معرفی رشته های تحصیلی دبیرستان

highschool5از مهم‌ترین دغدغه‌های دانش‌آموزان پایه اول انتخاب رشته تحصیلی پس از اتمام سال اول دبیرستان می‌باشد.   دانش آموزان با انتخاب رشته ، مسیر تحصیلی خود را انتخاب می کنند و به تحصیلات خود در این مقطع ادامه می دهند. رشته تحصیلی اگر درست و صحیح انتخاب شود می تواند زمینه دانش و توانایی را تعیین کند. پورتال آسمونی در این بخش به معرفی رشته های تحصیلی دبیرستان و همچنین راهنمای انتخاب رشته در دبیرستان را برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.

شاخه‌های تحصیلی كه هر یك از دانش‌آموزان در سال دوم مقطع تحصیلی متوسطه می‌توانند انتخاب كنند عبارتند از: 1.شاخه نظری 2.شاخه كاردانش  3.شاخه فنی و حرفه‌ای، كه هر یك از این شاخه‌ها به رشته‌های متفاوتی تقسیم می‌شوند.

شاخه نظری

 • شاخه نظری شامل 4رشته ریاضی، تجربی، انسانی و معارف اسلامی است:

highschool7رشته ریاضی فیزیک

همانطور که از اسم این رشته پیداست دروس اصلی و مهم این رشته درس ریاضی و فیزیک است. دانش ریاضی از پیش نیازهای اصلی برای موفقیت در این رشته محسوب می شود بنابراین دانش آموزانی که وارد رشته ریاضی و فیزیک می شوند باید به درس ریاضی علاقه مند باشند و توانایی لازم برای یادگیری مطالب مربوط به این درس را داشته باشند. یکی دیگر از پیش زمینه های لازم در این رشته ، قوی بودن دانش آموز در درس فیزیک و شیمی    می باشد. از آنجایی که اکثر رشته های دانشگاهی مربوط به این رشته در این دو درس ( فیزیک – شیمی) ضرایب مهمی دارند، بنابراین قوی بودن دانش آموز در این دروس بسیار مهم است.

تجربه نشان می دهد دانش آموزانی که بهره هوشی ( توانایی ذهنی ) بالا و سرعت عمل ذهنی خوبی دارند، موفقیت بیشتری به دست می آورند. قدرت تجزیه – تحلیل و تجسم اجسام فضایی ( تصور اشکال و اجسام در ذهن ) از دیگر توانایی های لازم برای توفیق در این رشته می باشد.

نام رشته ریاضی فیزیک، با رشته های فنی و مهندسی دانشگاه ها عجین شده است. بنابراین اکثر مشاغل فنی و مهندسی، از طریق تحصیل در رشته ریاضی و فیزیک قابل دسترسی خواهد بود و از آنجا که کشور ما در حال صنعتی شدن می باشد نیاز جامعه ما نیز به رشته های فنی و مهندسی بیش از سایرین است.  به جرات می توان گفت رشته ریاضی از نظر رشته های دانشگاهی و مشاغل مربوط به آن از متنوع ترین رشته های موجود در دوره متوسطه است.

highschool2 رشته علوم تجربی

برای موفقیت در این رشته قوی بودن در درس های علوم تجربی دوره راهنمایی و علوم زیستی ، ریاضی و شیمی دبیرستان از اهمیت خاصی برخوردار است. دانش آموزانی که به ساختمان بدن موجودات زنده علاقه مند هستند و از مطالعه طبیعت ( گیاه، جانوران و محیط زیست) لذت می برند، می توانند در این رشته موفقیت به دست بیاورند. یادگیری مطالب زیست شناسی نیاز به حافظه قوی دارد یعنی دانش آموز باید بتواند بسیاری از موضوعات دانش زیست شناسی را در ذهن تجسم نماید و به خاطر بسپارد. همچنین افرادی که علاقه زیادی به کارهای آزمایشگاهی دارند و توانایی های لازم را در این خصوص دارا می باشند از کسانی محسوب می شوند که می توانند موفقیت هایی در این رشته به دست بیاورند. از نظر تنوع رشته های دانشگاهی گروه علوم تجربی بعد از ریاضی و فیزیک در رتبه دوم قرار دارد. نکته جالب توجه آنجاست که اکثر افرادی که این رشته را انتخاب می کنند به پزشکی علاقه مند هستند، اما باید توجه داشت که ظرفیت دانشگاه ها در این زمینه محدود می باشد. بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی این گروه در مراکز درمانی و بهداشتی مشغول به کار می شوند.

highschool6رشته علوم انسانی

از شرایط اصلی برای ورود به این رشته قوی بودن در دروس ادبیات و عربی است ، همچنین دانش آموز باید توانایی خود را در درس مطالعات اجتماعی نشان داده باشد.  این رشته دانش و معلومات مربوط به علوم انسانی را در بر   می گیرد. موضوع اصلی علوم انسانی مطالعه مسایل مربوط به انسان است. زبان و ادبیات ملل مختلف، ادیان و مذاهب مختلف، علوم ورزشی، باستان شناسی، تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، جامعه شناسی، علوم اجتماعی و مردم شناسی، فلسفه و منطق، روانشناسی، مدیریت بخش های مختلف اقتصادی، بازرگانی و دولتی، مسایل مربوط به خانواده و علوم تربیتی از محورهای اصلی این رشته محسوب می شود. برای توفیق در این رشته علاوه بر علاقه مندی به علوم انسانی و قدرت حافظه خوب، توانایی علمی در دروسی چون ادبیات، عربی، تاریخ، جغرافیا، فلسفه و منطق و مطالعات اجتماعی از نیازهای اصلی به حساب می آیند. اکثر مشاغلی که محور اصلی آن ها انسان می باشد، با علوم انسانی در ارتباط هستند. طی سال های اخیر استقبال در این رشته کاهش یافته است اما هنوز هم در کنکورهای سراسری بیشترین شرکت کننده در گروه ادبیات و علوم انسانی است. این در حالی است که تعداد دانش آموزان آماده و قوی در این گروه کمتر از گروه های دیگر است.

highschool8رشته علوم و معارف اسلامی

دانش‌آموز در این رشته  با دروس و مباحث اصلی از قبیل اصول فقه، معارف اسلامی، تفسیر قرآن، اخلاق اسلامی، مبادی العربیه، آشنایی با قرآن و… آشنا می‌شود و باید به زبان و ادبیات عرب مسلط بوده و به آن علاقه‌مند باشد چرا كه برای ورود به وادیه قرآن و حدیث و مطالعه تاریخ و تمدن كشورهای مسلمان و كتب عرفانی و فلسفه اسلامی و یا تحقیق و مطالعه بر روی فقه و مبانی حقوق اسلامی، آشنایی با زبان عربی یك ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. فارغ التحصیلان این رشته مجاز خواهند بود تا در رشته های دانشگاهی مربوط به گروه ادبیات و علوم انسانی ادامه تحصیل بدهند. همچنین برخی از موسسات آموزش عالی خاص مانند دانشگاه علوم و حدیث، از بین داوطلبین مذکور برای ادامه تحصیل در رشته های مذهبی و اسلامی دانشجو می پذیرد.

highschool3 شاخه‌ فنی و حرفه‌ای

شاخه‌ فنی و حرفه‌ای در مقطع تحصیلی متوسطه‌ آموزش و پرورش شامل سه زمینه‌ صنعت، خدمات و کشاورزی است و هر زمینه دارای چندین رشته می‌باشد.

مراکز و واحد‌های آموزشی مجری این شاخه «هنرستان» و دانش‌آموزان آن «هنرجو» و دبیران تخصصی آن «هنر‌آموز» نامیده می‌شوند.

از اهداف اصلی شاخه‌ فنی‌ و حرفه‌ای، استقلال فکری و ایجاد زمینه‌ خلاقیت و نوآوری، شناخت بهتر استعداد و علاقه‌ هنرجویان و ایجاد زمینه‌ مناسب برای هدایت آنان به سمت اشتغال، مفید است. چون این شاخه دارای دوره پیش دانشگاهی  نمی باشد هنرجویانی که از هنرستان فارغ التحصیل می شوند نمی توانند در کنکور سراسری و آزاد شرکت کنند. اما به منظور ارتقای سطح مهارت این هنرجویان دوره کاردانی خاصی در دانشگاه جامع  علمی کاربردی، دانشگاه آزاد و دانشکده های فنی و حرفه ای وابسته به آموزش و پرورش طراحی شده است. هنرجویان علاقه مند پس از قبولی در آزمون های ورودی مجاز خواهند بود تا مدرک فوق دیپلم خود را دریافت نمایند و بدین ترتیب با مهارت بیشتری جذب بازار کار شوند.

 highschool4شاخه‌ کاردانش

شاخه‌ کاردانش در مقطع تحصیلی متوسطه‌ آموزش و پرورش شامل سه زمینه‌ صنعت، خدمات و کشاورزی است. مراکز و واحد‌های آموزشی مربوط به این شاخه «هنرستان کار دانش» نامیده می‌شوند. دانش آموزانی که قصد دارند هر چه سریع تر جذب بازار کار شوند به این شاخه هدایت می شوند البته همانطور که در شاخه فنی و حرفه ای اشاره شد هنر جویان کاردانش نیز می توانند ادامه تحصیل دهند. دانش آموزانی که توانایی و حوصله کمتری برای یادگیری دروس نظری و حافظه محور دارند و تمایل بیشتری به انجام مشاغل عملی و مهارتی دارند برای تحصیل در این شاخه مناسب هستند. از آنجا که تنوع رشته در این شاخه بسیار زیاد است توانمندی های مربوط به این شاخه نیز گسترده است. به همین علت علاقه مندان باید در انتخاب رشته دقت بیشتری داشته باشند.

 شاخه فنی و حرفه ای با شاخه کاردانش شباهت زیادی دارد اما تفاوت هایی نیز دارد. از جمله این تفاوت ها می توان به این موارد اشاره کرد:

* شرایط ورود به شاخه  فنی و حرفه ای از کاردانش دشوارتر است.

* دروس شاخه  فنی و حرفه ای مشکل تر  از کار دانش است.

* دروس عملی و ساعات کارگاهی شاخه کار دانش بیشتر از فنی و حرفه ای است.

* رشته های شاخه کار دانش متنوع تر از فنی و حرفه ای است.

* شرایط استخدام برای فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای بهتر است.

* ساعات حضور در مدرسه برای دانش آموزان فنی و حرفه ای بیشتر است.

* دانش آموزان فنی و حرفه ای برخی از دروس را که دانش آموزان کار دانش از گذراندن آن معاف هستند را می گذرانند.                             

از مهم‌ترین دغدغه‌های دانش‌آموزان پایه اول انتخاب رشته تحصیلی پس از اتمام سال اول دبیرستان می‌باشد.   دانش آموزان با انتخاب رشته ، مسیر تحصیلی خود را انتخاب می کنند و به تحصیلات خود در این مقطع ادامه    می دهند. رشته تحصیلی اگر درست  و صحیح انتخاب شود می تواند زمینه دانش و توانایی را تعیین کند.

در انتخاب درست، باید ویژگی های دانش آموز از جمله میزان بهره هوشی، نمرات تحصیلی، نقاط ضعف و قوت در دروس مختلف، استعداد و میزان علاقه مندی مورد بررسی قرار بگیرد. اگر دانش آموز بتواند رشته ای را انتخاب کند که با توانایی ها و علاقه هایش مطابقت داشته باشد تا حد زیادی توانسته در مسیری قدم بردارد که به موفقیت ختم    می شود. میزان علاقه مندی هر قدر در رشته انتخابی بیشتر باشد باعث تلاش و کوشش بیشتر برای رسیدن به هدف می شود.

تلاش كرده‌ایم كه شما دانش‌آموزان را با رشته‌های تحصیلی بیشتر آشنا كنیم تا انتخابی درست و سرشار از موفقیت داشته باشید.

شاخه‌های تحصیلی كه هر یك از دانش‌آموزان در سال دوم مقطع تحصیلی متوسطه می‌توانند انتخاب كنند عبارتند از: 1.شاخه نظری 2.شاخه كاردانش  3.شاخه فنی و حرفه‌ای، كه هر یك از این شاخه‌ها به رشته‌های متفاوتی تقسیم می‌شوند.

highschool1چه رشته ای انتخاب کنم؟

همیشه این سوال برای اغلب دانش آموزان کلاس اول دبیرستان پیش می آید که رشته تجربی را انتخاب کنند یا ریاضی؟ در رشته انسانی در چه رشته هایی موفق تر هستند.

این سوال و سوال های مشابه از جمله مواردی است که فارغ التحصیلان سال اول دبیرستان در بدو ورود به سال دوم درگیر آن می شوند و چه بسا در برخی اوقات در آینده از انتخاب خود راضی نیستند.

انتخاب رشته تحصیلی نیاز به توجه به چند مورد می باشد که شناخت این موارد و مشورت و آگاهی درمورد رشته های تحصیلی می تواند به یک انتخاب درست کمک کند:

 1. شناخت شخصی: مهم ترین مساله در انتخاب رشته در سال دوم دبیرستان، شناخت توانایی های شخصی است. شخصی که توانایی بالاتری در خصوص درس‌ها مفهومی و استدلالی دارد، باالتبع می تواند در ادامه مسیر در رشته ریاضی موفق تر ظاهر شود. شخصسی که علاوه بر موارد ذکر شده توانایی علمی مشخصی در دروس تخصصی تجربی یعنی دروس زیست شناسی دارد، می تواند در رشته تجربی موفق تر ظاهر شود و در نهایت شخصی که بر دروس علوم انسانی و مسایل مربوط به آن اشراف بیشتری دارد می تواند در رشته علوم انسانی موفق تر ظاهر شود.
 2. شناخت بازار کار: یکی از مسایلی که می تواند به انتخاب رشته درست در شما کمک کند و زمینه ساز موفقیت های علمی و شغلی آینده شما باشد، شناخت بازار کار مربوط به رشته های دانشگاهی مرتبط با رشته تحصیلی شما در دانشگاه می باشد. مطالعه در این خصوص و مشورت با فارغ التحصیلان رشته های مربوطه به شما در انتخاب درست کمک می کند.
 3. توجه به پتانسیل دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در خصوص رشته های دانشگاهی: در برخی از رشته ها مانند پزشکی با توجه به پتانسیل کم داشنگاه ها در پذیرش دانشجو و استقبال زیاد داوطلبان کنکور در خصوص آن، شرایط  و امکان قبولی در این گونه از رشته ها سخت تر از رشته های دیگر است.
 4. مشاوره با افراد متخصص: یکی از موثرین کارهای در انتخاب درست رشته در سال دوم دبیرستان، مشاوره با متخصصین و مشاوران در این خصوص می باشد. از جمله کسانی که می توانند در این خصوص کمک شایانی به شما بکنند، فارغ التحصیلان دانشگاهی است که اطلاعات جامع در خصوص رشته های دانشگاهی، بازار کار مربوط به آنها و شرایط تحصیلی در دانشگاه های کشور در رشته مرتبط با خود را به شما خواهند داد.
3.7/5 ( 3 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: رها
  12 دی 1398

  سلام . من نمیدونم باید چه رشته ای در دارم من خیلی از پلیس شدن خوشم میاد. باید کدوم رشته رو بدم؟

  • نویسنده دیدگاه: روابط عمومی
   14 دی 1398

   برای ورود به دانشگاه افسری نیروی انتظامی در یکی از گرایش‌های نظری ریاضی، تجربی، انسانی در مقطع پیش دانشگاهی تحصیل میکنید ،سپس در آزمون کنکور سراسری شرکت میکنید و با رتبه حداقل 2000 در هنگام انتخاب رشته، رشته‌ی کارشناسی علوم انتظامی را انتخاب میکنید که این رشته از گرایش‌های نیمه‌متمرکز است.

 2. نویسنده دیدگاه: Abbas
  18 خرداد 1398

  فقط تجربی😎❤❤❤

 3. نویسنده دیدگاه: یاسر
  12 خرداد 1398

  سلام من رشته الکترونیک خوندم و الان توی بازار کار می کنم بازار کار خوب داره بخدا پیشنهاد می کنم فنی خرفه ای یا هنرستان

 4. نویسنده دیدگاه: B
  30 فروردین 1398

  واقعا انتخاب سخته برام 😶

 5. نویسنده دیدگاه: آرش
  25 فروردین 1398

  سلام
  من میخوام برم عمران
  فرقی نداره که از فنی برم یا ریاضی؟
  کدوم بهتره

 6. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  22 فروردین 1398

  سلام با دیپلم تجربی میشه رشته مکانیکو انتخاب کرد؟

 7. نویسنده دیدگاه: پولا
  12 فروردین 1398

  سلام خسته نیاشید.

  ببخشید میشه در دوره دبیرستان رشته تریت معلمی خوند

  یا

  اصلانداره چنین چیزی.
  .

 8. نویسنده دیدگاه: حانیه
  24 اسفند 1397

  واقعا انتخاب سخته😑😐🤔🤨

 9. نویسنده دیدگاه: H&M
  22 اسفند 1397

  سلام من میخوام مهندس عمران بشم چه رشته ای با ید بخونم

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   08 فروردین 1398

   رشته ی ریاضی و فیزیک که زیرشاخه‌اش میشه عمران

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   12 فروردین 1398

   فنی حرفه ای
   مهندسی عمران داره

  • نویسنده دیدگاه: رضا
   16 فروردین 1398

   ریاضی فیزیک

 10. نویسنده دیدگاه: باقری
  12 بهمن 1397

  باسلام من میخوام رشته هسته ای رو بخونم، باید با کدام رشته برم

 11. نویسنده دیدگاه: تارا
  09 بهمن 1397

  من هنر دوست دارم.استعدادش هم دارم ولی همه میگن تجربی یا انسانی.من میدونم که توی این دوتا رشته موفق نیستم .

 12. نویسنده دیدگاه: پاني
  04 بهمن 1397

  ميشه به منم كمك كنين من سال هستم و عاشق تاريخ هستم ، چه رشته اي اي رو انتخاب كنم البته از رياضي بدم مياد.

 13. نویسنده دیدگاه: saba
  01 بهمن 1397

  مطالبتون خیلی خوب بود ولی من نمره ام تو تمام درسام بالاست خودم خیلی دوست دارم روانشناسی بخوام ولی اطرافیانم میگن حیف نیست توکه همه ی نمرهات عالی است پتانسیل این که تجربی بخوانی رو داری بری انسانی میخوام برم مشاوره ولی هنوز مشاور خوبی پیدا نکردم شما میتونین راهنمایی کنید؟

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   29 بهمن 1397

   ای جان تو فقط حرف بزن

  • نویسنده دیدگاه: Shaqayeq_bano
   04 فروردین 1398

   Intori nist reshtehaye dg hm be motekhses niyaz darn .mn aln tjrobi mikhonm va vaqean feshar ziyadi az lahz darsi rom hastesh

  • نویسنده دیدگاه: ❤❤
   05 فروردین 1398

   آره منم همین مشکل رو دارم

 14. نویسنده دیدگاه: طیبه
  22 دی 1397

  سلام.یکی از دوستان من به تربیت بدنی و روانشناسی علاقه داره.الان نمی دونه بره انسانی یابره فنی که بعد دانشگاه بره تربیت بدنی.ممنون میشم نکاتی رو بهم بگین یا از تجربیاتتون در اختیارم بذارید که بتونم کمکش کنم.

 15. نویسنده دیدگاه: mobini
  28 آذر 1397

  سلام من تو ریاضی هم خوبم تو کامپیوتر هم فوق العاده ب نظرتون کدوم برم؟

 16. نویسنده دیدگاه: دانشجوی ارشد
  27 آذر 1397

  سلام، این پست رو برای بچه های دبیرستانی میذارم. من ارشد میخونم. وقفه زیادی بین لیسانس و فوق لیسانسم افتاد،چون تو اون سالها مجبور بودم کار کنم.وقتی کامتها رو دیدم،فهمیدم نسل ما که تو دهه 60 بزرگ شدیم، با شماها خیلی فرق داره. شماها خیلی آگاه تر، اجتماعی تر، دقیق تر و با انگیزه ترید. تو دوره من دبیرستانی ها به تنها چیزی که فکر نمیکردن انتخاب رشته و شغل آینده بود. ولی الان شماها خیلی رو انتخاب هاتون حساسید و این خیلی خوبه. چند تا تجربه: اول اینکه هر رشته ای میخونید مهم نیست، مهم اینه با علاقه بخونید و بفهمید. بازار کار مال کساییه که با علاقه و با انگیزن. مطمئن باشید شغل خوب هم براتون پیدا میشه.اینجا نشد،یه کشور دیگه! دوم اینکه در کنار درس، زبان بخونید. زبان بخونید. زبان بخونید. هر زبانی که دوست دارید. حتما نباید انگلیسی باشه. من با خوندن یه زبان دیگه، دنیام عوض شد. درهای زیادی به روم باز شد. و همون شد وجه تمایز من از همه هم گروهی ها و هم رشته هام. هر تخصصی میگیرید، باید همراه با علاقه و انگیزه باشه. موفق باشید

 17. نویسنده دیدگاه: سیما
  26 آذر 1397

  میشه راهنمایی ام کنید

 18. نویسنده دیدگاه: سیما
  26 آذر 1397

  سلام .من به هنر علاقه زیادی دارو هم همچنین استعداد ایا رشته هنر را انتخاب کنم

 19. نویسنده دیدگاه: یاسمن
  09 آذر 1397

  با این اوضاع مملکت واقعا امیدی به اینده دارییییید

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   29 بهمن 1397

   والا بیا بده بکنیم چ امیدی هس اخه

 20. نویسنده دیدگاه: mm
  05 آذر 1397

  بچه ها من دانش اموز کلاس هشتمم.به ریاضی علاقه دارم و بین انسانی و ریاضی موندم برام بازار کار خیلی اهمیت داره لطفا راهنماییم کنید .چه رشته ای خوبه .این انتخاب رشته حسابی منو عذاب میده.واقعا چیکار کنم😢😢

  • نویسنده دیدگاه: ZAHRA
   09 دی 1397

   سلام ، میتونم پیشنهاد بدم برید فنی حرفه ای رشته کامپوتر برای مهندسی کامپیوتر بخونید ❤موفق شی 😍

  • نویسنده دیدگاه: طیبه
   22 دی 1397

   سلام.بازار کار انسانی گسترده تر از ریاضی هس.ریاضی به نظرم برا کساییه که میخوان مهندسی بخونن.اون مهندسی ها هم با فنی قابل دسترسه.

 21. نویسنده دیدگاه: MOHAMmADREzA
  12 آبان 1397

  سلام من کلاس نهم هستم وبه ریاضی اصلا علاقه ای ندارم ولی کامپیوتر مثل کف دست بلدم ومیخوام مهندس کامپیوتر شم حالا چه رشته ای برم خوبه لطفا نظراتتان را در ج کنیذ

 22. نویسنده دیدگاه: امیر
  10 آبان 1397

  من موندم‌ با این وضع مملکت چطور رشته انتخواب کنم..

 23. نویسنده دیدگاه: حديث
  06 آبان 1397

  خواهش ميكنم ما چى كار كنيم بحث ايندمونه شوخى نيست??????????????

 24. نویسنده دیدگاه: محمد
  24 مرداد 1397

  سلام من امسال می خوام برم دهم و کلاس نهم ریاضی نوبت اول شدم ۲۰ولی نوبت دوم شدم ۱۱وعلوم هم نوبت اول شدم۲۰وهم نوبت دوم وبقیه درس هام هم شده بیست به نظرتون چه رشته ای برم لطفا کمکم کنید بین این دوراهی موندم انسانی برم یا تجربی

 25. نویسنده دیدگاه: محمد
  24 مرداد 1397

  سلام من امسال می خوام برم دهم و کلاس نهم ریاضی نوبت اول شدم ۲۰ولی نوبت دوم شدم ۱۱وعلوم هم نوبت اول شدم۲۰وهم نوبت دوم وبقیه درس هام هم شده بیست به نظرتون چه رشته ای برم لطفا کمکم کنید بین این دوراهی موندم انسانی برم یا تجربیک

 26. نویسنده دیدگاه: Zahra
  10 مرداد 1397

  من فقط میتونم بگم واسه ی سیستم آموزش و پرورش کشورم متاسفم…
  تمام

  • نویسنده دیدگاه: سبحان
   02 شهریور 1397

   اصلا یه وعضیه من خودم می خواستم برم کامپیوتر فنی حرفه ای رفتم ثبت نام کنم اول مرداد گرفتن مروندمو گفتن ثبت نامی بعد از دو هفته زنگ زدن گفتن اقا شما برایادامه تکمیل پرونده نیامدی ما یکی دیگرو گرفتیم جاتون مام رفتیم گشتیم کل شهرو هیچ جا جا نداشتن غیر انتفایی فقط جا داشت که اونم سالی شیش ملیون میگرفت ولی خو ما نداشتم بدم خلاصه مجبور شدم برم رشته انسانی البته که اونو با پارتی بازی فراوون حالا موندم میتونم تمومش کنم سه سالو تو این رشته یا نه درسایحفظیم بد نیست

  • نویسنده دیدگاه: یاسی
   09 آذر 1397

   منم همین طور خیلیییییی مزخرفه

 27. نویسنده دیدگاه: هنا
  31 اردیبهشت 1397

  سلام الان امتحان های ترم شروع شده و همه درگیر برنامه ریزی برای این هستن که بتونن رشته ی مورد نظرشون رو انتخاب کنن و در اون رشته تحصیل کنن اما یه سوال برام پیش اومده که این آزمون هایی که درسی نیستن و ما تو اسفند ماه به صورت اینترنتی دادیم چه تاثیری تو انتخاب رشته داره؟الان تو مدرسه از هر معلمی یا مسئولی میپرسی خوب توضیح نمیدن یعنی میشه الان من بخاطر اون آزمون ها رشته ی موردنظرم که انسانی هستش رو نتونم برم؟

 28. نویسنده دیدگاه: مریلا
  07 مهر 1396

  سلام به نظر من شما باید به علایق خودتون توجه داشته باشید اینکه اگه به پزشکی و از این قبیل علاقه ای نداشته باشید پس اومدن توی رشته ی تجربی کار بیهوده ای براتون بوده و هر کسی به یه رشته علاقه داره شما خودت تمام رشتع هارو مرور کن تا رشته مورد نظرت پیدا بشه

  • نویسنده دیدگاه: رضا
   17 مهر 1397

   من هم ریاضی رو به شدت دوست دارم هم علوم تجربی چیکار کنم

  • نویسنده دیدگاه: آذرپرند
   04 اسفند 1397

   سلام مریلا . به نظر من برو رشته انسانی چون ریاضی نمی تونی دووم بیاری.

  • نویسنده دیدگاه: H&M
   22 اسفند 1397

   سلام من میخوام مهندس عمران بشم چه رشته ای با ید بخونم

 29. نویسنده دیدگاه: میلاد
  06 مهر 1396

  سلام.من دانش آموز کلاس یازدهم رشته علوم انسانی هستم.درس ریاضی من در کلاس نهم خیلی ضعیف بود چون معلممان خوب تدریس نمیکرد و از ریاضی متنفر بودم ولی وقتی به کلاس دهم و یازدهم آمدم معلم درس ریاضی و آمار من خیلی خوب تدریس میکند و درس ریاضی و آمار من نسبت به کلاس نهم خیلی بهتر شده است و علاقه ام به ریاضی بیشتر شده.درس های کار و فناوری و زبان فارسی در کلاس نهم برایم سخت بود.به زبان فارسی علاقه ای ندارم.درس های علوم تجربی و نگارش و زبان انگلیسی من در کلاس نهم خوب بود و به این دروس علاقه دارم.درس های مطالعات اجتماعی،دینی،آمادگی دفاعی،عربی،قرآن و هنر من عالی بود و علاقه خیلی زیادی به این دروس دارم.درس های علوم و فنون ادبی و منطق و اقتصاد در کلاس دهم برای من سخت بود و به این دروس علاقه ندارم.در حال حاضر فلسفه من در کلاس یازدهم خوب است نه منطق.و روانشناسی ام عالی است ولی به روانشناسی علاقه ای ندارم.الان دو دو دل شدم و میترسم که درست انتخاب رشته نکرده باشم.خانواده ام میگویند همان رشته انسانی برای تو خوب است ولی دوستانم میگویند تو که درس خودت خوب است چرا رفتی رشته انسانی؟لطفا شما براساس علاقه و استعداد هایی که در بالا ذکر کردم به من پیشنهاد دهید که آیا رشته خوبی را انتخاب کرده ام یا باید به رشته هایی مانند ریاضی فیزیک و تجربی یا رشته های دیگر بروم؟و آیا رشته ای که شما پیشنهاد میدهید در دانشگاه پذیرش دانشجو و بازار کار کار خوبی دارد؟

 30. نویسنده دیدگاه: نسرین
  31 مرداد 1396

  سلام من یک سال تجربی رو در دبیرستان خوندم احساس میکنم که بدون هیچ علاقه ای اومدم به این رشته میخوام الان که شهریوره تغییر رشته بدم و میخوام بگین که چه رشته ای بخونم لطفا راهنمایی کنید

 31. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  23 مرداد 1396

  سلام منو با معدل نوزده فرستادن هنر.از نظر مشاور هم الویت های من انسانی و تجربی بودن.خداییش انصافه که به خاطر نداشتن دو امتیاز منو هیچ جا ثبت نام نکنن؟؟؟

  • نویسنده دیدگاه: آذرپرند
   04 اسفند 1397

   بله صد در صد صد در صد

 32. نویسنده دیدگاه: سپیده
  12 تیر 1396

  آقا بلاخره من چی انتخاب کنم آخهههههه؟؟؟؟؟ ?

  • نویسنده دیدگاه: آذرپرند
   04 اسفند 1397

   هر چی خوشت میاد.

نظر خودتان را ارسال کنید