زندگينامه سيد ابراهيم رئيسى، کاندید ریاست جمهوری 96

سید ابراهیم رئیسی در سال 1339 هجری شمسی در خانواده‌ای روحانی در محله نوغان مشهد مقدس دیده به جهان گشود. پدرش از روحانیون مشهد و جدّ مادری اش هم روحانی بود.. ایشان از سادات حسینی (ع) است. برای آشنایی بیشتر با سید ابراهیم رئیسی این بخش آسمونی را حتما مطالعه نمایید چرا که زندگینامه کامل سید ابراهیم رئیسی را برای شما عزیزان منتشر می کنیم.

سید ابراهیم رئیس‌السادات معروف به ابراهیم رئیسی(زاده ۱۳۳۹ در محله نوغان مشهد) روحانی ایرانی و تولیت آستان قدس رضوی است. وی پیش‌تر و در سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۴ دادستان کل ایران و در سالهای ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ معاون اول قوه قضائیه بود. او هم‌چنین عضو هیئت رئیسه این مجلس مجلس خبرگان و از سال ۱۳۷۶ عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز است. رئیسی پیش از آستان قدس، تولیت امامزاده صالح را بر عهده داشت.

زندگینامه سید ابراهیم رئیسی

سید ابراهیم رئیسی در سال ۱۳۳۹ در محله نوغان مشهد به دنیا آمد. وی در پنج سالگی پدر خود را از دست داد. رئیسی در سن ۱۵ سالگی وارد حوزه علمیه قم شد و تحصیلات حوزوی خود را تا سطح چهار فقه و اصول در مدرسهٔ حقانی ادامه داد. وی هم‌چنین دارای دکتری فقه و حقوق خصوصی از دانشگاه شهید مطهری است. وی داماد سید احمد علم الهدی امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه است.

مسئولیت‌های سید ابراهیم رئیسی

آغاز به کار سید ابراهیم رئیسی

در سال ۱۳۵۹ و در حالی‌که تنها ۲۰ سال داشت، پس از چندماه که به عنوان دادیار در کرج فعالیت کرد با حکم علی قدوسی به عنوان دادستان کرج انتخاب شد. وی پس از مدتی با حفظ سمت به عنوان دادستان همدان نیز منصوب شد و به طور همزمان در دو شهر با بیش از ۳۰۰ کیلومتر فاصله به فعالیت پرداخت.

دادستان انقلاب تهران

رئیسی در سال ۱۳۶۴ به عنوان سمت جانشینی دادستان انقلاب تهران انتخاب شد و به پایتخت نقل مکان کرد.

با گذشت ۳ سال از این تاریخ و در سال ۱۳۶۷، مورد توجه ویژه روح‌الله خمینی قرار گرفت و احکام ویژه (۱ و ۲ و ۳) و مستقیمی برای رسیدگی به مشکلات قضایی در برخی استانها از جمله لرستان، کرمانشاه و سمنان را مستقل از ساختار قوه قضائیه، از او دریافت کرد. بعد از آن هم روح‌الله خمینی چندین پرونده مهم را برای تصمیم قضایی به او و حسینعلی نیری محول کرد.

اعدام جمعی زندانیان سیاسی

منتظری از رئیسی (معاون وقت دادستان تهران) همراه با اعضای هیئت سه نفره مرتضی اشراقی (قاضی زندان اوین)، حسینعلی نیری (دادستان تهران)، و مصطفی پورمحمدی (نماینده وزارت اطلاعات) به عنوان دست‌اندرکاران «اعدام زندانیان سیاسی (تابستان ۱۳۶۷)» نام می‌برد که طی آن چند هزار تن زندانی که مشغول گذراندن احکام زندان خود بودند، کشته شدند. نام دو نفر اول در فرمان روح‌الله خمینی آمده است. پور محمدی نقش خود را در این رویداد تکذیب نموده اما ابراهیم رئیسی تاکنون یه طور علنی در این باره اظهارنظر نکرده است.

مناصب بلندپایه قضایی

بعد از درگذشت امام خمینی و آغاز رهبری آیت الله خامنه‌ای، رئیسی با حکم محمد یزدی رئیس وقت قوه قضائیه، به سمت دادستان تهران منصوب شد و از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳ به مدت پنج سال این مسئولیت را برعهده داشت. پس از آن و از سال ۱۳۷۳ به ریاست سازمان بازرسی کل کشور منصوب شد و این سمت را تا سال ۱۳۸۳ عهده دار بود.

رئیسی از سال ۱۳۸۳ تا سال ۱۳۹۳، به مدت ۱۰ سال معاون اول قوه قضائیه بود و از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۴ نیز دادستان کل کشور. همچنین وی از سال ۱۳۹۱ تا کنون با حکم مقام معظم رهبری به عنوان دادستان کل دادگاه ویژه روحانیت فعالیت می‌کند.

تولیت آستان قدس رضوی

وی در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ توسط سیدعلی خامنه‌ای به سمت تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد. وی دومین نفر پس از واعظ طبسی است که در جمهوری اسلامی ایران، تولیت آستان رضوی را بر عهده می‌گیرد.

وقایع پس از انتخابات دهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران

در پی ادعای مهدی کروبی مبنی بر آزار جنسی معترضان بازداشت‌شده به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در بازداشتگاه کهریزک، ابراهیم رئیسی به عنوان یکی از اعضای هیئت سه‌نفره ویژه بررسی موضوع آزار جنسی از سوی رئیس وقت قوه قضاییه انتخاب شد. هیئت ویژه در تاریخ ۱۲ سپتامبر ۲۰۰۹، با رد اتهامات مهدی کروبی، پیشنهاد داد که با افرادی که با نشر اکاذیب و ایراد تهمت و افتراء موجب تشویش اذهان عمومی و باعث هتک حیثیت و اعتبار نظام شده‌اند، برخورد قاطع صورت گیرد.

در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۱۰، ابراهیم رئیسی، معاون قوه قضاییه ایران از قصد این قوه برای محاکمه رهبران مخالف دولت سخن گفت. او با متهم کردن مهدی کروبی و میرحسین موسوی از رهبران مخالفان دولت به ضربه زدن به ارزش‌های نظام، اعلام کرد که دستگاه قضا با قاطعیت، سران فتنه را محاکمه می‌کند.

وی هم‌چنین معتقد است که حصر سران جنبش سبز اقدامی قضایی نبوده و حصر خانگی آنها به منظور تأمین امنیت خود آنها است.

اساتید سید ابراهیم رئیسی

 • علی مشکینی

 • حسین نوری همدانی

 • محمد فاضل لنکرانی

 • ابوالقاسم خزعلی

 • فاضل هرندی

 • ستوده

 • مروی خراسانی

 • مجتبی تهرانی

 • مرعشی

 • سید محمود شاهرودی

تحصیلات سید ابراهیم رئیسی

 • سطح چهار فقه و اصول از حوزه علمیه قم

 • فوق لیسانس حقوق بین‌الملل خصوصی

 • دکترای فقه و مبانی حقوق با گرایش حقوق خصوصی از دانشگاه شهید مطهری

ابراهیم رئیسی در یک نگاه

 • متولد ۱۳۳۹ محله نوغان، مشهد

 • آغاز تحصیلات حوزوی در ۱۵ سالگی

 • دادستان همزمان کرج و همدان در ۲۱ سالگی

 • معاون دادستان تهران از سال ۶۸–۱۳۶۴

 • دادستان تهران ۷۳–۱۳۶۸

 • انجام ماموریت‌های ویژه قضایی در مناطق مختلف کشور با حکم روح‌الله خمینی

 • عضویت در هیئت امنای ستاد اجرایی فرمان امام – موضوع اموال در اختیار ولی فقیه – به مدت ده سال از سوی علی خامنه‌ای

 • رئیس سازمان بازرسی کل کشور ۸۳–۱۳۷۳

 • معاون اول قوه قضاییه ۹۳–۱۳۸۳

 • دادستان کل کشور

 • دادستان ویژه روحانیت ۱۳۹۱ تاکنون

 • عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران از سال ۱۳۷۶ تاکنون

 • عضو مجلس خبرگان رهبری دوره چهارم و پنجم به عنوان نماینده مردم استان خراسان جنوبی و عضو هیئت رئیسه این مجلس

 • رئیس شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما

 • عضو هیئت عالی گزینش کشور

 • مشارکت در تأسیس دفاتر حزب جمهوری اسلامی در جنوب خراسان به دستور سید محمد بهشتی

 • مؤسس حوزه علمیه فاطمه الزهرا خواهران در تهران (کوی نصر)

 • نخستین دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کشور

 • تولیت آستان قدس رضوی اسفند ۱۳۹۴

آثار سید ابراهیم رئیسی

وی دارای سخنرانی‌ها و مقالات علمی در موضوعاتی از قبیل: تعداد اسباب مسئولیت، مفهوم رهن، بیع فاسد و اقسام آن، مدیریت کارآمد، تاریخ بازرسی در ایران، نظارت اثر بخش، تأثیر متقابل تصمیمات قضائی و اقتصادی و جایگاه نظارت و بازرسی در اسلام است.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: سعید
  08 اردیبهشت 1396

  این آخوندی که به دستور خمینی این همه ادم را یجا میکشت وبه دستور خامنه ای هم به قول خودش سران فتنه را زندانی کرد وهوادارانش را سرکوب و بهشون تجاوز شد .فکرشو بکنید رییس جمهور بشه ببین اگه یه نفر باهاش مخالفت کنه چیکارش میکنن فقط دعا کنین خدایا از دست این آخوندای آدم کش نجاتمون بده

 2. نویسنده دیدگاه: محمد
  07 اردیبهشت 1396

  سلام اقای رییسی من چند روزپیش نظرسنجی سایتی رادیدم نوشته بود اقای روحانی ۷۱درصد واقای قالی باف ۴۱.۵ درصد واقای رییسی ۳۴ درصد لذا بنظرمن برای جلوگیری ازشکست اصول گراها بهتراست بنفع قالیباف کناربروی وکمککار اوشوی والا روحانی پیروز می شود

 3. نویسنده دیدگاه: اریانا
  03 اردیبهشت 1396

  دوستان عزیز به نظر من باید سابقه ی همه ی کاندید ها رو در اورد و نباید پشت سر دیگران حرف زد .
  جناب سکولار این هیئت مرگ رو از کجا اوردین از کجا معلوم برای اقای رئیسی درست نکرده باشند همچنین هیچ می دونید درس خوندن توی حوزه چقدر سخته این اقا با همچین مدارک بالایی قضاوت الکی نمی کنند.

 4. نویسنده دیدگاه: سکولار
  03 اردیبهشت 1396

  چرا ننوشتین که دهه شصت تو هیئت مرگ بوده و هزاران انسان بیگناه رو فقط بخاطر عقایدشون اعدام کرد؟؟؟!!!! آیت الله جانی

 5. نویسنده دیدگاه: سعید
  27 فروردین 1396

  با سلام امکان دارد شرکت ایشان در انتخابات به قیام سید خراسانی مربوط بوده و زمینه ساز ظهور باشد.

  • نویسنده دیدگاه: سید
   27 فروردین 1396

   واقعا چند نفر مثل شما اگر در جامعه باشن باید فاتحه دین و قرآن را خواند. برادر عزیز! از کجا این حرف را میزنی؟

 6. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  25 فروردین 1396

  ایشالا که به امیدخدا توکل بخدا رئیس جمهور میشن.چون نشان دادن که مدیر توانایی هستن .باتوکل به خدا.مملکت ما مملکت صاحب الزمان هست خدا پشت و پناهت سید یاعلی مدد

 7. نویسنده دیدگاه: سیدعلی
  14 فروردین 1396

  گرچه هربار یکی از روحانیت رییس جمهور شده نتوانسته درست این مملکت را اداره کند اما آقای رئیسی در مدت کوتاه مسئولیتشان در آستان قدس نشان داده اند که توان و نشاط لازم برای ریاست جمهوری را دارند.

 8. نویسنده دیدگاه: حسینعلی
  13 اسفند 1395

  ملت ایرانبیائید فریب این اجنبیان را نخورید لعنت خدا برانانی که به این بیسوادان وجلادان رای میدهند بخوانید اساتیدش را تماما اجنبی ودرسشان درس این حکومت دزدان وچپاولگران است ای ایرانیان بس است کفر بس است این جماعت را نام بردنشان حرام است بخداوند قسم حقیقت میگویم بیاندازیدشان به زباله دزدان وقاتلان تاریخ بخود ندیده هرگز

  • نویسنده دیدگاه: اریانا
   03 اردیبهشت 1396

   اقای حسینعلی شما که اینقدر ادعا تون می شه و ایرانی ایرانی می کنید از کلمه به کلمه ی حرف هاتون می شه فهمید ضد نظام کشورید شاید هم ….. پس اینقدر شعار ندید و تفکر تون رو عوض کنید یکمی هم مطالعه درمورد تاتریخ کشور تون داشته باشید بد نیست .

 9. نویسنده دیدگاه: حقگو
  10 اسفند 1395

  خدا پشت و پناهش باشه

 10. نویسنده دیدگاه: حمید
  07 اسفند 1395

  تو کشوری که احمدی نژاد رییس جمهور شد دیگه هر کی رییس جمهور بشه من تعجب نمیکنم

 11. نویسنده دیدگاه: سهیل
  07 اسفند 1395

  بعید است ایشان رئیس جمهور شود
  اگر قرار باشد ایشان رئیس جمهور شود بهتر است همان آقای روحانی بماند

نظر خودتان را ارسال کنید