سازمان انتقال خون ایران + آدرس

iranian-blood-transfusion-organization1اگر می خواهید با سازمان انتقال خون ایران آشنا شوید این بخش آسمونی را حتما مطالعه بفرمایید چرا که تاریخچه کامل سازمان انتقال خون ایران به همراه آدرس و شماره تلفن و آدرس سایت آن را برای شما عزیزان منتشر می کنیم.

با توجه به سابقه درخشان فعالیت‌های پزشكی در كشور ما به ویژه در میان كشورهای منطقه، به كارگیری روش‌های نوین درمانی و استفاده از علوم روز دنیا به منظور درمان بیماران، همواره مورد توجه پزشكان ایرانی قرار داشت؛ و پر واضح است كه طب انتقال خون و به عبارتی نجات زندگی بیماران و مصدومین نیازمند به خون از طریق تزریق خون و فراورده‌های آن نیز از این قاعده مستثنی نبود.

بر اساس شواهد و قرائن موجود، سابقه اولین تزریق خون در كشور ما به سالهای ابتدایی دهه 20 هجری شمسی بر می‌گردد. در واقع در این سالها با توجه به نوپا بودن طب انتقال خون و ناآشنا بودن اذهان عمومی با این مقوله، دریافت خون از داوطلبان برای تزریق به بیماران به سختی انجام می گرفت و راضی كردن افراد برای دادن خون عمدتا به ابتكار عمل پزشك بستگی داشت.

در واقع بیمارستان‌های ارتش و مراكز جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران از اولین مراكزی بودند كه به صورت سیستماتیك اقدام به جمع آوری خون از میان اعضا و داوطلبان خود كردند.

به تدریج با شناخته شدن ارزش حیاتی تزریق خون در نجات بیماران، و افزایش تجویز خون در مراكز درمانی، جمع آوری خون داوطلبان جوابگوی نیاز بیماران نبود و تنها راه چاره پرداخت مبالغی در برابر دریافت خون بود؛ و از همینجا پای واسطه ها به ماجرا باز شد. بنگاه هایی كه خون را در ازای پرداخت مبالغ اندكی از مردم می‌خریدند و به بهای گزاف به بیمارستان‌ها و مراكز درمانی می‌فروختند. بدیهی است كه مشتریان این بنگاه‌ها را عمدتا افراد بی بضاعت و به ویژه معتادان و خیابان خواب ها تشكیل می‌دادند و بدیهی است كه كمترین كنترلی از نظر بررسی سلامت و كیفیت روی خون‌ها وجود نداشت. ذكر این نكته خالی از لطف نیست كه ضرب‌المثل‌های (خون فروشی) و (خون كسی را توی شیشه كردن) از همین‌جا وارد زبان فارسی شده‌اند.

با توجه به مشكلات و عوارض ناشی از تعدد متولیان امر انتقال خون، فعالیت سودجویانه بنگاه‌های خصوصی و به ویژه رقابت ناسالم این بنگاه‌ها، طرح اولیه تاسیس یك سازمان مستقل برای ساماندهی سیستم تامین خون و فراورده‌های خونی شكل گرفت و به تدریج پررنگ تر شد تا اینكه در نهایت به تاسیس سازمان ملی انتقال خون ایران در نهم مرداد ماه 1353 منتج شد.iranian-blood-transfusion-organization

در واقع معرفی سازمان انتقال خون ایران به عنوان تنها متولی تهیه خون در كشور گامی بود برای متمركز كردن و همسویی تمام امكانات موجود در زمینه طب انتقال خون، به منظور ارتقای كمی و كیفی در روند تامین خون و فراورده های خونی مورد نیاز. هدفی كه همواره به عنوان یكی از اركان اصلی سازمان مطرح بوده و مورد توجه قرار داشته است.

بر همین اساس خاتمه دادن به سیستم خرید و فروش خون و تعطیلی بنگاه های واسطه از اولین دستاوردهای این سازمان بود. لیكن در آن سالها با توجه به عدم آشنایی كافی اقشار مختلف جامعه با این مقوله حیاتی؛ سیستم جایگزینی خون؛ یعنی دریافت خون از آشنایان و بستگان فرد بیمار تنها راه حل موجود به نظر می رسید. سیستمی كه تا سال 76 همچنان پابرجا باقی ماند.

شاید به جرات بتوان گفت بروز انقلاب اسلامی و پس از آن جنگ تحمیلی بهترین فرصت را برای معرفی نقش حیاتبخش و ارزشمند سازمان فراهم ساخت. مشاركت بی نظیر گروه های مختلف مردم برای تامین خون مورد نیاز مجروحین انقلاب و جنگ، فرصتی استثنایی برای آشنایی اقشار مختلف جامعه با مقوله انساندوستانه و خداپسندانه اهدای خون پدید آورد و برگ زرینی شد در دفتر افتخارات سازمان انتقال خون ایران.

همزمان با گسترش فعالیت سازمان و رشد فزاینده جمعیت داوطلبان اهدای خون ؛ ارتقای كیفیت فراورده های خونی نیز توجه ویژه ای را به خود معطوف داشت . به ویژه با شناسایی عوامل بیماریزایی منتقله از طریق خون مثل ویروس های هپاتیت ـ بی (HBV) ؛ اچ ـ آی ـ وی (HIV) و هپاتیت سی (HCV) ؛ ارتقای سلامت فراورده های خونی جایگاه خاصی را در فعالیت های كنترل كیفی سازمان به خود اختصاص داد.

به تدریج و همزمان با پیشرفت های چشمگیر علم پزشكی در زمینه طب انتقال خون، به كارگیری فناوری روز دنیا در تمامی مراحل تامین فراورده های خونی از جذب و انتخاب اهداكنندگان ؛ انجام آزمایشات بررسی ویروسی روی تك تك كیسه های خونی ؛ تهیه و نگهداری فراوردهای خونی و در نهایت ارسال فراورده به بانك خون های بیمارستانی كارنامه درخشانی را برای انتقال خون ایران رقم زده اند . ضمن اینكه پیاده سازی سیاست های سازمان جهانی بهداشت، از جمله حذف سیستم جایگزینی خون و جمع آوری خون از اهداكنندگان داوطلب ؛ آزمایشات غربالگری خون، اهدای مستمر، سیستم خودحذفی محرمانه و … موقعیت ممتازی را برای این سازمان در بین كشورهای منطقه فراهم ساخته است.

رسیدن شاخص اهدای خون به عدد 27 در هر هزار نفر جمعیت كشور، نشان‌دهنده روند رو به رشد استقبال مردم برای اهدای خون است . اما مسلما ادامه این سیر صعودی تنها در سایه تبدیل ضرورت اهدای خون به یك فرهنگ و یك باور عمومی میسر خواهد بود. حركتی كه توجه فرد فرد جامعه و حمایت همه جانبه سازمانها و نهادهای مسئول در زمینه سلامت و فرهنگ كشور را طلب می كند.iranian-blood-transfusion-organization2

آدرس: بزرگراه شیخ فضل‌اله نوری- تقاطع بزرگراه شهید همت- جنب برج میلاد- سازمان انتقال خون ایران

صندوق پستی: 1157-14665

مدیرعامل سازمان

 pourfa@ibto.ir

روابط عمومی

 info@ibto.ir

دفتر برنامه‌ریزی، جذب و فراخوان اهداكنندگان

  ehda@ibto.ir

مركز تلفن: 82050

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید