حفظ سلامت دندان ها

دندانهای براق و سفید کمک زیادی به زیبایی چهره ما می کند، حفظ سلامتی آنها نیز به پایداریشان کمک میکند که تا سالیان سال با ما باشند، در اینجا نکات ضروری نگهداری دندانها را با هم مرور میکنیم.

مسواک:
اولین نکته برای سلامتی دندان ها مسواک است، مسواک و خمیر دندان مناسب و نهایتاً روش صحیح مسواک زدن، بهترین روش کشیدن مسواک بصورت زاویه 45 درجه بر روی دندانها میباشد. توصیه دیگر اینکه بعد از هر وعده غذایی، از مسواک استفاده نماییم.

نخ دندان:
عده ای فكر می كنند كه نخ دندان برای بيرون آوردن غذاهای بين دندانهاست و لذا اگر غذايی دربين دندانها گير نكند، احتياجی به نخ دندان نيست.
حال آنكه نخ دندان اصلا برای بيرون آوردن غذا از بين دندانها نيست. يعنی اگر هيچ غذايی بين دندانهای شما گير نكند، باز هم لازم است حداقل يكبار در شبانه روز از نخ استفاده كنيد.

مواد غذایی:
یکی از مسائل بسیار مهم در دندانپزشکی، پیشگیری از وقوع پوسیدگیهاست. در این زمینه رعایت بهداشت دهان بسیار مهم است، همچنین اهمیت تغذیه کمتر از رعایت بهداشت نمیباشد. از این رو مصرف موارد ذکر شده برای سلامتی دندانها بسیار مفید می باشند: چای سبز، شیر و ماست، پنیر، میوه‎جات، سبزیجات، پیاز و آب.

مواد مضر برای سلامت دندانها:
سلامت دندانها پس از رویش در دهان بستگی به انواع غذای مصرفی و میزان رعایت بهداشت دارد. بر اثر نزدن مسواک لایه نرم و چسبنده ای بر روی پلاک دندانی ایجاد میشود که میکروبهای رو آن عامل اصلی پوسیدگی دندانها میباشند. غذای مورد علاقه این میکروبها مواد قندی است. هر بار که غذای شیرینی مصرف می‌نمائیم. میکروبهای موجود در پلاک، با استفاده از این مواد اسیدهائی تولید می‌نمایند که سبب پوسیدگی دندانها می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که غذاها و خوردنی‌های شیرین دشمن اصلی دندانها بشمار می‌رود و با نخوردن آنها می‌توان از پوسیدگی دندانها جلوگیری نمود.

دندانپزشکی:
مهمترین روش جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان مراجعه به دندانپزشک در فواصل زمانی 6 ماهه است. همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده است.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید