تفاوت شماره حساب، کارت و شبا بانکی

different-account-numbers-card-and-bank-sheba2برای انجام کارهای بانکی یک شماره حساب و یک شماره کارت و یک شماره شبا وجود دارد که هر کدام کاربردهای مختلفی دارند. اگر می خواهید با شماره حساب و کارت و شبا بیشتر آشنا شوید این بخش آسمونی را حتما مطالعه کنید چرا که اطلاعات مفیدی در مورد آن ها عنوان می کنیم که در ادامه می خوانید.

کارت بانکی چیست؟

این‌گونه کارت‌ها با رعایت اصول ایمنی از طرف بانک برای متقاضیان صادر و به عنوان ابزاری مناسب به منظور دسترسی سریع و ایمن در تبادل و نقل و انتقال در اختیار مشتریان قرار‌می‌گیرند .

دارندگان این کارت‌ها در تمامی ساعات شبانه روز می‌توانند از طریق دستگاه‌های خودپرداز  ATM ، پایانه‌های فروشگاهی POS و یا دستگاه‌های PinPad کارت خوان شعب  نسبت  به نقل و انتقال وجوه موجود در کارت‌های خود اقدام نمایند.

کارتی پلاستیکی است که بانک‌ها برای مشتریان خود صادر می‌کنند. از این کارت‌ها جهت برداشت از حساب و یا اعطای اعتبار به مشتریان استفاده می‌گردد .

مزایای استفاده از کارت بانکی

الف) کارت‌ها باعث افزایش سرعت و کاهش زمان انتقال وجوه از یک نقطه به نقطه دیگر می‌شوند .

ب) استفاده از کارت به جای پول، باعث جلوگیری از انتقال پول نقد می‌گردد .

ج) استفاده از کارت به جای پول، باعث افزایش امنیت در مقابل سرقت، مفقود شدن و از بین رفتن پول نقد می‌گردد .

د) سالیانه مبالغ قابل توجهی صرف چاپ اسکناس و وسایل مربوط به آن می‌شود. بهره‌گیری از کارت‌ها سبب کاهش هزینه‌های چاپ اسکناس می‌گردد .

ه) کارت‌ها، حجم مسافرت‌های درون شهری به منظور دریافت و پرداخت‌های معمولی بانکی را کاهش می‌دهند و از این طریق باعث کاهش هزینه‌های فردی و اجتماعی می‌گردند .

تاریخچه کارت‌های بانکی

استفاده از کارت‌های بانکی اولین بار از دهه 1950 در دنیا آغاز شد. در کشور ما نیز در راستای توسعه بانکداری الکترونیکی و اتوماسیون سیستم بانکی و همگام با استقرار سیستم‌های یکپارچه و متمرکز بانکداری، امکان استفاده از آن به عنوان ابزار برداشت مهیا گردید .

different-account-numbers-card-and-bank-sheba3مشخصه‌های کارت

الف) شماره کارت

شماره کارت یک عدد 16 رقمی می‌باشد که برای سهولت در خواندن و بخاطر سپاری، به صورت چهار مجموعه چهار رقمی بر روی کارت درج می‌گردد.

اجزای تشکیل دهنده شماره کارت به شرح زیر می باشد:

شش رقم اول (636214) معرف شماره شناسایی بانک یا (BIN (Bank Identification Number می‌باشد. (636214 نشان دهنده این است که کارت متعلق به بانک آینده می باشد)

دو‌ رقم بعدی (10) معرف کد محصول می‌باشد. انواع مختلف کارت‌های بانکی از قبیل کارت‌نقدی، کارت‌پیش پرداخت (بن کارت، کارت هدیه و …)، کارت‌اعتباری و …  دارای کد محصول مجزا می‌باشند .

هفت ‌رقم بعدی (9139715) معرف شماره سریال کارت است .

رقم آخر (9) رقم کنترلی (Check Digit ) می‌باشد .

ب)  CVV2

 CVV2 یا Card Verification Value عددی سه، چهار و یا پنج رقمی است که بر روی کارت درج شده‌است .

ج) تاریخ انقضاء

عددی چهار رقمی است که بر روی کارت درج گردیده و نشان دهنده تاریخ انقضای کارت می‌باشد و مشتری می‌بایست در این تاریخ با مراجعه به یکی از شعب بانک نسبت به تعویض کارت خود اقدام نماید. به عنوان مثال، درج 94/11 بر روی کارت نشان دهنده آن است که این کارت در بهمن‌ماه سال 1392 منقضی می‌گردد. 

د) رمز اول کارت

عددی چهار رقمی است که برای اولین بار در پاکت جداگانه ای به همراه کارت، تحویل مشتری می‌گردد و مشتری باید با مراجعه به دستگاه خودپرداز آن را تغییر دهد. در درگاه‌هایی که نیاز به حضور فیزیکی کارت وجود دارد از قبیل دستگاه‌های خودپرداز (ATM ) و پایانه های فروش (POS ) از رمز اول کارت استفاده می‌گردد .

ه) رمز دوم کارت

عددی بین پنج تا دوازده رقمی می‌باشد که در درگاه‌هایی که نیاز به حضور فیزیکی کارت وجود ندارد از قبیل تلفنبانک، همراه بانک و درگاه خرید اینترنتی، به همراه شماره کارت برای احراز هویت، مورد استفاده‌قرار می‌گیرد (در درگاه خرید اینترنتی علاوه بر درج موارد یاد شده، تاریخ انقضا کارت وCVV2 نیز باید مشخص‌گردد) .

مشتریان می‌توانند با مراجعه به دستگاه خودپرداز بانک آینده، این رمز را برای اولین بار ایجاد نمایند و یا آن را تغییر‌دهند .

different-account-numbers-card-and-bank-sheba1انواع کارت‌های بانکی

کارت‌های بانکی را بر اساس شیوه تسویه و فناوری مورد استفاده در آن طبقه بندی می‌نمایند .

کارت‌های بانکی بر اساس شیوه تسویه

1 – کارت‌های نقدی  (Debit Card )

این نوع از کارت‌ها با اتصال به یک یا چند حساب بانکی (قرض الحسنه جاری، قرض الحسنه پس‌انداز، سپرده‌کوتاه‌مدت) امکان انجام عملیات مالی (برداشت وجه، انتقال وجه، خرید و …) را تا سقف موجودی حساب، فراهم‌می‌نمایند. به عبارت دیگر قبل از این که دارنده کارت خرید خود را انجام دهد، باید معادل مبلغ خرید در حساب مرتبط، وجه نقد وجود داشته باشد.

 2-  کارت‌های اعتباری  (Credit Card )

در این نوع کارت‌ها، بانک بر اساس اعتبارسنجی مشتریان خود، به یک میزان معین، اعتبار به آنها اختصاص‌می‌دهد. دارنده کارت اعتباری می تواند با این کارت، نسبت به خرید کالا و خدمات از طریق دستگاه‌های پایانه فروشگاهی ( POS ) اقدام نماید. صورتحساب خریدهای انجام شده در سررسید‌های معین برای صاحب کارت، ارسال‌می‌گردد که در آن تمامی خریدها با جزییات کامل ذکر شده است.

کارت‌های بانکی بر اساس فناوری مورد استفاده

1 – کارت با نوار مغناطیسی  (Magnetic Stripe Card )

این تکنولوژی هم اکنون در اکثر کارت‌های بانکی جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش اطلاعات مربوط به کارت به صورت کدهای مخصوص در نوار مغناطیسی در پشت کارت تعبیه می‌گردد .

نحوه استفاده از این کارت‌ها بدین ترتیب است که دارنده کارت به یکی از دستگاه‌های مجاز مانند پایانه‌های فروش ( POS ) مراجعه نموده و با کشیدن کارت خود و وارد نمودن رمز اول کارت، اقدام به انجام تراکنش می‌نماید. این کارت‌ها جهت انجام عملیات مالی و غیر مالی از طریق دستگاه های ATMنیز قابل استفاده‌ می‌باشند.

  2 – کارت تراشه‌دار  (Chip Card )

اطلاعات مستقیماً بر روی این کارت‌ها ذخیره می‌شوند. بر این اساس کارت‌های تراشه‌دار بر خلاف کارت‌های مغناطیسی، قابلیت انجام تراکنش بدون نیاز به ارتباط مستقیم با شبکه بانک را دارند.

این نوع کارت‌ها بر اساس نوع تراشه و قابلیت‌هایی که دارند برای مصارف گوناگونی طراحی و تهیه می‌گردند، که می‌توان آنها را به دو گروه عمده زیر تقسیم نمود :

  •     کارت‌های حافظه‌ای
  •     کارت‌های هوشمند

انواع کارت‌های بانک :

  •     کارت نقدی آینده  (Debit Card )
  •     کارت اعتباری  (Credit Card )
  •     کارت هدیه آینده  (Gift Card )

آموزش انتقال وجه اینترنتی و پیدا کردن شماره شبا

تنها راه های به دست آوردن شماره حساب را می توان به چند دسته تقسیم بندی کرده:

1- مراجعه به شعبه بانکی و ارائه مدارک و دریافت شماره حساب

2- تماس با شعبه بانکی خودتان و دریافت شماره حساب با ارائه اطلاعات لازم

3- وارد شدن به اکانت اینترنتی بانک و مشاهده شماره حساب از قسمت مشخصات شخصی

4- دریافت رسید باقی مانده حساب از عابر بانک شعبه بانکی خودتان در برخی از بانک ها

طبق دستوالعمل بانک مرکزی دارندگان کارت برای انتقال وجوه خود و به لحاظ مسائل امنیتی باید از دروازه پرداخت اینترنتی بانک عامل خود اقدام مبادرت به انتقال وجه با سایر کارتهای شتاب نمایند.

در روال واریز وجه چنانچه عملیات انتقال وجه شما بصورت کامل انجام نگیرد یک شماره پیگیری دراختیار شما قرار می گیرد که دارنده کارت می تواند با ضمن مراجعه به گزارشهای بانک وضعیت گردش خود را بررسی نماید .

میزان انتقال وجه از طریق این سامانه در طول 24 ساعت حداکثر سی میلیون ریال است.

چگونه شبا شماره کارت یا حساب خود را پیدا کنم ؟

شناسه حساب بانکی ایران که به اختصار «شبا» نامیده می شود، شماره ای است ۲۴ رقمی که یک حساب بانکی را به صورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکی ایران مشخص می کند.تعیین مشخصات شناسه حساب بانکی ایران (شبا)، مطابق با استاندارد ISO-13616 است.

آشنایان و طرف های تجاری شما با استفاده از «شبا» می توانند بدون نیاز به ذکر نام بانک، نام یا کد شعبه، نوع حساب و اطلاعات نظیر آن، بصورت الکترونیکی وجه برایتان حواله کنند.همچنین شما می توانید از «شبا»ی دیگران برای انتقال وجه به آنها استفاده کنید.

 

4/5 ( 1 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید