بازار داخلی ارز و طلا ركورد نزولی ثبت كرد

1391/08/15

به گزارش آسمونی به نقل از همراهان نیوز، دنیای اقتصاد نوشت: قیمت سکه بهار آزادی با این افت سنگین به پایین تر از یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان فرو افتاد. قیمتی که از شانزدهم مهرماه تاکنون برای سکه سابقه نداشته است. فعالان بازار در تحلیل افت قیمت‌ها به دو عامل اشاره کردند كه شامل سقوط قيمت طلا در بازار جهاني و ريزش دلار در بازار داخلي است. بهای غیر‌رسمی دلار روز گذشته ۲۰۰ تومان افت را تجربه کرد كه باعث شتاب در ريزش قيمت سكه شد. برخی صرافان از ورود ارزهای خانگی به بازار پس از یک دوره ثبات قیمت خبر داده‌اند. به گفته آنان ارزهایی که با انتظار افزایش قیمت در خانه‌ها ذخیره شده بودند به‌دلیل نوسان محدود ارز در چند هفته گذشته در حال ورود مجدد به بازار هستند.

 

افت قیمت طلا در بازارهای جهانی روز گذشته به بازار داخلی رسید و قیمت انواع سکه و طلا با کاهش مواجه شدند. روز یک شنبه روز مهم دیگری در بازار ارز نیز بود. قیمت دلار آمریکا با ۲۰۰ تومان کاهش قیمت روز به یاد ماندنی را پشت سر گذاشت و سکه بهار آزادی نیز با تقریبا ۹۵ هزار تومان کاهش قیمت مسیر تازه‌ای را انتخاب کرد. امروز در مرکز مبادلات ارزی اعلام شد که از این پس علاوه بر ارز به نرخ مبادله‌ای، ارز صادراتی به نرخ توافقی نیز قابل فروش است و عملا گزینه تازه‌ای در این مرکز برای تخصیص ارز فراهم شده است.
در این مرکز، البته قیمت انواع ارزها به ویژه دلار آمریکا، درهم امارات، روپیه هند و وون کره جنوبی ثابت ماندند و برخی دیگر مانند یورو، روبل و لیر افت داشتند.

 

نرخ انواع ارز در مرکز مبادلات ارزی

مرکز مبادلات ارزی طبق روال روزهای گذشته از ساعت هشت روز یکشنبه کار خود را آغاز کرد و با ثبات و کاهش قیمت در نرخ انواع ارز مواجه شد.

بر این اساس، قیمت انواع ارز در اتاق مبادلات ارزی براساس نرخ‌گذاری روز گذشته بانک مرکزی هر دلار ۲۵۲۲۵ ریال، یورو ۳۲۳۷۹ ریال، درهم ۶۸۶۸ ریال، لیر۱۴۰۷۱ ریال، روبل ۸۰۱ ریال، روپیه ۴۶۹ ریال، یوآن چین ۴۰۴۱ ریال و یکصد ین ژاپن ۳۱۴۰۰ ریال اعلام شد.
در این بازار یورو ۳۲۵ ریال، لیر ترکیه و روبل روسیه هر یک ۳ ریال، یوآن چین ۲ ریال و صد ین ژاپن ۱۰۰ریال کاهش یافتند.

 

در بازار، اما قیمت‌ها کاهش شدیدي را به خود دیدند. به گفته یکی از صرافان اغلب ارزهایی که به خانه‌ها رفته با قطع امید از افزایش قیمت مورد انتظار، دوباره راهی بازار شده و اغلب برای فروش به بازار بازگشته‌اند. روز گذشته اغلب فروشنده بودند. در عین حال برخی شایعات بازار را به آینده فضای سیاسی و منطقه‌ای امیدوار کرده و با وجود تکذیب‌های جاری، سرمایه‌گذاران را به رفع برخی محدودیت‌ها امیدوار ساخته است.

همچنین توقف صادرات ۵۲ قلم کالا موجب منحرف شدن مسیر چشم‌انداز فروش در بازار داخلی شده است. امکان عرضه بیشتر در بازار داخلی برخی کالاهایی که هدف گذاری صادراتی داشته‌اند، موجب شده تا با کاهش قیمت، بر مسیر افت قیمت ارز هم تاثیرگذار باشند.

 

قیمت‌های داخلی سکه و طلا

افت ۴۳ دلاری قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی در ۲ روز پایانی هفته کاری گذشته، دیروز بالاخره به بازار داخلی رسید. سکه با تقریبا ۹۵ هزار تومان کاهش قیمت به يك میلیون و ۱۸۰ هزار تومان رسید. در بازار البته برخی از امکان فروش آن به نرخ يك میلیون و ۱۵۰ هزار تومان هم خبر داده‌اند. در بازار گفته شده روز آینده نیز ممکن است شرایط برای افت قیمت ارز مشابه روز گذشته باشد. بااین حال از آنجایی که امکان بیرون رفتن از بازار ارز برای سرمایه‌داران به مواردی همچون جایگزین شدن میزان بازدهی در مواجهه با نرخ تورم و گرانی‌های اخیر بستگی دارد، باید نوسان‌های بیشتری را در بازار شاهد بود. در همین حال برخی از مسوولان از اهتمام وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی برای کاهش دادن قیمت ارز به ۲۵۰۰ تومان حکایت دارد. اتفاقی که ممکن است نرخ مرکز مبادلات را با قیمت بازار یکسان کند. این هدف در صورت موفقیت می‌تواند گامی جدی برای یکسان‌سازی نرخ ارز هم باشد.

 

دیروز نیم سکه نیز با ۴۵ هزار تومان کاهش قیمت به ۵۹۰ هزار تومان رسید. ربع سکه نیز ۱۰ هزار تومان افت کرد و ۳۱۰ هزار تومان فروخته شد. در بازار طلا نیز قیمت هر مثقال طلای ۱۷ عیار ۳۵ هزار تومان کاهش یافت و به ۵۲۳ هزار تومان رسید. در این راستا نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار ۸۱۰۰ تومان کاهش داشت و اندکی بالاتر از ۱۲۰ هزار تومان فروخته شد.

 

طلا در بازارهای جهانی

بهای طلا در بازارهای جهانی در ۴۸ ساعت پایانی معاملات هفتگی در بامداد شنبه با ۴۳ دلار کاهش در سطح ۱۶۷۷ دلار متوقف شد. در یک نظرسنجی از میان ۲۳ شرکت‌کننده از میان دلالان شمش طلا، بانک‌های سرمایه‌گذاری، معامله‌گران آتی، مدیران پولی و تحلیلگران نمودارهای تکنیکال ۱۱ نفر معتقد به تداوم کاهش قیمت طلا، ۹ نفر معتقد به افزایش قیمت طلا و البته ۳ نفر هیچ تغيیری را پیش‌بینی نکرده‌اند. انتشار گزارش آمار مشاغل آمریکا در ماه اکتبر قیمت طلا را از سطح حمایتی ۱۷۰۰ دلار پایین‌تر آورد.

مهم‌ترین عامل کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی اعلام بهبود شرایط اقتصادی در آمریکا است. صبح جمعه با وجود شرایط بحرانی به جای مانده از طوفان سندی در سواحل شرقی این کشور، اعلام ایجاد ۱۷۱ هزار شغل تازه در این کشور برای ماه اکتبر باعث شد تا در شرایطی که اروپا از نظر شرایط بیکاری در وضعیت نگران‌كننده‌ای به سر می‌برد، مقامات اقتصادی فدرال رزرو آمریکا فشار کمتری را از نظر اجرایی شدن صد درصد دور سوم تسهیل مقداری احساس کنند.

 

پیشنهاد تاسیس بانک طلا

همچنين ريیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر پیشنهاد تاسیس بانک طلا را برای حفاظت از طلاها و سپرده‌های مردم و هزینه آنها در بخش‌های اقتصادی کشور مطرح كرد.

محمد کشتی آرای در گفت‌وگو با مهر در خصوص ممنوعیت صادرات طلا اظهار کرد: این موضوع در گذشته هم مطرح شده است؛ زیرا کشور در شرایط خاص است و طلا هم از موضوعات مهم و استراتژیک به شمار می‌رود.

ريیس اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه ۵۲ قلم کالای ممنوع شده از محصولات اساسی کشور هستند، تصریح کرد: طلا از آن دسته کالاهایی است که تاثیر به خصوصی در اقتصاد و پول کشور دارد و یکی از پارامترهای ارزش پولی هر کشور ذخایر طلای آن است که اگر این ذخایر از کشور خارج شود، به اقتصاد آسیب وارد می‌شود.

 

ريیس اتحادیه طلا و جواهر با تاکید بر اینکه در نهایت سکه و طلاهایی که انبار شده از منازل خارج می‌شوند، اظهار کرد: این طلاها سرانجام در چرخه تولید و اقتصاد قرار می‌گیرند.

وی در پاسخ به این پرسش که اتحادیه طلا و جواهر چه پیشنهادی در این خصوص دارد، گفت: پیشنهاد ما این است که بانک طلا در کشور تاسیس شود تا از طلاها و سپرده‌های مردم حفاظت کند و طلاها هم در بخش‌های اقتصادی هزینه شود.

 

کشتی آرای با بیان اینکه هم‌اکنون بانک کارگشایی فقط از طلاها نگهداری می‌کند، اظهار کرد: این بانک متفاوت است و اولین موضوع این است که باید به صورت EPG فعالیت کند و سازمان خاصی را داشته باشد. ريیس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به اینکه ساختار بانک طلا در کشورهای زیادی تعریف شده است، افزود: در این بانک، طلا را به صورت فیزیکی از سپرده‌گذار تحویل می‌گیرند و در نهایت هم به همان مقدار به وی تحویل می‌دهند، به عنوان مثال سپرده‌گذاری که یک هزار دلار سپرده دارد، درصدی را سود می‌گیرد و در موعد مقرر هزار دلار خود را تحویل می‌گیرد، طلا هم به همین شکل است و باید مقدار طلا را دریافت کند.

 

وی درباره اینکه آیا این پیشنهاد به بانک مرکزی ارائه شده است، گفت: در جلسات این موضوع را مطرح کردیم، البته مخالفتی هم نبوده و شاید تاکنون کسی برای این امر اعلام آمادگی نکرده است.

کشتی آرای تصریح کرد: اگر مقامات اقتصادی کشور به فکر بیفتند از طرف صنف طلافروشان و اتحادیه سازوکار آن مشخص شده است، ضمن آنکه در این بانک می‌توانیم به واحدهای تولیدی وام بدهیم و طلا صادر کنیم، از سوی دیگر به ازای صادرات محصولات طلا، طلا به کشور وارد کنیم.

خبرنگار مهر پرسید مثل کاری که چند سال قبل بانک صادرات انجام داد و سپرده طلا تشکیل داد، گفت: کاری که بانک صادرات انجام می‌داد، اشتباه بود.

0/5 ( 0 نظر )


نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید