روستای هویر کجاست ؟

روستای هویر از توابع بخش مرکزی شهرستان دماوند در فاصله ۵۰ کیلومتری شرق شهر دماوند و ۱۰۵ کیلومتری تهران قرار دارد. روستا هویر از اطراف به کوه های مرتفع منطقه دماوند و صخره های سنگی محدود می شود. ارتفاع این روستا از سطح دریا ۲۶۲۰ متر است و اقلیمی معتدل و کوهستانی دارد. آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان ها سرد و برفی است.
هویر یکی از نواحی تاریخی شهرستان دماوند است. بنای آرامگاه های امامزاده علی اکبر (پیر کاجی) و امامزاده شاهزاده حسین نشانگر پیشینه تاریخی این روستاست.

پورتال آسمونی قصد دارد شما را با این طبیعت بکر و زیبا آشنا کند.

havir

یکی از زیباترین آنها دریاچه هویر میباشد که در شرق دریاچه تار قرار دارد، از جاذبه های طبیعی ارزشمند روستاست که ماهیگیران برای صید قزل آلا به آنجا می‌روند. سطح دریاچه در فصول سرد سال یخ می زند.

  • برج انگمار

برج انگمار در بیست کیلومتری روستای هویر در حوالی شاه نشین که به لحاظ قدمت تاریخی و نوع معماری واحد ارزش های گردشگری است.

  • غار جول دره

جول دره يکی ديگر از غارهای اين روستاست که به پالان خر نيز معروف است. اين غار در حد فاصل روستاي هوير و روستای سربندان و در کنار جاده ارتباطی قديم اين روستا قرار گرفته است. اين غار در حدود 90 متر طول دارد و مشتمل بر چندين فضای مختلف است.

  • مقبره شاهزاده علی اکبر(پیر کاجی)

این مقبره که در مسیر روستای هویر به سمت دریاچه هویر در منطقه ی چنداب قرار گرفته است به دلیل دوری از بافت روستا متروک شده و مخروبه ای از آن باقی مانده است.سفالینه هایی در اطراف امامزاده علی اکبر و تپه های مجاور آن کشف شده که قدمت تاریخی این روستا را به قرن های سوم و چهارم هجری می رساند.دو درخت کهنسال خشکیده سرو در اطراف امامزاده وجود دارد که گویا قدمت آن ها به ششصد سال پیش می رسد.

  • کوه قره داغ

قره داغ، يکی از کوه های اطراف روستاست که مورد توجه علاقه مندان به ورزش های کوهنوردی است. اين کوه چشم انداز بسيار جالب توجه و ديدنی دارد.

  • چشمه های آب معدنی

از جمله این چشمه ها کورچشمه ، جواهرچشمه ، سپیدکمر ، چشمه پیش و چشمه انارچال میباشد که از محبوبیت خاصی برخوردار است.

  • آبشار عوش کمر

آبشار فصلی هویر از فراز صخره ای بلند از بالا دست روستای هویر به پایین سرازیر شده و منظره زیبایی را ایجاد کرده است ،هر ساله علاقه مندان زیادی را به این منطقه می کشاند.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید