زندگی عاشقانه کوروش و همسرش کاساندان

kasandanبانو کاساندان دختر فرناسپه از شاهدختان خاندان هخامنشی بود. وی از اصالت ایرانی برخوردار بود. او همسر و همراه و همفکر همیشگی کوروش بود. کوروش بزرگ در طول زندگی خود فقط یک زن اختیار کرد و او کاساندان نام داشت. کاساندان قبل از کورش درگذشت و بعد از او کورش در اندوهی فراوان ماند و برای همیشه و به احترام همسرش تنهایی را برگزید. اگر می خواهید در مورد کاساندان همسر کوروش کبیر و زندگی عاشقانه آن دو بیشتر بدانید تا پایان این بخش آسمونی همراهیمان کنید.

کاساندان

نام کامل

 • ملکه کاساندان هخامنشی

لقب(ها)

 • شاهدخت کاساندان

آرامگاه  

 • زندان سلیمان، پاسارگاد

کاخ       

 • پارسه

پدر       

 • فراسپه

فرزندان  

 • کمبوجیه
 • بردیا
 • آتوسا
 • آرتیستون
 • رکسانا

کاساندان، کاسادان یا کَساندان همسر کوروش بزرگ، از تبار هخامنشی بود. کاساندان ملکه ۲۸ کشور آسیائی بوده و همواره در کنار همسرش کوروش بزرگ پادشاهی می‌کرده و قدرت‌مندترین زن دربار هخامنشیان به شمار می‌آمده است. با این حال به نظر می‌رسد با توجه به نظام مردسالاری در ایران باستان او به عنوان یک زن درباری حق دخالت در امور سیاسی را نداشته است. او خواهر اوتاناس و دختر فرناسپ هخامنشی بود. حاصل ازدواج او و کوروش ۵ فرزند بود؛ کمبوجیه، بردیا، آتوسا،آرتیستون و دختری که نامش ذکر نشده‌است. به گفته داندامایف، دختر سومی احتمالاً رکسانا بود.

بنا بر نوشته هرودوت، کوروش او را بسیار دوست می‌داشت و هنگامی که او درگذشت دستور داد تا تمام اتباع شاهنشاهی برای او عزاداری بزرگی برپا کنند. این گزارش در سالنامه نبونید آمده است که وقتی همسر پادشاه فوت کرد، در بابل از ۲۷ آدار تا ۳ نیسان (۲۱-۲۶ مارس سال ۵۳۸) عزاداری عمومی برپا شد. بسیار محتمل است که مرگ کاساندان باعث آن عزاداری باشد.

بویس حدس می‌زند او در بنایی که به آن زندان سلیمان می‌گویند، در پاسارگاد به خاک سپرده شده باشد

کوروش کاساندان را بسیار دوست میداشت.هنگام مرگ کاساندان در بابل ۶ روز عزای عمومی اعلام شد. مقبره کاساندان در پاسارگاد ، در کنار آرامگاه کوروش بزرگ می‌باشد. پس از کورش کبیر او نخستین شخصیت قدرتمند کشور بزرگ ایران بود. کاساندان ملکه 28 کشور آسیائی بود كه کورش بزرگ بر آنها پادشاهی می کرده است.

kasandan3مورخین یونانی و گزنفون از وی با نیکی و بزرگ منشی یاد می کرده اند.
کاساندان ملکه ایران ۵ فرزند با نام های کمبوجیه ، بردیا ، آتوسا ، رکسانه و ارتیستونه داشت. پسر بزرگ کاساندان و کورش، کمبوجیه دوم، جهانگشایی کرد و مصر را به امپراتوری هخامنشیان افزود. بردیا نیز مدتی کوتاه بر تاج تخت نشست.

اما آتوسا را بی‌شک باید با دیدی دگر نگریست. چرا که دختر کورش بودن چنان «جایگاه ویژه ای» به او بخشید که داریوش بزرگ او را به همسری خویش برگزید. و فرهیختگی و درایت آتوسا در تمام طول تاریخ زبانزد شد. بی شک کاساندان مادری بزرگ بود که چنین فرزندان بزرگی پرورش داد که هر یک نامی نیک در تاریخ دارند.

وی همچنین همسری نمونه بود چرا که در همه مراحل سخت دوشادوش کوروش کبیر حضور داشت و همراه همیشگی او بود. نوشته های تاریخی نشان می دهد كه كوروش نه تنها در امور سپاهیگری دارای نبوغ نظامی و در جهانگشایی و كشور داری بسیار انسان دوست و نوع پرور بوده بلكه در امور خانوادگی نیز یكی از وفادارترین مردان روزگار بوده است.

می توان با توجه به گفته مورخان و همچنین آثار باستانی و شواهد اظهار داشت که منابع در موضوع «تک همسر بودن» کوروش، اشتراک نسبی دارند. همسر کوروش پیش از وفات کوروش از دنیا رفته و کوروش برای او سوگواری بزرگی ترتیب داده است.

هرچند تعداد فرزندان کوروش در حالی که از یک بانو زاده شده باشند تعداد مطلوب و حتی نسبت به نگرش های امروزی زیاد بوده اند اما نسبت به شرایط زمانی و دیگر پادشاهان در ملل گوناگون، تعداد فرزندان او کم بودند.

شاید به همین تک همسری و تعداد کم فرزندان کوروش بزرگ نسبت به پادشاهان ملل گوناگون آن زمان بود که پس از مرگ زود هنگام پسر بزرگ کوروش یعنی کمبوجیه، بر سر جانشینی تنش هایی به وجود آمد.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: Tamina
  20 اردیبهشت 1396

  باعث افتخار دوباره ایران زمین بانویی که بر 28 کشور حکمرانی می نمود زیبا موقر . و آفرین بر کوروش و چنین زندگانی عاشقانه , لطفا” آنهائی که به چند پله دفترخانه های طلاق مانده درب را باز کنند مکث کنید ارزشش را دارد ؟
  تاریخ بر می گردد اما هر ایرانی پایبند مقدساتش را نیز همواره بدوش می کشاند. با سپاس

نظر خودتان را ارسال کنید