با درد بعد از عصب کشی دندان چه کنیم؟

pain-after-root-canal3مراجعین دندانپزشکی اغلب نگران درد بعد از درمان ریشه (عصب‌کشی) دندان خود هستند. آن‌ها نگران‌اند که چون درد دارند لابد درمان ریشه آن‌ها به خوبی انجام‌نشده است. درحالی که درد بعد از درمان ریشه یک فرآیند طبیعی و قابل انتظار است و حضور یا حتی عدم حضور درد در یک بازه زمانی بلافاصله بعد از عصب‌کشی، نشانه شکست درمان یا حتی موفقیت درمان عصب‌کشی نیست. پورتال آسمونی در این بخش اطلاعاتی در مورد عصب کشی دندان و درمان درد عصب کشی و همچنین مراقبت های بعد از عصب گشی دندان را برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.

علت درد دندان بعد از عصب کشی

برای ما دندان‌پزشکان، مواجه شدن با بیمارانی که به‌دلیل درد دندان پس از عصب‌کشی مراجعه می‌کنند، عادی است اما برخی بیماران کماکان تا چند روز بعد از عصب‌کشی، درد احساس می‌کنند و قانع شدن بیشتر آنها در مورد درد بعد از درمان عصب کشی، اغلب کار راحتی نیست چون بیماران به دلیل درد مراجعه می‌کنند و انتظار رفع درد بعد از درمان، کاملا طبیعی و به حق است…

درمان ریشه (عصب‌کشی) را بیشتر مراجعان دندان‌پزشکی در کشور ما، حداقل یک بار تجربه می‌کنند. بسیاری از افراد قبل از مراجعه برای عصب‌کشی بدبین هستند و به دلیل توصیف‌هایی که شنیده‌اند یا تجربه‌های ناگواری که احیانا قبلا داشته‌اند، آن را درمانی دردناک و حتی وحشتناک فرض می‌کنند!

همچنین در ذهن بیشتر بیماران در مورد احتمال درد بعد از عصب‌کشی سوال‌های زیادی مطرح است. معمولا مهم‌ترین سوال بیماران این است که مگر «عصب» دندان کشیده نشده است؟ پس چطور ممکن است دندانی که عصب ندارد، درد بگیرد؟ حقیقت این است درمانی که دندان‌پزشکان آن را با عنوان «درمان کانال ریشه» می‌شناسند (در خیلی از کشورهای خارجی هم به همین نام نامیده می‌شود) و بیماران ما آن را عصب‌کِشی یا عصب‌کُشی می‌نامند، محدود به خارج کردن عصب از داخل دندان نیست.

درمان عصب کشی در اصل شامل پاکسازی و شک دادن داخل کانال‌های ریشه در طول مناسب و مسدود کردن مسیر کانال‌ها با مواد صناعی است به طوری که میکروارگانیسم‌ها و میکروب‌های داخل کانال ریشه پاکسازی شوند و امکان رشد میکروب‌ها هم در آینده غیرممکن شود. تمام این کارها برای یک دندان ممکن است مستلزم حداقل ۱ تا ۳ جلسه درمانی باشد و کاری دقیق و زمانبر است. بعد از عصب‌کشی شما ممکن است درد داشته باشید. اگر قبل از عصب‌کشی درد داشته‌اید، احتمال وجود درد بعد از عصب‌کشی هم بیشتر است.

این درد بیشتر وقت‌ها به کامل نبودن عصب‌ کشی یا وجود اشکال در درمان ربطی ندارد. مکانیسم‌های درد بدن انسان مخصوصا در سر و گردن بسیار پیچیده هستند. گاهی حتی باوجود رفع علت اصلی درد، سیستم اعصاب محیطی و مرکزی همچنان تحریک درد را ادامه می‌دهند و گاهی یک واکنش التهابی در بعضی موارد علت درد شدید و تورم بعد از عصب‌کشی است، بنابراین وجود درد بعد از عصب‌کشی مخصوصا در ۲۴ ساعت اول، طبیعی است و جای نگرانی ندارد چون در بیشتر موارد با دارو قابل کنترل است.

حتی تا چند روز بعد از عصب‌کشی، درد حین غذا خوردن و موقع فشار روی دندان عادی است. برای اینکه بعد از عصب‌کشی کمترین درد را داشته باشید، داروهای تجویزی یا توصیه شده به‌وسیله دندان‌پزشک را در اولین فرصت بعد از تمام شدن کار درمان شروع کنید. معمولا مسکن‌ها اگر قبل از رفع بی‌حسی مصرف شوند، اثر بهتری خواهند داشت.

به ترتیب مصرف دارو‌ها دقت و سر موقع دارو‌ها را استفاده کنید. اگر درد شدید یا تورم داشتید، خونسردی‌تان راحفظ کنید و با دندان‌پزشک تماس بگیرید. عصب‌کشی ذاتا درمان دردناکی نیست ولی در برخی بیماران و در بعضی شرایط، مقداری درد بعد از درمان که با کمک دارو‌ها قابل‌کنترل است، انتظار می‌رود.

ممکن است این سؤال را دارید که چرا اصلاً دندانی که برایش عصب‌کشی شده است درد دارد. درد بعد از عصب‌کشی به دلایل مختلف می‌تواند وجود داشته باشد. این دلایل می‌تواند به نوع درمان، درد قبل از کار، واکنش التهابی، عوامل تکنیکی حین کار و … مربوط باشد. مهم این است که در بیشتر موارد درد بعد از کار تاثیری روی موفقیت درمان ندارد و برطرف می‌شود.pain-after-root-canal1چه قدر درد دندان بعد از عصب‌کشی طبیعی است؟

حقیقت این است برای جواب این سؤال عدد دقیقی وجود ندارد. درد یک احساس کیفی است. آن‌چه که شما آن را «حساسیت» می‌نامید، ممکن است توسط فرد دیگری به صورت درد آزار دهنده احساس شود. آدم‌های مختلف ممکن است درد را به صورت‌های مختلف تفسیر کنند و شدت آن‌را هم بر حسب تجربیات قبلی متفاوت ارزیابی کنند؛ اما با همه این توضیحات بر اساس یک سری از فاکتورها می‌توان به‌طور حدودی محدوده ای برای درد و حساسیت بعد از درمان عصب‌کشی در نظر گرفت.

معیار ارزیابی درمان ریشه موفق درد بعد از درمان نیست. ارزیابی موفقیت کوتاه مدت درمان ریشه با استفاده از رادیوگرافی ممکن است. ولی این روش موفقیت یا شکست درمان را حتی در زمان حاضر به‌طور صددرصد نمی‌تواند نشان دهد یا پیش بینی کند. در کوتاه مدت اما رادیوگرافی (عکس دندان) معیار بهتری نسبت به درد بعد از درمان (که بیشتر موارد طبیعی است) برای ارزیابی موفقیت یک درمان است.

درد شدید بعد از عصب‌کشی همیشه شایع نیست ولی در یک الی دو روز اول طبیعی است. این طبیعی بودن به این معنی نیست که بعد از همه عصب‌کشی‌ها درد اتفاق می‌افتد. بلکه به این معنی است که در صورتی که درد بعد از عصب‌کشی داشتیم، اتفاق طبیعی در حال روی دادن است و نمی‌توانیم بگوییم درمانمان دچار خطا بوده است. عصب کشی چند جلسه طول می کشد؟اینجا را بخوانید

درد خفیف بعد از عصب‌کشی شیوع بیشتر دارد و طول کشیدن آن ممکن است حتی تا هفته اول هم ادامه داشته باشد. درد تحریکی خفیف مانند درد موقع فشار یا ضربه ممکن است حتی تا پایان هفته دوم هم برطرف نشود. همچنین ممکن است درد مربوط به آسیب وارد شده در محل ورود سوزن تزریق یا محل قرارگیری کلامپ رابردم (وسیله‌ای که در عصب‌کشی استفاده می‌شود) باشد.

حساسیت مختصر بافت‌های دور دندان بعد از عصب‌کشی مدت‌ها ممکن است طول بکشد و حتی تا چند هفته زمان طی شود تا شما یک حس نرمال را روی دندان خود احساس کنید. این حساسیت با درد فرق دارد. خود به خودی نیست. ممکن است با فشار بر روی یک نقطه از لثه در محل پای ریشه احساس شود.

فلیرآپ یا فوران درد و تورم بعد از عصب‌کشی

گاهی بعد از تمام شدن عصب‌کشی یا در بین جلسات درمان با فوران شدید درد بیم جلسات مواجه هستیم که می‌تواند توأم با تورم هم باشد. در فلیرآپ شدت درد زیاد است و ممکن است ناتوان‌کننده باشد و با داروهای ضد درد عادی هم به‌طور کامل کنترل نشود. فلیرآپ روی موفقیت درمان چندان تأثیر ندارد و به این معنی نیست که عصب‌کشی درست انجام‌نشده است یا اینکه مشکلی در ریشه دندان وجود دارد و تورم به معنی عفونت ایجاد خطرکننده برای بیمار نیست… خود فلیرآپ خیلی شایع نیست و با تجویز دارو توسط دندانپزشک معمولاً بدون مشکل خاص برطرف می‌شود ولی در موارد خیلی نادر گاهی درد آن‌قدر ناتوان‌کننده است که ممکن است کار بیمار را از شدت به درمانگاه یا بیمارستان بکشاند! گاهی فلیرآپ حتی تا یک هفته مراجعین ما را آزار می‌دهد (در پیش‌بینی فلیرآپ من نوبت بعدی بیمار را در هفته دوم قرار می‌دهم) درصورتی‌که تورم پیش‌رونده یا تب بعد از درمان ریشه مشاهده شد، بیمار باید بلافاصله به مرکز درمانی مراجعه کند.pain-after-root-canal2بعد از عصب‌کشی چه داروهایی بخوریم؟

درد بعد از عصب‌کشی دندان با داروهای ساده ضد درد بدون نیاز به نسخه مانند ایبوپروفن و استامینوفن، برطرف می‌شود. گاهی اما در دردهای شدید (مانند فلیرآپ) نیاز به تجویز داروهای بیشتری وجود دارد. در این صورت تجویز ضد دردهای مخدر یا حتی کورتون‌ها ممکن است در نظر گرفته شود.

درصورتی‌که تورم پیش‌رونده، تب و تورم غدد لنفاوی وجود داشته باشد، ممکن است نیاز باشد که برای یک دوره محدود از آنتی‌بیوتیک استفاده کنید.

چه مدت بعد از عصب‌کشی دندان در صورت وجود درد نیاز به مراجعه است؟

درد عاملی مختل‌کننده حیات است و شما حق‌دارید که باوجود درد تا هر زمان بعد از برطرف شدن درد، به دندانپزشک خود مراجعه کنید. ولی ازآنجایی‌که در چند روز اول درد طبیعی است و ممکن است به‌صورت مزمن در بعضی افراد دیده‌شود تا دو هفته بعد از عصب‌کشی در صورت وجود درد می‌توان تا مراجعه تأمل کرد.

هر نوع درد افزایشی بعد از سپری شدن چند روز اول، هر نوع درد با تب و تورم پیش‌رونده بلافاصله نیاز به مراجعه دارد. روند درد (افزایشی، ثابت یا کاهشی) به شما و دکتر شما خواهد گفت که آیا مشکلی وجود دارد یا نه.

اگر دندانم معالجه ريشه شده است ، چرا هنوز درد دارم؟

در مرحله ابتدائي درمان ريشه به علت قطع نمودن و خارج كردن عروق و اعصاب از كانال ريشه ، يك زخم و التهابي در اطراف ريشه دندان در استخوان ايجاد مي گردد و مانند هر جاي ديگري از بدن كه اگر عضوي قطع و مجروح شود ، محل آن تا مدتي دردناك و ملتهب خواهد بود ، در مورد دردهاي بعد از درمان ريشه هم علت درد ، زخم و التهاب ناحيه قطع عصب در استخوان اطراف ريشه دندان ( و نه در كانال ريشه تميز شده و پرشده ) مي باشد . بنابراين وجود دردهاي احتمالي بعد از درمان موجب نگراني شما نشود . حالت درد بر اساس شدت التهاب ، عفونت قبلي كانالها ، تعداد كانالها و …. در افراد مختلف فرق مي كند .

– درمان ریشه دندانها در بیش از 90 % موارد با موفقیت همراه است و عدم موفقیت آن گاه با انجام عصب کشی مجدد و قطع ریشه قابل نگهدار ی است.

-دندان عصب کشی شده بعلت نداشتن عصب به پوسیدگی ، سرما و گرما حساس نبوده و در صور ت بهداشت ضعیف براحتی پوسیده می گردد و بعلت خارج کردن عصب و محتویات پالپ دندان مرده همانند یک دندان زنده و محکم نبوده و باید از خوردن غذاهای سفت و شکننده اجتناب کرد . چنانچه پر کردگیهای تاج بسیار وسیع باشد جهت جلوگیری از شکستگی و عود پوسیدگی دندان باید روکش شود.

1/5 ( 1 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: امید
  30 تیر 1398

  سلام بنده فک پایین سمت راست دندان ۶و ۷رو ترمیم کردم ۳روز اول هیچ دردی نداشتم اما بعد از ۳روز دردم شروع شد روز چهارمم دندان عقل همون سمت رو کشیدم از روز چهارم دردم شدید شد دکتر گفت ۱هفته صبر کن اگه خوب نشد باید دندان ۶رو عصب کشی کنم چون تا نزدیک عصب پوسیده بود.هروز دردش بیشتر شد تا اینکه دندان ۶رو عصب کشی کردم(۴کاناله کامل عصب کشی شد)اما ۴روزه از عصب کشیم میگذره دردم روند کاهشی داره اما صبح های زود شدیدا درد میگیره که باید مسکن بخورم تا اروم بشم مشکلم اینجاست که نمیدونم دردم برا کدام دندانه.بین دندان ۶و۷و عقلی که کشیدم درد میپیچه و بیشتر درد روی لثه و بین دندان ۷و عقلی که کشیدم هست بنظرتون صبر کنم یا برم پیش دندان پزشکم؟چون ۴روزه از عصب کشیم میگذره

  • نویسنده دیدگاه: روابط عمومی
   31 تیر 1398

   درد به دلیل عملیات دنداپزشکی طبیعی هستش اما در صورت طولانی شدن و شدت گرفتن درد لطفا به پزشک مراجعه بفرمایید

 2. نویسنده دیدگاه: مصطفی
  08 تیر 1398

  دردشدید.هزینه ی بالا.مصرف مسکن و انواع قرص وتزریقات

 3. نویسنده دیدگاه: ناشناخته
  02 اردیبهشت 1398

  سلام من سه ساعته دندونم رو پر کردم درد داره دیونه م میکنه کمکم کنید

 4. نویسنده دیدگاه: حیدری
  26 بهمن 1397

  لذت درد عصب کشی

 5. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  26 بهمن 1397

  اینجانب بعد ازعصب کسی درد دارم ولی از درد بعد از عصب کشی به نوعی خاصی بنام(لذت درد عصب کشی)لذت میبرم.تعجب نکنید..میتوانید ازاطرافیان اینجانب بپرسید.به خودم تلقسن نمودهههه ام که این ه ام که این درد..دردبهبود است

 6. نویسنده دیدگاه: ف.م
  11 بهمن 1397

  امروز پانسمان انجام دادم نمیتونم حتی دندونهامو بزارم رو هم اگه چیزی خورم که دیگه میمیرم از دردش…چیکار کنم آخه ..قبلا اینجوری نبود عصب کشی راحت بود انگار

 7. نویسنده دیدگاه: نفس
  06 بهمن 1397

  دارم میمیرم کمکم کنید

 8. نویسنده دیدگاه: نفس
  06 بهمن 1397

  دارم میمیرم کمکم کنید درد دندونم از قبل عصب کشی بیشتر شده تحمل ندارم دیگه

 9. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  06 بهمن 1397

  دارم میمیرم کمکم کنید درد دندونم از قبل عصب کشی بیشتر شده تحمل ندارم دیگه

 10. نویسنده دیدگاه: راحیل
  30 دی 1397

  به نظر من چون جدیدا دندون پزشکان از روش جدید برای عصب کشی دندان استفاده می کنن یعنی با دستگاه عصب کشی درد اینقدر وحشتناکه قدیم به روش دیگه ای انجام میشدوارد هم خیلی خیلی کمتر بود من بنابه تجربه ام می گم ازدکترتون بخواهید به روش قبل براتون عصب کشی کنه

 11. نویسنده دیدگاه: شهرام
  29 دی 1397

  سلام منم امروز عصب کشی کردم خیلی درد شدیدی دارم توری که میخوام سرمو بزنم به دیوار کمکم کنید از این درد راحت بشم.

 12. نویسنده دیدگاه: خزان
  25 دی 1397

  من امروز عصب کشی کردم در حدی جمجمه ام درد میکنه انگار کسی به جمجمه ام شلیک کرده…. با وجود مسکن اونقدر درد دارم که ترجیح میدم که یه دندون دیگه ام که عصب کشی میخواد رو ترمیم نکنم و بکشم……………………

 13. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  20 دی 1397

  سلام یک هفته هست که عصب کشی دندان ۷ را انجام دادم. درد دارم به صورتی که فقط مایعات مصرف میکنم و نمیتونم با فک مقابل بجوم. برای کنترل درد شیاف دیکلوفناک۱۰۰ شبی یک عدد استفاده کردم که در تسکین درد موثر بوده.

 14. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  19 دی 1397

  منم از دیروز عصب کشی و پر کردم ولی دارم از درد میمیرم نوافن میخورم ولی دیگه هیچ اثری نداره دیگه نمیدونم چه کنم

 15. نویسنده دیدگاه: نازنين
  15 دی 1397

  سلام منم نزديك يك هفتس عصب كشي وپر كردم اما ب قدري درد دارم ك شبا اا تا صبح بيدار ميمونم انقدر داروي مسكن خوردم ديگه عيچ تاثيري نداره اگرراهي داريد ب منم بگيد طاقتم سر رسيده

 16. نویسنده دیدگاه: عارف باوی اهواز
  12 دی 1397

  سلام من حدود یک هفته عصب کشی گردم دندان ۶ ولی متاسفانه تا کنون ورم ودرد ان کمتر نشده است با اینکه داروهای انتی بیوتیک مصرف میکنم هنوز هیچ تاثیری نگذاشته وهنوز ه هم دارم از شدت ورم ودرد زجرمیکشم به دکتر هم مراجعه کردم میگه طبیعی میباشد

 17. نویسنده دیدگاه: پسر بد
  24 آذر 1397

  با سلام
  من عصب کشی انجام دادم ولی تا یک ماه درد داشتم هی به دکترم میگفتم که درد دارم میگفت چیزی نیست و هی مسکن میداد تا اخر درد عمانمو برید خاستم با عنبر دست دندونمو بکشم خودم ولی گفتم قبل این کار به یه دکتر دیگه مراجعه کنم،رفتم یه دکتر دیگه در عرض نیم ساعت چنان درست عصب کشی انجام داد که من بعد از اینکه اثر بی حسمی رفت دیگه هیچ وقت درد رو‌حس نکردم، دکتر قبلیم ۲ تا ۲ ساعت کار کرده بود باز نتونسته بود درست کنه کامل
  اگر بعد از عصب کشی درد حس کردین پولتون رو‌از دکتر قبلی پس بگیرید و برید یه دکتر دیگه
  من هم مراجعه کردم به دکتر قبلی و با کمی داد و بیداد پولم را پس گرفتم

 18. نویسنده دیدگاه: ژاله
  19 آبان 1397

  سلام، البته من دندانپزشک و یا متخصص دندان نیستم، ولی تجربه ی این درد، مواردی را برایم روشن کرد که حداقل برای من درست بوده است.
  در درمان ریشه، کانال های دندان با ابزارهای فنری و نرم پاکسازی میشوند و در واقع این کانالها -که از اعصاب و نسوج دیگری پر هستند- خالی می شوند. اگر تعداد کانالها بیشتر باشد و یا دندان ریشه منحنی شکل داشته باشد که بدتر. ابزارهای نرم ولی صاف باید در مسیر منحنی حرکت کنند و آسیب به جداره و بخشهای دیگه زیادتر خواهد بود. معمولا هم درمان ریشه روی دندانهای آسیا است که تعداد کانالهای (سه الی چهار) زیاد دارند.
  از طرفی، اعصاب دندان در سر قرار گرفته و مسلما حساس تر از اندامهای دیگه است. شنیدید که جوش کنار بینی (مثلث بینی) را فشار ندهید چون مستقیم روی عصب فشار می آورد.
  (متاسفانه یا خوشبختانه) کلا اعصاب وقتی تحریک شوند، واکنش کنترل درد نشان نمیدهند و بالعکس حس درد، درد بیشتری منتقل و چرخه ی معیوب درد افزایش می یابد. بخاطر همین قبل از حس و شروع درد باید تسکین انجام شود. تا چرخه درد شدیدتر و غیرقابل کنترل نشود.
  یکی از راحتترین درمان درد هم استفاده از مسکن ها است. حالا اگر بدلیل دیگری مثلا سردرد یا درد پریود، مسکن مصرف میکنید. اعصاب نسبت به مسکن خنثی می شود. درست مثل مواد اعتیادآور که اثر خود را از دست می دهند. باید مسکن قویتر و ساعات نزدیکتر مصرف کنید حتی ممکن است نیاز به تزریق مسکن نیاز پیدا کنید.
  به هر حال، درد فزاینده تحریک اعصاب حساس در برخی افراد درد کشنده و مخل کننده ای است.
  درمان ارامبخشی و انحراف ذهن با کارهای مختص خودتان هم کارساز هست. البته کمپرس سرد و گرم هم باز بستگی به درد شما دارد که کدامیک اثر کند.

 19. نویسنده دیدگاه: باران
  11 آبان 1397

  سلام من امروز عصب کشی کردم البته مرحله ابتداییش فقط پانسمال کرده ولی دارم از دردش دیوونه میشم…یه دمترمم گقتم گفت چیزی نیست کپسول بخور

 20. نویسنده دیدگاه: آرزو
  08 آبان 1397

  با عرض سلام خسته نباشین من تقریبا ۲ماه پیش عصب کشی و پر کردم دندانم بازم درد داشت رفتم پیش دکتر دوباره دندانم عصب کشی کرد گفت دارو گذاشتم داخل دندانت برو ۱هفته دیگه بیا رفتم اما درد داشتم پرش نکرد الان از عصب کشی دومم ۳هفته است می گذره بازم درد دارم هم دندان هم لثه ام دردش میزنه گوشم و سرم تورخدا بگین علتش چیه جونم دراومد.رفتم پیش دکتر میگه نمیدونم برو خوب شد دردش بیا اما بدتر شده خوب نشده بیشتر هم شبها خیلی خیلی خیلی دردش شدید میشه

 21. نویسنده دیدگاه: نیما کبیری
  31 شهریور 1396

  با سلام با تشکر از مطالبت خوبتون من برای سردرد و دندان دردم از قرص اکتوفن استفاده کردم که هیچ گونه عوارضی هم نداشت به شما هم پیشنهاد میکنم از این دارو استفاده کنید

نظر خودتان را ارسال کنید