آب گرم سرعین در اردبیل و خواص آن

چشمه هاي آب گرم و معدني در نقاطي از زمين پديد مي آيند كه در آنها شرايط مورفولوژي ، تكتونيكي ، ماگمايي و جوي فراهم آمده باشد.

در ايران چشمه هاي معدني و گرم بسيار است و اين به سبب فعاليت گسترده آتشفشاني در سراسر اين مرزو بوم و تكرار چرخه هاي آن از زمانهاي بسيار دور تا عهد حاضر است .

آب معدني به آبي اطلاق ميشود كه بطور طبيعي از زمين خارج مي شودو باآبهاي معمولي ( آشاميدني) ‌از نظر تعداد و نوع مواد معدني و گاز هاي محلول در آن فرق داشته باشد.

آب گرم

در اغلب چشمه هاي معدني و گرم ، گازهاي زيادي مانند ئيدروژن سولفوره (H2O) ، دي اكسيد كربن و مواد راديواكتيو وجود دارد.

چشمه‌های آبگرم سرعین که با دما، خاصیت و ویژگی‌های درمانی خاصی ازدل زمین می‌جوشند، همه ساله در فصل تابستان مسافران و گردشگران بسیاری را از گوشه و کنار کشور و خارج از ایران به سوی خود جلب می‌کنند.

سرعین

شهر سیاحتی سرعین در ‪ ۲۵‬کیلومتری شهراردبیل یکی از مهمترین مرکز استقرار چشمه‌های آبگرم در کشور بشمار می‌رود که ازچشمه‌های آبگرم این شهر می‌توان به گاومیش گلی، قهوه سویی، ساری سو، قره‌سو، پهنلی – سو، آب گرم چشم و مجتمع‌های آبدرمانی سبلان، بش باجیلار و حمام طبیعی شفا اشاره کرد.

همچنین دواستخر آب سرد هم در فاصله پنج کیلومتری سرعین در دره‌ای با چشم انداز زیبا موسوم به ویلا دره وجود دارد که آب آنها مانند نوشابه گاز دار بوده و گردشگران ضمن نوشین آب آنها در استخر آبگرم نیز آب تنی می‌کنند.

خواص آب معدنی سرعین :

تسكین دهندگی دردهای عصبی و رماتیسمی و به سبب وجود سدیم در تركیب آن خاصیت ملین دارد و در صورت نوشیدن موجب ازدیاد ترشح معده می گردد و سرانجام به سبب وجود آهن در تركیب آن در درمان كم خونی موثر است.

این چشمه دارای خواص بسیار مثبت و مطلوب خاصه در جهت تسکین و التیام آلام بیماران پوستی و … که متاسفانه علیرغم برخورداری از ویژگی های چشمگیر تاکنون ناشناخته مانده است . آبی که از این چشمه خارج می شود ، سرشار از املاح سولفات بی کربنات ، کلرور ، آهن و روی می باشد .

آب آن به علت داشتن ترکیب کلرو بی کربناته سدیک و کلسیک برای درمان بیماریهای عمومی ، سیستم حرکتی ( دردهای مزمن روماتیسمی ) نیز مفید است .

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید