تروریست کیست + تعریف ترور و تروریسم

واژه هایی مانند ترور، تروریست، تروریسم از جمله کلمه هایی هستند که نیاز به توضیح و تفسیر دارند. آسمونی در این بخش مطالب کاملی در مورد این واژه ها برای شما عزیزان تهیه و تنظیم کرده است که امیدواریم مورد استفادتان قرار گیرد.

ترور چیست؟

واژه تروراز ریشه لاتین Terror و به معنای ترس ، هراس و وحشت افکنی است . در سیاست به کارهای خشونت آمیز و غیر قانونی گفته می شود که حکومتها برای سرکوب مخالفان خود و ترساندن آنها  از این روش استفاده می کنند  .

 و نیز به کردار گروههایی که برای رسیدن به هدفهای سیاسی خود دست به کارهای خشونت آمیز می زنند ، اطلاق می شود . ترورپدیده نوینی نیست بلکه می توان گفت بشر قرون متمادیی است که با تروریسم دست و پنجه نرم می کند . در طول تاریخ هم اقویا و هم ضعفا برای ترساندن یکدیگر از ترور بهره جسته اند. این اصطلاح  زمانی که در فرانسه حکومت ژیرونن ها ( قرن 18) ساقط و حکومتی معروف به حکومت انقلابی سرکار آمد و عمال این حکومت با  قتل مخالفان ، غارت اموال و آتش زدن منازال آنها و … دست به سرکوب شدید زدند ، مصطلح گردید.

ترور ، اقدامی ترس آفرین ، وحشت آمیز ،غیر قانونی ، پنهانی ، غافلگیرانه و رعب انگیز است که با کشتن افراد مخالف و تخریب اماکن متعلق به آنها از طریق روشهای زورمدارانه با وسایل و ابزار خشن صورت می گیرد . این روش آخرین تیر ترکش  درماندگان است و وقتی نتوانسند از طریق گفتمان  راه به جایی ببرند دست به کشتار افراد بی گناه می زنند تا به اهداف خود برسند .  تجربه نشان داده  که تروریسم در نهایت محکوم به شکست است . این عمل راه به جایی نمی برد و برخلاف انتظار عاملان ترور ،  نتیجه عکس در اذهان عمومی دارد .

تجاوز و جنگ های خونین در اعصار گذشته ، جنایات اسکندر مقدونی در ایران ، جنگهای صلیبی ، حمله مغولها به ایران ، شهادت حضرت امام حسین (ع) و یارانش ، جنایات کفار علیه رسول اکرم در صدر اسلام ، سرکوبی مخالفان و آزادی خواهان توسط دیکتاتورها  در سراسر جهان ، جنایات صهیونیست ها در فلسطین ، حمله نظامی آمریکا به عراق ، افغانستان و ویتنام ، جنگ عراق علیه ایران ، شهادت و آزار مخالفان قبل از انقلاب اسلامی ،  ترور بیش از هفده هزار نفر ، پس از پیروزی انقلاب تا کنون و… نمونه های از تروریسم هستند  که در جهان رخ داده است  .

تروریسم چیست؟ تروریست كیست؟

حیدر رحیم پور ازغدی از اندیشمندان پرسابقه كشورمان است كه با توجه به خاستگاه حوزوی خود دیدگاه های پخته تری نسبت به مسایل و حوادث روز دارد. مطلب حاضر از ایشان در مورد تروریسم و به خصوص جریان شناسی این حركت در ایران است.

«ترور» واژه ای غربی است كه در فرهنگ سیاسی بر كشتارها و تخریب های رعب آوری گفته می شود كه هدفمندند اما مدركی قانونی به كسی نمی دهد.

تروریست كسی است كه اگر هم تواناتر از ترور شونده باشد به دلیلی، شرایط جنگ رویارو را ندارد زیرا ترور ابزار كار كلان باندهای جنایتكار، باجگیر و مافیایی بین المللی، و یا حكومتهای غاصب و متجاوز و غیرمردمی می باشد؛ كه اسرائیل بهترین نمونه و سمبل تروریست دولتی است. گرچه نهادهای حقوق بشری امروزه اسراییل را تروریست نمی خوانند زیرا اكنون اسراییل با مجوز سازمان ملل آمریكا آشكارا به ترور می پردازد و همانند نازیها و خمرهای سرخ و صرب ها آدم می كشد از این رو محققان، اسرائیل را -گرچه در ترورهای پنهانی هم عالیترین مدال را بر گردن دارد- امروزه از گروه نیوفاشیستهای غرب می دانند، فرهنگی كه مخالفان خود را با ترور و ارعاب از سر راه برمی دارد.

