شهر زیبای ماسوله

زبان اصلی مردم ماسوله مانند زبان مردم غرب گیلان و جنوب جمهوری آذربایجان، تالشی است که به زبان اوستایی و زبان تاتی بسیار نزدیک است.

ماسوله-masuleh

ماسوله-masuleh

شهر تاریخی و توریستی ماسوله، یکی از نقاط تاریخی، سرسبز و خوش آب و هوای شمال ایران با هوای مه آلود، تابستان‌های خنک و زمستان‌های پر برف است که بومیان آن را تالش‌ها تشکیل می‌دهند. ماسوله در جنوب غربی استان گیلان در بخش سردار جنگل فومن، ۶۰ کیلومتری شهر رشت ۳۶ کیلومتری شهر فومن و ۲۰ کیلومتری شهر ماکلوان واقع است.

راه قدیمی ماسوله به خلخال که در گذشته شاهراه ارتباطی گیلان و آذربایجان بوده‌است به منظور حفاظت از محیط زیست، طبیعت بکر و میراث معنوی ماسوله و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و دخل و تصرف، با دخالت سازمان حفاظت از محیط زیست و پایگاه میراث فرهنگی ماسوله در چندین دهه گذشته از سمت استان گیلان حفاظت شده‌است.

این شهر در سال ۱۳۵۴ هجری خورشیدی طی شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی به عنوان میراث فرهنگی و طبیعی به ثبت رسیده‌است. ماسوله در پی احداث جاده ارتباطی جدید بین گیلان و آذربایجان و نیز قحطی ۱۳۲۰ و … بیشتر جمعیت خود را از دست داد. پس از ثبت ماسوله به عنوان میراث فرهنگی و طبیعی، اجازه ساخت و ساز و توسعه شهر توسط شهرداری ماسوله (تأسیس ۱۳۱۱)، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان حفاظت محیط زیست داده نشد و در نتیجه هزاران تن از اهالی ماسوله طی هفتاد سال گذشته در نقاط مختلف ایران به ویژه تهران مقیم شدند.

این شهر هم‌اکنون در برابر مسائلی مانند ریزش سنگ، سیل، رانش زمین، زمین‌لرزه، تصرف به منظور توسعه عمرانی و انسانی و تخریب و… حفاظت می‌شود؛ و در صف انتظار جهت ثبت به عنوان میراث جهانی برای حفاظت بیشتر قرار دارد.

زبان اصلی مردم ماسوله مانند زبان مردم غرب گیلان و جنوب جمهوری آذربایجان، تالشی است که به زبان اوستایی و زبان تاتی بسیار نزدیک است.

دین مردم ماسوله اسلام و مذهبشان شیعه است.

ماسوله شهری توریستی و همینطور تاریخی است در استان گیلان.

تابستانی خنک و زمستان سردی دارد .

ماسوله در جنوب غرب استان گیلان واقع شده است – 60 کیلومتری شهر رشت و 36 کیلومتری شهر فومن .

زبان اصلی مردم ماسوله زبان تالشی است .

این شهر بعنوان میراث فرهنگی و طبیعی به ثبت رسیده است.

این شهر هر ساله پذیرای هزاران گردشگر ایرانی و خارجی است.

معماری خانه های ماسوله بسیار زیباست طوریکه خانه ها و پشت بام ها بعنوان پیاده رو استفاده می شوند.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : ایرانگردی آسمونی

دیدگاه های این مطلب

  1. نویسنده دیدگاه: مارال
    21 اردیبهشت 1393

    آره خیلی قشنگه ممنون

  2. نویسنده دیدگاه: شادی
    09 اردیبهشت 1393

    چقدر ماسوله قشنگه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

نظر خودتان را ارسال کنید