اسکی صحرانوردی مهجور اما مقاوم/ سری که همیشه بی کلاه می ماند!

به گزارش آسمونی، اسکی بازان صحرانوردی همیشه از قافله عقب ماندند. از قافله توجه مسئولان به رشته ای که بسیار سخت و طاقت فرساست. تا مدتها پیش بهانه این بود که آنها هنوز المپیکی نشده اند ولی وقتی راهشان به بازیهای المپیک زمستانی باز شد و حتی نماینده بانو نیز در این رقابتها داشتند انتظار می رفت نگاه ها به این رشته تغییر کند.

2304051

در برهه‌ای از زمان برخی توجهات کوتاه مدت (و البته نه به اندازه آلپاین) به آنها شد ولی شرایط در زمان ریاست ناصر طالبی به کلی تغییر کرد. ارتباط طالبی در روزهایی که خیلی از ورزشکاران و مربیان رشته های دیگر با وی دچار مشکل بودند با تعدادی از ورزشکاران صحرانوردی خیلی خوب شد تا جایی که برخی از آنها به اردوهای برون مرزی انفرادی هم اعزام شدند!

با رفتن طالبی رشته صحرانوردی مهجور و مهجورتر شد. حالا دیگر کار به جایی رسید که رشته غیرالمپیکی اسنوبرد که روزگاری تنها یک تفریح برای اسکی بازان ایرانی به شمار می رفت به صحرانوردی اولویت پیدا کرد. تیم ملی این رشته با نزدیک ۲۰ نفر در کنار ۳۰ اسکی باز آلپاینی به مسابقات بین المللی ترکیه اعزام می شوند در حالی که پول برای اعزام اندک ورزشکاران صحرانوردی نیست و قرار است اگر بودجه تامین شود در آینده آنها هم اعزام شوند.

روال در برگزاری اردو نیز به همین صورت است. صحرانوردی با توجه به شرایط خاص ارتفاعی برای تمرین اسکی بازانش در برگزاری اردو نیز به مشکل خورد. حالا هم جمعی از ورزشکارانش در دیزین و بخشی دیگر در دربندسر تمرین می کنند.

رشته ریاضتی و استقامتی صحرانوردی، اسکی در مسیری طولانی و نیاز به توانایی و قدرت بدنی بالا حداقل این انتظار را برای ورزشکاران این رشته به وجود می آورد که به آنها نیز به اندازه رشته های دیگر توجه شود. مهم نیست چه حواشی در برخی سفرها و اعزام های این اسکی بازان پیش آمده و یا آنها قبلا با کدام رئیس فدراسیون مستعفی عکس یادگاری دارند. یادمان نرود صحرانوردی اولین مدال بازیهای آسیایی زمستانی را بدست آورد.یادمان نرود در رقابتهای قهرمانی جهان ستار صید چطور خوش درخشید، یادمان نرود فرزانه رضا سلطانی پرچم این رشته را در المپیک سوچی بالا نگه داشت..

انتظار می رود با آمدن سید عبدی افتخاری در راس فدراسیون اسکی که هم مدیریت می داند و هم آشنا به اسکی است شاهد هیچ تبعیضی در اسکی نباشیم. اسکی بازان صحرانوردی هم نشان داده اند کوتاه نمی آیند و دست نمی کشند. آنها بی شک همچنان به سخت کوشی و کوتاه نیامدن این پیام اسکی بازان در المپیک زمستانی ۲۰۱۴ پایبندند که:

«شاید ما شبیه هم نباشیم و زندگی های متفاوتی داشته باشیم.
اما ما همگی ورزشکار هستیم، محکم هستیم، استوار و عاشق سرعت
هدف ما کاری بی عیب و نقص است، با وجود سختی ها تلاش می کنیم.
به کسی اجازه نمی دهیم بگوید ما کی هستیم، یا چه کسی باید باشیم. در سختی ها کوتاه نمی آییم، پاسخ نه را نمی پذیریم، همگی سخت کوش هستیم و مبارزه می کنیم در این راه ثابت قدم هستیم و از یکدیگر پشتیبانی می کنیم، زندگی ما شاید با هم فرق داشته باشد، اما رویاهایمان را دنبال می کنیم، رقیب هستیم، قهرمان هستیم و ما همگی در یک کلام ورزشکار هستیم.»

منبع: خبرگزاری مهر

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید