آسمان هفتم واقعا کجاست؟

seventh-sky

بنابر شنیده ها آسمان هفتم جایگاه پیامبران الهی و مقربان خداوند است و اینکه این آسمان کجاست سوال بسیاری از افراد است. و سوالاتی از قبیل، مانند چرا هفت آسمان؟ آسمان های قبل از آن کجایند؟ آسمانی که سقف ماست چندمین آسمان خداوند است؟ هدف خداوند از آفرینش و طبقه بندی آسمان ها چیست؟ در هر طبقه چه کسانی در چه جایگاهی قرار می گیرند؟ و سوالات بسیاری دیگر. اگر می خواهید در این زمینه بیشتر بدانید این بخش آسمونی را تا آخر مطالعه نموه چرا که اطلاعات بسیار خوبی در اختیار شما می گذارد. پس با ما همراه شوید.

قرآن در پنج آیه با عبارت سَبْعَ سَمَاوَاتٍ (بقره/ ۲۹؛ فصلت/۱۲؛ ملک/ ۳؛ نوح/۱۵؛ طلاق/۱۲) و در دو آیه به صورت السَّماوَاتُ السَّبْعُ (اسراء/۴۴؛ مومنون/۸۶) به صراحت از آسمان‌های هفتگانه سخن گفته است. بسیاری از مفسران دو عبارت سَبْعَ طَرَائِقَ (مومنون/ ۱۷) و وَجَعَلْنَا سِرَاجاً وَهَّاجاً (نبا/ ۱۳) را نیز اشاره به آسمان‌های هفتگانه می‌دانند. اللَّهُ الَّذِی خَلَقَ سَبْعَ سَماوَاتٍ (طلاق/۱۲)؛ خدا کسى است که هفت آسمان را آفرید. یکی از محققان با اشاره به برخی اکتشاف‌های جدید درباره کهکشان‌ها، موضوع هفت آسمان را از معجزه‌های علمی قرآن شمرده است.

بررسی و نقد

به نظر می‌رسد تطبیق هفت آسمان به کهکشان‌های کشف شده درست نباشد؛ زیرا آن چه از ستارگان که در آسمان دیده می‌شوند همگی متعلق به آسمان اول‌اند. شاهد این ادعا، آیاتی‌اند که ستارگان را تزیینی برای آسمان دنیا (نزدیک‌تر) می‌دانند. ماهیت آسمان‌های دیگر برای ما معلوم نیست؛ علاوه بر این که ممکن است عدد هفت در این آیه‌ها، عددی کنایی و گویای کثرت آسمان‌ها باشد.

مسئله هفت آسمان در دوران‌های قبل از اسلام نیز مطرح بود و گواه آن، آیه ۱۵ سوره نوح است که موضوع هفت آسمان را از زبان حضرت نوح نقل می کند و احتجاج آن حضرت به وسیله هفت آسمان بر مشرکان، گویای این است که آنان این موضوع را پذیرفته بودند. با توجه به آن چه گفته شد، این ادعا معیارهای اول و چهارم را ندارد و پذیرفتنی نیست.

طبق روایت امام صادق (علیه السلام) حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم)، 120 بار به معراج رفتند و بر اساس احادیث متواتر خاصه (شیعه) و عامه (اهل سنت)، عروج آن حضرت با جسم بوده نه فقط با روح و در بیداری هم بوده نه در خواب. آیا عظمت و بزرگی خداوند و همچنین جایگاه ملاقات با خدا، با مکان معراج که بنا بر اطلاعاتی که وجود دارد و گفته می شود در آسمان هفتم بوده، رابطه ای دارد؟ از طرف دیگر بیت المعمور در کدام طبقه از آسمان قرار دارد و برای چه منظوری است؟

با توجه به اشکالات فلسفی که مطرح می شود آیا امکان دارد جسم وارد عالم معنا یا وارد عالم مجردات بشود؟ و اصولاً جایگاه معراج کجا بوده و در معراج، پیغمبر به کجا رفته است؟ آیا آن عالم، عالم مادی است که بتوانیم با این جسم وارد آن بشویم؟

تعداد معراج

در مورد تعداد معراج که چند بار اتفاق افتاده، آنچه که در قرآن مورد اشاره واقع شده یک یا دو بار است:

یکی در سوره ی اسرا ” سبحان الذی اسری بعبده لیلا من المسجد الحرام الی المسجد الاقصی الذی بارکنا حوله “، یکی هم در سوره ی نجم است. بر حسب اقوال مختلفی که در این زمینه وجود دارد یا هر دو یکی بوده یا اینکه هر کدام یک معراج جداگانه بوده است.

اما این که گفته می شود 120 بار، معراج یک معنای عام دارد. در معنای عامش هر چه که بالا برود معراج داشته است به عنوان مثال:

” الصلاه معراج المومن ” نماز معراج مومن است. یعنی هر بار که مومن نماز می خواند این یک معراج است برای او و گفته شده که زیارت قبر امام حسین (علیه السلام) معراج است و روایات دیگری که در این زمینه است.

پس به این معنا طبیعی است که پیغمبر هر لحظه معراج داشته و در حال عروج بوده است حتی 120 بار هم بیشتر. اما آن معراج معهود که در ذهن ما هست و سوره ی اسرا به آن اشاره دارد، آن معراجی که درباره آن بحث های مشخصی هست که برقی بود و چیزهایی از این قبیل، حقیقت این است که آن 120 بار نبوده و یک بار یا حداکثر دو بار گفته شده و بیشتر از دو بار نگفته اند.

نزدیکی به ذات باریتعالی اگر به معنای تقرب الی الله باشد از اهداف معراج بود و پیغمبر به جائی تقرب پیدا کرد که هیچ وجود مخلوقی نمی تواند به آن جا برسد

معراج در بیداری

اینکه معراج در بیداری بوده یا در خواب، با جسم بوده یا با روح؟ اختلاف فراوان هست. این که بعضی گفته اند در خواب بوده واقعاً قابل اعتنا نیست زیرا همه ی مردم خواب می بینند و هیچ مسأله ای هم نیست. در این مورد آیه نازل شد و مشرکین با آن مخالفت کردند معلوم است که مسأله فراتر از این حرف ها بوده است.

اما در مورد این که با جسم بوده یا با روح؟ اختلاف هست، مرحوم علامه طباطبایی (ره) قولی را انتخاب کرده و توضیح دادند که کم اشکال است و آن اینکه معراج دو مرحله داشته است:

یک مرحله ی زمینی که از مسجدالحرام تا مسجدالاقصی بود که سوره ی اسرا به آن پرداخته است. این مرحله با جسم و روح هر دو بوده یعنی پیغمبر با جسم و روح این سفر زمینی را طی کرده تا مسجدالاقصی. مرحله ی دوم از مسجدالاقصی به بالا تا سدرة المنتهی که ایشان معتقدند آن مرحله، مرحله ی روح بوده.

پس از جمع بین همه ی روایات می توان گفت معراج هم جسمانی بوده، هم روحانی منتها به این معنا که گفته شد. البته بعضی هم می گویند خیر سفر از اول تا انتها با جسم و روح بوده و گفته اند که شما حق ندارید استبعاد بکنید. در واقع در برابر قدرت خداوند متعال این حرف ها معنا ندارد. خداوند اگر بخواهد بنده اش را به عالم ماوراء ببرد، می تواند ببرد. اما اینجا جای بحث در این موضوع نیست تا درست و غلط بودن این حرف ها معلوم شود.

حاصل این شد که قول مرحوم علامه که به اشکالات پاسخ می دهند همین است که این سفر دو مرحله داشته است.

3.3/5 ( 3 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: امراه فرزانه
  18 دی 1398

  پیامبر (ص) با اراده خداوند هفت طبقه را طی کرد منتهی تصور ما از این حرکت به دلیل اینکه خودمان در قید زمان و مکان هستیم بسیار مشکل است ولی با یک مثال قابل توجیه هست هیچکس هوا را به چشم ندیده فقط از طریق نسیم احساس میکنیم حالا اگر در این خصوص اطلاعات نداشتیم و یکی میگفت شما در داخل هوا هستید و اگر یک لحظه نباشد شما را با مرگ روبرو میکند باور چنین چیزی برای آن دسته ای که هیچ اطلاعاتی در زمینه با اکسیژن نداشتندبسیار سخت بود معراج پیامبر ما درست به همین شکل است هنوز علم به آنجا نرسیده که تصور کامل و منطقی از معراج داشته باشیم

 2. نویسنده دیدگاه: محمد مرادی
  07 آبان 1398

  سلام دوستان خوب ؛ما تو ی جهانی زندگی میکنیم ؛همه چیز بر اساس طبیعت پیش میره :مثل کارهایی ک روزمره انجام میدیم یا خیلی … ؛ما خیلی چیزها رو درباره این جهان و عالم نمی دونیم :اینقد رمز و راز داره ک اگه روزی متوجه بشید ۱۰۰% تعجب میکنید “شاید غیر ما آدما روی زمین شاید ۴ طبقه مثل ما زندگی میکنن ؛فقط بگم که خیلی چیزا رو نمی دونیم. تا ب وقتش .انشالله ک خیره .یا حق

 3. نویسنده دیدگاه: نفس
  22 اردیبهشت 1398

  من همیسه دوست داشتم بدانم که هفت آسمان در کجا قرار دارد

 4. نویسنده دیدگاه: reza
  03 بهمن 1397

  اگر پیامبر ص به معراج رفتند یعنی همون اسمانهای 7 گانه از جو که انسان خارج شود بدون لباس فضانوردی 14 دقیقه دوام نمی اورد چطوری ایشان که بالاخره بشر بود صحیح و سالم از اسمانها اومد زمین و دچار شهاب سنگ ها و بادهای خورشیدی و…. نشد

  این واقعا برام سواله. لابد از اعجاز استفاده کردن باید گفت که اعجاز بصورت ارائه کردنه مثل عصای موسی که اژدها شد بعد قران درخصوص اعجازبودن معراج سخنی نگفته پس از معجزه بودن این دست می کشیم

  ممنون میشم اگه کسی منو از این شبهه دربیاره

 5. نویسنده دیدگاه: علی
  21 دی 1397

  پبامبر فرموده همه ی افراد که فقط برای رضای خدا کارهایشان را انجام دهند میتوانند در حالت خلسه(خواب هوشیاری)خدا را ملاقات کنند.میتوانید امتحان کنید
  خواهی که رسی به عرش الهی
  برو شور چشم فضیلت
  برو در خواب بصیرت
  تارسی به خالق و دوست
  برو بخش دوست و دشمن

 6. نویسنده دیدگاه: minaei
  04 دی 1397

  باسلام خدمت همه دوستان اولاخروج پیامبرجسمانی بوده وروح هم درجسم ادغام هست نه فقط اینکه بگیم روحانی بوده.دراینجا بایدمتوجه باشیم که تنهاکسی که به اسمانهاسفرکردپیامبربوده وغیرازاوکسی قادرنخواهدبودکه حتی بتواندیک اسمان غیرازاسمانی که دران زندگی میکنیم کشف کندوخداونداین عالم هستی راتنهابه اونشان داد.علم ۷۲پایه داردکه تاقبل ازقیامت ۲پایه ازان کشف خواهدشدوخداونددراین منظومه انقدرعلم نهفته که انسان فقط قادربه کشف انهاست

 7. نویسنده دیدگاه: ابراهیم
  14 آبان 1397

  همه هفت آسمان و هرچه که مخلوق خداوند است برای انسان قابل دستیابی ، مشاهده و درک می باشد . در حقیقت جز ذات احدیت همه مخلوق هستند و قابل دستیابی. منتها دستیابی و مشاهده آن عوالم ابزار و وسایل خاص آنرا می طلبد. بعنوان مثال در روز حساب همه مخلوقات حتی فرشته ها ی عظام و بلند مرتبه هم در صحنه محشر قابل مشاهده ی بصری و حسی و ادراکی می باشند.

 8. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  05 مهر 1397

  همی عکس های هفت اسمان رو لطفا بگذارید

  • نویسنده دیدگاه: سعید زنگنه
   09 مهر 1397

   به زودی در گالری درج می شود

 9. نویسنده دیدگاه: مهران
  13 مهر 1396

  با سلام برای من هم همیشه این سوال وجود داشت که طبق آیات قرآن که جهان از هفت آسمان تشکیل یافته و آسمان زمین به ستارگانی مزین شده با توجه به تحقیقات فضانوردان من جواب سوالم رو اینگونه متوجه شدم که جهان از یک آسمان هفتم تشکیل یافته که میلیاردها آسمان ششم درش هست و درون هر آسمان ششم میلیاردها آسمان پنجم وجود داره و این روند ادامه داره تا جایی که درون آسمان دوم میلیاردها آسمان اول که همان کهشکشان هست وجود داره و درون هر آسمان اول یا کهشکشان میلیاردها ستاره و سیاره وجود داره .

 10. نویسنده دیدگاه: Tamina Freshness
  05 فروردین 1396

  شاید یکی از دلایل شدید علاقه ام به ماوراء یا متافیزیک که البته دو بحث متفاوت و کمی شاید نزدیک به هم همین موارده که بشر تا امروز نتوانسته پی به آنها ببرد . برای خودم این حالت دو یا سه بار اتفاق افتاده یا کمی بیش از این . مثل اینکه بطور
  عامیانه ما یک آفتاب می بینیم در عین حال نه …. حضرت حق بیش از اون آفریده یا ستاره ها که به لحاظ مسافت فکر میکنیم
  به ما سوسو میزنن ” چه شاعرانه …. یا رمانس ” در حالی که هر یک سیاره یا… هستند . به احادیث کاری ندارم اما مطلب
  برام تازگی داشت و به علم کمی که دارم اضافه کرد حظ کردم . زحمت کشیدید و مطمئنا” بی قدر نمی ماند . آمن

نظر خودتان را ارسال کنید