نکاتي براي کم کردن وزن پس از زايمان

Untitled-1

حاملگي به شدت بدن شما را دچار تغييرات مي‌کند. ممکن است تعجب کنيد که چطور حتي پس از اينکه فرزندتان متولد شده کماکان مانند يک زن باردار بنظر مي‌رسيد! بدنتان از ريخت افتاده و ممکن است باعث ناراحتي شما شده باشد. اما بخاطر داشته باشيد که در اين باره نبايد عجله کنيد.

بدن خانم‌ها پس از زايمان، پيش از اينکه به حالت طبيعي بازگردد، دستخوش تغييرات شگرفي مي شود. اين اتفاق خيلي عادي است که پس از زايمان چند کيلو اضافه وزنتان باقي بماند، اما راه‌هايي هم هست تا دوباره به شکل و شمايل قبلي و تناسب اندام‌تان بازگرديد. در ادامه‌ي اين متن با 5 نکته براي کاهش وزن پس از زايمان آشنا خواهيد شد.

1_ شير دادن کلي کالري مصرف مي‌کند:
آيا به اين فکر مي‌کنيد که با شيشه به نوزادتان غذا دهيد؟ صبر کنيد و اينجا را بخوانيد. تحقيقات اثبات کرده‌اند که شير دادن به شما کمک خواهد کرد تا انحناهاي بدن پيش از بارداري‌تان را دوباره بدست بياوريد! پروسه‌ي شير دادن، حدود 400 تا 500 کالري در روز خواهد سوزاند، و به شما کمک خواهد کرد تا کاهش وزن سريع‌تري داشته باشيد. همچنين شير دادن فوق‌العاده براي کودکتان مفيد است.

2_ آبرساني و آبرساني:
زماني که شما به نوزادتان شير مي‌دهيد، احساس تشنگي خواهيد کرد. بنابراين احتياج داريد تا مقدار زيادي آب بنوشيد تا بدنتان را تازه نگاه داريد. آب همچنين پوست شما را جوان نگاه داشته و سموم را از بدنتان دفع مي‌کند. بعلاوه نوشيدن آب بصورت منظم به شما کمک خواهد کرد تا خودتان را از تنقلات چرب و چيل دور نگاه داريد. بنابراين به بدنتان آبرساني کنيد تا اندامتان متناسب بماند و از آن خوراکي‌هاي ناسالم دور بمانيد تا چاق‌تر از اين نشويد!

3_ براي کم کردن وزن خوب بخوابيد:
اين موضوع روشن است که بيدار شدن نوزاد در نيمه‌ي شب، خواب راحت و خوب را براي مادران سخت مي‌کند. اما با استراحت کافي در طول روز بايد آن را جبران کنيد. اگر استراحت نکنيد و چندين روز بي‌خوابي داشته باشيد، کاهش وزن برايتان سخت خواهد شد! زماني که بدنتان استرسي باشد، کورتيزول را در کنار هورمون‌هاي استرس ديگر ترشح مي‌کند که مي‌توانند باعث افزايش وزن شود. پس به درستي استراحت کنيد تا بتوانيد وزن کم کنيد.

4_ شرکت در کلاسهاي ورزشي براي کم کردن وزن:
يک ايده‌ي خيلي خوب براي کاهش وزن اين است که به کلاس‌هاي ورزشي پس از زايمان بپيونديد و دوباره شکم صاف و عضلاني خودتان را با پيشنهادات تمريني مربي‌تان بدست آوريد. بعلاوه مي‌توانيد استقامت و حال و هواي خودتان را با انجام ورزش‌هايي همچون پياده‌روي يا دويدن بهبود بخشيد. ورزش‌هاي کارديو ضربان قلب شما را افزايش مي‌دهند، و به شما کمک مي‌کنند تا چربي اطراف شکمتان را سريع‌تر آب کنيد. اگر شما تحت عمل سزارين زايمان کرده‌ايد، زمان مناسب براي شروع ورزش را با پزشکتان چک کنيد.

5_ وعده‌هاي غذايي متعادل داشته باشيد:
پس از زايمان هم، آنچه که مي‌خوريد خيلي اهميت دارد، چرا که همين موضوع هم يکي از مهم‌ترين عوامل افزايش وزن است. از غذاهاي چرب، تند و پر کالري دوري کنيد. سبزيجات تازه و انواع ميوه را به خوراکتان بيفزاييد. نسبت متعادلي از ويتامين‌ها، پروتئين‌ها و مواد معدني را در غذاهايتان رعايت کنيد. گوشت بدون چربي، ماهي، شير کم چرب و سبزيجات برگ دار مصرف نماييد.
برگشتن به تناسب اندام براي مادران جديد کار خيلي سخت و بزرگي نيست، اما به شرط اينکه به خوبي و از راه سالم براي تناسب اندامشان تلاش کنند. نکاتي که يادآور شديم را پيگيري کنيد و با اضافه وزن پس از زايمانتان خداحافظي کنيد.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید