علت ریزش موی آقایان

بيشتر مردان در معرض ريزش مو قرار دارند و دنبال راهي براي پرپشت کردن موي خود هستند.

تبليغات در‌ اين زمينه زياد است اما راه حل کدام است؟

بدن انسان نزديك به 5 ميليون فوليكول مو (پیاز مو) دارد، در حالی كه پوست سر 100 تا 150 هزار از‌ اين تعداد را در بر مي‌گيرد. افراد با موهاي بلوند بيشترين تعداد فوليكول‌ها را در سر داشته و بعد از آنها به ترتيب مو قهوه‌اي‌ها و مو قرمزها قرار دارند.

رويش طبيعي موي سر 6/0 تا 1 سانتي‌متر در ماه است. به طور متوسط روزانه 50 تا 100 موي در مرحله استراحت مي‌ريزند.‌

اين ريزش مو طبيعي است و همان ريزشي است كه در دوش گرفتن و برس زدن مو مي‌بينيم، اين موها دوباره رشد خواهند كرد.

ريزش موی مردانه 

در مردها‌ اين ريزش مو، بعد از بلوغ، هر زماني كه ميزان آندروژن‌هاي خون (هورمون‌هاي جنسي مردانه) افزايش يابد، شروع مي‌شود. براي ريزش مو ممکن است هورمون‌هاي مردانه بيشتر از حد طبيعي نباشد. اگر ژن ريزش مو موجود و آندروژن‌ها در حد طبيعي باشند، ريزش موي مردانه يا آندروژنتيك بروز مي‌كند.

علل ريزش موی مردان

بيماري يا جراحي بزرگ: مانند مشکلات تيروئيدي، چه پرکاري و چه کم کاري، چربي زياد پوست سر، رژيم غذايي نامناسب که مهم‌ترين عامل ريزش مو است، اضطراب، نگراني و شوک ناگهاني، داروها مانند داروهاي ضدانعقاد خون (وارفارين، هپارين و…)، داروهاي ضدافسردگي، داروهاي ضدنقرس، شيمي‌درماني که براي سرطان‌ها استفاده مي‌شود، استفاده بيش از حد از ويتامين A، عفونت مانند عفونت‌هاي قارچي، بيماري‌ها مانند لوپوس يا ديابت و در بعضي از بيماري‌هاي مزمن هم ممکن است ريزش مو به وجود‌ آيد، مانند: سيفليس، تيفوس، آنفلوآنزا، سرماخوردگي و کم‌خوني و همچنين مراقبت نامناسب مثل کشش بيش از حد مو موجب ريزش مو مي‌شود.

درمان 

بستگي به علت ريزش موي شما دارد. يک رژيم غذايي مناسب با پروتئين کافي، ويتامين B کافي و مس، روي و يد کافي نياز است و هر علتي که پيش از‌اين ذکر شد، بايد برطرف شود.
بعضي از داروها هم ممکن است کمک کنند.در‌اين مورد ماينوکسيديل که روي پوست سر استفاده می شود و مردان و زنان مي‌توانند از آن استفاده کنند و فيناسترايد که به صورت قرص است و فقط مردان مي‌توانند استفاده کنند، وجود دارند. دو داروي آودارت و نيزورال براي جلوگيري از ريزش مو موثرند اما فقط براي‌اين مشکل استفاده نمي‌شوند، ضرورت دارد که براي تشخيص علت و نوع ريزش موي خود حتما به يک پزشک پوست و مو و زيبايي مراجعه کنيد و به طور خود سرانه دارويي را مصرف نکنيد.

فيناسترايد 

دارويي است كه ابتدا براي درمان بزرگي خوش خيم غده پروستات به كار مي‌رفت و به دنبال استفاده از آن، اثربخشي آن در درمان ريزش موي نوع مردانه مشاهده و ثابت شد.
در خانم‌ها ريزش موي شبيه نوع آندروژنتيك وجود دارد كه به ريزش موي تيپ زنانه معروف است. فيناسترايد مي‌تواند روي جنين پسر، اثر نامطلوب بگذارد و به همين علت در خانم‌هاي باردار يا خانم‌هايي كه احتمال باردار بودنشان طي دوره درمان وجود دارد، تجويز نمي‌شود.

ماينوكسيديل 

دارويي كه به صورت محلول‌هاي 2 درصد و 5 درصد و به صورت موضعي استفاده مي‌شود، بدون نسخه به فروش مي‌رسد ولي بهتر است تحت نظر پزشك پوست و مو استفاده شود. در ابتدا براي درمان پر فشاري خون تجويز مي‌شد ولي معلوم شد كه در درمان ريزش موي نوع مردانه نيز مؤثر است. ماينوكسيديل با اتساع رگ‌هاي خوني، بر رشد موها موثر است و هيچ تاثيري بر هورمون‌هاي مردانه ندارد. اين دارو در شروع ريزش و ريزش کم‌وسعت، مؤثرتر است تا در موارد طول كشيده و وسيع. تاثير آن در همه افراد يكسان نيست. ماينوكسيديل بر نواحي مركزي و قله پوست سر بيشتر از قسمت‌هاي جانبي و بر موهايي كه در فاز رشد قرار دارند، بيش از فاز استراحت و بر موهاي نازك و كركي و موهاي خشن به يک ميزان موثر است. هنگام استفاده از ماينوكسيديل، ريزش مو در فاز استراحت ممكن است براي مدت كوتاهي بيشتر شود.‌ اين اثر، موقتي است و موهاي ريخته شده، طي هفته‌هاي بعد دوباره رشد مي‌كنند.
در ضمن از ماينوكسيديل مي‌توان به عنوان درمان مكمل پس از ساير درمان‌هاي ريزش مو چون كاشت مو استفاده كرد. آثار جانبي ماينوكسيديل كم و جزيي است (تحريك و خارش موقت پوست) و كاهش فشار خون با استفاده از نوع موضعي پيش نمي‌آيد. احتمال رشد موهاي زايد در صورت وجود دارد كه اغلب به علت تماس اتفاقي دارو با پوست صورت است.

– نويسنده : دکتر هومن خليقی

برای خواندن مطلب درمان ریزش موی مردان اینجا را کلیک نمایید

0/5 ( 0 نظر )


منبع : آسمونی

نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید