اعمال و فضیلتهای ماه جمادی الاول

هر یک از ماه های قمری به دلیل رویدادهایش جایگاه ویژه ای دارد و ماه جمادی الاول به دلیل همزمانی با ایام فاطمیه دارای اهمیت بسیاری است. با آسمونی همراه باشید تا در جریان اعمال و فضیلتهای این ماه قرار گیرید.

جُمادی الاَوَّل یا جَمادی الاولی، پنجمین ماه سال هجری قمری است.

جمادی از ریشه جمادا (جَمُدَ) به معنای انجماد، سرمای سخت و یخ زدن است. این ماه را از آن رو جمادی نامیده اند كه در زمان نامگذاری، آب در این ماه منجمد می شده است.
مسعودی، ج۲، ص۱۸۹

در کتاب اقبال الاعمال، سید بن طاووس برای آغاز ماه جمادی الاول دعایی ذکر کرده است که فرازی از آن را می‎آوریم:

اللهمَّ اَنتَ اللهُ وَ اَنتَ الرَّحمانُ الرَّحیمُ، وَ انتَ المَلِکُ القُدوُسُ، وَ انتَ (اللهُ) السَّلامُ المُومنُ، وَ انتَ المُهَیمِنُ، و انتَ العَزیزُ و انتَ الجَبّارُ، و انتَ المُتَکَبِّر، و انتَ الخالِقُ، و انتَ البارِیءُ، و انتَ المُصَوِّرُ، و انتَ العَزیزُ الحَکیمُ، و انتَ الاَولُ و الآخِرُ، و الظّاهِرُ و الباطِنُ، لَکَ الاَسماءُ الحُسنی. اَسالُکَ یا رَبِّ بِحَقِّ هذِهِ الاَسماء، و بِحَقِّ اَسمائِکَ کُلِّها، اَن تُصَلّیَ عَلی مُحمدٍ و عَلی آلِ مُحمد، و آتِنا اللهُمََّ فِی الدُّنیا حَسَنَةً، وَ فِی الآخِرَةِ حَسَنَةً، وَاختِم لَنا بِالسَّعادَةِ و الشَّهادَةِ فِی سَبِیلِکَ، و عَرِّفنا بَرَکَةَ شَهرِنا هذا و یُمنَهُ، وَارزُقنا خَیرَهُ، وَاصرِف عَنّا شَرَّهُ، وَ اجعَلنا فِیهِ مِنَ الفائِزِینَ، و قِنا بِرَحمَتِکَ عَذابَ النّار، یا اَرحَمَ الرّاحِمین، اِنَّکَ عَلی کُلِّ شَیءٍ قَدیر. …

برای قرائت ادامه دعا به کتاب اقبال الاعمال رجوع کنید.

روز پنجم:

مطابق بعضى از روایات روز ولادت با سعادت بانوى قهرمان كربلا، حضرت زینب كبرا(علیها السلام) است (سال پنجم یا ششم هجرى).

دهه ی اوّل فاطمیه در این ماه است و اقامه ی عزای سیده نساء عالمین حضرت فاطمه زهرا علیها السّلام و ابراز همدردی با اهل بیت علیهم السّلام لازم است.

روزهاى سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم

بنا بر روایت معروفى مقارن با ایام شهادت بانوى اسلام حضرت فاطمه زهرا(علیها السلام)، سیدة نساء العالمین، در سال یازدهم هجرى و آغاز دهه اول فاطمیه است. زیرا مطابق بعضى از روایات معتبر(2)، آن بانوى بزرگ، هفتاد و پنج روز بعد از رحلت پدر بزرگوارش در قید حیات بود، و با توجّه به این كه رحلت رسول خدا(صلى الله علیه وآله) در 28 صفر واقع شده، باید شهادت آن بانوى عزیز،در یكى از این سه روز باشد (با درنظرگرفتن احتمال تمام یا ناقص بودن ماههاى وسط).

آداب و اعمال :

روز سیزدهم : زیارت و اقامه ی عزا : در روز سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم ماه، زیارت حضرت فاطمه زهرا صلوات الله علیها و اقامه ی ماتم آن مظلومه مناسب است (مفاتیح الجنان . فصل دهم . در اعمال ماه جمادی الأوّل ).

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید