شمس‌العماره در استان تهران

 

 

بخشهای مختلف این مجموعه در حال حاضر عبارت است از:

ایوان تخت مرمر، خلوت کریمخانی، اتاق موزه (تالار سلام) و حوضخانه آن، تالار آینه ، تالار عاج یا سفره خانه تالار برلیان یا سفره خانه، تالاربرلیان یا تشریفات، ساختمان کتابخانه، عمارت شمس العماره، عمارت بادگیر و حوضخانه وسیع آن، تالار الماس، کاخ ابیض، چادر خانه

 

شمس العماره یا بنای خورشید یکی از بناهای تاریخی تهران، مربوط به دورهٔ قاجار و از شاخص‌ترین بناهای کاخ گلستان و برجسته‌ترين ساختمان ضلع شرقی مجموعه کاخ گلستان است.دليل برجسته بودن این سازه، بلندی، تزيينات و طراحی آن است.

 

نحوه دسترسی :

مجموعه تاریخی كاخ گلستان در ميدان 15 خرداد ( ارگ ) تهران واقع گرديده است.

اين مجموعه با استفاده از وسايل نقليه عمومی قابل دسترسی می باشد. براي ديدن جزييات دقيق تر به نقشه راهنما مراجعه فرمائيد.

تلفنهای اصلی:

تلفن : 8-33113335
دورنگار: 33111811
صندوق پستی : 4595-11365

 

تاریخچه

گويا ناصرالدين شاه پیش از سفر به اروپا و با ديدن تصاوير بناهای فرنگستان، تمايل پيدا کرد بنایی مرتفع، نظير آنها در پايتخت خود ايجاد کندتا بتواند از بالای آن منظره شهر و دورنمای پیرامون را تماشا كند. ساخت این ساختمان در سال ۱۲۸۲ ه.ق به دستور ناصرالدین شاه آغاز و پس از دو سال به مباشرت دوستعلی‌خان نظام‌الدوله به پایان رسید. این ساختمان برای تماشای شهر تهران و اطراف آن توسط شاه و مهمانان او مورد استفاده بود. طرح و نقشه آن ظاهرا ازمعيرالممالك و معمار آن استاد علی محمد کاشی بود. سبک این بنا ترکیبی از معماری سنتی ایرانی و معماری غربی است.

 

سبک 

ساختمان دو برج هم شكل دارد، کاشی‌کاری و پنجره سازه‌ای آن ایرانی است و بهره ای هم از معماری غربی دارد. کریم پیرنیا سبک این بنا را سبک تهرانی نامیده است.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: صبا حسینی
  11 آذر 1391

  چرا ادرس دقیق یا شماره تماس نمیزارید؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   13 آذر 1391

   ویرایش شد، ممنون

نظر خودتان را ارسال کنید