از زندگی کلاغ ها چه میدانید؟

کلاغ پرنده ای است معاشرتی که دسته جمعی در دهکده ها زندگی می نمايد و لانه خود را بر فراز شاخه های درختان يا در سوراخ صخره ها بنا مي کند.

وقتی که مشغول ساختن لانه هستند ، اغلب مصالح ساختماني را از هم مي دزدند و زماني که دزد از نظر ناپديد مي شود، کلاغي که خيانت ديده است ، به نوبه خود جبران زيان مي کند . با اين همه روح همکاري و تعاون در کلاغه به منتهي درجه وجود دارد .

 

نمونه هايي از همکاري آنها

اگر پاي يکي از کلاغ ها در اثر تصادفي بشکند يا آسيب ببيند، کلاغ هاي ديگر به محض اين که صدايش را شنيدند، به طرفش مي آيند،  زخمش را تسکين داده و به او کمک مي کنند تا پرواز کند و اگر کلاغي مجروح بر زمين بيفتد، دسته جمعي مي رسند و آنقدر بال و پر مي زنند، تا دوست مجروح خود را به کنار آب برسانند .

اگر کسي براي خارج کردن جوجه ها به لانه کلاغ ها نزديک شود، پدر و مادر آنها با فرياد، کلاغان ديگر را به کمک مي طلبند . در اندک زماني، گروهي کلاغ اجتماع کرده و با حمله به متخاصم او را از ميدان به در مي کنند و گاهي با نوک خود چشم آن شخص را کور کرده يا از حدقه خارج مي سازند.

 

حيله کلاغ از روباه بيشتر است

کلاغ ، موش را بسيار دوست دارد و براي شکار آن بر پشت بزي که مشغول چريدن ريشه درختان است مي نشينند . حيوان با سم هاي خود خاک را زير و رو مي کند ، در اين موقع موش هاي صحرايي از همه جا بي خبر، از زير خاک سر بيرون مي آورند و کلاغ او را مي ربايد.

گاهي اتفاق مي افتد کلاغ و روباه يکديگر را ملاقات مي کنند ، حال اگر روباه طعمه اي در دهان داشته باشد،  اين برخورد بسيار جالب و تماشايي خواهد بود ، چرا که کلاغ با قار قار خود رفقايش را خبر مي کند و بعد دسته جمعي با يک حمله برق آسا بر سر روباه فرود مي آيند و او را نوک باران مي کنند . روباه نيز چاره اي ندارد ، جز اين که طعمه را بگذارد و فرار کند.

کلاغ و تقليد صدا

کلاغ ها استعداد عجيبي در تقليد صداهاي گوناگون دارند و به خوبي قادرند صداي مرغ، سگ و گربه يا آواز خروس را تقليد کنند. گاهي اتفاق مي افتد کلاغي در لانه مرغ مخفي شده، صداي مرغ يا خروس را تقليد مي کند ، منظورش اين است که مرغ را از جوجه هايش دور کند ، تا جوجه را بربايد . اگر با اين حيله موفق نشود در بالا سر مرغ پر مي زند ، يا در اطرافش راه مي رود که مرغ از فرط خشم به کلاغ حمله مي کند . در اين اثنا کلاغ ديگري جوجه را مي ربايد.

 

قانون مداري کلاغ

عدالت در قلب جماعت کلاغ ها باجدي ترين وضع خود حکمفرماست . وقتي يکي از آنها تخلف ورزد، کلاغ ها شورايي تشکيل مي دهند تا درباره سرنوشت همکارشان تصميمي اتخاذ کنند . اين بحث و شورا، ساعتها طول مي کشد تا اين که حکم صادر شود. در حالي که متهم در فاصله اي آن طرفتر با بي صبري منتظر نتيجه محاکمه است.

وقتي شورا تصميم به برائت کلاغ گرفت، گروه کلاغ ها به پرواز در مي آيند و از نظر ناپديد مي شوند، ولي اگر متهم محکوم شده باشد ، آن وقت به سويش حمله ور مي شوند و با ضربات مهلک نوک خود، چشمان کلاغ بيچاره را از حدقه در مي آوردند و آن قدر اين را ادامه مي دهند تا کلاغ بي جان گردد و نقش بر زمين شود.

 

هوش کلاغ

کلاغ از حيوانات باهوش و با شعور است و طرز زندگي او از ادراک درستش حکايت مي کند . به موارد زير توجه کنيد:

اگر دو نفر خود را به پرنده کوري نزديک کنند و بعد يکي از آنها محل را ترک کند، اکثر پرندگان تصور خواهند کرد که هر دو نفر دور شده اند و کار و فعاليت خود را دوباره آغاز مي کنند . ولي کلاغ ها به خوبي درک خواهند کرد که يک نفر از آن دو باقي مانده است.

 

رشد و عمر کلاغ 

کلاغ طی پروسه 3 تا 4 ماه رشد کامل می کنند، باور عمومی در این باره که کلاغ عمری چند صد ساله دارد باوری غیر علمی است.

بعضی کلاغ‌ها ممکن است تا ۲۰ سال عمر کنند و پیرترین کلاغ آمریکایی در طبیعت تقریباً ۳۰ سال عمر کرده است. همچنین مرگ مسن‌ترین کلاغ شناخته شده در ۵۹ سالگی ثبت شده است.

 

کلاغها در موقع پروازهاي دسته جمعي ، يک قراول در جلوي خود حرکت مي دهند . کلاغ پيشتاز قدرت هوش و ذکاوتش به قدري است که مي تواند خطر را به خوبي تميز دهد و امنيت دورترين نقاط مسير حرکت را نيز کاملاً تحت کنترل قرار دهد.

اگر کلاغ تکه نان خشکي به چنگ آورد که نتواند آن را خرد کند، بدون تأمل آن را به منقار گرفته، خود را به نزديکترين جوي آب يا حوض مي رساند و با حوصله فراوان آن را آن قدر در آب نگاه مي دارد، تا کاملاً نرم و قابل خوردن گردد.

براي پوست کردن گردو و يا خوراکيهايي که داراي پوست سفت هستند، آن را به منقار گرفته از ارتفاع بر تخته سنگي رها مي کند تا به تخته سنگ اصابت کرده ، مغزش از درون پوست خارج شود.

کلاغ ها اهل تفريح ، عيش و نشاط اند و براي خود، محافل انس مهيا مي کنند . براي سرگرمي و تفريح گاهي ساير حيوانات را آزار مي دهند . مثلاً به روباه ، خرگوش يا گربه اي که خوابيده ، بي سرو صدا حمله مي کنند و او را به وحشت مي اندازند و خود ابراز شادي و نشاط مي کنند.

با مشاهده کلاغ مرده ای، جنجال و همهمه عجيبي به راه مي اندازند و در مرگ او سوگواری کرده و مرده خود را تشييع می نمايند.

کلاغ ها قادر به محاسبات رياضي هستند.

در سحرگاهان، اين پرنده سحر خيز، هر که را خفته بيند، با صداي مخصوص خويش، او را بيدار مي نمايد.

2.5/5 ( 4 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: دریا
  06 آذر 1397

  خیلی از مطلبتون خوشم آمده
  من خودم عاشق همه حیوانات هستم که پدر مادرم از دستم عصابشون از دستم خوردن من هی نت میزنم کولشم با مطالب حوانات تموم می کنم
  یعنی حرکی میاد خونمون میگه اینجا باغ وحشه😁😁🐣🐦🐤🐀🕊🐔

 2. نویسنده دیدگاه: نرگس
  09 آذر 1394

  اگه میشه یک مختصری از این مطلب تو سایت بذارید*

 3. نویسنده دیدگاه: شهلا
  10 خرداد 1394

  با سلام
  امروز کلاغی رو پیدا کردیم که فقط نفس می کشید و بال بال میزد. گردنش هم شله. مردم می گفتند احتمالا دچار برق گرفتگی شده. ما باید چه اقدامی انجام بدهیم؟ آیا درمانپذیر است؟ با تشکر

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   25 آذر 1397

   خر

  • نویسنده دیدگاه: تاتفغهب
   09 دی 1397

   تلهلنغتغبت

 4. نویسنده دیدگاه: فرهاد
  01 خرداد 1394

  با پوزش و خستنه نباشی….یک بچه کلاغ پیدا کرد ه ام یعنی از درخت افتاده و خانواده اش هم در همسایگی هستند ….تا شب منتظر شدم و از دور مراقب کلاغ بچه که شاید خانواده اش کاری بکند و به بالای درخت بازگردانند که نشد … با احتیاط برداشتم آوردم خانه ..نمیدانم غذا چه بهش بدهم …نگران هستم اگر ممکنه راهنمایی کنید با تشکر ….

 5. نویسنده دیدگاه: jan
  15 فروردین 1394

  با سلام خدمت همه
  امروز صبح کلاغی مشکی امد بالکن خونه ظاهرا کور نون خشک و آب گذاشتم ولی چیزی نخورد .امروز بعداز ظهر خوابیده بودم دوستش امد سرو صدای کرد رفت چه کار کنم حیونکی نیاز به کمک داره بلد نیستم چه کار کنم لطفا بگید؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   16 فروردین 1394

   کلاغ اگر گشنه اش باشد، اصولا همه چیز خوار است
   اما غذای اصلیش لار و حشرات و کرم خاکی هستند

 6. نویسنده دیدگاه: یوسف
  18 اسفند 1393

  سلام درحدود 30 سال قبل من یه کتابی راجع به زندگی کلاغها خوندم که اسم نویسنده یادم نیست فقط این میدونم که حدود 38 سال بطور شب و روز رو زندگی کلاغها تحقیق کرده بود این خیانتی که در متن اومده بود درمورد زناست یعنی کلاغها زمانی که ازدواج میکنن حق ندارند بهم خیانت کنند البته گه گداری پیش میاد که کلاغ خاطی بمرگ محکوم میشه و اگر بیوه باشه از گروه تبعید میشه البته دیده شده که بعدازچندسال تبعید کدخدای گروهی که بهش پناه دادند میره شفاعت میکنه تا کلاغ به گروهش برگرده بعداز برگشت به گروه چندسال از مشارکت در مجالس شادی و غذا خوردن منع میشه و کارهای سخت میدن انجام بده کلاغها اشیاء براق خیلی دوست دارند و دیده شده که زنجیرطلا را به نوبت نگهداری میکنن بعبارتی بهمدیگر قرض میدن یکی از مجازات‌های زنا بعدازمحگومیت خفه کردن خاطی در آب هست البته اگر این کتاب گیربیارید بخونید آدم شرمنده خالق میشه کلاغ با 10گرم مغز چنین نظام پیچیده ای داره بعد آدم با چندکیلومغز به اندازه کلاغم عمل نمیکنه

  • نویسنده دیدگاه: هومن
   06 تیر 1394

   چند کیلو؟!!!!!

   • نویسنده دیدگاه: م
    06 شهریور 1394

    خوب آیرونیک این جواب یعنی طعنه زده گیر نده

 7. نویسنده دیدگاه: غزال
  10 آبان 1393

  محمد جان نباید اون کلاغ و اهلی ش میکردی

 8. نویسنده دیدگاه: غزال
  10 آبان 1393

  مطلب جالبی بود خیلی خوشم اومد ممنون

 9. نویسنده دیدگاه: غزال
  10 آبان 1393

  مطنتون عالی بود

 10. نویسنده دیدگاه: مهدی
  04 مهر 1393

  سلام من یه کلاغ پیدا کردم الان یه 4ماهی هست دارمش انقدر که شیطون بود همه پراش شکستن نمیتونه بپره دلم میسوزه براش ممنون میشم راهنماییم کنید

 11. نویسنده دیدگاه: هاشم
  12 شهریور 1393

  سلام دوست ارجمند.نظر بنده بد بود حذف کردین.خواهشنا
  راستش و بگو مشکل از کجا بود؟دوست دارم دیگران نواقص هام
  و بگن تا آنها را اصلاح کنم .ممنون میشم جواب بدین.

 12. نویسنده دیدگاه: هاشم
  04 شهریور 1393

  سلام.عاشق مستند پرندگان زیرک و باهوش هستم خیلی جالب بود .دمت گرم.
  جمله جالبی به ذهنم اومد خواستم برای دوستان و هموطنان عزیز بنویسم.
  میگه سه چیز را از کلاغ بیاموزید:سحر خیزی برای کسب روزی.احتیاط ورزی.
  پنهان داشتن آمیزش.

 13. نویسنده دیدگاه: محمد
  25 خرداد 1393

  سلام . من حدود 1ماه و نیم است که یک بچه کلاغ را در خیابان پیدا کرده و به خانه آورده ام . الان میتونه پرواز کنه ولی هنوز غذا نمیخوره ! تازه یاد گرفته بدون سرنگ آب بخوره . سوالم اینه که الان بعد از گذشت این مدت بهش غذا بدم یا ولش کنم خود بره دنبال غذا؟ اگه بهش غذا ندم نمیمیره؟؟
  لطفا عاجزانه کمک کنید چون خیلی جیغ و داد میکنه چه کارش کنم یا اصلا جایی هست که اینو بگیره از من ؟ یه نکته در مورد کلاغ ها که من پیدا کردم اینه که اونا عاشق ماست هستن

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   25 خرداد 1393

   اگر میتونه پرواز کنه رها کنید بره

   • نویسنده دیدگاه: محمد
    26 خرداد 1393

    من ولش کردم اما موقع غذاش دوباره برمیگرده ! در ضمن هنوز خودش نمیتونه آب بخوره
    چی کارش کنم که دیگه برنگرده ؟ آیا میتونه برای خودش غذا پیدا کنه؟؟دارم باهاش تمرین میکنم که غذا بخوره اما هنوز نمیتونه

    • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
     26 خرداد 1393

     اگر رشد کافی کرده بله، داخل طبیعت رها کنید که پرواز کنه

     • نویسنده دیدگاه: محمد
      28 خرداد 1393

      رشد کلاغ در چند ماهگی کامل میشود یا به عبارتی در چند ماهگی مستقر میشود

     • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
      30 خرداد 1393

      توضیحاتی به متن اضافه شد
      بین 100 تا 120 روز

     • نویسنده دیدگاه: محمد
      31 خرداد 1393

      خیلئ
      ممنون از راهنمایی شما

  • نویسنده دیدگاه: ستاره
   11 اردیبهشت 1394

   سلام.میشه بپرسم غذا چی بهش دادید؟
   من امروز یه جوجه کلاغ پیدا کردم ولی نمیدونم چی بهش بدم

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   25 آبان 1397

   باید دانه بخوره

 14. نویسنده دیدگاه: ساحل
  27 آبان 1392

  خیلی جالب بود 😉 بسیارممنونم 🙂

 15. نویسنده دیدگاه: احمدمحمدی
  27 آبان 1392

  کاشکی کلاغ بوده ام……/

 16. نویسنده دیدگاه: زن زليل
  22 آبان 1392

  سلام متن كاملي داشتيداينم اضافي كنم استاد دستبرد زدن به سفره هستندمن توسفراي خارج شهرتجروبشوداشتم

 17. نویسنده دیدگاه: ایران
  02 آبان 1392

  واقعا عالی بود

 18. نویسنده دیدگاه: هوبرتا
  01 اردیبهشت 1392

  من عاشق کلاغ هستم و متن شما فوق العاده بود! واقعا مرسی به خاطر این اطلاعات مفید و اون عکس های قشنگ

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   07 شهریور 1394

   سلام .من یک کلاغ گیر آوردم .اما قسمتی از نوک بالها. قطع شده بود.وقتی بپره هوا میگیره اما یک دفعه به زمین می افته چی کار بکنم که بالهایش کامل شود.

 19. نویسنده دیدگاه: fliederyas
  10 دی 1391

  jaleb bod.

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   01 بهمن 1391

   مرسی از شما

نظر خودتان را ارسال کنید