شنیدن صدای درون

روانشناسان می گویند اگر شما آواهایی خیلی می شنوید که شما را خطاب قرار می دهند نگران نشوید زیرا امری شایع و طبیعی است. پژوهشگران دانشگاه منچستر می گویند بر خلاف این باور قدیمی شنیدن صدای خیالی در سر نشانه ای از بیماری روانی نیست در واقع بسیاری از کسانی که چنین آواهایی را می شنوند در جستجوی درمان بر نمی آیند و می گویند این صداها تاثیر مثبتی در زندگیشون داشته واحساس آرامش یا الهام می کنند .

تفاوت های فردی :
***********
آیلیش کپیل پژوهشگر روانشناسی در این باره می گوید :ما می دانیم که بسیاری از مردم آواهی خیالی می شنوندولی هرگز درصدد مراجعه به متخصصان بهداشت روانی بر نمی آیند.

برخی از کسانی که چنین صداهایی را شنیده اند می گویند که انگارکسی شما را صدا کرده است.
برخی از مردم همچنین می گویند هنگامی چنین صداهایی را می شنوید که گویی افکاری از خارج وارد سرشان می شود.

پژوهشگران دانشگاه منچستر می خواهند در این باره تحقیق کنند که چرا برخی از مردم با دیدی مثبت به این آواها مینگرنند و برخی دیگر وحشت زده شده و در جستجوی کمک بر می آیند.
خانم کمپیل می گوید: به نظر نمی رسد که شنیدن چنین آواهایی به خودی خود مشکل ساز باشد آن چه مهم به نظر می رسد چگونگی تلقی افراد از این صداها است.
وی می گوید عواملی چون تجارب زندگی و اعتقادات ممکن است و در این امر موثر است.

مضمون آواها :
*********
این روانشناس می گوید که اگر فردی در حال رویارویی با یک ضربه روانی باشد یا خودش را آسیب پذیر یا در معرض پرخاشجویی دیگران بیابد ممکن است این آواها را مخرب خصوصیت آمیز و غلبه گر بیابد در همین حال وی می گوید که کسانی که تجارب مثبت بیشتری در زندگی داشته اند و بینش بهتری نسبت به خود و دیگران داشته اند بیشتر از این آواها استقبال می کنند

تحقیقات پیشین نشان می دهند اغلب کسانی که چنین آواهایی می شنیدند کودکی دهشت باری داشته اند .
دکتر کمپبل هشدار می دهد گاهی فرد تصور میکند که شنیدن این صداها نشانه بیماری روانی است و از صحبت کردن در این باره با دیگران خودداری می کنند که در این صورت بیشتر نگران خواهند شد.

پروفسور ماریوس روم مدیر موسسه ای به نام ندای درونی می گوید: به دلیل سو تفاهم و وحشتی که در جامعه و مفاهیم روانپزشکی درباره شنیدن آواهای درونی وجود دارد مردم عموما از آن به عنوان نشانه ای از بیماری یاد میکنند که باید از شر آن خلاص بشوند و به این ترتیب محتوا و معنای تجربه این آوا کمتر مورد بحث قرار گرفته می شود وی می گوید تحقیقات آن ها نشان می دهد 70٪ کسانی که این صداها را شنیده اند گفته اند که یک رخداد دهشت زا را در زندگی شان تجربه کرده اند که زمینه ساز پدیداری این آواها شده اند به این ترتیب وی معتقد است گفتمان درباره این آواها و برجستگی پیامی که برای فرد در خود نهفته است از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند از اضطراب و انزوای فرد بکاهد.

 

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: مریم
  12 دی 1397

  من قلبم دوبار زد بعد صدایی شنیدم که گفت به شوهرت بگو حواسش به خودش باشه چون داشتم براش دعا میکردم از دستش ناراحت بودم اعتیاد داشت و خرج خونه نمی داد بعد صدا رفتم دم در که بهش گفتم تعجب کرد چون برای اولین بار میخواست کار خلاف بزرگی انجام بده گفت دیگه نمی رم بعد چند سال شنیدم که همه اون خلاف کارا اعدام شدند چون همیشه بهش می گفتم از همه مشکلاتت می گذرم ولی پول حرام نیار تو زندگیم دعای من هرروز برای دیگرون و خودم این بود که خدایا به اندازه پلک زدن مارو به حال خودمون نذار

 2. نویسنده دیدگاه: رضا
  20 آذر 1394

  من مدتی صداهای زیادی تو سرم میشنوم . اول خیلی رو اعصابم بودند. بعد باهاشون هم کلام شدم بعدشم با رجوع به نماز خوندن از شرشون تامقدار زیادی راحت شدم . ولی در اولین کار خلافی که بکنم سروکلشون پیدا میشه . خلاصه من که آدم شروری بودم الان مثبت شدم ولی هنوز ناراحتم و احساس میکنم به حریم شخصیم بی احترامی شده . هزار جور قانون کافی نبود این یکی هم روشون اضافه شده .

 3. نویسنده دیدگاه: مهسا
  04 آبان 1392

  ممنون از مطالب خوبتون 😉

نظر خودتان را ارسال کنید