تاریخ آغاز پرداخت وام 20 میلیونی قرض‌الحسنه مشخص شد

1395/03/30

بانک‌ مرکزی در بخشنامه‌ای تمام بانک‌ها و موسسات اعتباری را موظف کرد.

On the beginning of the Al-Hasanah loan payment was 20 million

به گزارش آسمونی به نقل از شهرخبر، بانک‌مرکزی در بخشنامه‌ای تمام بانک‌ها و موسسات اعتباری را موظف کرد امکانات لازم برای شروع پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج ۱۰۰ میلیون ریالی برای هریک از زوجین را حداکثر از ابتدای مرداد ماه سال جاری فراهم کنند و پرداخت آن را در اولویت قرار دهند.

 بانک‌مرکزی در بخشنامه‌ای تمام بانک‌ها و موسسات اعتباری را موظف کرد امکانات لازم برای شروع پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج ۱۰۰ میلیون ریالی برای هریک از زوجین را حداکثر از ابتدای مرداد ماه سال جاری فراهم کنند و پرداخت آن را در اولویت قرار دهند.

 به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، این بخشنامه به دنبال تصویب تبصره ۲۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۵ صادر شده است ‌که در آن بانک مرکزی به منظور حمایت از ازدواج جوانان، موظف شد تمام بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور را ملزم کند به اندازه سهم خود از مجموع سپرده‌های قرض‌الحسنه در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه مشارکت کنند و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهند.

 متن کامل بخشنامه به شرح زیر است:احتراما، با عنایت به اهمیت موضوع ازدواج جوانان و ضرورت فراهم کردن تسهیلات لازم برای این امر مراتب زیر برای استحضار و رعایت ابلاغ می‌شود. ۱-منابع قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک‌ها پس از کسر الزامات قانونی بایستی برای پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به آحاد مردم اختصاص یابد. ۲- تمام بانک‌ها و موسسات اعتباری موظفند امکانات لازم برای شروع پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج یکصد میلیون ریالی برای هر یک از زوجین را حداکثر از ابتدای مرداد ماه سال جاری فراهم کنند. ۳- پرداخت قرض‌الحسنه ازدواج و سایر تکالیف قانونی در اولویت پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه بوده و توصیه موکد می‌شود در صورت عدم کفایت منابع قرض‌الحسنه پس‌انداز از پرداخت سایر تسهیلات قرض‌الحسنه حتی‌الامکان خودداری شود. ۴- بانک‌ها برای جذب منابع قرض‌الحسنه پس‌انداز مجاز به انجام تبلیغات وزین و متعارف و اختصاص جوایز هستند.

اجرای مصوبه با تمام موانع

 گرچه با مخالفت بانک‌ها برای افزایش سه برابری وام ازدواج با توجه به کمبود منابع قرض‌الحسنه، تصور می‌شد که این مصوبه قانونی در اجرا زمان‌بر باشد، اما از ابتدای ماه جاری مراجعه‌کنندگان به سامانه ازدواج با رقم ۱۰ میلیون تومانی وام مواجه شدند. به گزارش ایسنا، با وجود تمامی اما و اگرهایی که در رابطه با افزایش وام ازدواج به ۱۰ میلیون تومان و بر اساس مصوبه مجلس در قانون بودجه وجود داشت.

 در مدتی کوتاه و به فاصله کمتر از یک هفته از ابلاغ قانون بودجه ۱۳۹۵، میزان وام ازدواج از سه میلیون به ۱۰ میلیون تومان به ازای هر یک از زوجین افزایش یافته است. در حالی اجرای مصوبه وام ازدواج و افزایش آن به ۱۰ میلیون تومان اعلام رسمی شد که از چندی پیش مراجعه به سایت بانک مرکزی و سامانه تسهیلات ازدواج نشان می‌دهد که میزان وام زوجین تغییر کرده و به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافته است. بر این اساس هر یک از زوجین می‌توانند رقم ۱۰ میلیون تومان و در مجموع ۲۰ میلیون تومان دریافت کنند.

 این در حالی است که تمامی افرادی که از قبل نیز در صف وام ازدواج قرار داشتند و حتی در زمان وام سه میلیون تومانی ثبت نام کرده‌اند، با تغییرات جدید، وام ١۰ میلیون تومانی دریافت خواهند کرد. این تسهیلات با دوره باز پرداخت ۴٨ ماهه و کارمزد چهار درصد از طریق بانک‌های حاضر در سامانه ازدواج پرداخت می شود. در حال حاضر نیز افراد زیادی در این سامانه ثبت نام کرده‌اند.

با تمام این اوصاف بانک مرکزی در واکنش به موج انتقادات نسبت به عدم ورود بانک‌ها برای افزایش سقف وام ازدواج اعلام کرد که بارها به مجلس گفته‌اند که شرایط منابع قرض‌الحسنه چگونه بوده و نمایندگان به خوبی در جریان کسری‌های این بخش قرار دارند. در عین حال عنوان شد که گرچه مانده منابع قرض الحسنه ۳۴ هزار میلیارد برآورد می‌شود ولی این به معنای وجود این رقم در شبکه بانکی نیست و گردش منابع در این بخش در سال به حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید