شب ششم محرم: یادآور حضرت قاسم

sixth-night-muharram

 1. در این روز عبیداللّه‏ بن زیاد نامه‏ای برای عمر بن سعد فرستاد كه: من از نظر نیروی نظامی اعم از سواره و پیاده تو را تجهیز كرده‏ام. توجه داشته باش كه هر روز و هر شب گزارش كار تو را برای من مي‏فرستند.
 2. در این روز “حبیب بن مظاهر اسدی” به امام حسین علیه‏السلام عرض كرد: یابن رسول اللّه‏! در این نزدیكی طائفه‏ای از بنی اسد سكونت دارند كه اگر اجازه دهی من به نزد آنها بروم و آنها را به سوی شما دعوت نمایم.

امام علیه‏السلام اجازه دادند و حبیب بن مظاهر شبانگاه بیرون آمد و نزد آنها رفت و به آنان گفت: بهترین ارمغان را برایتان آورده‏ام، شما را به یاری پسر رسول خدا دعوت مي‏كنم، او یارانی دارد كه هر یك از آنها بهتر از هزار مرد جنگی است و هرگز او را تنها نخواهند گذاشت و به دشمن تسلیم نخواهند نمود. عمر بن سعد او را با لشكری انبوه محاصره كرده است، چون شما قوم و عشیره من هستید، شما را به این راه خیر دعوت مي‏نمایم… .

در این هنگام مردی از بني‏اسد كه او را “عبداللّه‏ بن بشیر” مي‏نامیدند برخاست و گفت: من اولین كسی هستم كه این دعوت را اجابت مي‏كنم و سپس رجزی حماسی خواند:

 قَدْ عَلِمَ الْقَومُ اِذ تَواكلوُا وَاَحْجَمَ الْفُرْسانُ تَثاقَلُوا 

اَنِّی شجاعٌ بَطَلٌ مُقاتِلٌ كَاَنَّنِی لَیثُ عَرِینٍ باسِلٌ 

“حقیقتا این گروه آگاهند ـ در هنگامی كه آماده پیكار شوند و هنگامی كه سواران از سنگینی و شدت امر بهراسند، ـ كه من [رزمنده‏ای] شجاع، دلاور و جنگاورم، گویا همانند شیر بیشه ‏ام.” 

 سپس مردان قبیله كه تعدادشان به 90 نفر مي‏رسید برخاستند و برای یاری امام حسین علیه‏ السلام حركت كردند. در این میان مردی مخفیانه عمر بن سعد را آگاه كرد و او مردی بنام “ازْرَق” را با 400 سوار به سویشان فرستاد. آنان در میان راه با یكدیگر درگیر شدند، در حالی كه فاصله چندانی با امام حسین علیه‏ السلام نداشتند. هنگامی كه یاران بنی ‏اسد دانستند تاب مقاومت ندارند، در تاریكی شب پراكنده شدند و به قبیله خود بازگشتند و شبانه از محل خود كوچ كردند كه مبادا عمر بن سعد بر آنان بتازد.

حبیب بن مظاهر به خدمت امام علیه‏ السلام آمد و جریان را بازگو كرد. امام علیه ‏السلام فرمودند:

“لاحَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاّ بِاللّه‏ِ”

شب ششم: حضرت قاسم (ع)

شب نوجوانان عاشورایی، شب روضه قاسم بن الحسن(ع) . وقتی امام حسین(ع) سخن از شهادت یارانش به میان آورد، نوجوان سیزده ساله کربلا از عمو پرسید: عموجان ایا من نیز به فیض شهادت نائل می شوم؟ امام او را به سینه چسباند و فرمود: فرزندم مرگ را چگونه می بینی؟

قاسم پاسخ داد: از عسل شیرین تر!

شهادت طلبی قاسم(ع) و پا فشاری او برای رسیدن به مقصود، زیباترین الگو را برای رهروان خط سرخ شهادت رقم زد.

روز  ششم ماه محرّم الحرام:

1- یاری طلبیدن حبیب بن مظاهر از بنی سعد

در شب ششم جناب حبیب بن مظاهر اسدی با اذن امام حسین علیه السلام برای آوردن یاور وکمک ، به قبیله بنی اسد رفت. اسدیان پذیرفتند وحرکت کردند، ولی جاسوسان به عمر سعد خبر دادند و او عده ای را فرستاد تا مانع آنها شوند.لذا درگیری رخ داد که در این میان جمعی از بنی اسد شهید و زخمی وبقیه ناگزیر به فرار شدند و حبیب به خدمت حضرت آمد و جریان را عرض کرد.

2- اولین محاصره فرات در کربلا

به نقلی عمر سعد ،شبث بن ربعی خبیث را همراه سه هزار مرد سفاک با کوبیدن طبل و دهل کنار فرات فرستاد که اطراف آن را به محاصره در آوردند.

3- تراکم لشکر یزید در کربلا

در این روز لشکر زیادی برای جنگ با حضرت اباعبدالله علیه السلام جمع شدند.

 

 • برای خواندن زندگینامه کامل خضرت قاسم روی لینک زیر کلیک کنید:

زندگینامه کامل حضرت قاسم

0/5 ( 0 نظر )


منبع : آسمونی

دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: کنیز سادات
  04 آذر 1393

  از خدای مهربان میخواهم پسرم به رشادت حضرت قاسم(درود خداوند بر او باد) بار بیایید و به برکت سوگواری سالار شهیدان,مرد مردستان,حسین ابن علی(علیه السلام )از آلودگیها و انحرافات جامعه آخر الزمانی به دور بماند.

 2. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  09 آبان 1393

  بسیارعالی ممنون

 3. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  27 مرداد 1393

  السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی الاولاد الحسین و علی الاصحاب الحسین الذین بذلو مهجهم دون الحسین علیه السلام

 4. نویسنده دیدگاه: محمد موذن
  19 آبان 1392

  قربان غیرت امام حسین علیه السلام وخاندان پاک ومطهرش و یاران باوفایشان
  یاحسین مددی

 5. نویسنده دیدگاه: مهدی
  19 آبان 1392

  حضرت قاسم با رشادتی که از خود نشان داد وبا کشتن ازرق شامی و پسرانش ترس زیادی در دل لشکر عمر سعد انداخت که ان ملعون گفت این بچه شیر را دست کم گرفته اید او مشق جنگ را از عباس آموخته مگر نمی بینید که زره بر تن ندارد ودستور داد سنگ بارانش کنید یدن بی جان قاسم از اسب به روی زمین افتاد و ملعون دستور داد بر بدن نازنینش با اسب بتازند

 6. نویسنده دیدگاه: احسانه
  18 آبان 1392

  شرمنده میشم ازاین همه سخاوت حضرت قاسم بن احسن 😳 😳

 7. نویسنده دیدگاه: ساحل
  18 آبان 1392

  « اللّهُمَّ صَلِّ عَلَي مُحَمَّدْ وَ آلِ مُحَمَّدْ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ »
  الســـــــــــلام علـیــــــــــــــک یا اباعبدالله الحســــــــــــین (ع)

نظر خودتان را ارسال کنید