آموزش نصب آسان دوربین مداربسته + روش راه اندازی

 

surveillance-cam

 

دوربین مدار بسته به کلیه دوربین هایی اطلاق می گردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. از آنجا که اغلب این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت بکار می رود این واژه بیشتر به همین حیطه بر می گردد اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را نیز دربر می گیرد. پورتال آسمونی در این بخش آموزش نصب آسان دوربین مدار بسته را برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه خوانید.

نکات کلی در مورد نصب و راه اندازي دوربينهاي مدار بسته

در اولين و مهمترین گام برای برقراری سيستم نظارتی كارآمد با نصب دوربین مداربسته، باید بطور بسیار تخصصی و هوشمندانه بازدید از محل صورت پذیرد. كارشناس بازديد كننده باید جایگاه های نصب دوربین مدار بسته را با دقت انتخاب کند به طوری که با حداقل تعداد دوربین مدار بسته و کمترین هزینه و حداکثر میدان دید در محل طرح، به بیشترین کارایی سیستم دست یابد.

نوع تجهیزات مورد نیاز برای نصب دوربین مداربسته، بستگی به نوع كاركرد و عمليات نظارتي دارد كه قرار است انجام شود. در واقع هر نوع کار حفاظتی، نیاز به دوربين مدار بسته مخصوص به خود را دارد و هر نوع دوربين مدار بسته، سیستم و تجهیزات مخصوصی نیاز دارد. بنابراین روش نصب دوربین مدار بسته هم در انواع مختلف آن، متفاوت است. معمولا برای عمليات نظارتي از دوربین آنالوگ و/یا دوربین تحت شبكه (IP) استفاده می شود.

الف) دوربين آنالوگ

از مزایای این نوع دوربین ها می توان به قیمت ارزان و آسان بودن نصب دوربین مدار بسته اشاره کرد. حال برای تفهیم بهتر نصب دوربین مدار بسته فرض می کنیم که كارشناس بازديد كننده پس از بررسی محل طرح، پیشنهاد استفاده از 8 دوربین آنالوگ را داده باشد. هر کدام از دوربین ها نیاز به حداقل 2 عدد کابل دارند.

1- كابل برق: برق مورد نیاز برای دوربین مداربسته معمولا از یک آداپتور فراهم شده و به وسیله یک کابل برق به محل نصب دوربین مدار بسته رسانده می شود.

2- کابلrg-58 : این کابل مشابه کابل های کواکس یا کواکسیال (Coaxial cable or coax) است که در آنتن های تلویزیون خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. کابل کواکس اطلاعات را از محل نصب هر دوربين مدار بسته به دستگاه ضبط کننده تصاویر دیجیتال یا  dvr(digital video recording) منتقل می کند. ذکر این نکته ضروری است که انتهای کابل کواکس برای اتصال با dvr باید به سوکت bnc (Bayonet Neill–Concelman) مجهز شود که تصویر 1 نمایی از این سوکت را نشان می دهد.

حال ممکن است این سوال پیش بیاید که دستگاه ضبط کننده تصاویر دیجیتال یا  dvr چیست. dvr به زبان ساده دستگاهی است که اطلاعات تصویری تمامی دوربین های یک مجموعه را از طریق کابل کواکس و بصورت آنالوگ دریافت کرده و توسط نرم افزارهای خاصی این تصاویر را به صورت دیجیتال تبدیل می کند. این عملکرد باعث مدیریت بهتر داده ها و نمایش تصاویر با کیفیت ها و فرمت های دلخواه در مانیتور کنترل می شود.

علاوه بر محل نصب دوربین مداربسته، محل نصب dvr مرکزی هم از نظر امنیتی بسیار مهم است. همچنین مکان یابی نصب dvr باید به گونه ای صورت گیرد که از همه دوربین ها در یک فاصله یکسانی قرار داشته باشد تا کابل کواکس کمتری برای انتقال داده ها مصرف شود.

باید از هرکدام از دوربین ها یک کابل مستقل کواکس تا dvr مرکزی کشیده شود. در مثالی که برای نصب دوربین مدار بسته زدیم، از 8 عدد دوربین استفاده شده بود. بنابراین باید دستگاه dvr ما حداقل 8 کانال برای پذیرش کابل های کواکس داشته باشد.

پس از برقراری اتصال تمام دوربین ها با dvr مرکزی، عمل نصب دوربین مداربسته به اتمام رسیده است. با روشن کردن سیستم، می توان تصاویر را در مانیتور مشاهده کرد.

 

ب) دوربین تحت شبكه (IP)

در دوربین های تحت شبکه از کابل های شبکه LAN (local area networks) به جای کابل کواکس و از کامپیوتر به جای دستگاهdvr  مركزي استفاده می شود. به عبارت دیگر اطلاعات این دوربين ها توسط كابل هاي شبكه به كامپيوتر منتقل می شود. امروزه پیشرفت هایی در این زمینه صورت گرفته است. به عنوان مثال برق مورد نیاز دوربین مدار بسته را می توان به وسیله کابل شبکه و با استفاده از تکنولوژی PoE (Power over Ethernet) به دوربین رساند. یا در مثالی دیگر، در دوربین های جدیدتر به جای استفاده از کابل شبکه، از تکنولوژی اتصال بدون سیم WiFi برای انتقال داده ها استفاده می شود. لازم به ذکر است که این تکنولوژی بخصوص برای مکان هایی که امکان کابل کشی در آنها وجود ندارد مناسب است. همچنین برای افزایش میزان تحرک و انعطاف پذیری سیستم و افزایش زیبایی و هارمونی محیط می توان از اتصال بدون سیم استفاده کرد. مثلا برای نصب دوربین مداربسته در سالن کنفرانس یا محوطه نمایشگاه بهتر است از این تکنولوژی استفاده شود. باید توجه داشت که اگرچه نصب دوربین مداربسته با سیستم بدون سیم بسیار راحت و سریع است، به همان اندازه امکان هک شدن سیستم و دزدی اطلاعات هم افزایش می یابد. البته در این زمینه هم راهکارهایی برای افزایش امنیت سیستم WiFi وجود دارد که باعث افزایش کمی در زمان نصب دوربین مدار بسته و در عین حال کاهش نفوذ اطلاعاتی به سیستم می شود.

آموزش نصب و راه اندازي دوربينهاي مدار بسته

سيستم هاي مدار بسته، بسته به نوع كاركرد هاي خود تجهيزات متنوعي نياز دارند كه بستگي به نوع عمليات نظارتي كه قرار است انجام شود تغيير ميكنند.اين تجهيزات به صورت كلي به اين شرح مي باشند:

 

دوربین های مخصوص کارهای حفاظتیsurveillance-cam6دستگاه سرور مركزي(dvr)

surveillance-cam-5*نرم افزارهاي مخصوص نظارت از طريق شبكه

سوكتهاي اتصالي bnc براي دوربين هاي آنالوگsurveillance-cam7*كابلهاي ارتباطي

بايد گفت كه نوع دوربين هاي مخصوص كارهاي حفاظتي سناريوي كار ما و نوع دستگاه ها را بطور كلي تغير مي دهند.در عمل براي كارهاي حفاظتي دو نوع دوربين موجود است؛

 

1-دوربينهاي آنالوگ

2-دوربينهاي تحت شبكه (آي پي كمرا)

درمورد دوربينهاي تحت شبكه ما نيازي به دستگاه مركزي dvr نداريم.در واقع دوربينهاي تحت شبكه از طريق كابلهاي شبكه با كامپيوترهاي موجود تبادل اطلاعات مي نمايند.حتي دوربينهاي جديدتر با استفاده از تكنولوژي poe برق مصرفي خود را نيز از طريق كابل شبكه تامين مي نمايندو حتي برخي از آنها از طريق تكنولوژي wi-fi بصورت بيسيم به شبكه متصل مي شوند.

 

اما در ابتدا به بحث درباره دوربينهاي آنالوگ مي پردازم.اين نوع از دوربينها مزيتهايي دارند كه باعث شده است هم اكنون نيز از اين تكنولوژي استفاده شود.برخي از اين مزيتها بدين شرح است:

*ارزان بودن

*راحتي اجرا

*كيفيت تصوير بالا

*استفاده از كابلهاي اتصالي متراژ بالاsurveillance-cam3اولين گام در ايجاد يك سيستم حفاظتي خوب و كارآمد اجراي عمليات بازديد هوشمندانه است.بازديد كننده كارشناس مي بايستي ضمن بازديد از محيط طرح ،طوري جاي دوربينها را مكان يابي كند كه با كمترين تعداد دوربين و هزينه، حداكثر ديد در محيط وجود داشته باشد.

 

در ادامه براي ايجاد يك سناريوي فرضي،فرض ميكنيم پس بازديد نياز به چهار عدد دوربين داريم.كه هر چهار دوربين از نوع آنالوگ انتخاب مي شوند.

 

نقطه اي امن را براي نصب dvr مركزي در نظر مي گيريم.البته اين نقطه بايد طوري انتخاب شود كه از دوربينها به يك فاصله باشد تا در مصرف كابل صرفه جويي شود.

 

هر دوربين آنالوگ حداقل نياز به دو كابل دارد. يكي كابل rg- 58 كه شبيه كابلهاي كواكسيال آنتهاي خانگي است و يكي كابل برق.در اغلب مواقع برق اين دوربينها از طريق يك آداپتور تامين ميشود كه لازم است براي تامين برق دوربين يك كابل برق تا دوربين كشيده شود.دوربين از طريق كابل كواكسيال اطلاعات خود را به dvr مركزي ارسال ميكند.براي اتصال اين كابل بايد از سوكت bnc استفاده كرد كه تصوير آن را در شكل بالا ديديد.surveillance-cam2لازم است براي هر دوربين اين كار تكرار شود و براي هريك از آنها كابلي مستقل تا دستگاه dvr مركزي كشيده شود.يعني براي چهار عدد دوربين دستگاه dvr مركزي ما بايستي حداقل چهار كاناله باشد.

surveillance-cam1بعد از اينكه اتصال دوربين ها تا dvr مركزي برقرار شد در واقع سيستم آماده بهره برداري اوليه مي شودحال با روشن كردن و وصل كردن يك مانيتور به آن ،تصاوير را مشاهده مي ‌‌كنيد.

 

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

  1. نویسنده دیدگاه: سینداد
    21 شهریور 1396

    خوب بود مطلب عنوان شده در زمینه آموزش دوربین مداربسته

نظر خودتان را ارسال کنید