بهترین گیرنده دیجیتال

 گیرنده دیجیتال وسیله ای است که به کمک آن می توان شبکه های تلویزیونی را به صورت دیجیتالی تماشا کرد. در این راهنما تلاش شده تا به تمام فوت و فن های خرید آنها آشنا شوید. در این راهنما تلاش شده تا به تمام فوت و فن های خرید آنها آشنا شوید.

با آسمونی همراه باشید…

گیرنده دیجیتال

  گیرنده دیجیتال چیست؟

 ست تاپ باکس ها علاوه بر دریافت تلویزیون دیجیتال، قابلیت های زیادی را برای تلویزیون آنالوگ شما فراهم می آورند. در پخش تلویزیونی دیجیتال باتوجه به تغییرات عمده نسبت به سیستم تلویزیونی آنالوگ، برای دریافت تلویزیون دیجیتال باید از دستگاه های گیرنده تلویزیون زمینی دیجیتال (DVB-T) استفاده کرد. باتوجه به اینکه کاربر گریرنده DVB-T عموم مردم هستند و با سطوح آشنایی مختلف خواهند بود، لازم است نحوه نصب و تنظیمات و منوهای مربوطه حتی الامکان ساده باشد. گیرنده یا ست تاپ باکس، دستگاهی است که سیگنال تلویزیون دیجیتال را از طریق آنتن دریافت کرده و صدا و تصویر (و داده) را از آن استخراج می کند. صدا و تصویر استخراج شده توسط گیرنده های تلویزیونی عادی قابل نمایش است. ورودی و خروجی های اصلی گیرنده به شرح زیر است:

 ورودی آنتن: سیگنال تلویزیون دیجیتال از طریق کابلی که به آنتن روی بام یا آنتن روی تلویزیونی متصل است به ست تاپ باکس داده می شود. کانکتور ورودی آنتن گیرنده پورت RFIN معمولا مشابه ورودی آنتن تلویزیون است و از همان کانکتور می توان استفاده کرد. معمولا تیونر گیرنده های دیجیتال یک خروجی آنتن دارند که می توان از آن برای دریافت شبکه های آنالوگ، استفاده کرد. در این حالت، باید کابل آنتن هوایی را از این طریق به تلویزیون عادی یا هر دستگاه دیگر وصل کرد.

 خروجی صدا و تصویر: صدا و تصویر خروجی، با پردازش سیگنال تلویزیونی دیجیتال استخراج می شود که باید به ورودی صدا و تصویر A/V تلویزیون وصل شود (پورت زرد برای تصویر، سفید و قرمز برای صدا). ممکن است تصویر شامل سیگنال تله تکست هم باشد. بنابراین مانند تلویزیون های آنالوگ، دستگاه تلویزیون می تواند صفحات تله تکست را از سیگنال تصویر دیجیتال استخراج کند. بعضی از ست تاپ باکس ها علاوه بر خروجی صدا و تصویر آنالوگ، صدا و تصویر را به فرمت های دیگر نظیر تصویر HDMI، S-Video، Component یا Spdif (برای صدا) خروجی می دهند که در صورت پشتیبانی توسط دستگاه تلویزیون، می توان به جای خروجی تصویر و صدای آنالوگ، از این خروجی ها استفاده کرد که نسبتا کیفیت شنیداری و بصری بالاتری دارند.

 خروجی: RF در بعضی از ست تاپ باکس ها، صدا و تصویر می تواند به فرمت RF و به شکل قابل دریافت توسط تلویزیون های آنالوگ تبدیل شود. کاربرد خروجی RF مذکور وقتی است که کاربر از دستگاه تلویزیونی استفاده می کند که مدل آن قدیمی بوده و ورودی صدا و تصویر A/V نداشته باشد. شیوه نصب و راه اندازی باتوجه به محدوده وسیع مخاطبان گیرنده DVB-T، نحوه نصب و راه اندازی آن تا حد ممکن سهل و آسان طراحی شده است. اساسا باید آنتن به ست تاپ باکس و از ست تاپ باکس به تلویزیون متصل شود. اغلب آنتن ها دارای کابل کواکسیال هستند که باید آن را به ست تاپ باکس متصل کنید. شما می توانید کابل مشابهی را برای اتصال ست تاپ باکس به ورودی RF آنتن روی تلویزیون های قدیمی متصل کنید. در غیر این صورت، اگر تلویزیون شما دارای ورودی A/V (زرد برای تصویر و قرمز و سفید برای صدا) است، از آنها برای اتصال ست تاپ باکس به تلویزیون برای دریافت کیفیت بهتر صدا و تصویر استفاده کنید.

  کدام گیرنده دیجیتالی بهتر است؟

 گیرنده های دیجیتال در نوع عملکرد با هم هیچ فرقی ندارند و تنها تفاوت آنها نوع امکانات به کار رفته در آنها است که بسته به نوع امکاناتشان قیمت شان هم متفاوت خواهد بود. پس نباید فکر کنید گیرنده ای که گران تر است حتما گیرندگی اش هم بهتر است.

  چه نوع گیرنده ای بخریم؟

 گیرنده های زیادی با قیمت های متفاوت در بازار موجود است و شما باید بسته به نیاز خودتان اقدام به خرید دستگاه کنید. اگر فقط به دنبال داشتن شبکه های صاف و ضبط آنها هستید و از تلویزیون های معمولی (ترانزیستوری) استفاده می کنید ما به شما گیرنده ایکس ویژن مدل 121 را معرفی می کنیم. این گیرنده از نوع ساده بازار است و ابعاد بسیار کوچکی دارد. اگر برای شما داشتن تصاویری شفاف، ضبط آنها و تماشای فرمت های رایج صوتی و تصویری از روی فلش مهم است، ایکس ویژن مدل 131 را پیشنهاد می کنیم. اگر از تلویزیون های LCD و LED استفاده می کنید، گیرنده پروویژن را توصیه می کنیم. این گیرنده علاوه بر خروجی کامپونت، خروجی HDMI هم دارد که با کیفیتی فوق العاده برای تلویزیون های LCD و LED مناسب است. همچنین قابلیت پخش انواع فرمت های صوتی و تصویری مثل WMV-3GP-MP3-DIVIX-AVI-VCD-DVD-MKV-MPAGE و… را برای شما فراهم می کند. گیرنده هایی که برای تلویزیون های LCD و LED مناسب تر هستند مثل: پروویژن، های ویژن، بلوسنس، فیلیپس و… البته قیمت بعضی از این گیرنده ها به 15 هزار تومان هم می رسد. تمام گیرنده ها برای تمام تلویزیون ها جوابگوست و هیچ مشکلی ندارد ولی چرا پول اضافه بدهیم. مثلا اگر یک تلویزیون معمولی دارید، هیچ نیازی نیست که گیرنده با قابلیت های خروجی HDMI و از این قبیل امکانات که شاید اصلا مورد استفاده هم قرار نگیرند، بخرید.

  خلاصه نکاتی که باید در خرید گیرنده دیجیتال به آنها توجه کرد:

 کیفیت ویدئوی خروجی که SD ، HD و یا FULL HD است . در صورتیکه در بخش مشخصات عبارت 1080i وجود داشت دستگاه HD و اگر 1080p را ثبت کرده بود به معنی FULL HD است .
 دقیقاً از چه فرمتهای عکس ، صوت و فیلم  پشتیبانی می کند .
 از قابلیت TimeShift پشتیبانی می کند یا نه و آیا قابلیت ضبط یک شبکه و مشاهده شبکه دیگر ( در همان کانال ) را دارد.
 چگونگی ضمانت دستگاه را بررسی کنید .
 در صورتیکه دستگاه HD است آیا به همراه دستگاه کابل HDMI ارائه می گردد .
 تجهیزات و متعلقات جانبی که ارائه می شوند ، در انتخاب شما موثر خواهند بود .
 آیا تاییدیه تکتا را دارد . تکتا شرکت مورد اعتماد سازمان صداوسیما درخصوص بررسی کیفیت گیرنده های تلویزیون دیجیتال می باشد .
 نکته بسیار مهمی که باید در هنگام تهیه اینگونه گیرنده ها توجه کنیم این است که در برخی گیرنده ها مشاهده شده که پس از چند دقیقه کار کردن دستگاه ، صدا از تصویر اصطلاحاً عقب افتاده و با تاخیر پخش می شود که این اشکال برای بینندگان بسیار آزار دهنده خواهد بود . البته این اشکال در سیگنال های تصاویر ارسالی با فشرده سازی MPEG2 به ندرت اتفاق می افتد .
 برخی از گیرنده ها در اثر استفاده طولانی مدت بعنوان مثال به مدت یک روز ، بسیار گرم شده و این حرارت باعث خاموش شدن دستگاه می گردد . همچنین در برخی از گیرنده ها شبکه های موجود بر روی تنها یک کانال قابل ذخیره می باشند . لذا قبل از خرید گیرنده حتماً در خصوص ارائه ضمانت های لازم توسط فروشنده اطمینان حاصل کنید .
 آیا دستگاه دارای دفترچه راهنمای فارسی و یا انگلیسی می باشد .
 تحت لیسانس چه شرکت و یا کشوری تولید شده است .
 تا چه حجمی از فلش و یا هارد اکسترنال را می توان به گیرنده متصل کرد .
 خروجیهای دستگاه را بررسی کنید .
 دقت کنید که دستگاه از MPEG4 پشتیبانی کند .
 آیا قابلیت بروزرسانی نرم افزار از طریق آنتن فرستنده های صدا و سیما ( OTA ) را دارد .
 نکات و اصطلاحات لازم در ویرایش برنامه ها در گیرنده های تلویزیون دیجیتالی :

  LCN چیست ؟

  LCN مخفف عبارت Logical Channel Nomber  به معنی شماره کانال  لاجیکی است . در صورتیکه این عبارت فعال باشد ، گیرنده برنامه های دریافتی را بر اساس چینش برنامه ها در فرستنده تنظیم خواهد کرد . بعنوان مثال ممکن است شبکه استانی ارومیه روی برنامه 15 دریافت گردد .

 برای چینش دلخواه برنامه ها در گیرنده ، باید گزینه LCN غیر فعال و نحوه تنظیم براساس ONID در نظر گرفته شود . سپس از منوی ویرایش برنامه ، به جابجایی برنامه ها اقدام نمود . توجه داشته باشید درصورتیکه LCN فعال باشد ، با جابجا کردن یک برنامه ،  بعنوان مثال استانی ارومیه از 15 به 6 ، شبکه استانی در لیست برنامه ها به محل ششمین برنامه منتقل می گردد اما هنوز نام برنامه 15 بوده و  برای انتخاب آن از طریق ریموت کنترل گیرنده ، لازم است شماره های 15 فشرده شوند .

  ماشین زمان

 امکان جلو و عقب بردن برنامه درحال ضبط را اصطلاحاً Time Shift یا ماشین زمان می گویند . با اتصال حافظه USB و یا هارد اکسترنال به گیرنده دیجیتال و ضبط شبکه بر روی آن ، می توان با کلید های کنترلی جلو و عقب می توان تصاویر ضبط شده را بدون قطع ضبط مشاهده کرد . این امکان اولین بار در تعدادی از تلویزیون های LG در نظر گرفته شده بود که از حافظه داخلی بهره می بردند .

  EPG چیست ؟

 EPG مخفف عبارت Electronic Program Guide  امکانی است که توسط تامین کننده برنامه ( صداوسیمای جمهوری اسلامی )‌ امکان دسترسی به لیست و زمان بندی برنامه های هفتگی ارائه می گردند . بدین ترتیب که با فشردن دکمه EPG بر روی ریموت کنترل گیرنده ، امکان تشخیص برنامه قبلی ، بعدی و زمان و غیره ارائه می گردند ( کنداکتور برنامه ها )  . البته درصورتیکه این اطلاعات در کنار اطلاعات تصویری شبکه های دیجیتالی قرار داده شده باشند . در حال حاضر این اطلاعات بر روی همه شبکه ها به جز خبر و العالم و چند شبکه رادیویی فعال می باشند.

  امکان صدای دوم چیست ؟

 این امکان هم اکنون بر روی شبکه iFILM قرار داده شده که می توان با انتخاب یکی از حالت های صدای عربی و صدای فارسی ، از امکان شبکه دو صدایی بهره برد . این امکان توسط فشردن دکمه Audio بر روی ریموت کنترل تامین می گردد .

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید