سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر برگزيدگان خود را شناخت

به گزارش آسمونی:

با برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، برگزیدگان سی و پنجمین دوره مشخص شدند.

اختتامیه سی‌و‌پنجمین جشنواره تئاتر فجر با حضور وزیر ارشاد، علی مرادخانی(معاون هنری وزیر)، مهدی شفیعی، محمدعلی ابطحی و هنرمندانی چون حسین پاکدل، رضا کیانیان و … در تالار وحدت برگزار شد.

مراسم اختتامیه با اجرای پرفورمنسی درباره شهدای آتش‌نشان آغاز به کار کرد.

پخش نماهنگی از روزهای پیروزی انقلاب اسلامی دیگر بخش آیین اختتامیه بود که پخش صدای محمدرضا شجریان با ترانه «ایران ای سرای امید» با تشویق و صدای دست‌های حاضران در سالن همراه بود.

احسان کرمی که اجرای مراسم اختتامیه را به عهده دارد، با اشاره به زمان محدود مراسم گفت: من با اجازه شما از طرف همه هنرمندان برگزیده از خانواده‌ام، پدر و مادرم و همه اساتیدم از روزی که به دنیا آمده‌ام تا وقتی زنده‌ام تشکر می‌کنم! پس اگر موافق هستید ریتم مراسم را بالاتر ببریم و برگزیده‌ها صحبت نکنند.

سعید اسدی دبیر سی و پنجمین جشنواره تىاتر فجر در این مراسم گفت: امشب شب پر اشتیاق و پر  احساسی برای هنرمندان است و به خاطره جمعی همه هنرمندان افزوده خواهد شد.

اسدی ادامه داد: امسال در حوزه‌های متنوع و گوناگونی آثار روی صحنه رفتند و سال پویایی برای نقد و نظر و گفت‌وگو ایجاد شد و ما پذیرای این نقدها و اظهارنظرها بودیم.

اسدی با بیان اینکه این اتفاق خجسته که بخشی از تئاتر ما است فرصتی برای این است که گردهمایی باشکوه و فرصت تبادل اندیشه و تجربه برگزار شد.

در ادامه برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره به این شرح اعلام شد:

بخش طراحی نور

بخش مسابقه جوان

برگزیده: شهاب مهربان پور(نمایش لوسیا)

بخش مرور تئاتر ایران

تقدیر: علی قربانی‌فر(نمایش افراسیاب)

بخش مسابقه جوان:

برگزیده: سمیه ارقبایی(نمایش یتیم خانه فونیکس)

بخش مرور تئاتر ایران:

تقدیر: مجید ادراکی(نمایش مرگ انجل ها)

بخش طراحی گریم و ماسک

بخش مسابقه بین‌الملل:

تقدیر: ماریتا گلومهوا(نمایش من، سیزیف)

برگزیده: سارا اسکندری (نمایش رویای نیمه‌شب تابستان)

بخش موسیقی:

در بخش محیطی، آلترناتیو و دیگر گونه‌های نمایش بیرونی:

 هیات داوران منتخبی ندارد

بخش خیابانی:

تقدیر: علی سینا رضانیا (نمایش فیش)

برگزیده: احمد جعفری (نمایش مستند پخش نشده میرزا)

بخش مسابقه جوان:

کاندیدا ندارد،

تقدیر:  بهنام رحیمی ( نمایش چهل گیس و حسن کچل )

برگزیده : میلاد قنبری (نمایش یتیم خانه فونیکس)

بخش مرور تئاتر ایران:

برگزیده: احسان آنالویی (نمایش چیدار)

بخش تئاتر بین‌الملل:

برگزیده: فرشاد فزونی (نمایش خوشبختی‌های کوچک سوسک شدن)

طراحی حرکت:

نمایش‌های آلترناتیو:

تقدیر: گروه نمایش موزه گردی به کارگردانی رضا غیور

تئاتر شورایی:

تقدیر: گروه نمایش داستان مردم به کارگردانی پیام عزیزی

طراحی حرکت:

تقدیر: مهرداد آبجار (مهراوه عشق)

بخش طراحی صدا:

تقدیر: لیزا ورول (نمایش یک)

احسان کرمی، مجری برنامه با اتمام بخش اول اهدای جوایز برگزیدگان، بخش بعدی برنامه را تقدیم به تمام کسانی کرد که جان خود را فدای این آب و خاک کردند و کلیپی برای تقدیر از یک شهید هنرمند تئاتر پخش شد. همچنین از خانواده شهید تواضع تقدیر شد.

بخش موضوعی:

تقدیر:

بزم و رزم به کارگردانی ابوالفضل طبسی

املت با گوجه ایرانی به کارگردانی پارسوا پاکیزه

بازگشت به کارگردانی داریوش نصیری

و هزار سال و یک روز به کارگردانی عباس کریمی

مهراوه عشق به کارگردانی راشین امامی

انجمن تئاتر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از این آثار سال آینده برای اجرا حمایت می‌کند:

نگاه‌مان می‌کنند به نویسندگی نغمه ثمینی

پستو، باقر سروش

خاطرات هنرپیشه نقش دوم، افشین زمانی

پرواز شماره ٧٤٥، مرجان پورغلامحسین

تقدیر:

بیژن مرادی

بهنام کاوه (نمایش کوچ)

شقایق فتحی (نمایش خوب، بد، زشت)

بخش طراحی لباس:

بخش مسابقه تىاتر جوان:

برگزیده: سیامک دورانی (یتیم خانه فونیکس)

بخش مرور تئاتر ایران:

تقدیر: سمانه احمدی مطلق (نمایش چیدار)

بخش مسابقه تئاتر بین الملل:

برگزیده: شیما میرحمیدی (رویای نیمه شب تابستان)

بخش طراحی صحنه:

بخش محیطی و فضاسازی:

برگزیده: سعید بهنام خانیکی و خانم ها نسیم ریاضی و شیرین فرشباف برای نمایش برگرد مرا ببین

بخش تىاتر خیابانی:

برگزیده: مسعود براهمی و کاشانی برای نمایش زیرزمین

مسابقه تئاتر جوان:

تقدیر: سیاوش عالی‌پور(سرگذشت نابهنگام زنی که مدام می خندید)

برگزیده: داود مرگان (یتیم خانه فونیکس)

بخش مرور تىاتر ایران:

تقدیر: روح الله امامی (چیدار)

برگزیده: مرتضی نجفی (قاقمان)

بخش مسابقه تئاتر بین الملل:

تقدیر: مصطفی کوشکی (رؤیای نیمه شب تابستان)

برگزیده: امیرحسین دوانی (صور اسرافیل)

بخش دیگر برنامه پخش کلیپی به نام «فصل کوچ» بود، که یادی از هنرمندان مرحوم در سال گذشته بود. هنرمندانی چون داود رشیدی، جعفر والی، بهمن زرین‌دست، رکن‌الدین خسروی، کاظم افرندنیا و دنیا فنی‌زاده. در این بخش هم در قسمتی از نماهنگ صدای محمدرضا شجریان با آواز بلبل سرگشته پخش شد که با اشتیاق و تشویق حاضر همراه بود.

بخش جایزه بازیگری مرد:

در این بخش، رضا کیانیان، مرضیه برومند، سیاوش طهمورث، شهرام زرگر و مسعود دلخواه برای اهدای جوایز روی صحنه حاضر شدند.

بخش محیطی:

تقدیر: مرتضی ضرابی (خرده ریز)

برگزیده: بانیپال شومون (برگرد مرا ببین)

تئاتر خیابانی:

تقدیر:

أمین چاه شوری (هرچی سنگه برا پای لنگه)

مهدی ضیاییان‌پور

محمدهادی عطایی (چهار طبقه)

برگزیده: فرامرز قلیچ خوانی (فیش)

بخش مسابقه تئاتر جوان:

تقدیرها:

مسعود کرامتی (نگاه‌مان می‌کنند/ هاروی)

محمدرضا صولتی (اکسیژن/ یتیم‌خانه فونیکس)

برگزیده: حسین پورکریمی(چهل گیس و حسن کچل)

بخش مرور تئاتر ایران:

تقدیرها:

عرفان احمدی زاده (بازیگر خردسال نمایش آری یا نه)

علیرضا آراء (ناسور)

سعید زندی (گاهی)

برگزیده: هدایت هاشمی(افسانه ببر)

جایزه ویژه: اصغر همت(پرتره مرد ریخته)

بخش تئاتر بین الملل:

تقدیر: علیرضا کی‌منش (رویای نیمه‌شب تابستان)

برگزیده: پارسا پیروزفر (ماتریوشکا)

بخش بازیگری زن:

بخش تئاتر محیطی:

تقدیر: نیلوفر ندایی(برگرد مرا ببین)

برگزیده: تینا یونس‌تبار (پروانه)

بخش تئاتر خیابانی:

تقدیر: دلارام ترکی (زیرزمین)

برگزیده: رستا رضوی (فیش)

بخش مسابقه تئاتر جوان:

تقدیرها:

شیدا خلیق (نگاه‌مان می‌کنند)

ساناز موسوی (سرگذشت نابهنگام زنی که مدام می‌خندید)

برگزیده: پانته‌آ مرزبانیان (خاطرات هنرپیشه نقش‌دوم)

بخش مرور تئاتر ایران:

تقدیرها:

الهام شعبانی (خواب زمستانی)

الهام نامی (پرسه های موازی)

برگزیده: نسیم ادبی (ناسور)

بخش مسابقه تئاتر بین‌الملل:

تقدیر: نانا بودغوزی (در اعماق)

برگزیده: فاطمه نقوی(صور اسرافیل/ دیابولیک: رومئو و ژولیت)

تقدیر از علی رفیعی بخش دیگر این برنامه بود که احسان کرمی از او با عنوان اعتبار و آبروی تئاتر ایران یاد کرد. محمود کلاری، حسین پاکدل و رضا کیانیان درباره علی رفیعی صحبت کردند.

همچنین پخش نماهنگی از نمایش‌های اجرا شده توسط علی رفیعی ادامه مراسم تقدیر از این هنرمند بود. در این نماهنگ هنرمندانی چون محمد چرمشیر، گلاب آدینه، گوهر خیراندیش، رویا تیموریان، مهرانه مهین‌ترابی و… درباره وی سخن گفتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی، مهدی شفیعی و جمعی از هنرمندان برای تقدیر از علی رفیعی روی صحنه حاضر شدند.

بخش نمایشنامه نویسی:

محیطی، آلترناتیو و دیگر گونه‌های بیرونی:

تقدیر: مسعود براهیمی (زیرزمین)

برگزیده: حسین توازنی‌زاده (پروانه)

بخش مسابقه تئاتر جوان:

تقدیر: مهسا غفوریان و محمد ضیا چمنی(اکسیژن)

برگزیده: محمدرضا طاهری، فاطمه رضایی(دا)

تئاتر خیابانی در بخش طرح و ایده:

برگزیده: کاوه مهدی (فیش)

بخش مرور تئاتر ایران:

تقدیرها:

پیام لاریان (پرسه‌های موازی)

باقر سروش (پستو)

هیات داوران برگزیده‌ای را در این بخش انتخاب نکرد.

بخش مسابقه بین الملل:

تقدیر: سیاوش پاکراه (صور اسرافیل)

برگزیده: حسین پاکدل(کابوس حضرت اشرف)

بخش کارگردانی:

بخش تئاتر محیطی:

برگزیده: سعید بهنام خانیکی، نسرین فرش‌باف، نسیم ریاضی(برگرد مرا ببین)

تئاتر خیابانی:

تقدیر: محمد هادی عطایی (چهار طبقه)

برگزیده: مسعود براهینی (زیرزمین)

جایزه ویژه:

گروه نمایش بزم و رزم به کارگردانی ابوالفضل طبسی

بخش مسابقه تئاتر جوان:

تقدیر: شکوفه طاهری (کابوس شب نیمه تابستان)

برگزیده: افشین زمانی (خاطرات هنرپیشه نقش دوم)

بخش مسابقه مرور تئاتر ایران:

تقدیرها:

أمین ابراهیمی (زمستان بود)

پیام لاریان (پرسه‌های موازی)

هیات داوران در این بخش برگزیده ای ندارد.

بخش مسابقه بین الملل:

تقدیر: عامر مسافر آستانه (صور اسرافیل)

برگزیده: جرزی زون (همسرایی یتیمان)

اهدای جایزه ویژه بین الملل بخش پایانی  جشنواره تاتر فجر

برگزیده:

نمایش «خانه ابری» به کارگردانی مشترک «سیامک احصایی» و «حمید پوراذری»از ایران

نمایش «همسرایی یتیمان» به کارگردانی «جرزی زون» از لهستان

جایزه ویژه محیطی:

گروه نمایش «بزم و رزم» به کارگردانی «ابوالفضل طبسی» از سبزوار.

منبع: ایلنا

 
0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید