جاذبه های گردشگری طالقان

معرفی طالقان:

آسمونی: طالقان منطقه ییلاقی در میان كوه های برفگیر البرز، از غرب كندوان، تا 40 كیلومتری شرق قزوین گسترده شده است. یکی از بخشهای شهرستان ساوجبلاغ از توابع استان تهران می باشد که در 130 كیلومتری شمال غرب تهران واقع شده از شمال به سلسله جبال البرز و رامسر و تنکابن و الموت، از شرق به شهرستان کرج، از جنوب به هشتگرد و ساوجبلاغ از غرب و جنوب غربی به قزوین محدود می گردد.

طالقان در دره بزرگی در میان كوههای البرز قرار دارد. طالقان منطقه ای متشكل از حدود 80 روستای كوهستانی است كه طول جغرافیایی آن از شمال شرق به جنوب غرب حدود 80 كیلومتر و عرض جغرافیایی آن حدود 15 كیلومتر است و حدود 1300 كیلومتر مساحت دارد. طول شرقی آن 50 دقیقه و عرض شمالی آن 36 درجه و 12 دقیقه است. زبان مردم طالقان فارسی و لهجه تاتی است.

مهمترین رودخانه طالقان، طالقان رود می باشد كه از حاشیه جنوبی شهر می گذرد و به شاهرود می ریزد. فاصله روستا تا شهرك 7 كیلومتر و ارتفاع آن از سطح دریا 1840 متر می باشد. ناحیه طالقان در دامنه جنوبی ارتفاعات البرز و رشته كوه دیگری از البرز كه با فاصله متوسط 6 كیلومتر از آن به موازاتش از شرق به غرب امتداد دارد واقع شده است. در ناحیه شمال قلل و گردنه هایی طالقان را از مازندران و قزوین جدا می كند. ارتفاعات جنوبی طالقان این منطقه را از دشت جدا نموده است.

در حد فاصل میان دو رشته كوه، رودخانه شاهرود از شرق به غرب جریان دارد. دره شاهرود، رود طالقان و رود آبهای دامنه البرز را به سفید رود می رسانند. دره و رودخانه شاهرود كوههای میان دره چالوس و سفید رود را از شرق به غرب شكافته و آن را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم كرده اند. رودخانه شاهرود اصلی ترین عامل مایه حیات زندگی و اجتماع را در طالقان رقم زده است.

یكی از مهمترین عوامل جذاب منطقه طالقان شرایط آب وهوایی و فضای سبز باغات و رودخانه و چشمه های جاری است. طالقان رود در 11 كیلومتری غرب روستای شهرك به رودخانه های اندج و الموت ملحق شده ورودخانه شاهرود راتشكیل می دهند. شاهرود رگ حیاتی این منطقه از كوهپایه های شرقی آغاز و با طولی نزدیك به 105 كیلومتر به غرب می رود. این شریان آبی بیش از 15 رودخانه كوچك و بزرگ منطقه را كه از چشمه سارها و برف آبها سرچشمه می گیرند و همراه خود تا سفید رود می برد تا با آبهای قزل اوزن آمیخته و راهی دریا شود.

دره طالقان نیز به سان خط الرأس هایش زیبا و محسور كننده است. دشتهای پهناور و آبادیهای سرسبز و زیبا كه در پس دره ها از اسفاران تا پراچان را پوشانده اند جلوه و شكوهی خاصی دارند. طالقان دره ای تاریخی و مذهبی است روستاهای زیبای طالقان در دامنه های جنوبی و شمالی در ارتفاع 1400 تا 2600 متری از سطح دریا در امتداد رودخانه و كنار چشمه سارها پراكنده شده اند.

طالقان دره ایست كه از «گردنه عسلك (در شرق) تا گردنه انگه (درغرب )» تقریباً 42 كیلومتر بوده و حداكثر عرض طالقان از «گردنه دوزخ دره واقع در جنوب تا گردنه مالخالی واقع در شمال» طالقان حدود 20 كیلومتر می باشد. شهر طالقان از به هم پیوستن چهار منطقه به نام های شهرك، گلینك، كولج و پرده سر تشكیل شده است كه شهرك به عنوان هسته اصلی آن است و شهر طالقان، گاه شهرك هم نامیده می شود.

برای رسیدن به طالقان از جاده اتوبان كرج و وارد شدن به جاده سمت راست آن از شهرهای كرج، هشتگرد، آبیك گذشته و 4 كیلومتر بعد از آبیك، به جاده انحرافی و اختصاصی طالقان می رسید پس از رد شدن از زیاران و طی مسافت 28 كیلومتر از كناره اتوبان برفراز گردنه ابراهیم آباد، به طرف شمال حركت می بایست نمود تا وارد دره طالقان شده و به شهرك طالقان می رسیم. پس از رسیدن به پست نیروی انتظامی مستقر در مسیر لار و جاده آسفالته فرعی شده و به سوی غرب كم كم ارتفاع را كم كرده و با عبور از آبادیهای سنگ بن و كمپ سر به كماكان و سپس به كناره نیلگون دریاچه سد طالقان می رسیم. و به سمت روستای حسنجون كه در 5 كیلومتری شهرك مركز طالقان واقع شده است حركت می نمائیم زیرا مسیر صعود به شاه البرز از این روستا و عبور از باغ ها و در امتداد رودخانه امكان پذیر است.

روستای حسنجون روستایی ییلاقی با باغات میوه است كه از این مكان شاه البرز به خوبی با گردنی برافراشته به سمت چپ و در جهت شمالی پیداست كه جریان رودخانه از كنار آن می گذرد. دره حسنجون به سمت شمال گسترده شده و دره ای خوش آب و هوا است و دارای ارتفاع حدود 1935 متر از سطحدریا می باشد. روستای سید آباد حسنجون از روستاهای آباد و پر رونق طالقان است. درفاصله 150 متری ضلع شمال غرب امامزاده قاضی می رسد كه دارای قدمت حدود قرن پنجم میباشد كه در اثر كاهش آب به مرور تخلیه و به محل جدید یعنی كنار روستای حسنجون منتقلشده است.

چشمه های دایمی و فصلی:

تعداد چشمه های دایمی منطقه طالقان 399 و چشمه های اصلی 57 دهنه می باشد که اهمیت وجود آب های زیرزمینی و بالابودن سفره آب زیرزمینی را در این منطقه نشان می دهد و مهمترینشان به شرح زیر است:

چشمه آب گرم گنداب در شمال روستای دهدر در جنوب قله ماسه چال

چشمه آب گرم شمال روستای هرنج.

چشمه آب گرم گراب بالاطالقان.

چشمه آب گرم خچیره که در انتهای رودخانه فرعی و خاکرو در شمال روستای خچیره قرار دارد.

آبشارها:

میزان بارندگی نسبتا زیاد این منطقه کوهستانی، چشمه ساران فراوان و رودخانه های فصلی و دائمی آن منشاء وجود و پیدایش آبشارهای زیادی است و این پدیده از جمله جلوه ها و زیبایی های طبیعی طالقان محسوب می شود. آبشارهای متعدد فصلی و دایمی در انحنای کوه ها و دامنه ارتفاعات چشم را می نوازد و جلوه خاص دارد.

مجموعه آبشارهای معروف طالقان عبارتند از:

آبشارشلبن روستای بزج در شمال روستای خسبان به طول تقریبی 30متر.

آبشار نرنو در روستای جزینان در بند.

آبشار آسکان در زمستان به صورت یخشار جلوه می نماید.

آبشار سفید آب در غرب قله شاه البرز.

آبشار خرس چر در جنوب قله خرس چر ناریان

آبشار فصلی میلین در روستای مهران

آبشار کوچک ولی زیبای سوهان در قسمت غربی قله کله سنگ سوهان.

آبشار وارکش در روستای خچیره

غارها و دست کن ها:

تاکنون در حدود 900 غار در ایران به ثبت رسیده است که ازمعروفترین آنها غار پراو است که شهرت جهانی دارد. در طالقان نیز چند غار به ثبت رسیده که ازجمله آنها می توان به غارهای ذیل اشاره کرد:

غار زالن گاه در شمالغربی روستای دنبلید.

غار بزج در شمال روستای یزج.

غار مرغ بند درجنوب قله الانه سر روستای ناریان

غارها و دست کن های بادامستان درجنوب امامزاده یوسف بادامستان

غار وی یا واقع درجنوب شرقی روستای ورکش

گلگشت ها:

آنچه به ارتفاعات و قله های طالقان زیبای درخور و ظرافتی دلچسب و جان افزا می دهد وجود مزارع سرسبز و پرگل و گلگشت های باطراوت و مفرح و تفرجگاه های دامنه ای است. گوناگونی وزیبایی دامنه های کوه های طالقان یکی از ویژگی های کم نظیر این منطقه است.

در فواصل بین کوه های طالقان روستاهای متعدد و مزارع نسبتا هموار وجود دارد که طالقان را به لحاظ طبیعی از جلوه های چندگانه ای از زیبایی های توام با دشت و کوه بهره مند می سازد. طالقان تنها عزیمتگاه کوهنوردان نیست بلکه تفرجگاهی معتدل برای خانواده ها نیز هست.

این ویژگی بویژه در سالیان اخیرتوجه و علاقه بسیاری از گردشگران را جلب نموده است، با توجه به نزدیکی این بخش به کانون های اصلی جمعیت شهری نظیر تهران، اجرای برنامه های یک روزه برای بهره مندی از گلگشت های طالقان امکان پذیر است.

از معروفترین گلگشت های طالقان را می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1- مسیر پیاده روی روستای حسنجون به مزرعه دو روان، بارزترین ویژگی این مسیر زیبا وجود درختان گردودرحاشیه جویبار آن در تمام طول مسیراست.

2- مسیر پیاده روی روستای گوران به روستای اورازان که از پردرخت ترین دره های طالقان به شمار می رود. این مسیر در فصل زمستان دارای جلوه منحصر به فرد تنگه اورازان از زیباترین مناطق طالقان است. وجود یخشارهای مرتفع درحاشیه این تنگه خاکی و زندگی جانوری ویژه، از نوادر طبیعت طالقان به شمار می آید.

3- مسیر پیاده روی روستای خچیره به هفت چشمه: روستای خچیره از باطراوت ترین و زیباترین روستاهای طالقان است. که باحق کلمه خچیر و نیکو را بر آن نهاده اند. این مسیر در واقع مسیر صعود به قلعه وارکش است که در فصل تابستان نیز طراوت ویژه ای دارد.

4- گلگشت گته ده به دختر قلعه گته ده که مسیر صعود به قله کاهار بزرگ نیز می باشد.

5- گلگشت دیگر کته ده به مندانین که مسیر صعود به قله میان کاهار است.

6- گلگشت تکیه ناوه به عالی سر که بهترین فصل آن پاییزمی باشد که رنگ آمیزی برگ درختان این ناحیه بسیاردل انگیزاست.

7- مسیر پیاده روی جنگل آسفاران از رودخانه به روستای آسفاران که متاسفانه اخیرا با احداث جاده دسترسی به روستا آن را مورد تخریب قرار داده اند.

8- مسیرباغ کوچه روستای کوئین به چشمه سار زیبای آن.

با تو جه به شرح و توصیف مختصری که این ویژگی های عمده طبیعی طالقان درمی یابیم که به راستی این منطقه سرسبز و پرجاذبه همچون نگینی سبز بر سینه ستبر کشور ایران می درخشد.

پوشش گیاهی:

قرار گرفتن درسلسله جبال البرز و وجود خاك حاصلخیز و میزان رطوبت بالا و وجود چشمه سارهای متعددباعث سرسبزی منطقه شده كه باغات میوه شامل ( گردو – سیب – گیلاس – گلابی – زیتون – زالزالك – زرشك كوهی – بادام كوهی و…. ) درختان چنار – بید و همچنین وجود گیاهانعلفی و داروئی و زینتی از جمله: ریواس – تره كوهی – شنگ – كاسنی – صعلب – آویشن – جو شیر – بومادران – برنجاسف و گون و گلهای شقایق و… وجود دارد كه همچون نگینیارتفاعات را سبز پوش كرده است و به مثال چادری سبز همراه با گلهای زرد – آبی – بنفشو سفید كه بر پهنه این منطقه افراشته شده خودنمایی می كرد چشم همه را نظاره گر اینطبیعت می نمود.

به دلیل وجوه اختلاف ارتفاع زیاد و همچنین توپوگرافی متنوع گونه های گیاهی منطقه طالقان از الگوی متنوعی تبعیت می نماید.

گروه مهندسی آبیاری و آبادانی دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران بین سال های 69 تا 73 طرح مطالعاتی فلور منطقه طالقان را به اجرا درآورد.

این گروه پس از بازدید از محل رویش گیاهان منطقه از آنها نمونه برداری کرده و بارعایت اصول فنی آنها را به روی اتیکت های استاندارد و مخصوص الصاق و برای شناسایی آماده و با فهرست بندی کامل نمونه های جمع آوری شده مشتمل بر 510 گونه گیاهی است که در قالب یک جدول در گزارش نهایی پوشش نباتی و مراتع طالقان ارائه شده است. اطلاعات گردآوری شده در این جدول شامل نوع گونه، خانواده، شکل زیستی، طول عمر، نام فارسی یا محلی طبقه بندی شده است و به منظور حفظ نمونه های جمع آوری شده و ایجاد سهولت در مطالعات آینده حوزه آبریز طالقان یک سری از همه نمونه های گردآوری شده در «هرباریوم» دانشکده کشاورزی نگهداری می شود.

پوشش جانوری:

از پستانداران و پرندگان وحشی كه در جبال شاهالبرز زیست می كند می توان خرگوش، كفتار، گراز، شغال، گرگ، خرس و پرندگانینظیر عقاب، دم جنبانك، زاغچه، قوش و كبك دری و…. را نام برد.

کوه های طالقان:

البرز سلسله کوهستانی بزرگ است در شمال ایران به طول 950 و عرض بین 25 تا110 کیلومتر که پهنایی به وسعت حدود 51500 کیلومتر را دربرگرفته است.

البرزشکل دیگری از واژه هربرز(Harbors) است و در زبان پهلوی «هر» کوه و «برز» به معنی بلند است. البرز کران کوهی است که از رسوبات دوران اول تا سوم زمین شناسی شکل گرفته و در اثر حرکات دوران چهارم پدیدار شده است. این رشته کوه بزرگ از مرز ایران در آذربایجان شروع و همانند قوس عظیمی سواحل جنوب غربی و جنوبی دریای خزر را دور می زند. و در شمال باختری خراسان به کوه های هندوکش و فلات پامیر به طور مستقیم متصل می گردد.

کران کوه البرز را می توان به سه بخش البرز غربی، مرکزی و خاوری تقسیم کرد.

کوهستان مرکزی البرز از کوه های طالقان در استان تهران و شهرستان ساوجبلاغ از غرب به شرق امتداد یافته است. طول رشته کوه طالقان که از شمال غربی آبیک قزوین شروع و به رودخانه کرج پایان می یابد، 94 کیلومتر است و عرض آن درحدود 5 و در نواحی مرکزی به 25 کیلومتر می رسد. رشته کوه طالقان از کوه های متعددی تشکیل شده است از جمله کوه های پیغمبر، حوضک زرچکانی، پردی، نمار، ارچنک، زرده چال، پرگال، گزانایورد، خشگه چال، خاکرود، کوروج، کاهار بزرگ و کوچک، سیاه سنگ، اسر، هزار بند، کرچال، عقیق، سات، شاه البرز و غیره…

مسیرهای ویژه پیاده روی در طالقان:

1_ راه رودبارک کلاردشت به پراچان طالقان از طریق هزار چم.

2_ راه دره سه هزار تنکابن (روستای درجان) از طریق گردنه شیربشم و دره عالی زن.

3_ راه دره سه هزار تنکابن (روستای درجان) از طریق دمچه و گردنه آب گرم.

4_ راه روستای دلیر به روستای ناریان طالقان از طریق گردنه سیالیز.

5_ راه روستای انگوران به روستای دهدر یا اسکان طالقان از طریق گردنه انگوران.

6_ راه ارتباطی روستای کلها به روستای گته ده طالقان از طریق گردنه کلها و قلعه دختر.

7_ راه ارتباطی روستای آوه الموت به روستای حسنجون یا دنبلید طالقان از طریق گردنه مالخانی.

8_ راه ارتباطی آزادبر به گراب طالقان از طریق گردنه عسلک.

9_ راه روستای دینه و الموت به روستای جزینان طالقان از طریق گردن تنورکان.

10_ راه روستای هیو به زیدشت طالقان.

11_ راه قاضی کلایه فشکلدره قزوین به کلانک از طریق گردنه کلانک.

12_ راه روستای فشند ساوجبلاغ به روستای میناوند طالقان.

13_ راه یرک الموت به اسفاران پایین طالقان از طریق گردنه یرک که مسیر ارتباطی الموت به طالقان در زمستان بوده است.

14_ راه ولیان ساوجبلاغ به روستای ورکش و یا وشته طالقان از طریق گردنه کویورد.

15_ راه سی رود ساوجبلاغ به اورازان طالقان از طریق گردنه یما.

16_ راه غریب مزرعه یا حاجی آباد واقع در کوهپایه قزوین به انگه طالقان از طریق گردن انگه.

17_ راه زیاران فشکلدره به امیرنان طالقان.

قله های طالقان:

طالقان از دیرباز مورد توجه کوهنوردان بوده است. شاید یکی از عمده ترین دلیل این بوده که رشته کوه طالقان با یکی از بلندترین رشته کوه های ایران یعنی تخت سلیمان هم مرز است. و روستای پراچان یکی از روستاهای مبدا صعود به قله مرتفع تخت سلیمان و علم کوه و دیگر قلل محسوب می شود. این روستا از معدود اماکنی است که می توان از آن، بیش از 26 قله با ارتفاع بیش از 3500 متر صعود نمود. و سه مسیر پیاده روی مشهور به رود بارک، کلاردشت و دره سه هزار دارد. این ویژگی را در کمتر روستای در ایران سراغ داریم.

5/5 ( 1 نظر )


منبع : اطلاعات شهری البرز آسمونی

دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: گ
  23 مهر 1397

  آبشار چره در مسیر رودخانه روستای کش قرار دارد واز ملک روستای سوهان نمی گذرد ظاهرا اخلاق عربها در جعل نام به روستای سوهان هم سرایت کرده

 2. نویسنده دیدگاه: زاوش
  16 آذر 1395

  با سلام اماکن تاریخی طالقان مثل حمام میر رو نزدید ک جای بسیار عالی و زیباست

 3. نویسنده دیدگاه: احسان رضا
  13 تیر 1395

  با سلام من قصد دارم به اتفاق خانواده به اون منطقه سفر کنم

  • نویسنده دیدگاه: زاوش
   16 آذر 1395

   با سلام باعث افتخاره که شما میخواید ب طالقان سفر کنید اگر قصد مسیر به روستا های پایین طالقان رو دارید پیشنهاد میکنم که از جاده میر_انگه که تقربیا 15کیلومتر بعد ورودی اصلی طالقان از لب اتوبان است بروید که حدود یک ساعت از راهتون کم میشه خوش بگذره…

 4. نویسنده دیدگاه: بهنام_م
  28 آبان 1394

  با سلام”
  مطالب خوبی را عنوان کردید ولی متاسفانه اطلاعاتتون درموردمنطقه بندی طالقان اشتباه بود درضمن اشاره ای به قدیمیترین امامزاده وحسینیه وهمچنین مرتفعترین کوهها وسرچشمه های اصلی شاهرود وزیباترین ابشاروغارهای بزرگ ویخچالهای طبیعی که درسازمان گردشگری به ثبت رسیده وهمچنین بزرگترین روستای طالقان نشده است.

 5. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  26 شهریور 1394

  سلام .برای اسکان تو شهرستان طالقان هتل یا مسافرخونه موجود است???

 6. نویسنده دیدگاه: علي گودرزبابايي الموتي
  26 اردیبهشت 1394

  عالي.عالي.عالي. عالي 25ارديبهشت اونجا بودم خيلي خيلي خوش گذشت خيلي زيبا بود عکسهام خانوادگيه وگرنه ميفرستادم

  • نویسنده دیدگاه: محمد
   06 خرداد 1395

   سلام ببخشید خونه اجاره ای خوب هم طالقان هست برای ۲ شب اجاره، ممنون میشم راهنمایی کنید، مرسی

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   12 خرداد 1395

   سلام و عرض ادب
   ميخواستم ببينم واسه مسافرت دو روزه خوبه ؟ آيا شب ميشه چادر زد ؟
   كجاهاي طالقان قشنگ و طبيعت خوبي داره ؟!
   واسه غذا به چه صورت هست ؟
   ممنون ميشم جواب بدهيد
   سپاسگزارم

 7. نویسنده دیدگاه: ماندانا
  09 فروردین 1394

  سلام بی زحمت راجب امامزاده ها هم بنویسید .

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   09 فروردین 1394

   امام زاده های طالقان یا کلاً منظورتان است؟

 8. نویسنده دیدگاه: مجید قاسمی طالقانی
  15 بهمن 1393

  روستای نوده از طالقان پایین هست من طقریبا تمام طالقان رو گشتم ولی هنوز فکر میکنم 30 در صد جاهی دیدنی و دیدم امیدوارم بتونم عکس ام بزارم از ای بهشته گمه شده را

 9. نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
  07 مرداد 1393

  با تشکر از شما
  در این مورد خوشحال خواهیم شد، شما کمک نمایید اگر اطلاعات کافی دارید

 10. نویسنده دیدگاه: vahid
  06 مرداد 1393

  بسیار متشکر از شما و به امید پیوست تصاویر زیبای مناطق . عید فطر 3 شب میریم اونجا جائ بقیه هم خالی

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   07 مرداد 1393

   امیدواریم پس از بازگشت از سفر تصاویری از طبیعت طالقان را برای سایت ارسال کنید

 11. نویسنده دیدگاه: armin
  31 اردیبهشت 1393

  خیلی استفاده کردم انقدرکه فردابا یک گروه 12نفری عازم طالقان هستم ممنون

 12. نویسنده دیدگاه: zahra M
  13 آبان 1392

  خیلی خیلی ممنون بازم مثل همیشه عالی 😀 🙂 😉

 13. نویسنده دیدگاه: سمیه
  04 آبان 1392

  بسیار عالی بود.من خودم طالقانی هستم.البته متولد تهران هستم اما زادگاه پدری و مادری ام طالقان است.روستای ما در طالقان به نام شهراسر است و یکی از زیباترین مناطق طالقان است

 14. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  12 مهر 1392

  بد نیست 😕

 15. نویسنده دیدگاه: ساحل
  22 شهریور 1392

  بسیارجای قشنگی باید باشه 🙂 من نرفتم اما دوستدارم یه روزی این مکان دیدنی وزیبا روببینم 🙂 عکس وتوضیحات خیلی خوب و جالبی بودبسیارممنونم 😉 🙂

 16. نویسنده دیدگاه: محسن
  22 شهریور 1392

  خواهشمنداست در صورت امکان راجب به پروژه منطقه گردشگری آسمان سوی میناوند که با توجه به مصوبه دولت محترم در آن منطقه در حال اجرا میباشد نیز مطلب بنویسید بخصوص در مورد محل دقیق پروژه و امکانات و تاسیسات گردشگری که قرار است در این منطقه احداث شود فکر میکنم با توجه با جازبه های زیبای طالقان این پروژه بتواند مکمل امکانات مورد نیاز گردشگران باشد ونسبت به سامان دهی گردشگری در منطقه مفید واقع گردد

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   23 شهریور 1392

   این مورد رو بررسی میکنیم. سپاس

  • نویسنده دیدگاه: علی
   14 تیر 1394

   دوستان گرامی لطفا در زمان نگارش متون دقت کنیم تا اشتباهات املایی و نوشتاری نداشته باشیم. در متن فوق جاذبه با (ز) و ساماندهی جداگانه نوشته شده اند. البته در متون دیگر هم اشتباهاتی را مشاهده کردم که امیدوارم با دقت بیشتر کاربران محترم کمتر شاهد آسیب به زبان مادری خود باشیم.
   هموطن شما از آلمان

 17. نویسنده دیدگاه: گیتا
  31 مرداد 1392

  مطالب جالب بود من طالقان نرفتم ولی خیلی دوست دارم برم.

 18. نویسنده دیدگاه: مهدی
  29 مرداد 1392

  سوالی دارم و اون اینه که آیا از آسکان به انگوران مسیر ماشین رو ( دو دیفرانسیل) به انگوران وجود داره؟

  • نویسنده دیدگاه: امیر ادیب
   19 شهریور 1392

   آقا مهدی عزیز ،راه ماشین و موتور رو از مسیر ناریان به انگوران وجد نداره.از شرق طالقان تنها راه دسترسی ماشین رو جاده عسلک به جاده کرج چالوسه که تا دو سال قبل با پراید هم میشد رفت. اما الان با توجه به سیلابهای فصلی و عدم مرمت جاده تنها با ماشینهای دو دیفرانسیل میشه ازش رد شد. مسی: طالقان- جوستان- جاده خاکی جوستان به گراب- عسلک – گردنه عسلک – جاده کرج به چالوس

 19. نویسنده دیدگاه: قاسمی
  24 تیر 1392

  استفاده کردم چون قصد سفر به طالقان دارم

 20. نویسنده دیدگاه: مجید
  26 بهمن 1391

  متشکر از مطالب خوب و مفید شما

 21. نویسنده دیدگاه: ali
  21 آبان 1391

  دست شما درد نکنه و زحمت کشیدید و اگر بتوانید یک کتاب ایران گردی کامل و جامع به فارسی و زبانهای دیگر چاپ کنید که هم برای شما سودمالی دارد وهم هموطنان عزیز که بخواهند مسافرت کنند با آگاهی کامل از مناظر طبیعی ، صنا یع دستی ، ادب و رسوم ، غذاها محلی ، لباسهای محلی ، و بناهای تاریخی و ان شهر و استان نه تنها آشنا بلکه با آگاهی تمام میتوانند گشت و گذار کنند. در صورت چاپ این کتاب که برای شما سود دهی خواهد داشت بلکه یک خدمت بزرگی به معرفی شناخت فرهنگ و تمدن هر استان نمدودید و امیدوارم با امکاناتی که در اختیار دارید حتما اقدم به چاپ کتاب ایران گردی کامل به زبان فارسی و زبانهای دیگر با معرفی فرهنگ ،سنت ، لباس ، غذا محلی ، مناظر طبیعی ، بناهای تاریخی ، صنا یع دستی ، هتل ،….کنید و افتخاری بر افتخارات خود به افزایید میدانم با کمی تبلیغ به فروش فوق لعاده دست خوهید یافت . به امید ان روز

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   22 آبان 1391

   با سپاس از لطف و محبت از شما، به امید خدا در آینده نزدیک ایده شما را محقق خواهیم نمود. متشکریم

نظر خودتان را ارسال کنید