سازمان بهشت زهرا (آدرس، تلفن و سایت)

بهشت زهرا نام بزرگ‌ترین آرامستان ایران است که در شهرستان ری واقع در جنوب تهران قرار دارد. فعالیت این آرامگاه رسماً در سال ۱۳۴۹ آغاز شد. اگر می خواهید در مورد سازمان بهشت زهرا بیشتر بدانید این بخش آسمونی را مطالعه بفرمایید چرا که اطلاعات مفیدی در مورد این سازمان و همچنین آدرس و شماره تلفن های آن را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم که در ادامه می خوانید

cemetry1

نخستین تلاش‌ها برای طراحی، اجرا و احداث آرامستانی به نام بهشت زهرا، با هدف پایان دادن به مسئله تعدد آرامگاه‌ها در سطح شهر تهران در سال ۱۳۴۵ انجام پذیرفت. در این تصمیم‌گیری‌ها که با حضور شهردار وقت تهران و معاونان و رؤسای سازمان گورستان‌های پایتخت انجام گرفت، قطعه زمینی در مسیر تهران – قم به مساحت ۳۱۴ هکتار به این امر اختصاص یافت و برای فعالیت‌های عمرانی و فضای سبز نیز بلافاصله اقدام گردید. بهشت زهرا در سال ۱۳۴۹ آماده گردید، ولی در ابتدا به‌علت وجود گورستان‌های متعدد فعال در محله‌های تهران با عدم اقبال عمومی جهت دفن اموات مواجه و سرانجام با دفن نخستین متوفی به‌نام مرحوم محمدتقی خیال در قطعه ۱ ردیف ۱ شماره ۱ که به خانواده‌ای ارتشی و متنفذ متعلق بود، رسماً مورد بهره‌برداری قرار گرفت

سازمان بهشت زهرا( سلام الله عليها)، تنها گورستان فعال شهر تهران، يكي از سازمانهاي خدماتي و تحت پوشش حوزه معاونت خدمات شهري شهرداري تهران ميباشد كه با وجود اساسنامه و آيين نامه هاي مالي و اداري مصوب، با  نظارت هيئت مديره اي مركب از مديران شهرداري تهران و به رياست معاون خدمات شهري شهرداري بصورت بازرگاني اداره مي‌شود.

در حال حاضر در بهشت زهرا ( سلام الله عليها)بالغ  بر يك ميليون و چهار هزار متوفي مدفون مي‌باشد كه  از تاريخ دفن اولين متوفي در آن بيش از  40 سال مي گذرد. تدفين ابدان مطهر شهيدان انقلاب اسلامي و دفاع مقدس در قطعات شهدا، وضعيت اين گورستان را به حالت خاصي تغيير داده و اين سازمان به مكاني مقدس در باورها و فرهنگ مردم قدرشناس تهران و ايران تبديل شده است.

امروز بهشت زهرا ( سلام الله عليها)از رهگذر رايحه دل انگيز شهيدان سرافراز و فضاي روحاني آستان مقدس امام شهيدان بنيانگزار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني ( رضوان الله تعالي عليه)جايگاهي عظيم در فرهنگ ملت ايران يافته است.
از سويي ديگر روند رو به رشد شهرنشيني و رشد وتوسعه تهران به كلانشهر چند ميليوني تهران بزرگ و وجود  تنها يك گورستان در اين شهر اهميت اين سازمان را در برنامه ريزيهاي شهري دوچندان نموده، به طوريكه شهردار تهران در برنامه هاي خود براي كلانشهر تهران در نظر دارد به منظور جلوگيري از تردد بي رويه شهروندان در ايام سال به جنوبي ترين نقطه شهر، و دسترسي آسان به يكي از عناصر حياتي شهرنشيني، تنهاگورستان شهر تهران را در 3 نقطه شرق، غرب و جنوب تهران توسعه دهد.

از سويي ديگر سازمان بهشت زهرا ( سلام الله عليها)به دليل عدم اختصاص هر گونه بودجه اي از شهرداري و ساير سازمانها و نهادها و استقلال مالي مجبور به ايجاد راهكارهايي مناسب جهت ايجاد درآمد بوده به طوري كه منجر به اداره سازمان عريض وطويل بهشت زهرا ( سلام الله عليها)گردد.

لذا پس از اخذ مجوز قانوني از محل فروش قبور در قطعات خصوصي و مقابر خانوادگي و انجام بخشي از فعاليتهاي بازرگاني شامل فروش گل و اجاره غرفه ها درآمدهاي مربوطه را تحصيل مي‌نمايد.

منابع آماري و اطلاعاتي مربوط به درگذشتگان كه در حال حاضر توسط كاربران ثبت و ضبط مي‌شود ذخيره اي ارزشمند براي انجام امور تحقيقاتي و علمي و تحليلي دانشگاهها و مراكز علمي كاربردي مي‌باشد.

بخش هاي مهمي از سازمان شامل: اداره فضاي سبز، خدمات، توليدات بتوني، اداره غرفه ها، حمل متوفي در تهران و انتقال به شهرستان، اكو، مداح، خدمات صندلي و چادر براي انجام مراسم، اداره سالنهاي سوگواري و خدمات سرويس هاي بهداشتي توسط بخش خصوصي اداره مي‌گردد.

cemetry3

ساختار اداري بهشت زهرا (سلام الله عليها)

تنها آرامستان قانوني، فعال و متمركز كلان شهر تهران سازمان  بهشت زهرا (سلام الله عليها)  است  كه از سازمانهاي زير مجموعه حوزه معاونت خدمات شهري شهرداري تهران است  كه داراي اساسنامه و  آيين نامه هاي مالي  و اداري مصوب است و كليه فعاليتهاي  اين سازمان تحت نظارت هيئت مديره  مستقل به رياست معاونت خدمات شهري شهرداري تهران برنامه ريزي و هدايت مي شود.

سازمان بهشت زهرا ( سلام الله عليها) از سال 1372 داراي استقلال مالي بوده و از آن تاريخ  بر اساس اصول بازرگاني  اداره مي‌گردد و رأساً متكفل  تأمين هزينه هاي سازماني خويش است.

درآمد سازمان از محل انجام خدمات شرعي درگذشتگان ، اجاره غرفه هاي فروش گل و گلاب و فروش قبور  خانوادگي و قبور اختصاصي  تحصيل مي‌گردد.

بهشت زهرا ابتدا ۳۱۴ هکتار وسعت داشت که در سال ۱۳۷۶ بخش شمالی به مساحت ۱۱۰ هکتار و در سال ۱۳۸۷ بخش شرقی به مساحت ۱۶۰ هکتار خریداری و به آن اضافه شد. بهشت زهرا در حال حاضر ۱٬۳۰۰٬۰۰۰ نفر را در خود جای داده است.

در قطعه ۳۳ بهشت زهرا تعدادی از مبارزان مشهور که در درگیری با رژیم شاه کشته شده یا در زندان اعدام شدند، به خاک سپرده شده‌اند. ده قطعه از بهشت زهرا محل دفن شهدای جنگ ایران و عراق است. آرامگاه شهدای هفتم تیر در قطعهٔ ۲۴ و آرامگاه روح‌الله خمینی در غرب بهشت زهرا قرار دارد و قطعه هنرمندان بهشت زهرا و قطعه نام‌آوران بهشت زهرا ویژهٔ سرشناسان است.

cemetry4

شرح وظایف

ترتيبات‌ لازم‌ جهت‌ انجام‌ امور شرعي‌ و عرفي‌ متوفاي‌ شهر تهران‌(کفن و دفن) وظيفه‌ سازماني‌ و ذاتی  بهشت‌ زهرا«س‌» است‌. اما از آنجاييكه‌ بهشت‌ زهرا)س‌( در سال های اخیر از سازمانی صرفا خدماتی به يك‌ سازمان‌ اجتماعي‌،فرهنگی تبدیل شده است وظایف دیگری را نیز دارد که از مهمترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

-وجود مراسم‌ مختلف‌ ملي‌ و مذهبي.

-يادواره‌هاي‌ شهيدان‌ انقلاب‌ اسلامي.

-مراسم‌ غبارروبي‌ و عطرافشاني‌ مزارشهدا.

– مراسم‌ سالگرد ارتحال‌ ملكوتي‌ حضرت‌ امام‌)ره‌(

-مراسم‌ روز ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي.

-بازديد مستمر مقامات‌ و مسئولين‌ طراز اول‌ داخلي‌ و خارجي‌.

-حضور امت‌ شهيدپرور درطول‌ سال‌ در حرم‌ مطهر حضرت‌ امام)ره‌( و قبور مطهر شهدا.

-مراسم‌ سالروز ورود تاريخي‌ حضرت‌ امام‌(ره)

– مراسم زنگ دانش آموز شهید همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید

موارد فوق بهشت‌ زهرا«س‌» را به يك‌ سازمان‌ اجتماعي‌، فرهنگی تبدیل کرده كه‌ به عنوان قطب فرهنگی پایتخت جمهوری اسلامی ایران نقش آفرینی می کند.

cemetry2

ارتباط با سازمان بهشت زهرا (س)

صندوق پستی: 4355/18745

پست الکترونیک : info.beheshtezahra@tehran.ir

تلفن : (51633000) – (9 – 55201031)

نمابر: 55201535

آدرس : تهران-جاده قدیم قم-سازمان بهشت زهرا(س)

شماره پیام کوتاه : 30004238

 

جستجوی اموات بهشت زهرا در لینک زیر:

جستجوی اموات بهشت زهرا

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید