نماز عید قربان

نماز عید نمازی است که مسلمانان در دو روز عید فطر و عید قربان می‌خوانند. این نماز در سال اول هجرت واجب شد و مسلمانان در زمان حضرت محمد(ص) ، به جماعت در این نماز شرکت می‌کردند. این نماز پس از فوت پیامبر، برای مسلمانان سنت موکده دانسته می‌شود. خطبه پس از نماز عید و شنیدن آن سنت است. پورتال آسمونی در این بخش مطالب مفیدی در مورد نماز عید قربان و همچنین آموزش نماز عید قربان را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم که با هم می خوانیم.

eid-al-adha-prayers

وقت نماز عید فطر از اوّل آفتاب است تا ظهر، ولی مستحب است نماز عید قربان را بعد از بلند شدن آفتاب بخواند و در عید فطر مستحب است بعد از بلند شدن آفتاب افطار کند و زکات فطره را بدهد و بعد نماز عید را بجا آورد.

این نماز در زمان حضور امام شیعه واجب است و باید به جماعت خوانده شود، و در غیر این‌صورت مستحب است.

روش خواندن نماز عید فطر و قربان

نماز عيد فطر و قربان دو ركعت است در ركعت اول بعد از خواندن حمد و سوره بايد پنج تكبير بگويد و بعد از هر تكبير يك قنوت بخواند و بعد از قنوت پنجم تكبير ديگرى بگويد و به ركوع رود بعد دو سجده بجا آورد و برخيزد و در ركعت دوم چهار تكبير بگويد و بعد از هر تكبير قنوت بخواند و تكبير پنجم را بگويد و به ركوع رود و بعد از ركوع دو سجده بجا آورد و تشهد بخواند و سلام بگويد.

در قنوت اين نماز هر دعايى كافى است ، ولى مناسب است اين دعا را به قصد ثواب بخواند.

اَللّهُمَّ اَهْلَ الْكِبْرِياَّءِ وَالْعَظَمَةِ وَاَهْلَ الْجُودِ وَالْجَبَرُوتِ وَاَهْلَ الْعَفْوِ وَالرَّحْمَةِ وَاَهْلَ التَّقْوى وَالْمَغْفِرَةِ اَسْئَلُكَ بِحَقِّ هذَا الْيَومِ الَّذى جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمينَ عيداً وَلِمُحَمَّدٍ صَلَّى اللّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ ذُخْراً وَ شَرَفاً وَ كَرامَةً وَ مَزِيْداً اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَاَنْ تُدْخِلَنى فى كُلِّ خَيْرٍ اَدْخَلْتَ فيهِ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّدٍ وَاَنْ تُخْرِجَنى مِنْ كُلِّ سُوَّءٍ اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّدٍ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمْ اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُكَ خَيْرَ ما سَئَلَكَ بِهِ عِبادُكَ الصّالِحُونَ وَاَعُوذُ بِكَ مِمَّا اسْتَعاذَ مِنْهُ عِبادُكَ الْمُخلِصونَ

برخى از مستحبات نماز عيد فطر و قربان

1- در نماز عيد فطر و قربان ، خواندن سوره مخصوص شرط نيست ، ولى بهتر است كه در ركعت اول ، بعد از حمد سوره اعلا و در ركعت دوم بعد از حمد سوره ((و الشّمس )) را بخواند.

2- در روز عيد فطر مستحب است قبل از نماز عيد با خرما افطار كند و در عيد قربان بعد از نماز عيد قدرى از گوشت قربانى بخورد.

3- پيش از نماز عيد غسل كند.

برخى از احكام نماز عيد فطر و قربان

اگر در تكبيرهاى نماز و قنوتهاى آن شك كند، چنانچه از محل نگذشته بنا بر كمتر بگزارد و اگر بعد معلوم شود كه گفته بود اشكال ندارد.

اگر از روى سهو فراموشى قرائت ، يا تكبيرها يا قنوتها را فراموش كند و بعد از رفتن به ركوع يادش بيايد، نمازش صحيح است.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید