لیزر موهای زائد آیا عوارض دارد؟

لیزر موهای زائد آیا عوارض دارد؟ برای پاسخ این سوال با آسمونی در این بخش همراه شوید.

لیزر موهای زائد آیا عوارض دارد؟

در مدتی كه از معرفی لیزرها براي درمان موهای زائد گذشته است ثابت شده برای درمان نواحی وسيع پوشیده از مو هیچ روشی بهتر از لیزر نیست. اما این روش عوارضی هم دارد که آسمونی در این بخش عوارض لیزر موهای زائد را برای شما عزیزان برمی شمارد.

قرمزی ناحیه ای به دنبال درمان: این عارضه حداکثر طی ۳ روز برطرف خواهد شد

تورم به دنبال لیزر موهای زائد: این عارضه طی ۱ تا روز اول از بین خواهد رفت

بی حسی و کرخت شدن موقتی: این عارضه طی ۳ تا ۸ ساعت بعد از بین خواهد رفت

خارش و سوزش: این عارضه طی ۲ تا ۶ ساعت بعد از بین خواهد رفت

سوختگی های خفیف: سوختگی خفیف درجه یک پوستی به دنبال لیزر عارضه شایعی نیست ولی خوشبختانه یکی از عوارض لیزر موهای زائد به صورت کوتاه مدت بوده و در صورتی که این اتفاق ایجاد گردد فرد باید از کمپرس سرد استفاده نموده و پماد زینک اکساید استفاده کند. این عارضه طی ۳ تا ۱۰ روز از بین خواهد رفت.

تاول های پوستی: این عارضه به دنبال سوختگی های خفیف پوستی ایجاد می شود و معمولا در صورت مراقبت مناسب بدون اسکار طی ۷ تا ۱۴ روز بهبود خواهند یافت. این یکی از عوارض لیزر موهای زائد است که خیلی شایع نیست

عوارض لیزر موهای زائد که نگران کننده باشد بسیار نادر است و به شکل تغییر رنگ پوست و ایجاد لک های پوستی (روشن یا تیره تر شدن پوست) است. این گروه از عوارض لیزر موهای زائد  موقعی ایجاد می گردد که دوز لیزر مناسب نباشد یا فرد قبل از لیزر آفتاب سوخته یا برنزه کرده باشد در این حالت پوست در اثر لیزر دچار سوختگی شده و ممکن است عوارضی به شکل لک های قهوه ای یا سفید روی پوست باقی بماند.

خوشبختانه این گروه از عوارض لیزر موهای زائد  نادر است و در صورتی که ایجاد شود با مراقبت و استفاده از دارو یا کرم های موضعی زیر نظر پزشک به مرور زمان بهبود خواهند یافت ولی به هر حال برای پیشگیری از این عارضه معمولا بهتر است قبل از شروع لیزر موهای زائد یک تست شات لیزر انجام شود. در فواصل بین جلسات لیزر فرد از برنزه کردن یا حمام آفتاب گرفتن اجتناب کند.

یکی دیگر از عوارض لیزر موهای زائد عفونت های پوستی است که این حالت در افرادی دیده می شود که نقص سیستم ایمنی دارند نظیر افراد دیابتی یا افرادی که تحت درمان با داروهایی شیمی درمانی هستند.

در گروهی از بیماران ممکن است واکنش های حساسیتی به لیزر داشته باشند که در این حالت پس از انجام لیزر موهای زائد برای مدت طولانی تری (تا ۲ هفته) ممکن است قرمزی و التهاب و تورم در ناحیه ای که تحت درمان با لیزر موهای زائد بوده مشاهده شود.

فولیکولیت و ضایعات شبیه آکنه (جوش) در صورت و بدن نیز ممکن است به دنبال درمان با لیزر موهای زائد دیده شود که این نوع از عوارض لیزر موهای زائد  نیز گذرا بوده و معمولا طی چند روز از بین خواهد رفت.

یکی از عوارض لیزر موهای زائد که اکثر بیماران از آن نگران هستند درد بلافاصله پس از لیزر موهای زائد است. این حالت معمولا خیلی شدید نیست اما در لیزر الکساندریت به خصوص در افرادی که پوست سبزه دارند درد بیشتر است.

لیزر موهای زائد آیا عوارض دارد؟

علائم تأثیر لیزر روی موهای زائد چیست؟

  •  كاهش تعداد موها
  •  كاهش سرعت رشد
  •  نازك شدن موها
  •  كمرنگ تر شدن موها كه همه اینها منجر به طبیعی تر شدن منظره محل درمان می شود
  •  لیزر موهای زائد میتواند چه عوارضی داشته باشد؟
  •  سوختگی 
  •  لك 
  •  عفونت  
  •  عدم جواب  
  •  فولیكولیت و آكنه

لیزر موهای زائد آیا عوارض دارد؟

چه آمادگیهایی برای انجام لیزر باید داشت؟

 6 هفته قبل: بیمار از كندن مو به وسیله موم و الكترولیز خودداری كند اما می تواند از تراشیدن یا كرمهای موبر استفاده كند. آفتاب گرفتن ممنوع است و باید  از تركیبات ضدآفتاب استفاده كند. بیمارانی كه پوست تیره تر دارند باید از كرمهای روشن كننده استفاده كنند.

 روز قبل: ناحیه مورد درمان را بتراشد به نحوی كه تنها يك میلیمتر از نوك مو از پوست بیرون باشد.

اگر بیمار سابقه تبخال دارد مصرف آسایكلوویر را شروع كند.

 روز درمان: برای 1.5-1 ساعت كرم بی حس كننده حاوی لیدوكائین و پریلوكائین استفاده میشود. اگر ناحیه مورد درمان بزرگ باشد برای جلوگیری از عوارض این داروها از پماد پیروكسیكام استفاده می كند.

 برای كاهش درد و عوارض  لیزر از چه روشی استفاده میشود؟

به غیر از تركیبات بی حس كننده و ضد درد ضمن لیزر از روشهای مختلفی برای سرد كردن پوست استفاده می شود.

این روشها شامل استفاده از ژل سرد، هوای سرد، شیشه های سرد و اسپری سردكننده است.

در میان این روشها ژل سرد كمترین تاثیر را دارد و اسپری سردكننده موثرترین است.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید