سکوت در قبال جنایات آل‌سعود شراکت در نسل‌کشی است/ موفقیت برجام در گرو اجرای بدون تنازل تعهدات از سوی همه طرف‌هاست

به گزارش آسمونی:دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: کشورهای غربی باید برای جلوگیری از تسری تروریسم در اروپا با ایران همکاری کنند.

دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی و ژان اسلبورن وزیر امور خارجه لوکزامبورگ عصر امروز (25 بهمن ماه) در خصوص موضوعات دوجانبه، تحولات منطقه و بین‌المللی و همچنین گسترش همکاری‌ها بلند مدت و پایدار دیدار و گفتگو کردند.
 
در ابتدای این دیدار دریابان شمخانی با اشاره به ویژگیهای سیاسی، موقعیت جغرافیایی و ظرفیتهای اقتصادی و فناوری جمهوری اسلامی ایران، همکاری با کشورهای مستقل بر اساس احترام متقابل و تامین منافع مشترک را در ردیف اولویتهای ثابت کشورمان عنوان کرد و اظهار داشت:  در شرایط پسا برجام ورفع موانع تحریم ،لوکزامبورگ می تواند از ظرفیت های گسترده موجود در ایران برای سرمایه گذاری استفاده نماید.
 
دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه برجام را توافقی بین المللی و الزام آور برای امضاء کنندگان و سایر کشورهای عضو جامعه بین المللی عنوان کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران به تایید مراجع نظارتی تاکنون به مجموعه تعهدات خود عمل نموده لیکن موفقیت برجام در گرو جبران عقب ماندگی‌ها از سوی کشورهای غربی و اجرای بدون تنازل تعهدات از سوی همه طرفها است. 
 
وی با تشریح نقش محوری ایران در تامین ثبات و امنیت منطقه و مبارزه موثر با بحران تروریسم، ضرورت همکاری بین‌المللی به منظور مقابله همه جانبه با ریشه‌های فکری و محدود سازی منابع مالی،تسلیحاتی و انسانی جریان تروریسم را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: تجربیات تلخ سال‌های اخیر نشان می‌دهد که لازمه جلوگیری از تسری بحران تروریسم به غرب،ایفای نقش سازنده وغیر تبعیض آمیز کشورهای اروپایی در مقابله با سرشاخه‌های اصلی بحران در عراق و سوریه و سایر مناطق آلوده است.
 
دریابان شمخانی در بخش پایانی سخنانش با بیان ضرورت ورود اتحادیه اروپا به بحران یمن و جلوگیری از کشتار بی رحمانه مردم این کشور از سوی عربستان سعودی خاطر نشان کرد: سکوت در قبال جنایات تاسف آور آل سلمان برعلیه زنان و کودکان بی دفاع یمنی شراکت در نسل کشی و انهدام منابع و زیر ساختهای این کشور فقیر است.
 
در ادامه ژان اسلبورن وزیر امور خارجه لوکزامبورگ نیز در این دیدار با اشاره به نقش مثبت و ممتاز جمهوری اسلامی ایران در مقابله با گروه های تروریستی بر گسترش رایزنی ها و همکاری ها میان دو کشوردر ابعاد مختلف تاکید کرد.
 
وی با تاکید بر فعال‌سازی مجموعه ظرفیت‌هایی که برجام برای توسعه مناسبات میان کشورهای اروپایی و ایران ایجاد نموده است خاطر نشان کرد: رویکرد کشورهای اروپایی به ویژه پس از توافق هسته ای با ایران، گسترش همه جانبه همکاری‌های مشترک و توسعه سرمایه‌گذاری در بخش‌های زیر ساختی برای دستیابی به روابط اقتصادی بلندمدت و مستحکم است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید