بهترین روش برای کاهش وزن

یکی از مشکلات دنیای متمدن کنونی افزایش وزن در اثر کم تحرکی و غذاهای پر کالری غنی شده است بگونه ای که امروز در حدود 75 درصد جمعیت آمریکا و حدود 55 درصد جمعیت ایران دارای چنین مشکلی بوده و به دنبال روشهایی برای کاهش وزن هستند.
کاهش وزن و کم کردن توده چربی بدن به سه عامل زیر بستگی دارد:

1) رژیم غذایی

2) ورزش

3) مصرف چربی سوز ها

معمولا مشکل افزایش وزن پس از ازدواج رخ می دهد و این مسئله در خصوص زنان مصداق بیشتری دارد. از سوی دیگر هرچه سن فرد کمتر باشد با سرعت بیشتر و بهتری می توان برنامه های لاغری را دنبال کرد.

بهترین شیوه کاهش وزن برای افراد مسن و ضعیفی که قادر نیستند به علت عدم توانایی بدنی ، بدنسازی را به عنوان ورزش خود انتخاب کنند ، پیاده روی به مدت یک ساعت در روز است که باید به مدت یکماه ادامه پیدا کند تا قلب و سیستم فیزیولوژیک فرد با تحرک خو پیدا کند و سپس برای وی برنامه های سبک کاهش وزن تجویز گردد. توصیه می شود برای چنین افرادی در ابتدا کار با دستگاه در سه ست با تعداد بالا یعنی بین 10 تا 16 تجویز شود و در دو هفته آغازین کار هالتر و دمبل به هیچ عنوان توصیه نمی شود. شایان ذکر است که می باید برای چنین افرادی برنامه غذایی مناسب مبتنی بر میزان کالری و پروتئین مناسب تجویز شود.

در غیر این صورت هیچ تفاوتی در وزن این افراد ملاحظه نخواهد شد و تنها فرمت بدنی این افراد مطلوبتر خواهد شد که خود یکی از دلایل تشویق این افراد به ادامه ورزش است اما در خصوص جوانان و افراد تنومند می توان از همان آغاز با برنامه های سبک کاهش وزن شروع کرد البته باید توجه داشت که وضعیت بدنی فرد در چه حد آمادگی پذیرش وزنه و تمرینات هوازی را دارد و برنامه می باید بصورتی باشد که باعث گرفتگی عضلات فرد نگردد چرا که باعث کاهش روحیه و عدم رغبت وی به ادامه تمرینات بدنسازی می گردد.

باید توجه داشت که تمرینات هوازی به همراه برنامه های کاهش وزن با دستگاه های بدنسازی نتیجه بسیار بهتر و پر بار تری را به همراه خواهد داشت. پس مربیان همواره توجه داشته باشند که دستگاههای دوچرخه ثابت و دو ثابت را حتما به این افراد به صورت فوق برنامه توصیه و حتی آنان را تشویق به خرید این دستگاهها در منزل کنند.

اما در خصوص رژیم غذایی ، رکورد کاهش وزن ایران با این روش متعلق به فردی 26 ساله است که وزن خود را از 184 کیلوگرم به 82 کیلوگرم رسانده است. البته مطمئنا اگر بخواهیم بگویی که این کاهش وزن به صرف تغییر متد های تغذیه بوده کمی غیر منصفانه به نظر میرسد و باید مطمئن باشیم که این فرد در برنامه های خود ورزش را هم گنجانده بوده است. اما در خصوص برنامه های غذایی ، بهترین راهکار مراجعه به یک متخصص تغذیه و آشنا به علوم ورزشی است و بهترین برنامه برنامه ای است که با توجه به فرمت و وضعیت بدنی فرد پایه ریزی شده باشد و استفاده از برنامه های ثابت و کلی که در کتب و مجلات وجود دارد به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

شایان ذکر است که سایت آرمان مدیکال به زودی کار خود را زیر نظر دکتر روبرت آرمان متخصص تغذیه و علوم ورزشی آغاز خواهد کرد و هدف این سایت کمک به بدن سازان برای داشتن بدنی بهتر و مطلوبتر با ارائه برنامه های غذایی و ورزشی مبتنی بر پارامتر های علمی است.

اما در خصوص داروهای کاهش وزن ؛

اسم های تجاری و تبلیغات این داروها در حال حاضر قسمت عظیمی از تبلیغات روزنامه ها ؛ مجله ها و حتی ماهواره را به خود اختصاص داده است اما در خصوص خرید دارو ها و چسب های لاغری و حتی ماساژور ها توصیه می شود که حتما با یک متخصص مشورت شود تا علاوه بر تشخیص اصل بودن اجناس ، در مورد کارائی و مضر نبودن محصول اطلاع کافی داشته باشد.

در حال حاضر چهار محصول ال – کارنیتین ، فت بنر ، هیروکسی کات و زنادرین تقریبا دارای بهترین عملکرد در این حیطه هستند که در مقاله ای نحوه مصرف انها را شرح خواهیم داد. البته در صورتی که پوست فرد آبدار باشد قرصهای کاتکس 2 و کاتکس 3 توصیه می شود.

به هر صورت مسئله اضافه وزن از مسائلی لست که اگر با نحوه ی صحیح با آن برخورد شود به آسانی حل میگردد و تنها فرد می باید دارای اراده ای قوی و برنامه ای علمی باشد تا به آسانی این راه را طی کند و به وزن مطلوب خود برسد.

 

– منبع : آژانس بدنسازی ايرانيان

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

  1. نویسنده دیدگاه: ناشناس
    24 دی 1391

    عالیه در آرزوی کاهش وزن و خوش اندامی همه حیرونن

نظر خودتان را ارسال کنید