رئیس پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات) سردار سیدکمال هادیانفر

سردار كمال هاديانفر رئیس پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات) است. سردار كمال هاديانفر پیش از اینکه به ریاست پلیس فتا منصوب شود، جانشین پلیس راهور بود. آسمونی در این بخش مطالبی در مورد سردار كمال هاديانفر برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.

پیام سردار سیدکمال هادیانفر

بسمه تعالی 

هموطن عزیزم، باسلام                                                                                

همانطوری كه مستحضرید فناوری اطلاعات و ارتباطات، جامعه جهانی را به طور بنیادین دستخوش تغییر و تحول نموده و در پرتو آن شیوه و سبك زندگی انسانها و روابط اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی آنها را تحت تأثیر خود قرار داده است. در عصر اطلاعات شاهد شكل گیری فضایی هستیم كه در آن فعالیت های گوناگون از قبیل اطلاع رسانی، داده ورزی، ارائه خدمات، مدیریت، كنترل و ارتباطات از طریق ساز و كارهای الكترونیكی و مجازی انجام می پذیرد. با وجود تصور اشتباه مبنی بر مجازی بودن این فضا باید گفت كه در واقع چنین نیست، فضای فتا (سایبر) یك فضای كاملاً واقعی است كه قابلیت انجام بیشترین جرایم یا انواع عملیات های واقعی در آن وجود دارد، كابران در سراسر جهان همواره در معرض انواع آسیب ها، تهدیدات ازجمله تخریب و انهدام، تحریف و انحراف، ربایش و ازاله، افشا و قطع و سایر جرایم از راه دور و نزدیك قرار دارند. با وجود تحولات و نوآوری های عظیم در این عرصه، متأسفانه مجرمین و تبهكاران از این فضا بی بهره نیستند و موجبات سوء استفاده آنان از این فضا نیز فراهم می باشد. زیرا همه می دانیم كه افكار مجرمان و تبهكاران در طول 2000 سال هیچ تغییری نكرده است بلكه ابزار مجرمان تغییر كرده است و جرایم شكل تكاملی ندارند، بلكه شكل انتقالی دارند و باید گفت مجرمان فضای سایبر بعضاً خطرناكتر از مجرمان دنیای واقعی هستند زیرا آنها از تكنولوژی بعنوان سلاح استفاده می كنند. بدیهی است پلیس فتا نیز از همان تكنولوژی نیز در جهت ضلالت دشمنان و مجرمان و مبارزه و سپردن آنان به چنگال عدالت به منظور تأمین امنیت آحاد جامعه استفاده خواهد كرد. امروز پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با توكل به خداوند متعال و با پایبندی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و اطاعت و پیروی از فرماندهی معظم كل قوا با ایمانی قوی، مقتدر و هوشمند، تیزهوش و حرفه ای، چابك و جوان متشكل از متخصصین، مهندسین و كارآگاهان خود، پای به عرصه تأمین كنندگان امنیت در این فضا می گذارد. بدیهی است ایجاد همدلی، تعامل و همكاری تمام دستگاه های اجرایی كشور و مشاركت شما عزیزان در تأمین امنیت فتا امری مهم و غیرقابل انكار می باشد.

پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا)

پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران یا پلیس سایبری ایران با نام مختصر فتا،که یک واحد تخصصی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است که وظیفه آن جلوگیری و مبارزه با ایجاد فیشینگ (کلاهبرداری اینترنتی) و جعل، سرقت اینترنتی، هک و نفوذ، جرائم سازمان یافته رایانه‌ای، پورنوگرافی (موارد سوء اخلاقی) و مخصوصاً تجاوز به حریم خصوصی افراد است (موارد فوق از جمله مهم ترین جرائم در این زمینه به حساب می ایند) . همچنین دسترسی غیر مجاز، برداشت اینترنتی غیرمجاز از حساب‌های بانکی اشخاص، شنود غیرمجاز، جعل رایانه‌ای، تخریب و اخلال در داده‌ها و سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی، استفاده غیر مجاز از پهنای باند بین‌المللی برای برقراری ارتباطات مخابراتی، تولید و آموزش بدافزارها یا نرم‌افزارهای ارتکاب جرایم سایبری و گذرواژه و اطلاعات کاربران از جمله موضوعاتی است که مورد پیگیری پلیس فتا قرار می‌گیرد. بر پایه اظهارات رئیس پلیس فتا، این پلیس مسئولیت تأمین نظم و امنیت و آسایش عمومی و فردی در فضای مجازی را بر عهده دارد.

این واحد در ۳ بهمن ۱۳۸۹ (۲۳ ژانویه ۲۰۱۱) به فرمان اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی ایران شروع مجدد به کار کرد.

در اواخر سال ۱۳۸۷ دبیرخانه پلیس فتا در ستاد ناجا راه‌اندازی گردید که شامل کمیته‌های مطالعات تطبیقی، کمیته تجهیزات و منابع انسانی، مالی، کمیته خسارت و سازمان بود و ریاست آن نیز به سردار سرتیپ کمال هادیانفر واگذار شد. در نهایت سند راهبردی این نیرو در ۱ اسفند ۱۳۸۷ به تصویب هیئت وزیران رسید و این یگان شکل گرفت.

انگیزه این اقدام را می‌توان واکنش پلیس به انتشار کرم رایانه‌ای استاکس نت و همچنین مقابله با کنترل فضای سایبر توسط مخالفان حکومت ایران (بعد از ناآرامی ایران پس از اعلام نتایج انتخابات ۱۳۸۸) دانست. ایجاد امنیت و کاهش مخاطرات برای فعالیت‌های علمی، اقتصادی، اجتماعی در جامعه اطلاعاتی، حفاظت و صیانت از هویت دینی و ملی، مراقبت و پایش از فضای تولید و تبادل اطلاعات برای پیش‌گیری از تبدیل شدن این فضا به بستری برای انجام هماهنگی‌ها و عملیات برای انجام و تحقق فعالیت‌های غیرقانونی و ممانعت از تعرض به ارزش‌ها و هنجارهای جامعه در فتا از جمله وظایف و مأموریت‌های پلیس فضای تولید و تبادل اطّلاعات ناجاست.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید