حسن یزدانی غول کشتی جهان ; بیوگرافی + عکس

حسن یزدانی

حسن یزدانی

نام: حسن یزدانی ( Hassan Yazdani )

متولد: 5 دی 1373 : ایران – مازندران – جویبار

رشته ورزشی: کشتی آزاد

قد: 183 متر

 

حسن یزدانی ( Hassan Yazdani ) زاده 5 دی 1373 در جویبار کشتی‌گیر آزادکار ایرانی است.

به گزارش آسمونی ، حسن یزدانی کشتی را در سال ۲۰۱۱ با شرکت در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا آغاز کرد که در این مسابقات به مدال برنز دست یافت. حسن یزدانی در سال ۲۰۱۴ قهرمان کشتی جوانان جهان در زاگرب کرواسی شد و در همان سال در لیگ برتر جایزه بزرگ کشتی ایران توانست ختاگ تسابلوف قهرمان وزن ۷۰ کیلوگرم جهان از روسیه را شکست دهد. او در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۵ لس آنجلس تنها کشتی‌گیر وزن ۷۰ کیلوگرم عضو تیم ملی بود و توانست تمامی رقبای خود را شکست دهد و به همراه سایر ملی پوشان قهرمان جام جهانی کشتی شوند.

حسن یزدانی دانشجوی سما دانشگاه آ‌زاد اسلامی واحد قائم‌ شهر در رشته تربیت بدنی مقطع کارشناسی است، کشتی در خانواده شان ارثی است. رضا یزدانی (کشتی گیر ) معروف به پلنگ جویبار پسر عموی پدرش است.

خانواده حسن یزدانی

او چهار برادر دارد که یکی از آن‌ها در گذشته کشتی‌گیر بوده اما به علت مشکلات مالی کشتی را کنار گذاشته و در حال حاضر حسن یزدانی تنها کشتی‌گیر خانواده است. رضا یزدانی قهرمان دو دوره مسابقات قهرمانی کشتی جهان، پسر عموی پدر او است. حسن یزدانی ازدواج نکرده و مجرد است.

در جریان مسابقات المپیک ۲۰۱۶ فیلمی از خانواده یزدانی حین تماشای کشتی‌های حسن یزدانی در رسانه‌های ایران منتشر شد.

قهرمانی جهان لس آنجلس ۲۰۱۵

حسن یزدانی که برای اولین بار در مسابقات قهرمانی جهان در قسمت بزرگسالان شرکت کرده بود در دیدار اول خود توانست جونگ یونگ هو کره‌ای را شکست دهد و در ادامه نیز میروسلاو کیروف، دیوید تلاشادزه و گرین جیمز را از پیش رو بردارد و با اقتدار به فینال برسد. یزدانی در فینال در مقابل ماگومِدرسول گازیماگومِدوف روس قرار گرفت و نتیجه را واگذار کرد و در پایان به مدال نقره رسید.

حسن یزدانی در المپیک ریو ۲۰۱۶

حسن یزدانی که با حضور در جام جهانی موفق به کسب سهمیه المپیک شد در این رقابت‌ها حاضر شد و در دیدارهای خود این نتایج را به دست آورد:

یزدانی در دیدار نخست خود موفق شد آنساژ کاستلی را با امتیاز عالی ۱۰ بر ۰ شکست دهد.
در دیدار دوم خود نیز سونر دیمیتراس ترک تبار را ۷ بر ۰ از پیش رو برداشت و به مرحله بعد راه یافت.
یزدانی در دیدار ما قبل فینال در یک دقیقه و ۴۳ ثانیه اوسربایف حریف قزاق خود را با نتیجه ۱۰ بر ۰ شکست داد.
رکوردشکنی: یزدانی در مجموع توانست با کمتر از ۹ دقیقه مسابقه به فینال برسد و رکورد کمترین زمان رسیدن به فینال کشتی آزاد المپیک را بشکند.
یزدانی در دیدار فینال مقابل انور گدایف روس قرار گرفت و در حالی که ۶ بر ۰ از حریف خود عقب بود ۶ امتیاز گرفت و کشتی رابا نتیجه ۶–۶ مساوی کرد این در حالی بود که کشتی‌گیر روس بارها به بهانه مصدومیت از استراحت پزشکی بهره می‌برد و داوران نیز هوای کشتی گیر روس را داشتند. در نهایت اما با توجه به این که یزدانی امتیاز آخر را گرفته بود برنده مبارزه شد و در ۲۱ سالگی مدال طلای کشتی آزاد المپیک را در وزن ۷۴ کیلوگرم به دست آورد.

قهرمانی جهان ۲۰۱۷

حسن یزدانی در ۳ شهریور ۱۳۹۶ در وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۱۷ که در پاریس برگزار می‌شد شرکت کرد، او در مبارزه اول در مقابل عظمت دولت‌بکوف از قزاقستان قرار گرفت، در ابتدای کشتی دولت بیکوف با دو امتیاز از یزدانی پیشی گرفت اما یزدانی در ادامه حریف را به پل زد و ۴ بر ۲ پیش افتاد و در نهایت یزدانی ۱۲ بر ۲ مقابل حریفش پیروز شد.

یزدانی در دومین مبارزه‌اش پیوتر ایانولوف دارنده مدال نقره بازی‌های اروپایی از مولداوی را با اجرای فنون رکبی و پیش انداز از پهلو ۱۰ بر صفر شکست داد و راهی دور بعدی شد.

حسن یزدانی در یک چهارم نهایی مقابل الکساندر گوستیف از جمهوری آذربایجان قرار گرفت و باز هم با حملات پی در پی با نتیجه ده بر صفر پیروز شد و راهی نیمه نهایی شد، یزدانی در نیمه نهایی با ولادیسلاو والیف از روسیه کشتی گرفت، او در این مبارزه سه بار پای ولادیسلاو والیف را از تشک خارج کرد و ۳ امتیاز به دست آورد و در وقت دوم هم حریف روس را محکوم به کم‌کاری کرد و یک امتیاز دیگر را نیز به خود اختصاص داد و در نهایت چهار بر صفر پیروز شد و فینالیست شد، والیف در این کشتی با سر به صورت حسن یزدانی ضربه زد و پس از آن صورت خودش دچار خون‌ریزی شد و استراحت پزشکی کرد.

یزدانی در فینال با بوریس ماکوجف از اسلواکی مبارزه کرد و با اجرای فنونی مانند پیش انداز، پس از دو دقیقه و بیست و پنج ثانیه با نتیجه ده بر صفر و امتیاز عالی پیروز شد و با اقتدار قهرمان جهان شد و مدال طلا گرفت.

مدال طلای حسن یزدانی، تنها مدال کشتی آزاد ایران در قهرمانی جهان ۲۰۱۷ بود.

حسن یزدانی در بازی های آسیایی 2018

در  رقابت‌های کشتی آزاد بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ که در جاکارتا پایتخت اندونزی برگزار شد ، حسن یزدانی دارنده مدال‌های طلای جهان و المپیک در دیدار نهایی وزن ۸۶ کیلوگرم به مصاف دومنیک میشل ابونادر از لبنان رفت و در پایان در مدت زمان یک دقیقه و ۲۹ ثانیه با نتیجه ده بر صفر به برتری با ضربه فنی رسید و مدال طلای این رقابت‌ها را بر گردن آویخت.

یزدانی پیش از این در دور نخست استراحت کرد سپس مقابل حریفی از اندونزی در مدت زمان ۴۴ ثانیه با نتیجه ۱۰ بر صفر پیروز شد. وی در ادامه پاوان کومار از هند را در مدت زمان ۲ دقیقه و ۶ ثانیه ۱۱ بر صفر برد و راهی نیمه نهایی شد. وی در مرحله نیمه نهایی نیز برابر آیتومن اردوگل از مغولستان در مدت زمان ۵ دقیقه با نتیجه ۱۲ بر ۲ پیروز شد و به فینال رسید.

حضور حسن یزدانی با لباس آتش‌نشانی روی تشک کشتی

در حاشیه رقابتهای بین‌المللی کشتی آزاد جام تختی سال ۲۰۱۷ که در مشهد انجام شد، از حسن یزدانی به عنوان بهترین کشتی‌گیر ایران در رشته کشتی آزاد تجلیل شد و او برای زنده نگه داشتن یاد آتش‌نشان‌های حادثه پلاسکو، با لباس آتش‌نشان‌ها بر روی تشک حاضر شد و جایزه خود را از دست مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان دریافت کرد.

افتخارات حسن یزدانی

انفرادی

المپیک:

مدال طلا المپیک ۲۰۱۶ ریو (۷۴ کیلوگرم)

قهرمانی جهان:

مدال طلا قهرمانی جهان ۲۰۱۷ (۸۶ کیلوگرم)
مدال نقره قهرمانی جهان ۲۰۱۵ (۷۰ کیلوگرم)

قهرمانی آسیا:

مدال طلا قهرمانی آسیا ۲۰۱۸ (۸۶ کیلوگرم)
قهرمانی بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ (۸۶ کیلوگرم)

 

سایر مسابقات:

مدال برنز قهرمانی نوجوانان آسیا ۲۰۱۱ (۵۰ کیلوگرم)
مدال نقره قهرمانی نوجوانان جهان ۲۰۱۱ (۵۰ کیلوگرم)
مدال طلا قهرمانی جوانان آسیا ۲۰۱۴ (۶۶ کیلوگرم)
مدال طلا قهرمانی جوانان جهان ۲۰۱۴ (۶۶ کیلوگرم)
مدال طلا جام تختی ۲۰۱۵ (۷۰ کیلوگرم)
مدال طلا جایزه بزرگ پاریس ۲۰۱۵ (۷۰ کیلوگرم)
مدال نقره جایزه بزرگ پاریس ۲۰۱۶ (۷۴ کیلوگرم)
مدال نقره جام مدوید ۲۰۱۶ (۷۴ کیلوگرم)
مدال طلا بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی ۲۰۱۷ (۸۶ کیلوگرم)

 

تیمی

جام جهانی کشتی

قهرمان ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷

 

بیوگرافی ورزشکاران 

منبع: اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید