دیدگاه: Azar bayjan
    05 فروردین 1398

    خر خودتی و زبانت به تورک نگو خر

   • نویسنده دیدگاه: Azar bayjan
    05 فروردین 1398

    خر خودتی و زبانت به تورک نگو خر برو گم شو شکر کن که ما هستیم

 24. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  30 دی 1397

  ترک ها۱۲۰۰سال تو ایران حکومت کردن بعد حکومت تا افتاد دست پهلوی ریده شد تو مملکت ملت مدام فاز به فازمیشن یعنی بدترازاین نمیشدین

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   30 دی 1397

   اتفاقا ظلم قاجار باعث این دعواهاس همه پول کشور صرف خاندان قاجار وتبریز کردن وافغانستان و جمهوری اذربایجان رو از ایران جدا کردن این رو دیگه تاریخ بخونی میفهمی 900 سال اونم نصفش مغول بود

   • نویسنده دیدگاه: ااا
    30 دی 1397

    پس از رو گفته ی تو که مغول اومد ژنشو داد ۹۰۰سال هم موند پس میشه نتیجه گرفت نصف ایران ترکه نصفشم نمیدونه که ترکه والاه نتیجه ای جز این بدست نمیاد آخه از رو گفتت

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    30 دی 1397

    خخخخ باز حرف مفت زدی چند درصد ایران چشم باریکن اون زمان ایران شامل افغانستان و ترکمنستان و….. هم بود که اونا نوادگان مغولن در ضمن دقیق منظورم نصف نبود 200 300 سال

 25. نویسنده دیدگاه: پارس
  30 دی 1397

  بیاید نسوزییم و از ترکا بیرون بکشیم

  • نویسنده دیدگاه: تورک
   30 دی 1397

   بیایید سایت رو ترک کنیم بریم سایت خودمون

 26. نویسنده دیدگاه: بهزاد
  30 دی 1397

  وای چه ترکی شود این پارسا هنوز تو قعر نامه که معلوم نیس ازکجاشون درآوردن موندن باشه یه نامه هم به شما مینوسیم میگم پارسه سگ خیالت راحت شد حالا بیرون بکش

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   30 دی 1397

   اخه هی جمعیت جمعیت میکنی الان هند یک میلیارده دنیارو گرفت!!!!!!! خوبه شما 300 میلیون با مغول و ترکمن و قرقیز و قزاق و…. که زبونتون تا 70 درصد با هم فرق داره خوبه 300 میلیون بیشتر نیستین فارسی زبانان هم بیش از 100 میلیون انگلیس 80 میلیون جمعیت داره دنیارو گرفت مگه به جمعیته

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    30 دی 1397

    انگلیس دنیارو گرفته کو انگلیس فقط چون زبان ساده راحت و روندی داره به عنوان زبان رابط استفاده میشه شما فارس ها هیچوقت از این خصلت که مرغ بقیه رو غازمیبینین دست ورنمیدارین باید خیلی رو فرهنگ کارکنین به آرایش کردن و ترکیه رفتن و تو اینستا پز دادن نیس

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     30 دی 1397

     بازم سواد نداری نمیدونی امپراطوری انگلیس(بریتانیا) شامل انگلیس اسکاتلند ولز حتی کل کشور کانادا و استرالیا تمام تصمیمات کشور کانادا و استرالیا در مجلس انگلیس تصمیم گرفته میشه استاد یکم تاریخ بخون ببین چه خبره

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     30 دی 1397

     در ضمن هر سال 2 میلیون از ایران میرن ترکیه که طبق امار یک میلیون و200 هزارش از فرودگاه تبریزه شما عشق ترکیه این اره

     • نویسنده دیدگاه: Azar bayjan
      05 فروردین 1398

      آره انتظار نداشته باشید که به همسایه فارس زبان بریم افغانستان کشور جنگ زده بی پول کلا ه کشور همه ی کشور های فارس زبان بد بخت اند به کشور ترکیه وآذربایجان نگاه کنید خجالت بکشید پول فراوان شهر زیبا و زبان تورکی یاشاسین تورک کشور لر حالا فهمیدی اره

    • نویسنده دیدگاه: سعید
     30 دی 1397

     بهترین وسریعترین راه رفتن به ترکیه فرودگاه تبریز و ارومیه اس

 27. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  30 دی 1397

  اسمونی عزیز چرا نظر این پان تورکارو که تا مدرک ندارن فقط فحش میدن رو میزارین اصلا نظرات رو قطع کنین

 28. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  30 دی 1397

  بسوز بسوز که جز گذاشتن سایت های دروغی کاری ازتون برنمیاد انقدرم به ذهنتون ریشه ریشه کردیم که انقد دنبال اثبات خودتونید بدبختای فارس

 29. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  29 دی 1397

  جیز جیز جیز جیز صدای سوزش پان تورک تا اینجا اومد

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   29 دی 1397

   داخل امپراتوری عثمانی نام ترک گاهی برای ترکمن‌های روستایی و اهل مناطق دورافتاده، روستایی نادان و دهقانان بی‌سواد درون آناتولی مورد استفاده قرار می‌گرفت. اصطلاح “Etrak-i bi-idrak” (اتراک بی‌ادراک) مثالی از بازی با واژها در امپراتوری عثمانی به معنی ترک نادان است.[۲۲]

   همچنین عثمانی‌ها از اصطلاح «ترک خر» برای اشاره به ترک‌ها استفاده می‌کردند. مثلاً در میانه جنگ چالدران سلطان بایزید در نامه‌ای به شاه اسماعیل می‌گوید: «من سلطان بایزید پسر سلطان سلیمم تو کیستی ای ترک خر؟
   این جمله رو سرچ کنی میبینی ترکیه قدیم یا عثمانی نظرشون راجع به تورک چی بود
   “Selim (Yavuz), Sah İsmail’e; “… ben Sultan Beyazıt oğlu Sultan Selim, sen ki ey eşek Türk

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    29 دی 1397

    نادون سرچ کن قدیمی ترین نقشه خلیج فارس
    ببین 2000 سال پیش نقشه ای رو مصری ها رسم کردند نام خلیج فارس بوده فارس نبوده خلیجش از کجا اومده

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    29 دی 1397

    در زبان های زیادی لغات فارسی وجود دارد
    سرچ کنید

    هزار واژه فارسی از کجا به زبان بلغاری راه یافته است؟
    یورو نیوز بین المللی اینو نوشته

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     29 دی 1397

     زبان فارسی انقدر زبان اصیلی است که 811 لغت زبان انگلیسی از فارسی گرفته شده این تحقیق رسمی دانشگاه کمبیریج انگلستانه
     سرچ کنید
     Persian loanwords in English cambridge
     چند نمونه
     سرچ کن
     google translate
     مترجم گوگل میاد بزن انگلیسی به فارسی تو انگلیسی بزن
     Baksheesh
     تو فارسی میاد بخشش انعام
     تو انگلیسی بزن
     Bazaar
     تو فارسی میاد بازار
     تو انگلیسی بزن
     Caravan
     تو فارسی میاد کاروان
     تو انگلیسی بزن
     dervish
     تو فارسی میاد درویش
     تو انگلیسی بزن
     peri
     تو فارسی میاد پری حتی
     paradise
     پردیس
     chekmate
     برگرفته از شاه مات فارسی
     و…..

   • نویسنده دیدگاه: سعید
    30 دی 1397

    ولی این نامه رو برا ایران نوشته بود به شاه اسماعیل بنظرم این گفتن نداره چون به ایران توهین کرده

    • نویسنده دیدگاه: علی اصغر
     30 دی 1397

     بله توهین به اذربایجان توهین به کل ایرانه لعنت به هرکسی که به اذربایجان و ایران توهین کنه

    • نویسنده دیدگاه: علی اصغر
     30 دی 1397

     وقتی به شاه اسماعیل توهین کرده یعنی به کل ایران توهین کرده

   • نویسنده دیدگاه: Azar bayjan
    05 فروردین 1398

    اونا هم مثل شما خر بودن اون سایتم فارس ها درست کرده مگه فارس ها خودشونو بد میکنن بچه خودتونید

    • نویسنده دیدگاه: بی نام
     07 فروردین 1398

     فقط فارسا جعل بلدن ترکا که فرشته های آسمانین در ضمن کشور ترکیه داره لغات فارسی داخل زبان ترکی رو معادل ترکی براش میسازه

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   29 دی 1397

   حداد عادل مصاحبه کرده گفته ما نمی خوایم لغات عربی را معادل سازی کنیم چون عربی زبان قران است

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    30 دی 1397

    نگفته نمیتوانیم گفته نمیخواهیم😂😂

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   29 دی 1397

   امپراطوری پارس هخامنشی به عنوان بزرگترین امپراطوری تاریخ جهان از نظر درصد جمعیت جهان درگینس ثبت است
   سرچ کنید
   largest empire by percentage of world population guinness

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    30 دی 1397

    پز مملکت خودمونوبه خودمون نده احمق هزارو دویصد سال بابات نبود که ایرانو اداره میکرد

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     30 دی 1397

     این امپراطوری هخامنشیه قاجار خاعن نیست که در زمان ناصرالدین افغانستان جدا شه و بقیه شونم گنجه باکو وایروان رو به باد دادن در ضمن 900 سال نه 1200 شما 20 میلیون بیشتر نیستین

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   29 دی 1397

   اون بی سوادهایی که میگن فارسی برگرفته از عربی اخه بیسواد این جمله انگلیسی رو سرچ کن
   Which language is older Arabic or Persian?
   سرچ کنی میبینی نوشته قدمت زبان فارسی خیلی خیلی بیشتر از عربی و حتی انگلیسی است زمانی که عربی نبود فارسی بود ممکنه عربی برگرفته ارفارسی باشه ولی برعکس محاله اینو دنیا میدونه 4 تا بیسواد یک چیزی بگن مهم نیست

   • نویسنده دیدگاه: هه
    30 دی 1397

    شما یکم دیگه بزنی میگی انگلیسی لهجه فارسیه آفرین به
    ساقیت بگو جنسش خوبه ها منتها یکم برعکس میزنه همه چیو

    • نویسنده دیدگاه: بی نام
     07 فروردین 1398

     ایران قدیمی ترین کشور دنیاست بعد چه جوری زبان نداشته حتما همه دنیا اول ترکی میحرفیدن

   • نویسنده دیدگاه: هه
    30 دی 1397

    براچی لغات معادل سازی شده ترکی استانبولی رو گذاشتی میگی یعنی فارسی نمیتونه معادل بشه ضعیفه و از عربی پاک بشه هیچی ازش نمیمونه!!!!!ضعیفه منظورت اینه؟یامیگی حداد عادل سعی کرد ولی نتونست

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   30 دی 1397

   شما آتیش باشید خودتونوهم نمیتونید بسوزونید اونوقت چجوری ما رو بسوزونید فارس های احمق!!!خیلی مونده برسی بدوووو تا برسی

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    30 دی 1397

    فعلا که ترکیه که انقدر شما پان تورکا سنگشو به سینه میزنید بهتون تا صد ساله پیش میگفت ایشک بهتون

    • نویسنده دیدگاه: هه
     30 دی 1397

     کسی اصلا حرف ترکیه نزد شما فارس ها خودتون بحث ترکیه میکنید دیگه از وطن کم آوردید یه دفعه زدید خط ترکیه والا کسی سنگ جایی رو سینه نزده درضمن این نشونه مغز سگیته که فک کنی ترک به ترک فخش بده البته طبیعته اینطور فک کنی چون شما انقد تازه کارین که تعصب بلدنیستید یادمون نرفته چی به سر هم زبونای خودتون افغانیا آوردین و زبان خودتونو با گویش اونا مسخره میکنید چون خیلی نو پایین هنوز نمیتونید درک کنید خیلی چیزارو برو بزرگشو بعد بیا زر بزن البته اگه منقرض نشی انقد کم جمعیتین

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     30 دی 1397

     اخه پروفسور افغانی ها نصفشون از نسل مغول چشم باریکن به قول شما تورک بعد هم دیگه سایت رسمی تورکیه نوشته عثمانی ها میگفتن ایشک تورک لینکشم گذاشتم دیگه تا صبح تو خودتی جر بدی چیزی عوض نمیشه شما سنگ تورکیه به سینه نمیزنین خخخخخ تو ورزشگاه تبریز پس منم پرچم ترکیه بلند میکنم

 30. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  29 دی 1397

  داخل امپراتوری عثمانی نام ترک گاهی برای ترکمن‌های روستایی و اهل مناطق دورافتاده، روستایی نادان و دهقانان بی‌سواد درون آناتولی مورد استفاده قرار می‌گرفت. اصطلاح “Etrak-i bi-idrak” (اتراک بی‌ادراک) مثالی از بازی با واژها در امپراتوری عثمانی به معنی ترک نادان است.[۲۲]

  همچنین عثمانی‌ها از اصطلاح «ترک خر» برای اشاره به ترک‌ها استفاده می‌کردند. مثلاً در میانه جنگ چالدران سلطان بایزید در نامه‌ای به شاه اسماعیل می‌گوید: «من سلطان بایزید پسر سلطان سلیمم تو کیستی ای ترک خر؟
  این جمله رو سرچ کنی میبینی ترکیه قدیم یا عثمانی نظرشون راجع به تورک چی بود
  “Selim (Yavuz), Sah İsmail’e; “… ben Sultan Beyazıt oğlu Sultan Selim, sen ki ey eşek Türk

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   29 دی 1397

   ترکیه زمان اتاتورک تورکیزه شد
   نادون سرچ کن قدیمی ترین نقشه خلیج فارس ببین 2000 سال پیش نقشه ای رو مصری ها رسم کردند نام خلیج فارس بوده فارس نبوده خلیجش از کجا اومده

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    30 دی 1397

    حالا زورت تو ایران بهمون نرسید رفتی ترکیه پاچه اتاتورکوگرفتی پارس!!

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   29 دی 1397

   زبان همه این سایت ها ترکی استانبولی نامه سلطان سلیم توش هست دیگه بسوز

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    29 دی 1397

    جیز جیز جیز جیز صدای سوزش پان تورک تا اینجا اومد

    • نویسنده دیدگاه: سعید
     30 دی 1397

     این نامه که الان و موزه ترکیه اس به ایران نوشته شده منم خوندم

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    30 دی 1397

    فعلا که شما می سوزی من تاریخمم پر قدرته الانمم پر قدرت و امکاناته تو دنیا جمعیتمم زیاده چیزی واسه سوختن ندارم میبینی که من نیازی به اثبات خودم ندارم فعلا شما خودتونو جر دادین هی مدرک میزارید که بلکه عنی حسابتون کنیم ولی بی فایدس میدونی فارس کلا واسه ما عددی نیس خودتو انقد جر نده خسته میشی به مولا ولی اگه تا ده سال آینده جمعیتتون تودنیا بتونه از شصد به هفتاد برسه جایزه داریدها واسه همتون شکلات میخرم برو بینم بلکه یکاری کردی با اون پولای کلان بیت المال که خرج یونسکومیکنید تا آدم حساب بشید شما راحت باشید ادامه بدید خودتونو به این درو اون در بزنید ما چون گذشتمون بحدکافی قوی بود و کاراروکردن فعلا در حال استراحتیم

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     30 دی 1397

     اره شما چی دارین هیچکی ادم حسابتون نمیکنه ترکیه قدیم هم به تورک میگفت ایشک تورک خخخخخ

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      30 دی 1397

      من برا شما مدرک نمیزارم شما بیسوادا ارزش بحث ندارین برایه دیگران مدرک میزارم که گول شما را نحورن

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      30 دی 1397

      جز ایشک چیزی نداری بگی سگه پارس من گفته هاروگفتم ما همه چی داریم که الان راحتیم راهی که ما قرن هاپیش رفتیم شما تازه میخوای مقدماتشو بزنی جمع کن چرب زبونیتو چون هیچی نداری بگی

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      30 دی 1397

      دیدی چقدر ضعیفی اصلا کسی حرف ترکیه رو زد نه نزد تو انقد بدبختی که برا اینکه بتونی جبه بگیری از کشور دیگ سردرمیاری زورت نمیرسه مثل آدم زراتوبزنی چون تا صدسال پیش فارسی نبود دست قاجاربود همه چی الان اومدی واسم از ترکیه میگی همون جایی که فارسای بدبخت و ندیدپدید میرن آبرومونومیبرن و تو اینستا پزشومیدن خاک برسرا کی باشین که یه ترک باهاتون بحث کنه

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      30 دی 1397

      توهمت خیلی عمیقه به یونسکو پول میدیم خخخخ یونسکو مال سازمان ملله پان تورک بیسواد مگه از کسی پول میگیره

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      30 دی 1397

      من با تو بحث آدمیت ندارم چون درکت تا اون حدا نیس

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      30 دی 1397

      خنده داره تو ورزشگاه یادگار امام تبریز صد بار پرچم ترکیه بلند کردین حالا میگین به ترکیه چیکار داری عجبببببببببب

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      30 دی 1397

      اتفاقا ظلم قاجار باعث این دعواهاس همه پول کشور صرف خاندان قاجار وتبریز کردن وافغانستان و جمهوری اذربایجان رو از ایران جدا کردن

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      30 دی 1397

      در ضمن هر سال 2 میلیون از ایران میرن ترکیه که طبق امار یک میلیون و200 هزارش از فرودگاه تبریزه شما عشق ترکیه این اره

 31. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  29 دی 1397

  اسمونی عزیز چرا نظر این پان تورکارو که تا مدرک ندارن فقط فحش میدن رو میزارین اصلا نظرات رو قطع کنین لینا ظرفیت ازادی بیان ندارن

 32. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  29 دی 1397

  فارس نژاد نیس و از اول وجود نداش اما ترک از همون اولا بود و هس به کوریه چشم شما همیشه هم میشه بقول یه شعر قشنگ که میگمه (من گرگم تو سگی)ترک بودن سخته چون قوی ای دشمن زیاد داری اما ترک نبودن سخت تره چون با ترک طرفی

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   29 دی 1397

   نادون سرچ کن قدیمی ترین نقشه خلیج فارس ببین 2000 سال پیش نقشه ای رو مصری ها رسم کردند نام خلیج فارس بوده فارس نبوده خلیجش از کجا اومده

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    30 دی 1397

    همش جعل خودتونه

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     30 دی 1397

     ما مثل شما جعل بلد نیستیم بعد هم خیال میکنی 5 تا کشور جنوب خلیج فارس خودشونو کشتن اسم خلیج فارس رو عوض کنن چرا نتونستن چون تو نقشه قدیمی خود عربا ایتالیایی ها پرتغالی ها و… به قدمت 2000 سال در کتیبه سنگی در مصر نام خلیج فارس هست

 33. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  29 دی 1397

  آخه پارسه سگ که پارس میکنی صدای واق واقت همه جارو ورداشته تو چقدر دروغ میگی خالی میبندی انقدر بدبختین که دستتون باشه تاریخ رو هم عوض میکنید که البته میکنید چون ضعیفید میگی بایزید اون اسم ترکیه یا سلطان سلیم سلیم اسم ترکیه درضمن انقد دیگه سگ مغزبودتو ثابت نکن امپراطوریه عثمان ازاسمشم معلومه ترکه و توترکیه بود حالا بیابروتوچشم احمق امپراطوری مال ترکاس توام ترکیه رو نمیپسندی برو سمت هم قومیات که افغانستانن چند تا فارس احمق که کف پای ماهم نمیشید جوگیرهم میشید میریدترکیه آبرومونومیبرید لیاقت شما افغانستانه برو گورتوگم کن سگ پارس

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   29 دی 1397

   این جمله رو سرچ کنی میبینی ترکیه قدیم یا عثمانی نظرشون راجع به تورک چی بود
   “Selim (Yavuz), Sah İsmail’e; “… ben Sultan Beyazıt oğlu Sultan Selim, sen ki ey eşek Türk

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    29 دی 1397

    این نامه تاریخی تو موزه ترکیه هست بدبخت

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     30 دی 1397

     موزه رو کردن جای خوبت که انقد از نزدیک میدونی

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    29 دی 1397

    نامه تاریخی سلطان سلیم به شاه اسماعیل تو موزه ترکیه است نیاز به عر عر تو نیست ایشک به گفته خود ترکیه ای ها

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     30 دی 1397

     پارس نکن کییییش

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    29 دی 1397

    احمق اون موقع عثمانی ها خودشونو تورک نمی دونستن به ترکمن ها فقط تورک میگفتن که حقیقت هم همینه پان تورکیست اومد ترکیه که گرجستانی و البانی و کورد و… هست رو کلشو تورک کرد مغول

    • نویسنده دیدگاه: هه
     30 دی 1397

     آخه کی بحث ترکیه کرد احمق فک کنم پیشرفتش چشتونودرآورده ها چون الان باید از افغانستان با افتخارمیگفتید منتها باسوزش از ترکیه میگید

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    29 دی 1397

    عر عر ت همه جارو پر کرد عر عر عر عر

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     30 دی 1397

     چرا عر میزنی خو شنیدم عرعر نکن بینم مگه تو سگ نبودی پس قابلیت عر زدن هم دارید فارسه کره خر😂

 34. نویسنده دیدگاه: ali
  29 دی 1397

  اسمونی عزیز چرا نظر این پان تورکارو که تا مدرک ندارن فقط فحش میدن رو میزارین اصلا نظرات رو قطع کنین لینا ظرفیت ازادی بیان ندارن

 35. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  29 دی 1397

  حمید بیا فارسا کم میارن فحش میدن دیگ پارس بودنتون به ماثابت شده سگی هوی 😂😂😂😂

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   29 دی 1397

   شما سیکیم سیکیم میکنی ما فحش میدیم

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    29 دی 1397

    امپراطوری پارس هخامنشی به عنوان بزرگترین امپراطوری تاریخ جهان از نظر درصد جمعیت جهان درگینس ثبت است
    سرچ کنید
    largest empire by percentage of world population guinness

    • نویسنده دیدگاه: سعید
     29 دی 1397

     اینا یکم دیگ پیش برن سند کره ی زمینو هم میارن واسمون😂😂😂 پانفارسه دیگ پر حماقته

     • نویسنده دیدگاه: وحید
      29 دی 1397

      آره خدا وکیلی رو ندیم به این پانفارسا برن ساقیشون خوبه اینا ماروهم مثل خودشون میکنن🤣

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     29 دی 1397

     سعید و وحید و… اصلا نفهمیدیم همشون یک پان تورک نزاد پرسته خیال کردی همه هوششون اندازه تویه خودت
     میگی خودت تایید میکنی 19.1.2019 سعید 20.36 دقیقه وحید 20.37 دقیقه دوقلویین خخخخ
     به کوری چشم شما پان تورک ها گینس و همه دنیا ما رو میشناسن شما برین سند جعا کنین

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      29 دی 1397

      رقص ترکیه ای که زنا همه لختن تو برو با رقص ترکیه ای حال کن گرگ

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      30 دی 1397

      ای خدا برو بچه برو شما هنوز لقب عربو یدک کشیدین دنیا پارس مارس نمیشناسه برووووووو

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     30 دی 1397

     جز چندتا دروغ تاریخی هیچی ندارید که بگید درضمن پز کشور ما رو به مایی که نصف ایرانیم میدی اسکل؟!این حرف شما پارس هاس ما قبلا خیلی چیزا بودیم منتها الان اینطوری شده که هیچی نیستیم خیلی خب ماهم به ریش باباتون خندیدیم

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      30 دی 1397

      خخخ 20 میلیونم نیستین نصف ایرانین بابا از خنده روده بر شدم بسه دیگه پان تورک بیسواد

   • نویسنده دیدگاه: سعید
    29 دی 1397

    داداش فحش شما باعشوه ریختن فرقی نداره یعنی یه فحش ترکی انقد غلیظه که تموم فحشای قرتی فارسی رو حریفه من یبار به یکی فارسی فحش دادم خدایی احساس کردم دارم نازمیکنم😂😂برگردوندم ترکی ادامه دادم😂😂😂

    • نویسنده دیدگاه: حمید
     29 دی 1397

     وااااای خدا من این قد که تو این سایت خندیدم توعمرم نخندیده بودم این فارسا آدمای خوبین ها ما رو خیلی میخندونن حالا تورقصاشونو ندیدی نمیتونی دخترا از پسر تشخیص بدی انقد عشوه میان😂😂😂مثل رقصای مانیس که یا باید ورزشکار باشی یاژمیناستیک یاهم استاد رقص تا بتونی از عهدش بربیای…رقصشون یعنی خیلی باحاله بزن ببین کلی میخندی

     • نویسنده دیدگاه: خان
      29 دی 1397

      آره ها گده راس میگی من چندتاشودیدم پسراشون عشوه میان قرکمر بخدا فک کردم از اون ترنساس نگو مربی رقصشون بود😂😂😊

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      29 دی 1397

      این جمله رو سرچ کنی میبینی ترکیه قدیم یا عثمانی نظرشون راجع به تورک چی بود
      “Selim (Yavuz), Sah İsmail’e; “… ben Sultan Beyazıt oğlu Sultan Selim, sen ki ey eşek Türk

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      29 دی 1397

      اره به ریش بابات داری میخندی چون از دونستن حقیقت جر خوردی خنده ات از صد گریه غم انگیز تر است

     • نویسنده دیدگاه: ایمان
      03 بهمن 1397

      هیچ کدوم از رقصای ترکی یا آذری زناشون لخت نیس همشون لباس خاص رقص به شکل محلی وکاملا بسته دارن با رقصای متعدد والبته خیلی سخت

 36. نویسنده دیدگاه: حمید
  29 دی 1397

  به همین خیال باش بدبخت حسود چیزایی میگی که آدم خندش میگیره پس شماهم نباید تو تاجیک فارسی حسابشون کنید اصلا بحث با نادان آخری نداره شما نادانین شاید چون عقل نداشتید تعدادشان انقد کنه بلدنبودید زندگی کنید ترکی بالای صد لهجه داره که تو خود ایران بالای چهل تا هس ترکی قفقاز با تبریز یه کوچولو فرق دارن تو حتی نمیدونی تو زبان لهجه چجور بوجود میاد طبیعته چون گویش ضعیفی مثل فارسی نمیتونه گسترده باشه واسه فهمیدن همدیگه تو باید اندازه ترک قدبکشی فلا نخودی برو بینم

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   29 دی 1397

   این جمله رو سرچ کنی میبینی ترکیه قدیم یا عثمانی نظرشون راجع به تورک چی بود
   “Selim (Yavuz), Sah İsmail’e; “… ben Sultan Beyazıt oğlu Sultan Selim, sen ki ey eşek Türk

   • نویسنده دیدگاه: حمید
    29 دی 1397

    این سایتا همشون سازه ی خودتونن ج ر بخورید از حسادت که هیچ جوره کف پامون نمیشید دارم میبینم فشارتون افتاده😂😂

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     29 دی 1397

     اره همه فیکن تو مونگول راستی بسوز عثمانی بسوز از حسادت حرفی برا گفتن نداری دیگه داری شر میگی

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      30 دی 1397

      توبسوز که خودتو جر دادی که بهم ثابت کنی بازم میبینیم هیچ عنی نیستی پارس

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     29 دی 1397

     خوبه همه سایت ها به تورکی استانبولی نوشته جیز جیز جیز صدای سوزش تو تا اینجا اومد

 37. نویسنده دیدگاه: حمید
  29 دی 1397

  هیچی ام نمیدونیا مگه سایت فارسی نیس چرا رفتی تو پاچه ترکا

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   29 دی 1397

   شما اومدین شروع کردین درباره تورکی حرف زدن وگرنه ما با تورک چیکار داریم

 38. نویسنده دیدگاه: هه
  29 دی 1397

  سایتتون فیکه با زبان ناقص که اصلا زبان نیس این ثابت شده قومی بنام فارس وجود نداره بعدا از هند و عرب اومدین یه اسم واسه خودتون گذاشتین آیا مثل ترک از اول وجود داشتین!!خیر پس هیس تو همه نظرات همه یه دور گفتن که لایق نیستید ترکاباهاتون بحث کنن منم میگم لایق بحث نیستید وقتی هیچ ریشه ای ندارید و قومی نیستید پس هیس دروغگوها

  • نویسنده دیدگاه: علی
   29 دی 1397

   قومی به نام تورک نبوده مغول بوده

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    29 دی 1397

    مغول یکی از شاخه های ترکه بسوزززززز که شاهتونم جلو ما شکست خورد

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     29 دی 1397

     اگر تورکی وجود داشت تورکیه قدیم یا عثمانی به خودشون توهین نمیکردن
     داخل امپراتوری عثمانی نام ترک گاهی برای ترکمن‌های روستایی و اهل مناطق دورافتاده، روستایی نادان و دهقانان بی‌سواد درون آناتولی مورد استفاده قرار می‌گرفت. اصطلاح “Etrak-i bi-idrak” (اتراک بی‌ادراک) مثالی از بازی با واژها در امپراتوری عثمانی به معنی ترک نادان است.[۲۲]

     همچنین عثمانی‌ها از اصطلاح «ترک خر» برای اشاره به ترک‌ها استفاده می‌کردند. مثلاً در میانه جنگ چالدران سلطان بایزید در نامه‌ای به شاه اسماعیل می‌گوید: «من سلطان بایزید پسر سلطان سلیمم تو کیستی ای ترک خر؟

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      29 دی 1397

      سرچ کن نامه سلطان بایزید عثمانی به شاه اسماعیل ببین توش چی نوشته تورکیه قدیم یا عثمانی تورک به کی میگفتن

     • نویسنده دیدگاه: حمید
      29 دی 1397

      اولا خرخودتی پارسه سگ دوما ترک هیچوقت لقب خر نداش شما عوضیا اولین بار اینو به تبریزیا گفتین ازخودت و اون سایتای فیکت که من درآوردیه مغزسگیتونه زر نزنید ما دیگ شماروشناختیم چه مزدوری هستین نصف ایران ترکه…هرچی بگی هیچه برو افغانستان داداشات فشارتو بگیرن یالاه

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    29 دی 1397

    سلطان سلیم می نویسد :
    “Selim (Yavuz), Sah İsmail’e; “… ben Sultan Beyazıt oğlu Sultan Selim, sen ki ey eşek Türk
    او در اين نامه مي گويد من سلطان سليم پسر بايزيد و تو يك ترك خر هستي
    تصاویر سلطان سلیم و شاه اسماعیل صفوی

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     29 دی 1397

     این جمله رو سرچ کنی میبینی ترکیه قدیم یا عثمانی نظرشون راجع به تورک چی بود
     “Selim (Yavuz), Sah İsmail’e; “… ben Sultan Beyazıt oğlu Sultan Selim, sen ki ey eşek Türk

    • نویسنده دیدگاه: خان
     29 دی 1397

     هیچوفت همچنین چیزی نگفته پانفارس های ضعیف که پناه بردین به تهمتا واقعا خرید یالاه سالاناسالانا ایتیلین گوم

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      29 دی 1397

      اره خر خدا این نامه تاریخی تو موزه ترکیه هست بدبخت

 39. نویسنده دیدگاه: رضا
  29 دی 1397

  خاک بر سر هر چی نژاد پرست چه تورک چه فارس اخه نادان ها زبان و نژاد و… همه افریده خداست به چی مینازین شما انسان باشین این نازیدن داره اخرش همه میریم زیر خاک زبان و نژاد رو با خودمون میبریم زیر خاک چیزی که ابدیه انسانیته این دو روز دنیا رو صرف مهربانی به هم کمک به فقرا و کار و تلاش کنید نه دعواهای بچه گانه از من گفتن بود دیگه خود دانید

  • نویسنده دیدگاه: هه
   29 دی 1397

   سایتتون فیکه با زبان ناقص که اصلا زبان نیس این ثابت شده قومی بنام فارس وجود نداره بعدا از هند و عرب اومدین یه اسم واسه خودتون گذاشتین آیا مثل ترک از اول وجود داشتین!!خیر پس هیس تو همه نظرات همه یه دور گفتن که لایق نیستید ترکاباهاتون بحث کنن منم میگم لایق بحث نیستید وقتی هیچ ریشه ای ندارید و قومی نیستید پس هیس دروغگوها

   • نویسنده دیدگاه: رضا
    29 دی 1397

    اره جان عمت پرشیا و پرشین از قدیم بوده ترکیه و تورکه که تازه صد ساله میگن قبلش فقط مغول بود تورکیه عثمانی بود

    سرچ کن نامه سلطان بایزید عثمانی به شاه اسماعیل ببین توش چی نوشته تویه تورکیه قدیم یا عثمانی تورک به کی میگفتن

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     29 دی 1397

     ساقیت خوبه با اون سایتای فیکتون

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     29 دی 1397

     نادون سرچ کن قدیمی ترین نقشه خلیج فارس ببین 2000 سال پیش نقشه ای رو مصری ها رسم کردند نام خلیج فارس بوده فارس نبوده خلیجش از کجا اومده

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    29 دی 1397

    سلطان سلیم می نویسد :
    “Selim (Yavuz), Sah İsmail’e; “… ben Sultan Beyazıt oğlu Sultan Selim, sen ki ey eşek Türk
    او در اين نامه مي گويد من سلطان سليم پسر بايزيد و تو يك ترك خر هستي

 40. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  29 دی 1397

  سیکیم پانفارسا

  • نویسنده دیدگاه: علی
   29 دی 1397

   سیکیم پان تورکا سیکیم

   • نویسنده دیدگاه: رضا
    29 دی 1397

    بله اگر مثل اتاتورک که 40 درصد لغات بیگانه ترکی رو معادل سازی کرد تو ایران هم لغات خارجی معادل سازی میشد الان فارسی یک درصد هم لغت خارجی نداشت

    • نویسنده دیدگاه: احمد
     29 دی 1397

     در زبان های زیادی لغات فارسی وجود دارد
     سرچ کنید

     هزار واژه فارسی از کجا به زبان بلغاری راه یافته است؟
     یورو نیوز بین المللی اینو نوشته

    • نویسنده دیدگاه: هه
     29 دی 1397

     تو انقد احمقی که نمیدونی زبان ترک ترکیه فقط یکی از شاخه های زبان ترکی بین صد شاخه اس ونیاز به معادل سازی نداره چون کلش ریشه دارن اگرم معادل سازی شده بازم خود ترکی کل واژه ها و ریشه هارو تو خودش داره مثلا کلمه انگلیسی جنتلمن که تو ترکیه بعدا گفته شد واژه ترکیش میشه بی افندی همشون از قبل بوده و هس اما اگه فارسی معادل سازی بشه که نمیتونه بشه ناقص میمونه چون ضعیفه وگرنه این همه سال درجانمیزدین واسه کامل کردنش که هرکاری میکنین بازم نمیشه که حداد عادل هم گفته اگه کلمات عربی از فارسی کشیده بشه کلا چیزی ازش نمیمونه شما اول برو حروف الفباتو که کلش عربیه درست کن بعد حالا بفکر معادل سازی باش کوچکترازاین حرفایین اگه بخواین زبون درازی کنید باید اول بگم که اول نقصای خودتونو جبران کنید بعد از بقیه که در حدشون نیستید ایراد بگیرید مثل هرترک میگم لایق بحث نیستید هری

    • نویسنده دیدگاه: حمید
     29 دی 1397

     هیچی ام نمیدونیا مگه سایت فارسی نیس چرا رفتی تو پاچه ترکا

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     29 دی 1397

     تورکی الفبا داره تاقبل اتاتورک به عربی مینوشتین یک خط من دراوردی لاتین برا خودتون درست کردین مغولی الفبا داره اورخون

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     29 دی 1397

     حداد عادل مصاحبه کرده گفته ما نمی خوایم لغات عربی را معادل سازی کنیم چون عربی زبان قران است

   • نویسنده دیدگاه: احمد
    29 دی 1397

    در زبان های زیادی لغات فارسی وجو دارد
    سرچ کنید

    هزار واژه فارسی از کجا به زبان بلغاری راه یافته است؟
    یورو نیوز بین المللی اینو نوشته

   • نویسنده دیدگاه: رضا
    29 دی 1397

    زبان فارسی انقدر زبان اصیلی است که 811 لغت زبان انگلیسی از فارسی گرفته شده این تحقیق رسمی دانشگاه کمبیریج انگلستانه
    سرچ کنید
    Persian loanwords in English cambridge
    چند نمونه
    سرچ کن
    google translate
    مترجم گوگل میاد بزن انگلیسی به فارسی تو انگلیسی بزن
    Baksheesh
    تو فارسی میاد بخشش انعام
    تو انگلیسی بزن
    Bazaar
    تو فارسی میاد بازار
    تو انگلیسی بزن
    Caravan
    تو فارسی میاد کاروان
    تو انگلیسی بزن
    dervish
    تو فارسی میاد درویش
    تو انگلیسی بزن
    peri
    تو فارسی میاد پری حتی
    paradise
    پردیس
    chekmate
    برگرفته از شاه مات فارسی
    و…..

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    29 دی 1397

    سیکیم آغزان

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    29 دی 1397

    سیکیم آغزوا قارتالمیش

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     29 دی 1397

     همه رو به جد وابادت میگی پان تورک

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      30 دی 1397

      نه به تو گفتن پان فارس

     • نویسنده دیدگاه: ناصر
      30 دی 1397

      صد در صد با پان تورک بود دقیقا به پان تورک میخوره این فحش ها

 41. نویسنده دیدگاه: ایرانی
  29 دی 1397

  خاک بر سر هر چی نژاد پرست چه تورک چه فارس اخه نادان ها زبان و نژاد و… همه افریده خداست به چی مینازین شما انسان باشین این نازیدن داره اخرش همه میریم زیر خاک زبان و نژاد رو با خودمون میبریم زیر خاک چیزی که ابدیه انسانیته این دو روز دنیا رو صرف مهربانی به هم کمک به فقرا و کار و تلاش کنید نه دعواهای بچه گانه از من گفتن بود دیگه خود دانید

 42. نویسنده دیدگاه: سامان
  29 دی 1397

  من ترکم فارس هاروهم واقعا دوس دارم البته اون فارس هایی که ما رو دوس دارن نه نژادپرست که من نژادپرست ترک و فارس کلا قبول ندارم ما هم وطنیم فردا اتفاقی برا برادر فارس شد افغانی نمیاد کمک من میرم کمکش فردا به ترکی جیزی شد از ترکیه نمیان کمک برادر فارس میاد کمک پس این بحثهای الکی که بجز تفرقه هیچ و هیچ فایده ای بهمون نداره و جایزه هم سر کی بهتره نمیدن بیخیال بشیم ما تو همون اولش خوندیم ایران کشور قومیت های مختلفه ما ایرانمونو اینطوری شناختیم و قبول داریم پس الان بحث قومیت یعنی بحث جداسازی ایران پس این کارارونکنیم مواظب ایرانمون که شیرینیش داشتن قومیت های متفاوته باشیم قشنگیه ایران هم به متفاوت بودنشه

  • نویسنده دیدگاه: رسول
   29 دی 1397

   درود بر شما انسان فهیم من میگم هم زبان تورکی قشنگه هم فارسی ولی یک عده پان تورک میگن زبان فقط تورکی فارسی زبانه اخه این میشه که دعوا میشه اگه همه مثل شما فکر کنن هیچ وقت دعوا نمیشه احترام باید دو طرفه باشه دوست عزیزم زنده باد تورک وفارس

 43. نویسنده دیدگاه: تورککک
  29 دی 1397

  اره تورک دیگه نموند همه عرب شدن راست میگی اینو من نمیگم سایت روزنامه رسمی جمهوری اذربایجان میگه هر ماه 4000 دختر باکو وجمهوری اذربایجان فروخته میشن به عربای دبی نسل بعدی جمهوری عربستان (اذربایجان سابق) دیگه عربن این جمله رو سرچ من بخون
  این جمله سرچ کن ببین
  Every month 500 Azeri women are taken to Turkey and 4000 to Dubai for prostitution

  • نویسنده دیدگاه: واقعیت
   29 دی 1397

   تورککک که میگی دختر میدن به دبی تو برو اول مشهدتو جمع کن شمالتوجمع کن که عرباریختن اینواونوصیغه میکنن ناموس مملکتو گذاشتن جلوشونو….هرکاری میکنن نیازی نیس بفکر کشور آذربایجان که مطمینا یه چیزی تو ذهنشه باشی تو ایران بفکر ایران باش

   • نویسنده دیدگاه: علی
    29 دی 1397

    مشهد دیگه عرب مجرد راه نمیدن برو بپرس 10- تا صیغه نشد تو نگران همون تورکا باش

    • نویسنده دیدگاه: واقعیت
     29 دی 1397

     ترک بودن نگرانی نداره افتخار داره که شما ازش محرومی

    • نویسنده دیدگاه: reza
     29 دی 1397

     اره افتخارات؟ خونخواری….. چنگیز مغول در ان زمان یک میلیون نفرو کشت ترکیه در سال 1915 1.5 میلیون ارمنی رو و 1 میلیون یونانی رو قتل عام کرد الانم کوردها را قتل عام میکنه اینا افتخاره ترکیه یک اخرتی هم هست که شما بهش اعتقاد نداری و جواب این خونخواری ها را باید بدین

  • نویسنده دیدگاه: واقعیت
   29 دی 1397

   درصمن ترک سیصدملیونه که فقط نه ملیونش آذربایجان هس ترک تو کل دنیاهس با این چرندیات چیزی از ترک بودن کم نمیشه

  • نویسنده دیدگاه: سامان
   29 دی 1397

   این موضوع متاسفانه تو ایران هم هس تاحالا بالای هشصد دختر ایرانی قاچاق شده به دبی و کشورهای دیگ تو سایت صدای ایران راجب دختران قاچاقی بزنید میاره اینبار اینجا دیگ مشکل ترک کرد لر یافارس نیس مشکل یارانه مشکل عربهای کثیفن که به ناموس همه چش دوختن و منشا اکثرشون دبی هس ما خودمون باید پاسدار ناموسمون باشیم از دست بی ناموسا

   • نویسنده دیدگاه: علی
    29 دی 1397

    اقای سامان پان تورک گشتیم چیزی ندیدیم تو بهتره نگران دخترایه جمهوری اذربایجان باشی 4000 4000 ماهی صادر میشن دبی کشور 9 میلیونی تا چن سال دیگه چیزی نمیمونه

    • نویسنده دیدگاه: سامان
     29 دی 1397

     قشنگ بگرد داداشی هس

    • نویسنده دیدگاه: احمد
     29 دی 1397

     استاد سایت ایران صدا نوشته یک باند قاچاق دستگیر شد که دختران رو از مالزی به دبی قاچاق میکرد و تازه یک شعبه در ایران هم زده بود کجاش نوشته 800 تا دختر ایرانی!!!!!!!!!!!!!! گفته در مجموع دختر مالزیایی و ایرانی و… 800 تا بودن استاد

  • نویسنده دیدگاه: علی
   29 دی 1397

   دلیل همه این خونخواری ها هم فقط توهم نزاد پرستی تورک بود

 44. نویسنده دیدگاه: واقعیت
  29 دی 1397

  چندتا سایت میزارید اونام از خودتونن انتطاردارید باورکنیم آقا ترکو دنیامیدونه شماهم همین گوشه کناربمونید بپوسید دیگ بسه انقد سعی میکنید مدرک واسمون بیارید والاه مانمیخوایم شمارو عددی حساب کنیم حالاشما هی بیا اینوبگواونوبگو دست وردارید دیگ از ما شما آلمان هم بری ایتالیاهم بری حتی چین هم بری باز از دست ترکا فرارنمیتونی بکنی باو فقط همین یه گوشه از کل دنیا جاته بمون سروصدانکن دیک عح

  • نویسنده دیدگاه: علی
   29 دی 1397

   اره جان عمت ما همه مدرکمون سایتا بین المللی هست مثل سایت دانشگاه کمبریج انگلیس و یورو نیوز و… مدرک پان تورکا وبلاگ پان تورکیه فقط

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    29 دی 1397

    آخه کی باشی که مدرک بخوای آزمون کوچولو

    • نویسنده دیدگاه: علی
     29 دی 1397

     تو پان تورک اصلا انسان نیستی که من با تو بجث کنم

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      29 دی 1397

      یه گوشه از کل دنیا جای باکترایی مثل شماس همینجابمون صدات درنیاد منتظر انتقراضت باش پانفارس دیگ نبینم پارس کنیا

     • نویسنده دیدگاه: علی
      29 دی 1397

      تو هم عرعر نکن ایشک
      داخل امپراتوری عثمانی نام ترک گاهی برای ترکمن‌های روستایی و اهل مناطق دورافتاده، روستایی نادان و دهقانان بی‌سواد درون آناتولی مورد استفاده قرار می‌گرفت. اصطلاح “Etrak-i bi-idrak” (اتراک بی‌ادراک) مثالی از بازی با واژها در امپراتوری عثمانی به معنی ترک نادان است.[۲۲]

      همچنین عثمانی‌ها از اصطلاح «ترک خر» برای اشاره به ترک‌ها استفاده می‌کردند. مثلاً در میانه جنگ چالدران سلطان بایزید در نامه‌ای به شاه اسماعیل می‌گوید: «من سلطان بایزید پسر سلطان سلیمم تو کیستی ای ترک خر؟

 45. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  28 دی 1397

  یعنی ترکا یجوری ریدن بهتون که تو سایت خودتونم دست وردارشون نیستید😂

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   28 دی 1397

   اونا نفرت از ترک نیس شکست هاییع که در مقابل ترک ها داشتن هیچ چاره ای بجز تسلیم نداشتن حتی یه حرف از مسیحیای اون دوره بود که میگفت خدامارو از خشم و قدرت ترک در امان نگه داره یه چیزیوبگی باید دلیلشم بدونی برو دلایلشم بخون کوچولو حتما بروبخونا

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   29 دی 1397

   حمله به چهار تا کشور بی دفاع قدرته قتل عام 1.5 میلیون ارمنی 1 میلیون یونانی واشوری والان هم کوردها توسط ترکیه باعث تنفر دنیا از ترکیه است

 46. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  28 دی 1397

  درضمن که انقد میگید کاروان و بازار تو انگلیسی هس دوتاکلمه رو گرفتین ول نمیکنین اینم بدونید زبان انگلیسی نوزده درصد ترکه وسی و نه درصد زبان ایتالیا ترکه وهفده درصد آلمانی ترکه و نه درصد فرانسوی هم ترکه حالا برید بازم کاروان بیارید مدرک هم خواستید تو نت سرچ کنید میاره چه عجب این چندتا اطلاعاتو پانفارسا دستکاری نکردن

  • نویسنده دیدگاه: عزیزی
   28 دی 1397

   مدرک!!!!!!!!!!!! ما هرچی گشتیم فقط ترکی پره لغات فرانسوی ایتالیایی و… بود فقط وبلاگ های پان تورکی این مزخرفات رو میگه به انگلیسی سرچ کنی میگه ترکی پره لغات حارجیه لغتی از ترکی تو فرانسوی و ایتالیایی نیست

  • نویسنده دیدگاه: علی
   29 دی 1397

   حمله به چهار تا کشور بی دفاع قدرته قتل عام 1.5 میلیون ارمنی 1 میلیون یونانی واشوری والان هم کوردها توسط ترکیه باعث تنفر دنیا از ترکیه است

   • نویسنده دیدگاه: میلاد
    29 دی 1397

    علی میدونستی ارمنی ها به آذربایجان حمله کردن و قره باغ اونجا رو ازشون گرفتن!!وبخاطرهمین باهم دشمنن اگه ارمنی کشته شده سرهمین حمله کردنش کشته شده میگین کردهارومیکشن ولی دلیلشونمیدونید شاید چندسال دیگ ایران خودمونم به همچین چیزی اقدام کنه چون کرد ها قصد جدا کردن خاک ایران و ترکیه وعراق رو دارن چندبار تو اینستا کردا نوشتن که به زودی با اسلحه میایم توخونه هاتون حالا اینارو نادیده بگیرید هیچ کسی بی دلیل کاری رو نمیکنه

    • نویسنده دیدگاه: رضا
     29 دی 1397

     سال 1915 ارمنی به قره باغ حمله کرد !!!!!!!!!!!! برو تاریخ بحون اول ترکیه 100 سال پیش به ارمنی حمله کرد

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      29 دی 1397

      هرکاری کرده قدرت داشته کرده به تو مونده بری تو ک و ن ترکا و ازشون فلسفه بسازی!!تو سرپیازی ته پیازی کجایی نه قدرت دارین نه جمعیت فقط راجب قدرتمندا نظرمیدید

  • نویسنده دیدگاه: احمد
   29 دی 1397

   در زبان های زیادی لغات فارسی وجو دارد
   سرچ کنید

   هزار واژه فارسی از کجا به زبان بلغاری راه یافته است؟
   یورو نیوز بین المللی اینو نوشته

 47. نویسنده دیدگاه: علی
  24 دی 1397

  اون بی سوادهایی که میگن فارسی برگرفته از عربی اخه بیسواد این جمله انگلیسی رو سرچ کن
  Which language is older Arabic or Persian?
  سرچ کنی میبینی نوشته قدمت زبان فارسی خیلی خیلی بیشتر از عربی و حتی انگلیسی است زمانی که عربی نبود فارسی بود ممکنه عربی برگرفته ارفارسی باشه ولی برعکس محاله اینو دنیا میدونه 4 تا بیسواد یک چیزی بگن مهم نیست

  • نویسنده دیدگاه: بهروز
   25 دی 1397

   شتردرخواب بیند پنبه دانه

   • نویسنده دیدگاه: رضا
    29 دی 1397

    زبان فارسی انقدر زبان اصیلی است که 811 لغت زبان انگلیسی از فارسی گرفته شده این تحقیق رسمی دانشگاه کمبیریج انگلستانه
    سرچ کنید
    Persian loanwords in English cambridge

 48. نویسنده دیدگاه: علی
  24 دی 1397

  تاریخ 13 .1 .2019 همش اقای پان تورکه

 49. نویسنده دیدگاه: عزیزی
  24 دی 1397

  تورکی زبان 18 دنیا !!!!!!!!!!!!مدرک؟؟؟؟ من مثل تو دروغگو نیستم هرچی میگم مدرک دارم
  در زبان های زیادی لغات فارسی وجو دارد
  سرچ کنید

  هزار واژه فارسی از کجا به زبان بلغاری راه یافته است؟
  سرچ کنید
  شش هزار کلمه فارسی در زبان ترکی وجود دارد
  سرچ کن
  persian loanwords in english cambridge
  نوشته 811 کلمه فارسی در انگلیسی هست

 50. نویسنده دیدگاه: رضا
  24 دی 1397

  فقط 3 تا از دانشمندان هیات رییسه ناسا فارس شیرازن فارسا دانشمند ندارن پان تورک؟؟؟
  سرچ کن ببین پروفسور محمد جمشیدی قاسم اسرار فیروز نادری

  • نویسنده دیدگاه: احمد
   24 دی 1397

   پروفسور حسابی فارس شاگرد انیشتین

 51. نویسنده دیدگاه: علیرضا
  24 دی 1397

  اقای تورک که با نام تورکم ایرانی حاجی و…. نظر نوشتی خیال میکنی همه مثل خودتن هیچی سرشون نمیشه نمی فهمن همه خودتی 20 تا نظر با تاریخ 14 .1 .2019 هست که همش خودتی اول صد بار به تو و امثال تو گفتم پان تورک یک مدرک بین الللی نشون بده فارسی لهجس مدرک نداری زر نزن میگی یونسکو گفت فارسی زبان نیست مدرک!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! فارسی جز 4 زبان کلاسیک جهان در یونسکو ثبته

 52. نویسنده دیدگاه: علیرضا
  24 دی 1397

  سرچ کن ساخت لامبورگینی دست ساز مشهد دوسال قبل شما ساخت

  • نویسنده دیدگاه: علیرضا
   24 دی 1397

   اقای تورک که با نام تورکم ایرانی حاجی و…. نظر نوشتی خیال میکنی همه مثل خودتن هیچی سرشون نمیشه نمی فهمن همه خودتی 20 تا نظر با تاریخ 14 .1 .2019 هست که همش خودتی اول صد بار به تو و امثال تو گفتم پان تورک یک مدرک بین الللی نشون بده فارسی لهجس مدرک نداری زر نزن میگی یونسکو گفت فارسی زبان نیست مدرک!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! فارسی جز 4 زبان کلاسیک جهان در یونسکو ثبته

   • نویسنده دیدگاه: اروین
    24 دی 1397

    سرچ کن
    persian loanwords in english cambridge
    سایت دانشگاه کمبریج انگلیس نوشته 811 کلمه فارسی در انگلیسی هست
    چند نمونه
    الان سرچ کن
    google translate
    مترجم گوگل میاد بزن انگلیسی به فارسی تو انگلیسی بزن
    Baksheesh
    تو فارسی میاد بخشش انعام
    تو انگلیسی بزن
    Bazaar
    تو فارسی میاد بازار
    تو انگلیسی بزن
    Caravan
    تو فارسی میاد کاروان
    تو انگلیسی بزن
    dervish
    تو فارسی میاد درویش
    تو انگلیسی بزن
    peri
    تو فارسی میاد پری حتی
    paradise
    پردیس
    chekmate
    برگرفته از شاه مات فارسی
    و…..
    عزیزم

   • نویسنده دیدگاه: رضا
    24 دی 1397

    تورکی زبان 3 دنیاست پان تورک!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! مدرک یونسکو گفته لهجش فازسی!!!!!!!!!!!!! مدرک دروغگو تر و متوهم تر از پان تورک نیست منتظر مدرک نشون دادنت میمونم مدرک بین المللی نه وبلاگ پان تورکی

   • نویسنده دیدگاه: حالا بفهم
    24 دی 1397

    علیرضا مدرک تو نت هس سایت های پان فارس هایی مثل شما نه سایت های معتبرجهانی برو ببین اینم بگم تو دنیا شش هزار زبان داریم که بین این شش هزار ترکی هجدهم شده شماهاهم فکر کنم از آخر اول شدید چون هرچقدرگشتم نبود درضمن خیالات دورت ورداشته معلومه نکنه اینم میخواید جعل گنید؟با فیلمش سندش مدرکش لامبورگینی جوان تبریزی ساخت فیلم جشنشم هس اگه مشهدی ساخته پ کو چرا توتبریز مهندس تبریزی اونو آورد و ثبت شد لابد میخواید بگید علی دایی هم ترک نیس یا علی اکبری یا آزمون یاشاید اصلا کل بازارتهران اصلا ولش باو ماهرکاری واسه وطنمون میکنیم اونوقت شما نژادپرستای فارس همه چیرو جعل میکنین و فقط نفرت بقیه رو بدست میارین انقد این زبان نداشتتونو به رخ نکشید الان شما مثل ترکا بین شش هزار زبان هجدهم شده بودین دیگه از دکوپزتون نمیشد گذشت بعدشم میگید پان ترک کدوم پان ترک شماخودتون تحریک میکنیدهمه رو معلوم نیس مرزتون چیه افتخاری هم بجز شعر ندارین درحالی که ماجهانی هستیم ولی انقد مثل شماها ادعامون نمیشه چون اصالت داریم ونیازبه جعل هم نداریم

  • نویسنده دیدگاه: احمد
   24 دی 1397

   تورکی تا 100 سال پیش 50 درصد لغت خارجی داشت زمان اتا تورک معادل سازی شد فارسی لغات خارجی معادل سازی نکردن

   • نویسنده دیدگاه: اروین
    24 دی 1397

    پان تووووووووووووورک تورکی زبان 18 دنیا است !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!مدرک نشون بده پان تورک: ندارم
    فارسی زبان نه لهجه است !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! یونسکو گفته!!!!!!!!!!! خوب مدرک یونسکو کو نشون بده جواب پان تورک ندارم ولی فارس
    سرچ کن
    persian loanwords in english cambridge
    سایت دانشگاه کمبریج انگلیس نوشته 811 کلمه فارسی در انگلیسی هست
    چند نمونه
    الان سرچ کن
    google translate
    مترجم گوگل میاد بزن انگلیسی به فارسی تو انگلیسی بزن
    Baksheesh
    تو فارسی میاد بخشش انعام
    تو انگلیسی بزن
    Bazaar
    تو فارسی میاد بازار
    تو انگلیسی بزن
    Caravan
    تو فارسی میاد کاروان
    تو انگلیسی بزن
    dervish
    تو فارسی میاد درویش
    تو انگلیسی بزن
    peri
    تو فارسی میاد پری حتی
    paradise
    پردیس
    chekmate
    برگرفته از شاه مات فارسی
    و…..

 53. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  24 دی 1397

  چطوری پارررس

 54. نویسنده دیدگاه: علی
  23 دی 1397

  توضیحاتتون عالی بود ممنونم

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   24 دی 1397

   چرا ما ترکا مدرک جهانی واسه اثبات به شما میزاریم زود پاک میکنید؟فقط شما چندتفرتوایران ندونین ماهیچیمون نمیشه سرخودتون کلاه بزارین نژادپرستا مابه دنیا اثبات شدیم وقدرتمندیم

   • نویسنده دیدگاه: علیرضا
    24 دی 1397

    جمع کن بساطتو کلک جدیدتونه دیگه خریدار نداره این سایت هیچ نظری سانسور نمی شه گنده تر از شما مدرک جهانی نداشتن

    • نویسنده دیدگاه: ده
     27 دی 1397

     هرچی ما میزاریم میپاکین لعنت به پان فارس سایتاتونم همش دروغه

     • نویسنده دیدگاه: علیرضا
      27 دی 1397

      لعنت به پان تورک بی سواد دروغگو تا حالا میگفتین زبانتون 3 جهانه حالا به 18 جهان رضایت دادین!!!!!!!

    • نویسنده دیدگاه: حسین
     27 دی 1397

     توران به روباهه میگن شاهدت کیه میگه دمم اولا زبان 18 دنیا همچین هنر نیست دوما مدرک بین المللی یعنی به زبان انگلیسی که همه قبول دارن نه به زبان ترکی مقاله به زبان ترکی دیگه معلومه چیه بغال که نمیگه ماستم ترشه این دوستمون از سایت دانشگاه کمبریج انگلیس مدرک گذاسته که 811 لغت فارسی در زبان انگلیسی هست شما اگه راست میگی به انگلیسی یه مدرک نشون بده

    • نویسنده دیدگاه: عزیزی
     27 دی 1397

     تازه ایندیا یا هندی که از یک ریشه هست با فارسی تو همین سایت از تورکی بالاتره

  • نویسنده دیدگاه: ایلیا
   24 دی 1397

   زبان فارسی انقدر زبان اصیلی است که 811 لغت زبان انگلیسی از فارسی گرفته شده این تحقیق رسمی دانشگاه کمبیریج انگلستانه
   سرچ کنید
   Persian loanwords in English cambridge
   چند نمونه
   سرچ کن
   google translate
   مترجم گوگل میاد بزن انگلیسی به فارسی تو انگلیسی بزن
   Baksheesh
   تو فارسی میاد بخشش انعام
   تو انگلیسی بزن
   Bazaar
   تو فارسی میاد بازار
   تو انگلیسی بزن
   Caravan
   تو فارسی میاد کاروان
   تو انگلیسی بزن
   dervish
   تو فارسی میاد درویش
   تو انگلیسی بزن
   peri
   تو فارسی میاد پری حتی
   paradise
   پردیس
   chekmate
   برگرفته از شاه مات فارسی
   و…..

   • نویسنده دیدگاه: بهروز
    25 دی 1397

    جان مادرت.لعنت بر دروغگو

    • نویسنده دیدگاه: علی
     25 دی 1397

     واقعا لعنت بر بیسواد دروغگو اگه گوگل ترنسلیت رو میزدی میدیدی به خودت باید لعنت بفرستی

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    27 دی 1397

    خب اسکل هرچی رو اونطوری بنویسی اونطوری میاره دیگ ماهم دوساعته این چرتوپرتاتومیخونیم

    • نویسنده دیدگاه: علی
     27 دی 1397

     خودت فهمیدی چی گفتی بخشش کلمه فارسیه چرا باید تو انگلیسی باشه بیسواد همین زور بازار کاروان و….

     • نویسنده دیدگاه: علی
      27 دی 1397

      معلومه چرا باید باشه چون 811 لغت فارسی در انگلیسی هست اقای ناشناس برو سواد یاد بگیر برو یک دیکشنری انگلیسی به فارسی بخر این لغات فارسی رو در زبان انگلیسی ببین بی سواد پان تورک

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      28 دی 1397

      بجز بازار و کاروان مثال دیگ ندارین گشتین ما رو با این بازار و کاروانتون اونوقت نوزده درصد زبان فرانسه از ترکه رو که میشنوین دل پیچه میگیرین تو نت سرچ کنید خودش میاره بیسوادا😂😏

     • نویسنده دیدگاه: علیرضا
      28 دی 1397

      همه لغات لیست کاملش هست زر مفت نزن کمبریج میگه 811 تا ما هرچی زدیم چیزی ندیدیم 19 درصد!!!

   • نویسنده دیدگاه: واقعیت
    28 دی 1397

    ببین اینجا هرکاری بکنید دنیا شمارونمیشناسه تنها جایی که فقط آدم حساب بشید همینجاس ایران وسلام تازه اونم جمعیت ترکادوبرابرشماش توایرانمون….خیلی زیاد باشید جمعیتتون تو کل دنیا اصلا به نود نمیرسه و طبق مصاحبه ها تو خارج پرشین رو کلا خیلیا عربی میدونن یعنی شناخته هم نیستید ولی ترکا سیصدملیون جمعیت دارن با حکومت ها و کشورهای متعددتودنیا وهمه نژاد ترک رومیشناسن و صاحب عظمت و احترام بیشتری نسبت به شماهستیم هرچندچیزی که عیانه چه حاجت به بیانه ولی گفتم که کم زرتوزرت کنین وقتی حتی مارک لباسی ام که میپوشین تا نشنوین ترکه نمیگیرین سرتاپا خودتون سازه ی ترکین تو ایران هم هرچی ملیاردر وپولدارو خودساخته و کارآفرین صنعت و بازارهس دست تورکه دیگه چیزی واسه شما نمیمونه جز سکوت

    • نویسنده دیدگاه: علیرضا
     28 دی 1397

     والا بهترین سرمایه دار اصفهانی و مشهدین لباسم بهترین لباس پیر کاردین فرانسه است نه بنجل ترکیه شما فقیری میری لباس ترکیه ای میخری به خودت مربوطه بعد هم همه دنیا اولین منشور حقوق بشر رو مال کوروش میدونن وامپراطوری پرشیا تو دنیا شناخته شدس بیسواد

     امپراطوری پارس هخامنشی به عنوان بزرگترین امپراطوری تاریخ جهان از نظر درصد جمعیت جهان درگینس ثبت است
     سرچ کنید
     largest empire by percentage of world population guinness

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      28 دی 1397

      آره همه جای ایران پولداره و همه مارک فرانسه میپوشن توهم خوبی زدی درضمن تو اگه آدم پولداری بودی صبح تاشب پای این سایت نبودی که هرچی نوشتن زود جواب بدی
      ترکا هرچی باشن آدمترازشمان درضمن ترکیه تو اتحادیه اروپاهس تو اطلاعاتتو دوباره دوره کن درضمن اگه میدونستی کوروش بدست کی به قتل رسیده زیادم ادعات نمیشد حیف وقتم که رف

     • نویسنده دیدگاه: علیرضا
      28 دی 1397

      اتفاقا چون پولدارم همیشه پای این سایتم
      ترکیه تو اتحادیه اروپا نیست سرچ کنی میبینی بعد هم فقط هرودوت یونانی گفته کوروش به دست تومریس کشته شد همون هرودوت میگه
      تومریس ملکه قومی به نام ماساگت ها بود ا هرودوت مورخ یونانی
      ماساگت ها را این طور معرفی می کند
      هر مردی یک زن به عنوان همسر می گیرد، اما زنان به همگان تعلق دارند. یونانیان این رسم را به سکاها نسبت می دهند، حال آنکه این رسم نه به سکاها بلکه به ماساگت ها تعلق دارد. هر مرد ماساگت که زنی را بخواهد به جلوی کلبه ی او ترکش خود را می آویزد و با خیالی آسوده، با او در می آمیزد. آنان حد طول عمر خود را مشخص نمی کنند، بلکه هنگامی که مردی به نهایت پیری رسید همه نزدیکان او گرد می آیند و او را همزمان با چند رأس حیوان قربانی می کنند، بعد گوشت ها را می پزند و با آن ها یک ضیافت ترتیب می دهند….

      هرودوت، کتاب ۱، بند ۲۱۶. ترجمه مرتضی ثاقب فر

    • نویسنده دیدگاه: علی
     28 دی 1397

     نه شما رو کی ادم حساب میکنه 100 ساله ترکیه میخواد بره اتحادیه اروپا راهش نمیدن
     هلندی ها دو ضرب المثل راجب تورک دارن میگن

     eruit zien als een Turk شبیه یک ترک کثیف و نفرت‌انگیز است

     rijden als een Turk مانند ترک رانندگی می‌کند که اشاره به راننده بد اس
     ایتالیایی ها میگن
     bestemmia come un Turco همانند ترک بد بود
     Mamma li Turchi ترک کافر
     رومانیایی ها میگن
     Măi, turcule “توی ترک” برای اشاره به فردی که چیزی را نمی‌تواند درک کند، کله‌شق، نادان و کوته‌فکر است
     فرانسوی ها میگن
     C’est un vrai Turc یعنی واقعاً ترک است (در مورد فردی که بی‌رحم و خشن باشد)

     • نویسنده دیدگاه: علی
      28 دی 1397

      من 8 سال هلند زندگی کردم برو از یک خارجی بپرس ببین این ضرب المثل ها رو دارن یا نه مثل تو نیستم پامو از شهرم بیرون نزاشته باشم توهم برتری هم داشته باشم

     • نویسنده دیدگاه: علیرضا
      28 دی 1397

      پروفسور کافیه سرچ کنی
      ایا ترکیه جز اتحادیه اروپاست

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      28 دی 1397

      چقدر با ترکا تو ذهنتون درگیرین که انقد میبافین شما اول برید زبان ناقصتون که صدساله سیام درست نمیشه کامل کنید به دسشویی میگین آبریزگاه به کروات دراز آویز وبه سلفی خویش انداز فعلا با این زبان ناقصتون که هرکاری میکنید بازم درست نمیشه خودتونم موندین فقط موجبات شادی ماروفراهم میکنید ترک به اندازه کافی قدرت داره و توجهان نامداره و میشه گفت اکثرقسمتای اروپا تحت پوشش ترکه وخیلی خیلی کتابا تو اروپا و آمریکا نسبت به ترس ازقدرت ترکا نوشته شده تازه تاریخ کلی به وجود شماشک داره اگه اینهمه قرن بودین پس چرا شناخته نیستید یا تعدادتون انقد کمه ترک دشمنای جیلینگی مثل شماهم کم نداره شما اول برو واسه زبونت چندتا معادل بیار که من وقتی ترکی رو به فارسی ترجمه میکنم کمبودکلمه نداشته باشم بعد ادعات به چیزای دیگ برسه کوچیک تر ازاین حرفایین که باهاتون بحثا عمیق بشه فقط میتونم بگم فعلا با حدادعادل جمع شید بلکه ناقصیه زبانتون یکاری کردید😒حالابازم ماروبخندونید بعدش ببینیم حالا چی میشه
      بالاخره شعر و ور میبندی بازم جواب الکی پیدا کنی بازم میگم کوچیکترازاین حرفایین اول زبونتودرس کن بعد لایق بحث بشی

     • نویسنده دیدگاه: علی
      29 دی 1397

      اخه نادان ما روشویی و دستشویی داریم ابریزگاه چه مزخرفیه معادل ترکی کروات رو تو بگو ما بخندیم

    • نویسنده دیدگاه: علیرضا
     28 دی 1397

     راستی 300 میلیون با مغول و ازبک وقرقیز چشم باریک چه ربطی به اذربایجان داره مغول بودن افتخاره!!!!!!!!!!!!!
     گرچه به انگلیسی سرچ کنی تورک واقعی مغول هست و زبان ترکی التایی و مغولی است

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      28 دی 1397

      ما با مغول مشکل نداریم شما دارین پس بسوزین

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    28 دی 1397

    درضمن که انقد میگید کاروان و بازار تو انگلیسی هس دوتاکلمه رو گرفتین ول نمیکنین اینم بدونید زبان انگلیسی نوزده درصد ترکه وسی و نه درصد زبان ایتالیا ترکه وهفده درصد آلمانی ترکه و نه درصد فرانسوی هم ترکه حالا برید بازم کاروان بیارید مدرک هم خواستید تو نت سرچ کنید میاره چه عجب این چندتا اطلاعاتو پانفارسا دستکاری نکردن

    • نویسنده دیدگاه: عزیزی
     28 دی 1397

     مدرک ما هرچی گشتیم فقط ترکی پره لغات فرانسوی ایتالیایی و… بود فقط وبلاگ های پان تورکی این مزخرفات رو میگه به انگلیسی سرچ کنی میگه ترکی پره لغات حارجیه

     • نویسنده دیدگاه: ناشناس
      28 دی 1397

      وای شما دیگ کی هستید چقدر دروغ میبافید آخه واقعا الحق که جز ایران جای دیگ جا ندارید آدم حساب نمیشید باو شما مگه زبون میفهمید آخه خداشفاتون بده چقدر شما عقده داشتین از ترکا باو بریدبمیرد

     • نویسنده دیدگاه: علی
      28 دی 1397

      بیچاره اینا عین حقیقته حقیقت تلخه میگم از یک خارجی بپرسی بهت میگه توهمی

     • نویسنده دیدگاه: ایران
      28 دی 1397

      عزیزی اتفاقا اینو که زبان های فرانسه وایتالیا آلمان و چندتاکشور دیگ بادرصدهای مشخص از ترکی گرفته شده من به فارسی نوشتم و تو سایت های فارسی نوشته درضمن کلمه ای اگه واقعا ترکی باشه ما اونومیفهمیم چون ترکی همه حرفاش ریشه داره و خیلی راحت ریشه یابی میکنیم و پیدامیشه( البته حق دارین الان نفهمیدمن چی میگم چون فارسی ازهرجاریششوبگیری تش به عربی و هندی میخوری)علاوه بر اینا تو اخبار بین المللی خود ترکیه هم اینو گفتن دیگ اخبار بین المللی که نمیتونه خالی ببنده چون مستقیما به اروپا وصله میدونیدکه ترکیه سعی میکنه وارد اتحادیه اروپابشه و فعلا عضو اتحادیه هس براهمین نمیتونه تو خبربین المللیش یه کلمه دروغ بیاره براش کسر امتیاز میشه نگفتم که بهتون ثابت کنم یا باورتون بشه فقط گفتم که معلوماتتون اضافه بشه والا ترک نیاز به من من کردن نداره

     • نویسنده دیدگاه: علی
      29 دی 1397

      همشو تو وبلاگ های پان تورکی طرفدار ترکیه نوشته به زبان فارسی که ماها بخونیم ولی ما بدون مدرک این مزخرفات رو قبول نمی کنیم تو هیچ زبانی لغت ترکی نیست

 55. نویسنده دیدگاه: علیرضا
  14 دی 1397

  داخل قرآن حوشته ۵۰۰۰ هزار تا از کلمات عربی فارسین چرا همه دوستدارن زبان فارسی رو کوچیک بدونن

  • نویسنده دیدگاه: احمد
   17 دی 1397

   من به زبان کوردی افتخار میکنم و میگم یک مقاله ای نوشته بود تورکی لحجه مغولی است که 50 درصدش تا صد سال پیش عربی فرانسوی انگلیسی و…. بود لحجه مغولی زبان نیست گویش است

 56. نویسنده دیدگاه: تورک اوغلی
  01 دی 1397

  در مقاله ای زبان فارسی لهجه سی وسوم زبان عربی است را خوندم .اما تا جایی که من مبدونم زبان فارسی زیرشاخه هندی است زبان هندی از زبان سانسکریت و جدا شده از زبان منقرض شده شبیه زبان روسی است .در ایران سه زبان داریم :زبان غیرایرانی ترکی زبان غیر ایرانی عربی و زبان فارسی زبان عربی متکلمینی دومیلیونی دارند زبان ترکی ترکمنی هم همینحدود ترکهای خراسان و ازبکی و قزاقی و قشقایی و غیره هم دومیلیون ترک اذری هم حدود شانزده میلیون که محققین مختلف برای زبان اذری حتی تا سی میلیون هم اشاره کردهاند و دلیل ان احتساب زبان مادری مردمان مناطق فارس شده مثل اراک و قزوین و …جالب است که درایران فقط شصت درصد مردم فارسی زبان هستند این میزان در افغان و تاجیکستان کمتر نیز است یعنی از سه کشور فارسی زبان دردنیا از سیصددرصد کمتر از صدو پنجاه درصد فارسی هستند و بقیه از روس و عرب و ترکها ازبک و اذری و قزاق و ترکمنی و.. هستند کل جمعیت فارس این سه کشور شصت میلیون نمیشود اگر ترکهای ترکیه که هفتاد و شش درصد ترکیه هستدکه حدود شصت میلیون میشود .یا ترکهای همین سه کشور فارسی زبان حدود سی از صد است. بنظر من گسترش زبان فارسی و هزینه دولت در این راستا فقط هدردادن بیت المال است.

  • نویسنده دیدگاه: علی
   17 دی 1397

   اقای تورک اوغلی شما خودت یک پان تورکی زبان فارسی لهجه عربی را پان تورکان اولین بار در نشریه امید زنجان چاپ کردن که دیگه همه الان میدونن دروغ محضه بعد هم افغانستان 30 میلیون جمعیت داره که بالای 20 میلیون فارسی زبانن و تاجیکستان 7 میلیون فارسی زبانن نمی دونی بدون 27 میلیون این دو کشور و جمعیت ایران و حداقل 8 میلیون ایرانی خارج کشور حالا شما پان تورکا هی دروغ بگین

  • نویسنده دیدگاه: علی
   24 دی 1397

   سرچ کن
   فهرست وام‌واژه‌های جایگزین شده در ترکی استانبولی ببین چی میاد 12000 لغت عربی تو ترکی هست
   50 درصد ترکی عربی فرانسوی و انگلیسی و…. بود اتاتورک با لغات مغولی معادل سازی کرد الان باز 15درصد لغت خارجی تو ترکی هست

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   07 فروردین 1398

   شما به زبان تورکی صحبت کن ما با زبان فارسی خیلی راحتیم در ضمن به انگلیسی سرچ کن تعداد فارس زبانهای دنیا ۱۱۰ میلیونه و تعداد ترکای دنیا ۸۸ میلیون پس به صرفه به فارسیه و نوشته شده فارسی یکی از زبانهای کلاسیک دنیاست

 57. نویسنده دیدگاه: هیوا
  09 آذر 1397

  اون اقایی که درباره تورکی تعریف کرده تورکی استانبولی پره از کلمات عربی انگلیسی فرانسوی و…
  سرچ کن
  فهرست وام‌واژه‌های جایگزین شده در ترکی استانبولی
  ببین یک کلمه برا ورزش ندارین اسپورت کلمه انگلیسی را ت را حذف کردن در ترکی استانبولی به ورزش میگن اسپور
  سرچ کنین ببینین
  زبان فقط کوردی تمام

  • نویسنده دیدگاه: تورک اوغلی
   01 دی 1397

   کوردی که فارسها کردی میگن زیرشاخه ای از زبان فارسی است تلفظ زبان کردی اشتباه است همانطور که تلفظ زبان اذری اشتباه است بله باید گفته شود تورکی اذربایجانی و فارسی کوردی البته کوردی و فارسی هر دو در یک جایگاه نسبت به هم گوبش هستند یعنی چون فارسی زبان رسمی است بر کردی پیشه گرفته است اما اذری یک زبان غیر ایرانی است . زبان ترکی جزو ده کشور پرگویش جهانمحسوب میشود اما کردی نتنها زبان ملی هبچ کشوری نیست بلکه جزو زبان سوم بعد از فارسی و ترکی اذری در جایگاه سوم در ایران و در جایگاه سوم بعد از عربی و ترکمنی در سوریه و دوم در عراق و ترکیه تنها جزو اقلیتهای چهار کشور در جهان محسوب میشوند .

   • نویسنده دیدگاه: احمد
    17 دی 1397

    تورک اوغلی چی میزنی تو این هذیون ها رو میگی کوردی گویش است؟؟ تورکی خودش لهجه مغولی است و تا صد سال پیش به خط عربی نوشته میشد حتی اون اورخون هم مغولی است نه تورکی بعد هم اتا تورک اومد خط لاتین رو کج وکوله کرد شد مثلا خط تورکی استانبولی تا قبل اتاتورک 50 درصد تورکی عربی فرانسوی انگلیسی و حتی فارسی بود بعد اتاتورک اومد این لغات را معادل سازی کرد سرچ کن وام وازه های جایگزین شده در ترکی استانبولی ببین همان الانم 20 درصد ترکی از عربی و فرانسوی وانگلیسی است کوردی اصیل ترین زبان منطقه است نه مثل تورکی لحجه مغولی نصف کلمات معادل سازی شده در ترکی استانبولی هم مغولی هستن مغول به تورک چه ربطی داره اگه شما چشم باریکی به زبان مغولی بناز

   • نویسنده دیدگاه: احمد
    17 دی 1397

    تورکی جز ده زبان پر گویش جهان خخخخ رده بندی اینجا هست زبان هایی که مثلا ترکی اند تا 60 درصد با هم فرق دارن ترکی مغولی 60 درصد با ترکی استانبولی و ترکمنی با اذری و …. فرق داره اینها رو یونسکو یکی حساب نمیکنه خود ترکیه 30 میلیون کورد داره تازه قوم های دیگه هم هستن که زبانشونو دولت ترکیه عوض کرده بخوایم رده بندی کنیم میگن 50 میلیون متکلم ترکی استانبولی 25 میلیون ترکی اذری و …. که در رده 30 ام هم جدا از نظر جمعیت نمی شن کوردی با 5 میلیون در سوریه 10 میلیون عراق 30 میلیون ترکیه 8 میلیون ایران نیم میلیون جمهوری اذربایجان 1 میلیون المان و…. حداقل 60 میلیون کوردی حرف میزنن در جهان که از گویش وران ترکی استانبولی بیشتره

    • نویسنده دیدگاه: گول
     24 دی 1397

     احمد فعلا مابه ریش بابات خندیدیم با بین المللی شدن زبانمون و جزو کاملترین زبان ها ازنظر قواعد ودستور و سختی انتخاب شده وهمچنین بین هزاران زبان تودنیا مقام هجدهم آورده که اخیرا اعلام شده شک ندارم ترکی صحبت کنی باید نصف عمرتو واسه یادگرفتن بدی ولی فارسی رو تو چندماه هم میشه یادگرفت انقد ساده و رونده که لهجس زبان نیس لهجه ی عرب که واژه ی عربو حذف کنی هیچی ازش نمیمونه البته بقول حداد عادل اینوگفتما

     • نویسنده دیدگاه: حسین
      27 دی 1397

      شما پان تورکا فقط دروغ بلدین بگین راست میگی مدرک بین المللی نشون بده 18 شده تو دنیا تورکی فارسی لهچه است خخخخخ مدرک بین المللی؟؟؟؟؟؟ اینو فقط مجله امید زنجان پان تورکی نوشت که به دلیل مدرک نداشتن و دروغ گفتن مجبور به تکذیب و عذرخواهی شد سرچ کن فارسی جز 4 زبان کلاسیک جهان 4 زبان کلاسیک تو دنیا داریم که یونسکو انتخاب کرده فارسی لاتین یونانی سانسکریت

  • نویسنده دیدگاه: تورک اوغلی
   01 دی 1397

   !زبان کوردی به دلیل قرار گرفتن بین دو قوم بزرگ ترک عرب علاوه بر دریافت بیست درصد وام واژه از عربی و بیست درصد از ترکی حدود سی درصد از کلمات گویش کوردی حذف و با گویش فارسی جابه جا شده است «زبان فقط زبان کورد» این جمله فقط میتواند در بین کردها برای فریب خودشان استفاده شود بنظرمن امروز گویش فارسی بزرگترین خطر برای انقراض تدریجی زبان کوردی است که پیشبینی میکنم نسل های اینده گردی حتی یک جمله کردی هم بلد نباشند .

   • نویسنده دیدگاه: احمد
    29 دی 1397

    یکی گفته 100 تا لهجه داره تورکی خخخخ 10 تا هم نیست اونم ضعفه ترکیه که زبان واحد نیست تا 70 درصد با هم فرق دارن برا همین میگن قزاقی قزقیزی نمیگن ترکی برا همینم هیچ جا ترکی جز 15 تا زبان پر جمعیت دنیا هم نیست

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     29 دی 1397

     به همین خیال باش بدبخت حسود

  • نویسنده دیدگاه: هلم
   24 دی 1397

   آخه الان به توبگن دو کلمه ترکی حرف بزن دل پیچه میگیری اومدی راجبش نظر هم میدی انقد معلومه که هیچی از ترکی نمیدونی ودلتوخوش کردی فقط با این حرفا ترکی انقد اصالت داره که فقط بالای صد تا لهجه داره اونوقت تو یکیشم نمیدونی استانبول استانبول میگی

  • نویسنده دیدگاه: ایران
   29 دی 1397

   هیوا تومیگی ترکی استانبولی ماترکی آذری قرقزی اویغوری تاتاری وصدها گفتار دیگ داریم که نشون دهنده ی قدرت زبان ترکه کدوم زبانی بالای صدلهجه میتونه تو خودش گنجایش بده که ترکی داره پس این نشون میده که ترکی چقدر کلماتش با اصالت و ازخودشه درسته زبان ترکیه استانبولی بعدها بعضی گفتارهای انگلیسی که خیلی خیلی کمه وبندرت میشه دید قاطیش شده اما این دلیل نیس که ترکی استانبولی خودش جمله یا کلمه ای واسه خودش یاجایگزین اونا نداشته باشه مثلا جنتلمن کلمه انگلیسیه که ازش استفاده میکنن خودشون معادل ترکی داره میگن بی افندی یعنی اگه انگلسی هارو حذف کنی بی کلمه یا بدون معادل نمیمونه چون خودش ریشش سرجاشه درحالی که فارسی بقول حداد اگه ازش عربی رو بکشی بیرون چیزی نمیمونه مثل ترکی ریشه نداره که یاصدها گفتارنداره براهمین مجبورمیشید آخرش به دسشویی بگین آبریزگاه ومارو ازخنده رو دل کنید به هرحال گفتن ایناجیزی برامانمیاره نه به من مدال میدن نه به تو پس بهتره حواسمون به کشورمون باشه

   • نویسنده دیدگاه: علی
    29 دی 1397

    اخه اخمق دستشویی خودش فارسی

    • نویسنده دیدگاه: واقعیت
     29 دی 1397

     احمق مردی بس تو این سایت گشتی بدبخت برو بخون دیگ خودتون موندین دست زبونتون که چجوری درستش کنید من معادل ترکی بیارم تو اصلا ترکی بلدی که نظر بدی؟این شرف آید هرکسی نیس ترکی به اون سختی رو یا بگیره تو برو همون زبان رابطت که از بس ساده و راحته تو چندماه بچه هم یادمیگیره رو از ناقصی دربیار

 58. نویسنده دیدگاه: محمد شایان
  07 آذر 1397

  در زبان های زیادی لغات فارسی وجو دارد
  سرچ کنید

  هزار واژه فارسی از کجا به زبان بلغاری راه یافته است؟
  سرچ کنید
  شش هزار کلمه فارسی در زبان ترکی وجود دارد
  سرچ کن
  persian loanwords in english cambridge
  نوشته 811 کلمه فارسی در انگلیسی هست

  • نویسنده دیدگاه: واقعیت
   29 دی 1397

   چندتا سایت میزارید اونام از خودتونن انتطاردارید باورکنیم آقا ترکو دنیامیدونه شماهم همین گوشه کناربمونید بپوسید دیگ بسه انقد سعی میکنید مدرک واسمون بیارید والاه مانمیخوایم شمارو عددی حساب کنیم حالاشما هی بیا اینوبگواونوبگو دست وردارید دیگ از ما شما آلمان هم بری ایتالیاهم بری حتی چین هم بری باز از دست ترکا فرارنمیتونی بکنی باو فقط همین یه گوشه از کل دنیا جاته بمون سروصدانکن دیک عح

  • نویسنده دیدگاه: احمد
   29 دی 1397

   مدرک راجع زبان فارسی همه از سایت های بین المللی مثل کمبریج و یورو نیوز و…. هست مدرک پان تورکا فقط وبلاگ پان تورکی

   • نویسنده دیدگاه: هه
    29 دی 1397

    همشون فیکه تا الان هیچ سایت معتبری نزاشتین همشون هزینه های کلان دولتی سایتا بازشده

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     29 دی 1397

     اره کمبریج ویورو نیوز فیکه مبدونم اتیش گرفتی پان تورک

 59. نویسنده دیدگاه: احمد
  07 آذر 1397

  من نمی دونم چرا تورکا همش تا اسم زبان فارسی میاد شروع میکنن درباره تورکی صحبت کردن اینجا بحث زبان فارسیه شما برین در صفحه بحث زبان تورکی حرف بزنین بعدشم صد ساله میگیم یک مدرک بین المللی درباره هفتم شدن و پنجم شدن و …. ترکی نشون بدین باور کنیم انقدر دروغ میگین کم کم خودتونم دروغاتونو باور میکنین

  • نویسنده دیدگاه: تورک اوغلی
   01 دی 1397

   چون زبان فارسی زبان نیست بلکه لهجه ی سی و سوم زبان عربی است که ان هم با زبان سانسکریت هندی قاطی شده و زبانهایی چون فارسی و اردو بوجود امده شما ها هم به این دلیل با اعراب مشکل دارید ایرانی واقعی ما ترکها هستیم از سلسله غزنویان و سلجوقیان خوارزمشاهیان و صفویان و قاجار درتاریخ با مانناها و البانها و … اصلا تاریخ میدونی یعنیچی؟

   • نویسنده دیدگاه: علی
    17 دی 1397

    اقای تورک اوغلی شما خودت یک پان تورکی زبان فارسی لهجه عربی را پان تورکان اولین بار در نشریه امید زنجان چاپ کردن که دیگه همه الان میدونن دروغ محضه پان تورک یعنی حرف بی مدرک زدن یک مدرک بین المللی نشون بده فارسی لهجه عربی است بی سواد

   • نویسنده دیدگاه: علی
    24 دی 1397

    سرچ کن
    فهرست وام‌واژه‌های جایگزین شده در ترکی استانبولی ببین چی میاد 12000 لغت عربی تو ترکی هست
    تورکی لهجه عربی و مغولی رو میگی

  • نویسنده دیدگاه: بهروز
   25 دی 1397

   راست میگی احمدآغا.ترکی چه ربطی داره به فارسی!!چون ترکی ازلحاظ ساختارقویتر از فارسیه.هروقت بحث زبان ترکی وفارسی میشه شما کم میارین ومیگین ترکا برن دم در خونه خودشون بازی کنن . کم نیار بحث کن

 60. نویسنده دیدگاه: رضا ستون قم
  06 آذر 1397

  فارسی غنی ترین زبان دنیاست ک الان در حال حاضر در کشور های عراق و پاکستانم هم تدریس میشه و اقبال لاهوری ک واسه پاکستان بود خیلی علاقه زیادی داشته به زبان فارسی و تقریبا ده درصد انان ب زبان فارسی صحبت میکنن اگر ایران عزیزمان انقدر مورد تهاجم قرار نمیگرفت الان بیش از یک میلیارد فارس زبان داشتیم و قابل توجه ترکا ک فقط خیلی ادعا دارن ترکی یک گویش است نه زبان

  • نویسنده دیدگاه: عزیزی
   07 آذر 1397

   سرچ کنید
   آموزش زبان فارسی در ۲۰۰ دانشگاه دنیا
   از امریکا تا اروپا همه جا فارسی تدریس میشه

  • نویسنده دیدگاه: تورکم
   23 دی 1397

   آره تو راس میگی کل سازمان های دنیا دروغ میگن که ترکی کاملترین وسخترین زبانه وفارسی رو زبان نمیدونن هیچکدوم شما به زور شصدملیون هستین اون یه میلیاردو ازکجا درآوردی یعنی خیال باف تر و دروغگوتر ازشما فارس ها ندیدم

   • نویسنده دیدگاه: علی
    24 دی 1397

    تورکی تا 100 سال پیش 50 درصد لغت خارجی داشت زمان اتا تورک معادل سازی شد خفه کردی خودتو همه سازمان های دنیا!!!!!!!!!!!! مدرک یکیشونو نشون بده دروغگو

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     24 دی 1397

     سرچ کن
     فهرست وام‌واژه‌های جایگزین شده در ترکی استانبولی ببین چی میاد 12000 لغت عربی تو ترکی هست

    • نویسنده دیدگاه: عزیزی
     24 دی 1397

     سرچ کن
     فهرست وام‌واژه‌های جایگزین شده در ترکی استانبولی ببین چی میاد 12000 لغت عربی تو ترکی هست

 61. نویسنده دیدگاه: علی
  06 آذر 1397

  یونسکو 4 زبان را به عنوان زبان کلاسیک در جهان برگزید فارسی لاتین یونانی سانسکریت به انگلیسی سرچ کن ببین

 62. نویسنده دیدگاه: علی
  06 آذر 1397

  اخه نادان 811 کلمه فارسی تو انگلیسی هست حتی تیم که تو فوتبال استفاده میشه از فارسی به انگلیسی رفته پری و پارادایس و… اینو کمبریج انگلیس میگه کن نمیگم سرچ کن ببین
  سرچ کن
  persian loanwords in english cambridge

  • نویسنده دیدگاه: کیان
   06 آذر 1397

   بله گوگل ترنسلیت یا مترجم گوگل را بیار انگلیسی به فارسی بزن
   Baksheesh
   به فارسی مینویسه بخشش انعام یک نمونه

 63. نویسنده دیدگاه: reza
  06 آذر 1397

  از زبان فارسی واژه‌های زیادی در دیگر زبان‌ها به وام گرفته شده‌است. شمار واژه‌های فارسی در زبان انگلیسی ۸۱۱ واژه‌است. فارسی از نظر شمار و تنوع ضرب‌المثل‌ها در میان سه زبان اول جهان است دامنه واژگان و تنوع واژه‌ها در فارسی هم‌چنین بسیار بزرگ و پرمایه‌است و یکی از غنی‌ترین زبان‌های جهان از نظر واژه‌ها و دایره لغات به‌شمار می‌آید. در کمتر زبانی فرهنگ لغاتی چون دهخدا (در ۱۸ جلد) و یا فرهنگ معین (در ۶ جلد) دیده می‌شود.زبان فارسی جز 4 زبان کلاسیک جهان است به همراه یونانی سانسکریت ولاتین تقریبا تمام وازه های عربی که در فارسی گاهی استفاده میشود معادل فارسی دارد

  • نویسنده دیدگاه: ali
   24 دی 1397

   مدرک یونسکو کو حقه باز شما از دروغگویی خسته نشدی پان تورک بی سواد

 64. نویسنده دیدگاه: علی
  06 آذر 1397

  تو که فکر میکنی تورکی خیلی قویه
  سرچ کن
  فهرست وام‌واژه‌های جایگزین شده در ترکی استانبولی ببین چی میاد 12000 لغت عربی تو ترکی هست

  • نویسنده دیدگاه: تورک اوغلی
   01 دی 1397

   گوگل نوشته حدود سی تا چهل درصد واژه های فارسی عربی است به همین دلیل فارسی سی و سومین لهجه عربی است . حتی در متون فقه و اقتصا دو معارف این میزان بیشتر هم است وای خدااااااآآاااااااا فارسها عرب بوده اند زبان عربی فارسی خخخخخ من فکر میکزدم فارسی جز گویش های سانسکریت هندی است و همیشه تو ذهنم فارسها رو از ریشه هند ها میدونستم الان شما و عربستانی ها برادرید .حاجی سید !

   • نویسنده دیدگاه: کیان
    17 دی 1397

    تورکی هم 50 درصدش از عربی فرانسوی لاتین و… بود اتاتورک معادل سازی کرد خیلی از زبان ها تا 30 40درصد از هم قرض گرفتن شما مدرک نشون بده لهجه 29 یا 33 عربی است فارسی مدرک یونسکو نشون بده دروغگوی پان تورک اینو همه میدونن امید زنجان چاپ کرده بدون سند روز بعدش اعتراف کرد سند نداره و دروغه

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     23 دی 1397

     ترکی کاملا ریشه داره و بین هزاران زبان طبق آمار که اخیرا دادن مقام هیجدهم رو داره وهمچنین بین المللی شده له دلیل کامل بودنش شما میخواین نژادپرستی کنین واسه همین سعی میکنین سرکوب کنین ولی ایناحقیقته غیرقابل تغییره اینم بگم زبان فرانسه نوزده درصد واژه ترکی داره اینو به خوبی از ریشه ریشه زبان میشه فهمید

   • نویسنده دیدگاه: علیرضا
    27 دی 1397

    شما سرچ کن
    every month 500 azeri woman
    سایت روزنامه رسمی جمهوری اذربایجان رو میبینی نوشتشو بخونی میفهمی کی با عربها برادره

    • نویسنده دیدگاه: هه
     29 دی 1397

     شما هم سایت صدای ایران دختران قاچاقی رو سرچ کن میفهمی این یک فاجعه برا دختراس فرق منوتو اینه که من با غم به این موضوع نگاه میکنم تو باشادی

     • نویسنده دیدگاه: علی
      29 دی 1397

      کسی با شادی نگفت یاداوری کردم 4000 4000 دختر جمهوری اذربایجان ماهی صادر…… ولی صدای ایران میگه باند قاچاقی دستگیر شد تو چند سال 800 تا دختر مالزیایی وایرانی و…. قاچاقی از مرز رد کردن

 65. نویسنده دیدگاه: رضا
  06 آذر 1397

  ایران افغانستان تاجیکستان بخشی از ازبکستان و یک میلیون ساکن امریکا فارس زبانن 8 میلیون فارسی زبان ایرانی از استرالیا تا امریکا ساکنن استاد تاجیکستان ترک زبانه؟؟؟ خنده داره 350 میلیون تورک زبان تو دنیا هست که زبانشون تا 50 درصد با هم فرق میکنه ترکی مغولی با ترکی استانبلی تا 50 درصد فرق داره اقای کرال حرفات خنده داره امار بین المللی 350 میلون تورک زبان با 50 درصد اختلاف زبانی هست بیش از 100 میلون فارسی زبان هستن 25 میلیون افغانستان 7 میلیون تاجیکستان 4 میلیون تاجیک ساکن ازبکستان 8 میلیون ایرانیان مهاجر این خودش 44 میلیونه 60 میلیون از 80 میلیون ایرانی صد در صد فارسی را کامل صحبت میکنن لرها مازندرانی ها گیلانی ها اصفهانی ها 80 درصد فارس خراسان کرمان یزد بخش اصلی سیستانی ها سمنانی ها 60 درصد همدان که لر ها وفارس ها هستند لرستان چهار محال بختیار ی و کهکیلویه و بویر احمد نصف خوزستان که لر نشین هستند 70 درصد تهران کاملا به زبان فارسی مسلط اند در اذربایجان و کوردستان هم به عنوان زبان دوم فارسی صحبت میشود در ایران 50 تا 60 میلیون زبان فارسی به عنوان زبان رسمی کشور را تقریبا زبان اصلی خود میدونن

  • نویسنده دیدگاه: هه
   29 دی 1397

   ترکی بالای صد لهجه داره که نشونه ی قدرت و قدمتشه درنهایت ریشه هاشون یکین خدایی دیگ ما رو نخندونید دیگه سیصدملیون ترک ثبت جهانی شده شما میگین ما قدمت فلانی داریم ولی به زور شصدملیونید جالب اینه تازه تو صد سال آخر صداتون در اومده شما عوض اینکه به ترک اثبات شده و ثبت شده گیر بدی برو ببین از کدوم نژادی اومدی که بعدا فارسی شدی

   • نویسنده دیدگاه: علی
    29 دی 1397

    صد تا لهجه خخخخ ده تا هم نیست این ضعفه که زبان واحد نداری که میگن قزاقی قرقیزیو…. 70 درصد با هم فرق داره

 66. نویسنده دیدگاه: حامد
  06 آذر 1397

  خود حداد عادل میگه اگه کلمات عربی را از زبان فارسی جدا کنیم زبان فارسی بسیار ضعیف و لاغر میشه

  • نویسنده دیدگاه: تورک اوغلی
   01 دی 1397

   معلم زبان فارسی ما یادش بخیر سال هزار و سیصد و هشتاد میگفت فارسب یست و نهمین لهجه عربی است تازگیها مقاله ای خوندم فارسی سی و سومین لهجه عربی است .فارسی زبان نبیت باید بگیم عربی فارسی .

   • نویسنده دیدگاه: علی
    17 دی 1397

    معلم زبان فارسی شما یک پان تورک نزاد پرست بود که توی پان تورک را تربیت کرد فارسی هم در یونسکو جز 4 زبان کلاسیک جهان قرار گرفته حالا شما پان تورکا خودتونو خفه کنین کسی بدو ن مدرک حرفتونو باور نمیکنه راست میگی مدرک بین المللی نه وبلاگ پان تورکی مدرک یونسکو یا مدرک بین المللی نشون بده فارسی لهجه 29 است

    • نویسنده دیدگاه: حاجی
     23 دی 1397

     یونسکو فارسی رو به عنوان زبان قبول نداره چون حتی صداسیمای ایران هم تویکی از برنامه هاش گف که فارسی بیش از شصد درصد عربی و مابقی از بقیه زبان هاس مثلا بشقاب که میگین از ترکی به زبان شما اومده از کجا بفهمید که راس میگم بوش یعنی خالی قاب هم یعتی ظرف که کاملا ریشه ترکی دارن ونظر پروفسورهای ادبی روهم بخونید که گفتن فارسی زبان اقیم هس راس میگن چون من وقتی ترکی رو به فارسی ترجمه میکنم میبینم خیلی کلمات حتی معادل ندارن حقیقتوقبول کنین زودترهضم میکنین تا مقابله کنین

     • نویسنده دیدگاه: علی
      29 دی 1397

      اره جان عمت زبان فارسی جز 4 زبان کلاسیک جهانه تو یونسکو ثبته هیچکی لهجه مغولی رو زبان نمیدونه تا 100 ساله پیش 50 درصدش عربی بود
      سرچ کن
      فهرست وام‌واژه‌های جایگزین شده در ترکی استانبولی ببین چی میاد 12000 لغت عربی تو ترکی هست

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     29 دی 1397

     هیچکی مجبور نیس فارسی رو زبان خودش بدونه فارسی فقط زبان رابط در ایرانه وسلام اگه غیر اینوبگیدیعنی شمافارسه نژاد پرستید

     • نویسنده دیدگاه: علی
      29 دی 1397

      اره جان عمت زبان فارسی جز 4 زبان کلاسیک جهانه تو یونسکو ثبته هیچکی لهجه مغولی رو زبان نمیدونه تا 100 ساله پیش 50 درصدش عربی بود
      سرچ کن
      فهرست وام‌واژه‌های جایگزین شده در ترکی استانبولی ببین چی میاد 12000 لغت عربی تو ترکی هست

 67. نویسنده دیدگاه: رضا
  05 آذر 1397

  زبان ترکی پر کلمات عربی و فرانسوی و فارسیه 300 میلیون تورک زبان تو جهان هست که زبان هاشون تا 50 درصد با هم فرق داره تورکی مغولی 50 در صد با ترکی استانبولی فرق داره بعد هم تاجیکستان ایران افغانستان و بخشی از ازبکستان فارسی زبانند 100 میلیون فارسی زبان داریم

  • نویسنده دیدگاه: هه
   23 دی 1397

   هرچقدر هم‌باشین اینجاهم باشین باز زبان ترکی سختتر مقامش تودنیابرتروبالاتر وجمعیتشم بیشتره پس هییییس

 68. نویسنده دیدگاه: kral
  29 آبان 1397

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز
  واقعا متاسفم برای هموطنی که خودشو ترک جا میده و میخواد فارسی رو به اوج افتخاربرسونه بقران تابلو هست که ترک نیستی.ترک بودن شرف میخواد عزت میخواد هرکسی لایق ترک بودنو نداره.اصلا نمیدونم دلیل اینکه فارس زبانان مبخوان ترکی رو بد جلوه بدن هدفشون چیه؟مشکل کار کجاست که توپیج فارسی رو تعریف کردن جناب ادمین ولی چرا بعضیا میان ترکی رو قاتی بحث میکنن اصلا معلومه که زبان ترکی بدجوری به سوزش اوردتتون.شماها هرچقدر میخواید ترکی رو درخانواده های بی ارزش خودتون بد کنید اخرش که چی؟ترکی یه زبان شناخته و ثابت شده جهانه که اصلا هم نمبخوام با فارسی مقایسش کنم چون قابل قیاس نیستن
  کشورهای ترکیه.آذربایجان .نصف بیشتر ایران و افغانستان و تاجیکستان.ترکمنستان.قزاقستان.قرقزستان.مغولستان.بخش پرجمعیت سین کیانگ چین.نصف بیشتر اوکراین و بلغارستانو بخشهای جنوبی روسیه همگی ترک هستن حالا ادعاتون نمیدونم از چیه که تنها پنج درصد از جمعیت ترکها برابر با کل فارسای جهانه اومدین خودتو باترک مقایسه میکنن
  و قابل توجه اون دسته از عزیزانی که میگن زبان ترکی کلماتی از فارسی وام گرفته بدونن که فارسی اصلا نه زبانه نه لهجه هست نه گویشه بلکه یک نوع گفتاری است که فقط بااستفاده از قاتی کردن کلمات ترکی وانگلیسی و عربی یه زبانی جدید به وجود اورده امثال کلماتی که از ترکی به فارسی وارد شده تفنگ.قاشق.اتاق.ییلاق.قشلاق.اتراق … وکلماتی که از عربی وارد فارسی شده فقط یه جمله میگم ورود افراد متفرقه ممنوع و از انگلیسی مادر پدربرادر و ….
  امیدوارم متن بنده مورد اثر واقع شده باشه

 69. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  06 آبان 1397

  مطالب جالبی نیست و هیچ کسی نمیدونه اصلش چیه
  مثلا درزبان المانی که زبان سختیه میگن hallo این جا فقط سلامشونوشته که مهمه اینجوری نیس چرت زبان سوئد روننوشته یا المانی

 70. نویسنده دیدگاه: آقا پسر
  30 مهر 1397

  من خودم آذری ام ولی باور کنید فارسی زبانان خیلی از ما بهتر و برترن قبول کنید که ماها عددی نیستیم ظمنا” ما ترک نیستیم ما آذری هستیم با عثمانی ها زمین تا آسمون فرق داریم بخدا ،حالا همتون برید دنبال کارو زندگیتون،بای

 71. نویسنده دیدگاه: reza
  24 مهر 1397

  در زبان های زیادی لغات فارسی وجو دارد سرچ کنید
  هزار واژه فارسی از کجا به زبان بلغاری راه یافته است؟
  سرچ کنید
  شش هزار کلمه فارسی در زبان ترکی وجود دارد

 72. نویسنده دیدگاه: علی
  24 مهر 1397

  در خیلی از زبان ها کلمات فارسی وجود دارد 1374 کلمه فارسی در تورکی استانبولی

 73. نویسنده دیدگاه: علی
  24 مهر 1397

  زبان فارسی زبان اصیلی است سرچ کنید
  persian loanword in english
  یعنی وام گرفتن از لغت های فارسی در زبان انگلیسی
  چند نمونه
  Bazaar بازار فارسی-Caravan کاروان فارسی-Carcoon کارکن یا کارمند-Baksheesh از بخشش فارسی در انگلیسی به معنای انعام-Checkmate از شاه مات فارسی-Cummerbund همان کمربند فارسی-Daftardar دفتر دارr-Chinar درخت چنار-Del دل-Dewan دیوان محاسبات-Doabدواب مکانی میان دو اب یا رود ط-Dastur امر ودستور-Darvesh درویش-Div دیو – Durwan دربند فارسی
  -Khaki خاکی -Paneer پنیر -Peri همان پری یا فرشته فارسی-Sabzi سبزی خوردن –
  Pyke پیک موتوری-Seerpaw سرپا -Serai سرای یا خانه – Serdab سرداب یا جای خنک –
  Shah پادشاه – Shahin شاهین -Shahzada شاه زاده-Shawl روسری یا شال-Shikar شکار کردن -Paradise پردیس فارسی همان بهشت

 74. نویسنده دیدگاه: مجید الف
  14 خرداد 1397

  مادواژه بجای قلم داریم یکی خامه ودیګری کلک بجای کتاب هم نسک داریم درضمن وجودواژګان بیګانه دریک زبان دلیل ضعف زبان نیست اګرچنین بود زبان انګلیسی باوجود 70درصد واژه بیګانه هیچګاه چنین جایګاهی را نمیداشت زبان فارسی با داشتن پشتوانه پربار غنی ازادبیات مکتوب بخصوص شعرفارسی دربین تمام زبانها بی همتا ست ړ

  • نویسنده دیدگاه: واقعا
   23 دی 1397

   جز شعر چه افتخاراتی دارین منک چیزی ازتون بغیرازشعرنشنیدم مثل ترکا تو برتریه زبان مقام بیارین یا زبان زد باشین یا زبان بین المللی بشید یا هم رقصتون جهانی بشه واقعا فارسی بجز شعر چی داره اصلا که اونم خیلیش عربیه

   • نویسنده دیدگاه: رضا
    25 دی 1397

    زبان تورکی رتبه جهانی داره ؟؟؟؟؟مدرک؟؟؟؟؟؟ ما هرچی به انگلیسی سرچ کردیم چیزی ندیدیم تازه کتاب های شعر قوی هم نداره یک دده قود قورد هست که مال اسیای مرکزی و مغول هاست و به اذربایجان ربطی نداره رقص هم مال کل منطقه قفقازه اصلش مال روسیه و گرجستانه jتورکی تا 100 سال پیش نصفش عربی انگلیسی فرانسوی بود کلمات با ترکی و بعضی با کلمات مغولی معادل سازی شد امروز هم کلی لغت خارحی داره

 75. نویسنده دیدگاه: hossein
  28 اردیبهشت 1397

  چرا نظر این امیر رو که اینقدر واضح به زبان آذری و ترکی توهین کرده رو گذاشتین اینا همون آدمایی هستند که به فکر تفرقه و جدایی ملت ایران هستند

 76. نویسنده دیدگاه: hossein
  27 اردیبهشت 1397

  در جواب امیر که انقدر به زبان مادری من(آذری) علاقه نشون دادن باید بگم که:
  یِری سیهدیر

 77. نویسنده دیدگاه: حشمت الله
  26 فروردین 1397

  در حال حاضر در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا، زبان فارسی آموزش داده می‌شود که این خود گواهی بر غنای ادب فارسی و جایگاه والای آن در میان دیگر زبان‌های ملل است که منشا این اهمیت هم به دانش و بینش و فرهنگ بالای مردم ادیب این مرز و بوم، از گذشته تا حال باز می‌گردد.

  • نویسنده دیدگاه: علی
   21 مرداد 1397

   هزار وچهارصد کلمه فارسی در ترکی استانبولی هست هرکی می خواد حقیقت را بفهمه کار سختی نیست سرچ کنید وام واژه های فارسی در ترکی

  • نویسنده دیدگاه: هه
   24 دی 1397

   زبانش آموزش داده نمیشه شعرووراش خونده میشه وسلام

  • نویسنده دیدگاه: اینده
   24 دی 1397

   حشمت الله حتی اسم خودتم کلا عربیه انقد فارس فارس نکنید فارسی بقیه کشور درس داده نمیشه فقط شعراش خونده میشه که جز شعرچیزیم ندارین

   • نویسنده دیدگاه: علی
    24 دی 1397

    jتورکی همون شعرشم نداره یک دده قود قورد هست که اونم مال اسیای میانه مو مغول هاست ربطی به اذربایجان نداره

    • نویسنده دیدگاه: واقعیت
     29 دی 1397

     تو ترکی بلدی که شعرشم بخونی مگه میشه یه زبان شعر نداشته باشه آخه تعصب بیجا تاکی تو فقط چند سطر دستور زبان ترکی رو بخونی فلج میکنی انقد سخته باو درحدی نیستی دیگ حالا از ذهن خودت یه چیزایی پرت میکنی که فقط خودت باور کنی احمق نادان

 78. نویسنده دیدگاه: کوروش پارسی
  02 اسفند 1396

  آنکه زیاد من من می کند حتما یه
  کلکی تو کارش هست هست
  عاقبت دروغگو خود خودرا
  لو می دهد .

 79. نویسنده دیدگاه: امیر
  27 آذر 1396

  چرا نظر منو نزاشتین

 80. نویسنده دیدگاه: امیر
  25 آذر 1396

  با سلام اولا که اصلا زبانی به نام ترکی وجود ندارد یعنی ترکی زبان نیست همان اذری که ازش یاد میکنین در فارسی باستان به معنایه اتش است دوما کلماتی که در ترکی استفاده میشود کلمه نیست و در هر زبانی میتوان استفاده کرد چون صدایه کلمه هستند و هر زبانی میتواند بسته به نوع جمله ایی که میخاهد بگوید از ان استفاده کند مـثلا به دود چه میگویید ترکها میگویید توستی که این کلمه نیست بلکه صدا هست شما وقتی اب بر روی جسم داغ میریزید صدایه تووووووس میدهد و ایتن صدا مختص به عمل کار شماس که گینه بی ساعو هم میتواند از این استفاده کند ولی با سبک خودش یا بطور مثال به لیز یا سزیدن چه میگویید میگویید زووو همان صدایه لیزیدن یا سریدن حالا نمیخام خیلی حرف بزنم ولی 90درصد ترکی صدایه کلمه هست که مختص به ترکی نیست و همه دنیا میتوانند از ان استفاده کنند پس قومی که از بعد از حمله موغول به ایران امدید میتوانید به مملکت خود برگردید اگر مملکتی دارید زبان عربی که کاملترین زبان دنیاس هم 9هزار کلمه از فارسی قرض گرفته که خودشان به ان کلمات میگن کلمات معرب یعنی عربی شده بعد تو چطو میای اینحوری حرف میزنی اونم تو کشوره من هه جالبه اها راستی کی گفته تو اریایی هستی دوس داشتی باشی ولی اریایی نیستی فقط ترکی همین

  • نویسنده دیدگاه: علی
   24 بهمن 1396

   خدایی زر زدیاا

  • نویسنده دیدگاه: امین
   17 خرداد 1397

   ایت هورر کروان گئچر

  • نویسنده دیدگاه: هه
   23 دی 1397

   تو برو تحقیق کن پسرم کوچیکترازاین حرفایی که بخوای به ترکی زبون درازی کنی ترکی الان بین هزاران زبان رتبه هیجدهم رو آورده و جزو کاملترین زبان ها از نظر قواعد و دستوره ما با مدرک حرف میزنیم

  • نویسنده دیدگاه: ترک
   24 دی 1397

   امیر برو بخواب ادامه خوابتوببین دیگ چاره ای جز خوابورویا ندارین

  • نویسنده دیدگاه: علیرضا
   24 دی 1397

   سرچ کن ساخت لامبورگینی دست ساز مشهد دوسال قبل شما ساخت
   فقط 3 تا از دانشمندان هیات رییسه ناسا فارس شیرازن فارسا دانشمند ندارن پان تورک؟؟؟
   سرچ کن ببین پروفسور محمد جمشیدی قاسم اسرار فیروز نادری
   پروفسور حسابی فارس شاگرد انیشتین

   • نویسنده دیدگاه: علی
    24 دی 1397

    پان تورک بزرگترین کارخانه های صنعتی مال مناطق فارسه فولاد مبارکه وذوب اهن اصفهان مس کرمان و رفسنجان الومینیومو…..بزرگترین کارخانه های بخش خصوصی در مشهد واصفهانن

  • نویسنده دیدگاه: علیرضا
   24 دی 1397

   ورزشی محمد فنایی اصفهانی کمک داور اول جام جهانی 94 علیرضا فغانی مشهدی جز 3 داور برتر جهان داور فینال فوتبال المپیک رده بندی جام جهانی

 81. نویسنده دیدگاه: جانم فدای ایران
  02 آذر 1396

  باسلام خدمت هم میهنان گرامی.
  من خودم یک آذری و متاسفانه ترک زبان هستم و معتقدم که باید در جمهوری آذربایجان و در استان های اردبیل ،آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی (مناطق آذری نشین که ۷۰ در صد جمعیت این استان را تشکیل می دهند )،زنجان ،قزوین (مناطق آذری نشین نه تات زبان )مرکزی ،همدان(مناطق آذری نشین که ۷۵ در صد استان هستند و به غیر از مناطق کرد زبان و لر زبان) و شمال غرب استان اصفهان که شامل سه شهرستان گلپایگان خوانسار و فریدن هست به زبان آذری بدون واژه های ترکی تدریس بشود و رسانه ها هم برنامه های خود را به این زبان پخش کنند.میتوان این زبان را در برخی نقاط این منطقه بزرگ مشاهده کرد مانند شهر خوانسار که خود دارای این زبان است ولی متاسفانه همه ی روستاهای آن تماما ترک زبان اند واین زبان دارد به دست زبان ترکی وفارسی از بین میرود. حرف من این است که ما آذری ها نه ترکیم نه فارس؛ما آذری هستیم یکی از آریایی ترین اقوام جهان.
  امید وارم که همه ی آذری با من یکصدا بشوند و سعی در اجرای این برنامه بکنیم.

 82. نویسنده دیدگاه: علیرضا
  28 شهریور 1396

  آقای علی علی اغلو ممنون از اطلاعاتتون .

 83. نویسنده دیدگاه: حسین
  27 مرداد 1396

  داداش جان خودت سلام رو به فرانسوی اصلاح کن ویکتور هوگو داره تو قبر میلرزهbon jour,این میشه سلام ولی عامیانه اش salut هست.

  • نویسنده دیدگاه: علیرضا ابراهیمی
   08 آذر 1396

   درود اصلاح شد

 84. نویسنده دیدگاه: یحیی
  14 خرداد 1396

  سلام
  هیچ کدوم از فرموده های هموطن فارس عزیز منبع علمی موثقی نداره، وقتی هم واقعیت رو میخوای از اینترنت سرچ کنی، فیلتر میباشد…

  • نویسنده دیدگاه: علی
   12 تیر 1396

   از زبان فارسی واژه‌های زیادی در دیگر زبان‌ها به وام گرفته شده‌است. شمار واژه‌های فارسی در زبان انگلیسی ۸۱۱ واژه‌است. فارسی از نظر شمار و تنوع ضرب‌المثل‌ها در میان سه زبان اول جهان است دامنه واژگان و تنوع واژه‌ها در فارسی هم‌چنین بسیار بزرگ و پرمایه‌است و یکی از غنی‌ترین زبان‌های جهان از نظر واژه‌ها و دایره لغات به‌شمار می‌آید. در کمتر زبانی فرهنگ لغاتی چون دهخدا (در ۱۸ جلد) و یا فرهنگ معین (در ۶ جلد) دیده می‌شود.زبان فارسی جز 4 زبان کلاسیک جهان است به همراه یونانی سانسکریت ولاتین تقریبا تمام وازه های عربی که در فارسی گاهی استفاده می شود معادل فارسی دارد سرچ کنید در صورتی که how much are foriegn words in turkish languageترکی 14 درصد لغت خارجی دارد سرچ کنید

   • نویسنده دیدگاه: علی
    12 تیر 1396

    با سرچ این عبارت در اینترنت می توانید ببینید 811 لغت از زبان انگلیسی از زبان فارسی گرفته شده
    persian loanwords in english cambridge

   • نویسنده دیدگاه: عرفان
    17 مهر 1396

    اصلا به این شکل نیست زیرا من که الان سه سال دارم به صورت جدی زبان انگلیسی میخونم فهمیدم اینقدری که زبان انگلیسی اسپانیایی و غیره(بقیه رو تحقیق کردم) کلمه داره ما کلمه ندارم
    مثال اونا برای سرد بود هوا 6 کلمه دارن که هر کدوم یک منظور خاصی داره
    و بعضی از کلمات رو نمیشه معادل پیدا کرد
    مثال: الان حضور ذهن ندارم ولی شما بمن بگو معادل این چی میشه
    چیزی که برایت بسیار جالب باشه زیرا بسیار پر رمز و راز است یا تو دربارش نمیدونی

    • نویسنده دیدگاه: ناشناس
     07 مهر 1397

     اینطور نیست، برخی از کلماتشون صدتا معنی میده، و واژه ای براش ندارند. نیمی از واژگان انگلیسی را انگلیسیها از فرانسوی ها قرض کرده اند.(بطور مثال واژه ای که برای گوشت گاو(بیف) به کار میبرند، همان واژه فرانسوی گوشت در گذشته بوده.که از چندین قرن جنگ این دو با هم ناشی میشه. بسیاری از واژگان اسپانیایی و پرتقالی عربی است. به نحوی که حتی میتوان تاثیر حرف ال عربی را در این دو زبان دید که به وفور استفاده میشود.. و خود اعراب بسیاری از واژه ها را از فارسی وام گرفته و مستعربه کردند و خیلی از این واژهای عربی شده دوباره به فارسی بازگشت و چنین به نظر میرسه که فارسی از عربی واژه های زیادی گرفته در حالی که کاملا برعکس است.

 85. نویسنده دیدگاه: یلدا
  29 فروردین 1396

  زبان فارسی که در رسانه و مدرسه ها میشنوید فارسی اصیل نیست
  اگه به کرمان بیایید و زبان فارسی را از قدیمیها بشنوید هیچی متوجه نمیشید متاسفانه فارسی رسانه و مدارس عربیزه شده است و بسیاری از واژگان ناب و گویش های ناب فارسی از جمله گویش فارسی ناب کرمانی داره از بین میره…این فارسی که در رسانه میشنوید و در مدارس آموزش داده میشه فارسی عربیزه شده ایست که به عنوان فارسی معیار برای زبان رسمی کشور رواج میدن…این فارسی ناب نیست….

 86. نویسنده دیدگاه: behnam
  28 فروردین 1396

  مطالبتون کاملا اشتباه و از روی غرض بود…با این دروغ ها نمیدونم چی رو میخواین ثابت کنین..

 87. نویسنده دیدگاه: رامین خواجه ای
  30 اسفند 1395

  با سلام
  چون نمیخوام زیاد طولانی بنویسم…
  در بحث زبان شناسی وقتی میخواهیم به اصالت زبانی پی ببریم در وحله اول بجستجوی کلمات مادر(کلمات و واژگانی که طی اعصار تغییر نمی کنند مانند پدر ،مادر ،خورشید ،کتاب …)می پردازیم در مورد این گویش اکثر کلمات مادر آن استیجاری و برگرفته از زبانهای ترکی , عربی , ویا اروپایی میباشد
  گویشی که درآن واژه ای جایگزین برای کتاب(از ریشه کتب درعربی) یا قلم یافت نمیشود چگونه میتوانسته میلیونها جلد کتاب قبل از حمله اعراب داشته باشد(بصورت اجمالی در کتاب ۱۲قرن سکوت نوشته ناصر پورپیرار مطالعه شود)
  از زمانی که تاریخ دراین کشور نوشته شده تا ۱۳۰۱ این کشور بدست حکام ترک اداره شده(ارجاع به حکومت حکام در گذر زمان مقاله تحقیق عبدی )
  و فعل اکنون نیز بیش از67درصد ساکنان کشور غیر فارس زبانند یاکشور های ازبکستان و تاجیکستان که ۱۹۲۱ میلادی
  (قبل از اشغال روسها) جزو کشور ترکستان شرقی بودند هم اکنون هم کشور ازبکستان زبان رسمیش ترکی ازبکی است
  وکشورهای افغانستان و تاجیکستان هم به ترتیب۳۵و۲۱درصد
  قبایل مختلف ترک(ترکمن,ازبک,قبچاق،قازاق…)حال امار جمعیت اقوام هزازه و پشتووهندو… بصورت دقیق نمیدانم
  خوب درمورد رشد علم و معرفت در منطقه ؛در حال حاضر این فارسی گویان مدنظر در فروش تریاک و فقر و فساد سر آمدند
  و اگر به محاسن و سکنات این برادران نگاه کنید دقیقا نمایانگر اوج توحش هستند کاش میتوانستم یک فیلم چند ثانیه ای ازخیابانهای کابل به متن اضافه کنم(تا سندی باشد بر این مکتوب)
  اگر هم ابو علی سینا(زاده همدان ترک زبان و یکی از دوکتاب معروف وی نیز بزبان ترکی میباشد)
  مولانا زاده ایالت جوزجان افغانستان ترک زبان
  شمس , ترک زبان
  من نمیدانم شما این مکتوب را باکدام مستندات نوشته اید ولی نشر اکاذیب نتنها نمیتواند به قوم یاملتی وجهه و اعتبار دهد بلکه بیشتر تحقیر میکند و اعتبار این سایت را هم زیر سؤال خواهد برد…

  • نویسنده دیدگاه: زنجانی
   26 آبان 1396

   خخخخخخــــ قاراداش جمع کن بساطت را، این داستانهای شما برای همه آشکار شده، خیلی خوشحالم که حقیقت بر تو تلخ آمده و اینگونه شروع کردی به جعل و دروغ و زاری و ناله کردن.

   • نویسنده دیدگاه: ایلیا
    06 آذر 1397

    هر دو کتاب ابو علی سینا فارسی است و ایشون زبان مادری اش فارسی است در ضمن سرچ کن
    every month 500 azeri woman
    ببین فساد کحا بیداد میکنه

  • نویسنده دیدگاه: رضا
   09 مرداد 1397

   اخه تو سواد داری پدر ومادر وخورشید فارسی هستند پدر و خورشید که صد در صد فارسی اند مادر با مودر انگلیسی از یک ریشه است برایه چی به زبان فارسی هند واروپایی گویند چون انگلیسی و فارسی از یک ریشه اند برایه کتاب هم نسک وچود دارد که در کتاب های فارسی قدیم بوده ولی الان استفاده نمی شود

   • نویسنده دیدگاه: تورک اوغلی
    01 دی 1397

    زبان فارسی جز زبانسانسکریت چیزی شبیه روسی و هندی است وبه انگلیسی هیچ ربطی نداره فقط توی حقهبازی و دوز و کلک میشه هم ریشه دونست که فارسها فرزند انگلیس اند

  • نویسنده دیدگاه: یاشار
   09 مرداد 1397

   توحش هم مال ترکیه عثمانی بوده که در سال 1915 1.5 میلیون ارمنی و1 میلیون یونانی قتل عام کرد و در فیلماشون هم که فساد بیداد میکنه البته یک سر به ساحل الانیا یا انتالیا ترکیه بزنی خودت میفهمی فساد کجا هست

   • نویسنده دیدگاه: واقعیت
    24 دی 1397

    یاشار تو که آدم مفسدی نیستی جایی که فسادمیدونی چیکارمیکردی درضمن انقد نژادپرستی چشمتونوگرفته که نمیبینید اون فیلمایی که تو ترکیه ساخته میشه صرفا جهت جذبه توریسته و حتی خودمردمش زیادفیلمارونمیبینن واسه همین تاثیرمنفیشو شما از شبکه ی جم میگیری اونا میخوان توریست جمع کنن و موفق هم شدن الان انقد توریست واسه گردش میره ترکیه که فرودگاه ها کم اوردن و بالاخره امثال بزرگ ترین فرودگاه دنیارو افتتاح کردن و اگه دقت کنی باحجابای اونجا خیلی بیشتر از ایرانه و اذان که گفته میشه مسجداپره

 88. نویسنده دیدگاه: فرمان فرمایان
  29 اسفند 1395

  فارسی یک لهجه از زبان عربی تقلی میشه.در همین مطلب فوق هم کلمات عربی و… به وفور موج میزنه!

  • نویسنده دیدگاه: به فرمان
   09 مرداد 1396

   خود عربا فارسی رو لهجه عربی نمیدونن شما میدونید ؟! زمانیکه اعراب به ایران حمله کردند گستره زبان فارسی به حدی بود که ازش بعنوان بلاد فارس یاد کردند الانم تو کتابهای تاریخیشون یکی از افتخاراتشون رو تصاحب بلاد فارس میدونن حالا بازم به دروغهاتون ادامه بدید زمان صفویان که خودشون ترک بودن، کریم خان زند که لر و رئوف ترین پادشاه ایران بعد از اسلام بود، و حتی قاجاریان زبان دیوان و مکاتبات وادبیات و تاریخ ایران فارسی بود نه اینکه ترکها فارسی رو دوست داشته باشن نه گستره زبان فارسی به حدی بود که مجبور بودن از فارسی استفاده کنن و البته شما هیچ مشکلی با این مساله نداشتید تا زمانیکه حکومت دست قاجاریان بود (قاجاریانی که حتی آذرباییجانم نتونستن نگه دارن و دو دستی تقدیم روسها کردن و انقدر جنایتکار بودن که مجلس رو به توپ بستن ) اما به محض برکناری احمدشاه یه دفعه شما دشمن فارسی شدید قرنها حکومت دست شما بود مشکلی نبود با اون جنایاتی که آقا محمد خان در کرمان کرد ولی به محض رویکار اومدن رضا خان یه دفعه شما دشمن شدید حالا خوبه الانم از رهبری تا وزیر صنعت تا وزیر نیرو تا بخشهای اصلی اقتصاد دست شما ترکهاست بازم بستون نیست

   • نویسنده دیدگاه: ایرانی
    24 دی 1397

    به فرمان…چرا جنایت های پهلوی رو نمیگی‌که هزاران ترک رو کشت و کتابای ترکی رو آتیش زد وخواندن نوشتن ترکی رو به زور ممنوع کرد تو حکومت قاجار کدوم یک از اینا بود هان!!!قبرهای دسته جمعی هنوزم که هنوزه تومنطقه آذربایجان کشف میشه که توسط پهلوی کشنه شدن

    • نویسنده دیدگاه: علیرضا
     24 دی 1397

     حکومت قاجار نصف کشور رو به باد داد در زمان قاجار کل کشور افغانستان که اون موقع کشور درست حسابی بود و هنوز کلی معادن طلا داشت و معادن دیگر که امریکاییها غارت نکرده بودن کل افغانستان در زمان ناصرالدین شاه وکل جمهوری اذربایجان و ارمنستان در زمان مظفرالدین از ایران جدا شد بعد هم قاجارها همه پول مملکت رو برا تبریز خرج میکردن تبعیض اشکار بود و فقط خود قاجاری ها حق تحصیل داشتن

   • نویسنده دیدگاه: رضا
    24 دی 1397

    پان تورک بزرگترین کارخانه های صنعتی مال مناطق فارسه فولاد مبارکه وذوب اهن اصفهان مس کرمان و رفسنجان الومینیومو…..بزرگترین کارخانه های بخش خصوصی در مشهد واصفهانن موفق ها هم مثل مهندس حسین ثابت مشهدی صاحب پارک دلفین ها و هتل بزرگ داریوش کیش و…

 89. نویسنده دیدگاه: علی علی اوغلو
  27 اسفند 1395

  وبویژه اسمونی های عزیز
  ازاینکه پس از حدودا یکسال از قطع تدریجی ارتباط با ان سایت معتبر دردورجدید خودرا درجمع دوستداران می یابم خوشحالم اما ازطرف دیگرازبابت مطلب زبان فارسی چندمین زبان دنیاست خیلی موافق فرمایش تان نیستم هرچند درارزوهایتان شریکم مطلبی ازجانب ادبا وزبان شناسان گفته شده اینست هرقومی هرملتی وهرتمدنی اول زبان خودرا ازدست داده سپس هویت خودرا گم کرده وبهمین بخاطر است که زبانهای دنیارا به زبان زنده وغیر زنده تقسیم میکنند ازانجائیکه زبان هرملت هویت ان ملت است همانگونه که به سایر وجوه خود میپردازند برای سلامت وشادابی زبان نیز تلاش میکنند موسسات گوناگون برای این منظور تاسیس نموده اند ازجمله فرهنگستان زبان وادب که درکنار متولیان اموزش وپرورش وظیفه ارایش وپیرایش زبان را به ان واگذارکرده اند درایران عزیزماهم اواخر سلسله قاجاروهمزمان با هجوم واژ های بیگانه همزمان با تکنولوژی جدید انهائیکه دغدغه زبان وادبیات ایران را داشتند اوایل بصورت انجمن وسپس به تقلید از لاروس فرانسه اقدام به تاسیس فرهنگستان زبان وادب فارسی شده شادروان دهخدا سعید نفیسی محیط طباطبائی سیدحسن تقی زاده واحمد کسروی ودیگر ادبا زبان شناسان وفارسی دانان ازموسسان ومتصدیان ان بوده اند هرکدام دوره هائی دران انچمن خدمات شایانی کرده اند روحشان وپرفتوح اما با اوضاع موجود فرهنگستان زبان وادب فارسی هم مانند صدا وسیما تحت سیطره احزاب وسیاست بازان قرار گرفته وتبدیل به سفره خانه سنتی ورانت خواری گردیده هرچند وقتی واژه ای جوک مانند سرهم میشود مدتی سرزبانها میافتد وبعد فراموش میشود بطور مثال صدها واژه اجنبی که روزانه چندین بار مورد مصرف پارسی زبانان است اما فرهنگستان نه توجهی بان دارد وتوان جایگزینی انرا درحالیکه مردم کوچه وبازار کسبه صنعتکاران اصناف واژه مورد نیاز خودرا میسازند وبراحتی وبسرعت درتداول عامه جا می افتد چند موردان برای نمونه عرض میشود مثلا درمورد لوازم اتوموبیل بارها واژه های سگدست شغال دست سیبک یاطاقان فرمان شصتی پنچر ودههای دیگر یا اره تیشه سنگک نوشابه ومعروفترین واژه روایک بجای گلنگدن درتفنگ دقیقا ترجمه کلمه بکلمه همدیگر هستند انصافا هردو چقدر اهنگین ودقیق وگویا هستند اینها درغیاب فرهنگستان وفرهنگستانی ها ساخته وپرداخته شده حالا اگر فرهنگستان موجو د هنردارد جایگزین برای رقم میلیون میلیارد ادب پول بها وزیر رئیس ناهار سماور کتری استکان فرش وهزاران دیگرواژه انتخاب کند واژه ایکه با مسما باشد نه اینکه کلمه قاشق ترکی را بردارد بجای ان بیلچه دهن پرکن سرهم کند وانگهی وقتی ازفرهنگ حرف میزنیم سایر جنبه های انراهم مانند موسیقی شعر نقاشی حرکات موزون تاتر وبعدها سینما وانواع متنوعی از زیر شاخه ها هنرهای وادبیات راشامل میشود همانطورکه درطبیعت انقراض گونه ای از ازموجودات زنده وحتی نبات وجشره موحب خارج شدن چندین گونه دیگر ازچرخه حیات میگردد دراداب وفرهنگ هم همانطوراست فی المثل ازبین رفتن ومتروک شدن لباس ملی موجب هرج ومرج وهور هوری شدن پوشش که یکی از معضلات جامعه امروزی ماشده را درپی داشته یکی بزور سرپوش بانوان را برمیدارد کلاه برسر مردان میگذارد یکی بزور میخواهد سرپوش برسر انها بگذارد یا کلاهشان را بردارد یا اینکه درمورد اداب سنتی مثل چهارشنبه سوری وترقه بازی که به ناحق ونابجا وارد مراسم چهارشنبه سوری شده بجای تخطئه اصل وبنیاد ان وجعل روایت وخبر یا اولوررم بولدوررم مثل امسال با یک اداب ناهجار ازطریق هنجار برخورد واصلاح شود که فتوای تحریم خرید فروش ونگهداری واستفاده مواد محترقه بمنظور استفاده ان در مراسم پر از حکمت ولطافت وظرافت چهارشنبه سوری نمونه کمیاب ویا نایاب ازان رفتارهای عالمانه وحکیمانه طریقه رفع اشکال ازجانب بخشی ازفرهنگ درجهت اصلاح بخشی دیگرهمان فرهنگ بکار گرفته شد انصافا خیلی موثر ومفید واقع گردیده شاید 50-60%نسبت به سالهای قبل رفتارها تعدیل گردید واین ثابت کرد اگر تمام تولیدات کوره های اجرپزی را دراین راه بکار میگرفتند 50-60 هم تشدید میشدالبته درمورد فرهنگ وادبیات حرف زیاد است واین بعهده رسانه ها ومخصوصا رسانه هائیکه به اداب وسبک زندگی اجتماع میپردازند مانند سایت های جا افتاده اسمونی صاحبنظران ومتخصصان امر را وارد گود کنند تا ازاین طریق هم به مسئولیت حرفه ای وهم به تعهدات ملی ومعنوی خودعمل کرده باشند

  • نویسنده دیدگاه: سعید زنگنه
   27 اسفند 1395

   سلام جناب علی علی اوغلو عزیز، با تشکر از نظر شما، خوشحالیم که شما را مجدد در پورتال آسمونی می بینیم، استقبال می کنیم از حضور شما و نظرات کارشناسی شما جهت ایجاد محتواهای غنی

 90. نویسنده دیدگاه: اتیلا
  26 اسفند 1395

  منبع شما کجاست برای ادعاهاتون؟

  این ارقام 29،22،17 از کجا اوردید؟

  ده زبان اول رو هم با سلیقه خودتون گلچین کردید.

نظر خودتان را ارسال کنید