تروریسم دولتی نمونه ای از تروریسم است که کشوری برای رسیدن به اهدافی در کشوری دیگر ، خود یا با همکاری سایر دول  اقدام به عملیات خرابکارنه و بمب گذاری و قتل و خونریزی و در نهایت به خاک این کشور تجاوز می نماید مانند حمله عراق به ایران ، عربستان به یمن ،جنایات صهیونیستها در فلسطین و لبنان، آمریکا به عراق و…

تروریست های غیردولتی نیز بر سه گونه اند:

  1. تروریست حرفه ای:

از قبیل تروریستهای ساخته و پرداخته كلان سرمایه داران آمریكای شمالی پس از سركوب آمریكای جنوبی در دورانی است كه ساختار آمریكای امروزی، ریشه می بست و هر یك از چند قوم حاكم امروز برای ارعاب دیگران و اثبات توانمردی خود، اشرار گستاخی را به نام مزدور در اختیار می گرفتند و به تعظیمشان می پرداختند. این نوع فرهنگ سازی را می توان در فیلم های وسترنی كه برای بزرگ نمایی چنین مزدورانی ساخته شدند، سراغ گرفت و دید كه نطفه تمدن آمریكایی چگونه در خون و خشونت بسته شد. از مشخصات این الگوی تروریستی این است كه با مفهوم دوستی و دشمنی، آشنایی ندارد و به هیچ چیز به جز حرفه پای بند نمی باشد و تعبد و تعصبی هم ندارد گرچه نوعی آداب حرفه ای را رعایت می كند. او فروشنده گلوله های خود به كسانی می باشد كه گلوله را گرانتر می خرند و تا آنجا كه اگر به او بگویی چنانچه آن خوك مفلوك گرفتار باتلاق را بكشی پاداشت ده هزار دلار است اما اگر آن جوانی را كه دست زن و فرزند را در دست دارد و به خانه می رود یازده هزار دلار، تروریست حرفه ای گلوله اش را جایی خرج می كند كه درآمدش بیشتر است.

      2. تروریست كور:

این نمونه تروریست، بیمار مملو از عقده های پنهان و آشكار است و با محرومیت هایی كه بر دوش می كشد همواره كوفته و فرسوده است و شاید بارها به فكر خودكشی افتاده باشد و مردارگونه زندگی می كند. نمونه گویای تروریست كور، سمپاتهای گروه منحط مجاهدین خلق می باشند كه پس از چرخش رهبرانشان همچنان كه مجسمه ای را جابجا كنند پا به پای چرخشهای كاسبكارانه و منافقانه رهبران حزبی خود تا 180درجه چرخش داشتند. بنیانگذارانشان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی دشمنان انقلاب را می كشتند لیكن از سال 52 كه رجوی با لو دادن 17خانه تیمی ده ها هم پیمان خود را به بهاء نجاتش به كشتن داد و به بركت تبلیغات همه جانبه ساواك به رهبری سازمان رسید ناگهان سمپاتها و لجاره های سازمان هم كه از بی شخصیتی و بی جایی در ساختار رسوب كرده بودند به پیروی استبداد رجوی به خودزنی و خودفروشی پرداختند، سرآغاز به ترور شخصیت های ممتاز انقلاب اسلامی كمر بستند و اندك اندك كارشان به آنجا كشید كه برای مبارزه با رهبران انقلاب اسلامی به یاری صدام دشمن ایران رفته و به تخریب كشور و ترور بی هدف مردم پرداختند و امروز به فرمان CIA در عراق در جنایات كثیف تری غرق شدند و احتمالاً در كنار بعثی ها در بمبگذاریهای تحت فرمان آمریكا علیه مردم بیگناه دخالت مستقیم دارند.

     3. تروریست هدفمند:

اینان فداكارند اما یك بعدی و مبتلا به تعصبی كور و به راحتی با توجیهات متعصبانه دست به كشتار افراد بیگناه می زنند. زیرا اصولاً نه عقل، تغییر فرهنگی را با ترور میسر می داند و نه شرع مقدس چنین مجوزی را برای اصلاحات داده است بنابراین اگرچه اینان معتقد و هدفمند لیكن از آنجا كه حركتشان بی پایه است همیشه شكار تزویری می گردند كه ترورهایشان به زیان اهدافشان می باشد، مگر گاندی بزرگ ناجی هند را یك دانشجوی بودایی نكشت؟ و یا خانم گاندی را كه اگر می ماند، هند امروزه دارای استقلال بیشتری بود، سیكهای متعصب هند نكشتند؟ چرا به دورها برویم مگر مطهری و مفتح را بچه های احمق و متعصب فرقان به تزویر CIA ترور نكردند. من چندی پیش از آغاز ترورهایشان شبی را با بعضی اعضا و هواداران گروه بودم و همه اشكالاتشان را پاسخ دادم تا آنجا كه مجادله ما به منازعه كشید و یكی می گفت بودن شما هم برای انقلاب خطرناك است و من در پایان كار دریافتم كه اندیشه آنان آنچنان فسیل گشته كه حضرات در همان سیاه چاهی كه ابن ملجم افتاده و اسیر دشمن بود دربندند، و اگر كار دست من بود آنان را پیش از جنایاتشان بازداشت و زندانی می كردم تا خود بمانند و جنایتی نكنند لیكن بعضی از ترورشوندگان فردای آن به پاسخم گفتند ما قصاص قبل از جنایت نداریم.

و اما فرق آشكار حملات استشهادی دین شناسان با تروریست های متعصب و محدود اندیش، این است كه تزویر زشتی های معاویه را به عاشقانی كه اهل جهادند و اما اهل اجتهاد نیستند نشان می دهد زیرا تروریست جاهل و متعصب با یك چرخش، علی را به جای معاویه ترور می كند. من قاتل شهید هاشمی نژاد را در جلسات حزب جمهوری اسلامی در مشهد (كه عضو شورای مركزی آن بودم) بارها دیده و از مزایای تعصب كور او را چشیده بودم. سوگند به خدا كه او هدفمند اما متعصبی كور بود.

5/5 ( 1 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید