عزاداری میلیونها شیعه در سراسر جهان

 1391/09/27

میلیون ها مسلمان شیعه در سراسر جهان ، آیین عزاداری عاشورای حسینی را همانند سال های گذشته ، عمیق و وصف ناپذیر برگزار کردند.
میلیون‌ها عزادار عاشورای حسینی در سراسر جهان روز یکشنبه در سالروز شهید شدن حضرت امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع) ، برادر گرامی ایشان ، در حالی که لباس سیاه به تن داشتند، به خیابان‌ها آمدند و عشق خود را به اهل بین عصمت و طهارت(ع) نشان دادند.قیام عاشورا، نماد مبارزه حق مقابل باطل و مبارزه ضد بی‌عدالتی و ظلم است که با فداکاری های حضرت امام حسین(ع) شناخته می‌شود و ایشان در این زمینه ، به عنوان اسوه والای فداکاری و از خودگذشتگی برای حفظ اصول مقابل ظلم و ستم شناخته شدند.

 

مردم مومن و خداجوی ایران اسلامی همانند سال های گذشته روز یکشنبه در روز عاشورای حسینی ، آیین های ویژه‌ای بر اساس سنت‌های محلی خود ، در شهرهای مختلف برگزار کردند.کربلای معلی عراق هم روز تاسوعا و عاشورای حسینی میزبان میلیون ها زائر حرم های مطهر حضرت امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع) ، برادر گرامی ایشان بود. میلیون ها زائر در روز عاشورای حسینی در کربلای معلی ، در سوگ شهیدان دشت کربلا ، سیاه پوش بودند و اشک ماتم ریختند.

 

ساکنان شرق عربستان نیز حضوری گسترده در آیین عزاداری سرور و سالار شهیدان ، حضرت امام حسین (ع) ، داشتند.مردم بحرین هم روز یکشنبه با وجود محدودیت‌های رژیم حاکم بر این کشور ، آیین عزاداری شهادت حضرت امام حسین(ع) ،  را با شور بیشتر برگزار کردند.
همچنین ارادتمندان و عاشقان شهیدان دشت کربلا در کشورهای منطقه شرق آسیا ، شب تاسوعا و روز عاشورای حسینی با حضور در حسینیه ها در ژاپن، کره جنوبی و کره شمالی در سوگ شهید شدن حضرت سید الشهدا(ع) و یاران از جان گذشته اش عزاداری کردند.
شیفتگان مکتب و آرمان حضرت امام حسین(ع) در شهر پکن ، پایتخت چین هم با حضور در حسینیه سفارت ایران در این شهر ، یاد شهیدان مظلوم دشت کربلا را گرامی داشتند و در مصیبت جانسوز شهید شدن حضرت امام حسین(ع) و یاران فداکارش اشک ماتم ریختند و بر سینه زدند.

 

در این آیین که دانشجویان ، بازرگانان ، مسوولان و کارکنان نهادهای ایرانی و خانواده های آنان همچنین عاشقان حضرت امام حسین (ع) از لبنان ، جمهوری آذربایجان ، افغانستان ، پاکستان ، چین و کویت حضور داشتند ، حجت الاسلام و المسلمین رضا حاج ابراهیم ، استاد دانشگاه و روحانی اعزامی از ایران ، درباره فلسفه قیام عاشورا به عنوان نماد و مظهر بندگی و ایثارگری مطالبی بیان کرد.

 

مراسم عزاداری روز عاشورا همچنین در شهرهای مختلف چین از جمله ، گانسو ، نین شیا ، سین کیانگ ، گوانگجو ، شانگهای و هنگ کنگ با حضور عزاداران حسینی برگزار شد.از سوی دیگر ، آیین عزداری تاسوعا و عاشورای حسینی با حضور گسترده عاشقان حضرت امام حسین (ع) و یاران باوفایش در حسینه ها و تکایایی شهرهای آلماتی، آستانه و دیگر شهرهای قزاقستان برگزار شد.

 

مراسم عزاداری عاشورای حسینی با حضور عاشقان اباعبدالله حسین(ع) در شهر بیشکک ، پایتخت جمهوری قرقیزستان نیز برگزار شد. ایرانیان ، افغان ها ، پاکستانی ها و اتباع جمهوری آذربایجان مقیم قرقیزستان با حضور در مسجد امام علی (ع) شهر بیشکک، در سوگ مظلومیت امام حسین (ع)و یارانش  ، اشک ماتم ریختند.

 

 

شیفتگان خاندان عصمت و طهارت (ع)در تاجیکستان هم در غم شهید شدن حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) و یاران باوفایش ، عزاداری کردند و اشک ماتم ریختند و نماز ظهر عاشورا را اقامه کردند.همچنین آیین عزاداری عاشورای حسینی در 30 مسجد و حسینیه در سراسر روسیه برگزار شد. آیین عزاداری سالرزو شهید شدن حضرت امام حسین (ع) و 72 یار باوفایش همزمان با 10 منطقه مسلمان نشین روسیه که میزبان شیعیان هستند در سه مسجد اصلی شهر مسکو نیز برگزار شد.

 

مسجد خاتم النبیاء شهر مسکو ، پذیرای ایرانیان و افغان های مقیم این شهر بود که در سوگ سرور و سالار شهیدان با قرائت زیارت عاشورا نوحه خوانی کردند و در غم مظلومیت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بر سر سینه زدند و اشک ماتم ریختند.از سوی دیگر ، آیین عزاداری عاشورای حسینی با حضور جمع زیادی از ایرانیان و ایتالیایی های مسلمان در شهر رم ، پایتخت ایتالیا و دیگر شهرهای این کشور از جمله ناپل در جنوب و میلان و تورینو در شمال ایتالیا برگزار شد.

 

همچنین شیعیان مقیم شهر نیویورک در روز عاشورای حسینی، آیین عزاداری و سینه زنی را در مسجد امام علی (ع) این شهر برگزار کردند. این آیین با حضور عزادارنی از شیعیان ایرانی ، افغان ها ، تاجیک و دیگر کشورها، با شور و اندوه فراوان برگزار شد.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید