چند درصد افراد قادر به انجام همزمان كارها هستند؟

 
يك تحقيق جديد نشان مي‌دهد، تنها دو درصد افراد قادر به انجام چندين كار به صورت همزمان هستند و عدم تمركز در زمان انجام يك كار، بهره‌وري فرد را تا 40 درصد 
كاهش مي‌دهد.

استفاده از تلفن همراه هوشمند و تبلت به يكي از عادات متداول در بين دانش‌آموزان، دانشجويان و كارمندان تبديل شده و افراد در ضمن انجام فعاليت‌هاي تحصيلي و شغلي خود از اين دستگاه‌ها براي ارسال پيامك يا جست‌وجو در اينترنت استفاده مي‌كنند.

بر اساس نتايج تحقيقات صورت گرفته در آمريكا، حدود 89 درصد مردم اين كشور در زمان انجام كارهاي مختلف از تلفن همراه هوشمند استفاده مي كنند؛ همچنين دانشجوياني كه از لپ تاپ يا تبلت در دانشگاه استفاده مي كنند، بطور ميانگين 62 درصد صفحات اينترنتي غير مرتبط را در زمان كلاس درس مشاهده مي‌كنند.

اين مطالعه نشان مي‌دهد، افراد در حين مشاهده تلويزيون به صورت همزمان به كارهاي ديگري نيز مشغول هستند؛ بطوريكه 42 درصد از اينترنت استفاده مي‌كنند، 29 درصد در حال مكالمه با تلفن همراه و 26 درصد نيز مشغول ارسال يا مطالعه پيام كوتاه هستند.

اين درحاليست كه محققان نسبت به كاهش ميزان تمركز افراد در زمان انجام چند فعاليت همزمان هشدار داده و تأكيد مي‌كنند، تمركز بر بيش از يك موضوع باعث افت 40 درصدي توانايي و بهره‌وري و كاهش 10 نمره اي ضريب هوشي (IQ)‌ فرد مي‌شود.

تداخل كار با فعاليت‌هايي مانند پاسخ دادن به تلفن همراه، چك كردن ايميل يا حتي سيگار كشيدن باعث بروز حواس‌پرتي و افت تمركز مي شود كه روزانه 2.5 ساعت از وقت يك كارمند، معادل 546 ساعت در طول سال را به هدر مي‌دهد.

اين پژوهش توسط مجله Harvard Business Review انجام شده است.

 
 
0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

  1. نویسنده دیدگاه: نا شناس
    14 فروردین 1393

    خدا رو شکر ما از اون دسته افراد نیستیم.

نظر خودتان را ارسال کنید