بارداری و اضطراب های این دوران!

Untitled-1

1- نکند بچه‌ام سقط شود:
خونسرد باشيد! واقعيت اين است که احتمال اين اتفاق، بسيار کم است. بيشتر بارداري‌ها به زايمان کودکي سالم ختم خواهد شد و کمتر از 20 درصد از بارداري‌ها ممکن است به سقط جنين ختم شوند. به ياد داشته باشيد که بيشتر سقط‌ها، در هفته‌هاي نخست بارداري اتفاق مي‌افتند. در اين زمان، خانم‌ها معمولا انتظار چنين اتفاقي را ندارند و حتي متوجه نمي‌شوند که جنين‌شان سقط شده است. در اين موردها، خانم‌ها ترشحاتي دارند که بسيار شبيه ترشحات دوران قاعدگي است.

در طول هفته 6 تا هفته 8 بارداري، زماني‌که پزشک مي‌تواند صداي ضربان قلب جنين را بشنود، احتمال سقط جنين، فقط پنج درصد است. همچنين اگر يک‌بار جنين‌تان سقط شده، احتمال اينکه براي بار دوم اين اتفاق بيفتد، خيلي کم است. پس چه چيزي باعث سقط شدن جنين مي‌شود؟ معمولاً اين اتفاق زماني رخ مي‌دهد که جنين نمي‌تواند به صورت طبيعي رشد کند. در اين موردها، سقط شدن جنين، اجتناب ناپذير است. توجه کنيد که در اين ميان، شما مقصر نيستيد. البته مي‌توانيد ريسک سقط شدن جنين را با سيگار نکشيدن، مصرف نکردن الکل و کم کردن ميزان استفاده از قهوه، کمتر کنيد.

2- نکند بچه‌ام گرسنه بماند:
بلانسبت کوچولوي شما، جنين انسان تا زماني که در رحم مادر است، مانند انگل عمل مي‌کند. آنها همه آنچه را که شما به آنها مي‌دهيد، مي‌گيرند و جذب مي‌کنند. بنابر اين حتي اگر شما در دوران بارداري، فقط آبميوه و آجيل بخوريد، باز هم جاي نگراني درباره مواد غذايي که به جنين‌تان مي‌رسد، وجود ندارد. البته اگر آنطور بيمار شديد که دستگاه هاضمه شما دچار مشکل شده است، بهتر است هرچه زودتر با پزشک تماس بگيريد. به‌خاطر داشته باشيد که بدحالي صبحگاهي، هيچ آسيبي به رژيم غذايي جنين وارد نخواهد کرد. فقط مطمئن شويد که ويتامين‌هاي مورد نياز يک خانم باردار را مصرف مي‌کنيد. سعي کنيد کمتر غذا بخوريد، اما وعده‌هاي غذايي‌تان را زياد کنيد. اينطوري دستگاه هاضمه شما دچار مشکل نخواهد شد.

3- نکند به بچه‌ام آسيب بزنم:
امروزه زناني که در انتظار به دنيا آمدن کودک هستند، درباره کارهاي درست و غلط در اين دوران، بسيار دچار استرس مي‌شوند. صرف‌نظر از اصل‌هاي کلي سالم غذا خوردن و دريافت ويتامين‌هاي لازم در دوران بارداري، حقيقت اين است که اين نگراني‌ها، بي‌مورد است. متوجه باشيد چنانچه روند تصميم گرفتن براي آنکه چه بخوريد و چه نخوريد، براي شما عذاب‌آور باشد، مي‌تواند شما را تا مرز ديوانگي پيش ببرد. قدم اول اين است که در اصل، نيازي نيست شما درباره آنچه بايد بخوريد و آنچه نبايد بخوريد، تصميم بگيريد. اين پزشک شماست که صلاحيت تصميم‌گيري در اين مورد را دارد. اگر شما سوال يا نگراني داشتيد، مي‌توانيد با پزشک‌تان مطرح کنيد. اين را هم در نظر داشته باشيد که هر روشي را نمي‌توان به طور کامل عملي کرد. بدانيد که حتي اگر مثلاً در 3 ماهه نخست بارداري، پنير غير پاستوريزه هم بخوريد، باز هم احتمال بسيار کمي وجود دارد که به جنين شما آسيب برسد. ما مطمئن هستيم که مادر شما، نيمي از کارها و پرهيزهايي را که شما انجام مي‌دهيد، انجام نمي‌داد، اما مي‌بينيد که بچه‌هاي سالم و تندرستي به دنيا آورده است.
استرس و اضطراب‌ در باردراي,علل اضطراب‌ در باردراي

بهترين راه محافظت از جنين اين است که قبل از بارداري، مولتي ويتامين و فوليک اسيد مصرف کنيد

4- نکند بچه‌ام را ديوانه کنم:
ميان هورمون‌هايي که در دوران بارداري در بدن شما ترشح مي‌شود و خستگي زياد و استرسي که شما داريد، ارتباط وجود دارد. محققان مي‌گويند که اين نوع استرس‌ها، تاثير کمي بر جنين مي‌گذارند. بعضي ديگر از محققان نيز معتقدند که استرس‌هاي قوي نظير از دست دادن شغل يا از دست دادن پدر يا مادر مي‌تواند موجب تولد بچه ناقص شود. در نهايت، اگر فکر مي‌کنيد که خيلي استرس داريد، سعي کنيد از قرار گرفتن در شرايطي که استرس‌زاست، خودداري کنيد. سعي کنيد يک ساعت زودتر به رختخواب برويد. ورزش کنيد يا براي خريد بيرون برويد. به پارک برويد و هر روز مجله مورد علاقه خود را بخوانيد.

5- نکند بچه‌ام ناقص باشد:
شما هم مثل خيلي از مادرهاي آينده، در زمان بررسي آزمايش‌هاي دوره‌اي بارداري، نفس‌تان را در سينه حبس مي‌کنيد و منتظر هستيد که از دکتر بشنويد فرزندتان سالم و تندرست است و روند رشدش را به صورت کاملاً طبيعي طي مي‌کند. ريسک ناقص به دنيا آمدن بچه شما، تنها 4درصد است که البته اين 4 درصد، نقص‌هاي جدي را شامل مي‌شود. حتي امکان دارد در آزمايش‌هاي تصويري اوليه، نشانه‌هايي از وجود نقص در جنين وجود داشته باشد، اما به اين معني نيست که فرزند شما دچار مشکل خواهد بود. چون بسيار پيش آمده که در آزمايش‌هاي بعدي که دقيق‌تر انجام مي‌شوند، اثري از اين نقص‌ها نبوده است.

بهترين راه محافظت از فرزندتان اين است که قبل از بارداري، مولتي ويتامين و فوليک اسيد مصرف کنيد. همچنين قبل از بارداري، حتماً با پزشک‌تان مشورت کنيد و درباره نگراني‌هاي خاصي که داريد، با او صحبت کنيد. او قادر خواهد بود درباره خطرهاي جدي که ممکن است سلامت شما و بچه را تهديد کند، ايده‌هاي واضح و روشني به شما بدهد. البته او بايد سابقه وجود هرگونه بيماري در خانواده‌تان را بداند.

6- نکند زود زايمان کنم:
در اين مورد، تا حدودي با شما موافقيم و به شما حق مي‌دهيم که نگران باشيد. چون آمار زايمان زودتر از موعد، در سراسر دنيا در حال افزايش است؛ اما بيشتر از 70 درصد از بچه‌ها، بين هفته‌هاي 34 تا 36 به دنيا مي‌آيند. واقعيت اين است که براي جلوگيري از زايمان زودرس، کار زيادي نمي‌توانيد انجام دهيد. بهتر است سيگار نکشيد، نوشيدني الکلي ننوشيد، آزمايش‌هاي دوره‌اي پيش از تولد را حتماً انجام دهيد و حتماً هر روز فوليک اسيد مصرف کنيد. تحقيقات روي 40 هزار زن باردار نشان داده است که آن دسته از زناني که يک سال پيش از بارداري، ويتامين مصرف کرده بودند، به ميزان 50 تا 70 درصد، کمتر از ديگر زنان، زايمان زودرس داشته‌اند.
استرس و اضطراب‌ در باردراي,علل اضطراب‌ در باردراي

سعي کنيد در دوران بارداري، افزايش وزن‌تان بر اساس اصول پزشکي باشد

Untitled-1

7- نکند چاق بمانم:
خيلي از خانم‌هاي باردار وقتي به ماه هفتم به بعد بارداري مي‌رسند، همواره به اين فکر مي‌کنند که آيا مي‌توانند پس از زايمان، وزن کم کرده و تناسب اندام خود را حفظ کنند يا خير. نتيجه تحقيقات نشان داده است که 14 تا 20 درصد از زنان باردار، بخشي از وزن دوران بارداري خود را حفظ مي‌کنند؛ اما براي جلوگيري از اين مسئله هم راه‌هايي وجود دارد. نخست اينکه سعي کنيد در دوران بارداري، افزايش وزن‌تان بر اساس اصول پزشکي باشد. سعي کنيد اضافه وزن نداشته باشيد. تحقيقات نشان داده است که زناني که وزن‌شان در دوران بارداري، بيشتر از اندازه مجاز است، بعد از بارداري نمي‌توانند وزنشان را کم کنند. راه دوم، شير دادن است باعث سوختن کالري بسيار زيادي مي‌شود و در نهايت، موجب مي‌شود وزن بدن به طور طبيعي کم مي‌شود. همچنين هر زمان که پزشک‌تان به شما اجازه ورزش کردن داد، اين کار را شروع کنيد. محققان برزيلي دريافته‌اند که آن دسته از زناني که تنها به کم کردن مصرف کالري بسنده کرده‌اند، نتيجه بسيار بهتري گرفته‌اند.

8 – نکند از درد زايمان بميرم:
بارداري دوران بسيار خوشايندي است. زير نظر داشتن وضعيت رشد جنين به صورت هفته به هفته، انتخاب اسم براي بچه، دکوراسيون اتاق کودک، همه و همه لذت‌بخش است. بعدها به مرور، مسائل مربوط به هفته‌هاي پاياني بارداري پيش مي‌آيد و اين که بچه چگونه به دنيا خواهد آمد.

ممکن است سوالاتي در ذهن شما ايجاد شود. سوالاتي نظير اين که زايمان چقدر طول خواهد کشيد؟ به اين نکته فکر کنيد که زنان از ابتداي خلقت تا کنون، بچه به دنيا آورده‌اند. پس دليلي ندارد که شما نتوانيد اين کار را بکنيد. همچنين امروزه، خيلي کارها را مي‌توان براي کاهش درد انجام داد.

اگر شما جزء آن دسته از مادراني هستيد که هرچقدر اطلاعات بيشتري کسب مي کنيد، مضطرب‌تر مي‌شويد، سعي کنيد در اين مورد با دکترتان صحبت نکنيد و صبر کنيد تا موقعش فرا برسد و خودتان با آن روبرو شويد. مسئله خيلي مهم ديگر اين است که با پزشک‌تان آنقدر راحت باشيد که بتوانيد با او درباره آرزوها و حتي ترس‌هاي‌تان حرف بزنيد.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید