حیواناتی با دندان های عجیب

دندان حیوانات بسته به اینکه چه نوع غذاهایی می‌خورند متفاوت است. گوشت‌خواران دارای دندان‌های تیز و گیاه‌خواران دارای دندان‌های تخت می‌باشد. حیوانات تحت تغذیه با هر دو گیاهان و گوشت، مانند انسان، دارای دندان‌های تیز در جلو و دندان‌های مسطح در پشت هستند.
اما این قاعده درباره دندان تمام جانوران صادق نیست. برخی از موجودات دندان‌های عجیب و غریبی دارند که با تصوری که شما از دندان دارید اصلا سازگار نیست. در ادامه شرحی از عجیب‌ترین دندان‌های برخی ماهیان را جمع‌آوری کرده‌ایم:

Animals-with-strange-teeth

ماهی پیرانا؛ بلعیدن یک گاو در کمتر از یک دقیقه
ماهی‌های پیرانا ماهیان گوشت‌خواری هستند که به خاطر قدرت تایید شده‌شان در بلعیدن حیوانات بزرگ و حتی انسان در دنیا شهرت دارند. این ماهی یکی از ترسناک‌ترین موجودات آمازون است و دندان‌های بسیار وحشتناکی دارد؛ دندان‌های این ماهی به قدری تیز است که می‌تواند در کمتر از یک دقیقه یک گاو بزرگ را کاملاً تکه تکه کند؛ دندان‌های «پیرانا» به صورت مثلثی هستند و حالت خاصی دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا حد زیادی تیز باشند. در صورتی که به وی غذا داده نشود، هم‌نوع‌خواری نیز در بین آن‌ها مشاهده شده‌است. البته همگی خطرناک نیستند مثلا پیرانا شکم قرمز تنها به جانداران زخمی و مرده هجوم می‌آورند، اما پیرانای ناتری به هر جانداری حمله می‌کند و با داشتن فک‌های بسیار قوی و پر از دندانش می‌تواند هر نوع گوشتی را بدرد و ببلعد؛ که یکی از مشکلات دامداران منطقه آمریکای جنوبی و رودخانه آمازون را، همین پیرانا‌ها به وجود آورده‌اند به طوری که در فصل کوچ یا عبور دسته جمعی گله از رودخانه مشکل‌آفرینی می‌کنند. برای حل این مشکل گله‌داران در سال گاوی را که از همه ضعیف‌تر است در نزدیکی گله‌‌ رها می‌کنند تا برای خود بچرد و زحمتی را متحمل دامداران نکند و هنگام عبور از رودخانه گاو ضعیف و لاغر را در پایین رودخانه‌‌ رها می‌کنند و در زمانی که پیرانا‌ها مشغول خوردن گاو هستند گله رااز بالای رودخانه عبور می‌دهند.

 

Animals-with-strange-teeth3

ماهی کله گوسفندی؛ دندان‌هایی شبیه انسان
یکی از گونه ماهی‌هایی است که در شمال آمریکا دیده می‌شود. این ماهی به فراوانی یافت و صید می‌شود اما شاید خیلی‌ها به دندان‌های آن توجهی نداشته باشند. دندان‌های این ماهی به مانند انسان‌هاست. او حتی روی سقف دهانش نیز دندان‌هایی دارد که تیز نیستند و تنها برای باز شکاندن پوست خرچنگ خوب است.

Animals-with-strange-teeth5

وال‌ها؛ دندان یا مو
جالب‌ترین دندان را می‌توانید در دهان وال‌ها پیدا کنید. شاید جثه این حیوان باعث شود شما فکر کنید دندان‌های بسیار خشن و بزرگی دارد اما این حیوان بزرگ در دهانش به جای دندان مو دارد. این مو‌ها هنگامی که وال دهانش را باز می‌کند غذاهای ریز موجود درآب را به خود جذب می‌کند.

Animals-with-strange-teeth6

اژد‌ها ماهی؛ دندان‌های روی زبان
یکی از ماهی‌های بسیار ترسناک و همچنین خطرناک دریا‌ها که با نام «اژد‌ها ماهی» شناخته می‌شود دارای خطرناک‌ترین دندان‌های دنیا است. این ماهی دو ردیف دندان‌های تیز دارد و همچنین بر روی زبان آن هم دندان وجود دارد و طعمه به هیچ عنوان از دهان آن سالم بیرون نخواهد آمد. این ماهی البته در تاریکی مطلق انتهای اقیانوس‌ها زندگی می‌کند و برخلاف ظاهر بسیار خشنش اندازه بسیار کوچک ۱۵ سانتی متری دارد.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید