نان را در یخچال نگه داریم یا در فریزر؟

11

نگهداری نان
نان تازه‌‌ای که از تنور یا فر بیرون می‌آید، بافت نرم و عطر و طعم دلچسبی دارد اما بی‌توجهی به اصول نگهداری‌اش، مغزش را سفت می‌کند، به طوری که کمتر کسی حاضر می‌شود به آن لب بزند و به اصطلاح به آن نان «بیات» می‌گویند. عده‌ای تصور می‌کنند گذاشتن نان در یخچال، جلوی بیات شدن آن را می‌گیرد اما این باور غلط است زیرا این کار روند بیات‌شدن را سریع‌تر می‌کند. تنها راه پیشگیری از بیات‌شدن نان، نگه‌داشتن آن در فریزر در دمای منفی10 تا منفی 4 درجه سانتیگراد است. شاید خود شما هم به‌طور تجربی متوجه تفاوت‌های بین این دو شرایط نگهداری شده‌ باشید؛ هنگامی که نان را در فریزر می‌گذاریم، رطوبت یا آب موجود در بافت آن منجمد می‌شود و دیگر آبی در بافت نان نمی‌ماند که میان مولکول‌های پروتئین و نشاسته منتقل و کریستاله شود، به این ترتیب می‌توان نان را به مدت 3-2 ماه در فریزر نگه داشت. با بیرون آوردن نان از فریزر، آب منجمد شده بافت آن دوباره به حالت مایع برمی‌گردد و حالت تازه به خود می‌گیرد

اما در محیط یخچال و اتاق، آب موجود در بافت نان نه تنها به نقطه انجماد نمی‌رسد بلکه میان مولکول‌های پروتئینی و نشاسته‌ای، منتقل و باعث کریستاله شدن این مولکول‌ها و بیات شدن نان می‌شود

جالب است بدانید در روستاها یا مناطقی که به یخچال دسترسی ندارند، برای افزایش ماندگاری نان آن را زیر آفتاب خشک می‌کنند؛ با این کار آب از بافت نان حذف می‌شود و روند بیات شدن نان رخ نمی‌دهد. سرانجام اینکه اگر چه توصیه ما به خرید روزانه نان است، اما اگر به هر دلیلی بیش از مصرف یک وعده نان در اختیار دارید، آن را در فریزر قرار دهید و با توجه به نوع نان قبل از مصرف آن را 20-5 دقیقه در دمای اتاق بگذارید.

عده‌ای تصور می‌کنند گذاشتن نان در یخچال، جلوی بیات شدن آن را می‌ گیرد اما این باور غلط است زیرا این كار روند بیات‌شدن را سریع‌ تر می‌ كند. تنها راه پیشگیری از بیات‌ شدن نان، نگه‌ داشتن آن در فریزر در دمای منفی 10 تا منفی 4 درجه سانتیگراد است. شاید خود شما هم به‌ طور تجربی متوجه تفاوت‌ های بین این دو شرایط نگهداری شده‌ باشید؛ هنگامی که نان را در فریزر می‌ گذاریم، رطوبت یا آب موجود در بافت آن منجمد می‌ شود و دیگر آبی در بافت نان نمی‌ ماند که میان مولکول‌ های پروتئین و نشاسته منتقل و کریستاله شود، به این ترتیب می‌ توان نان را به مدت 3-2 ماه در فریزر نگه داشت. با بیرون آوردن نان از فریزر، آب منجمد شده بافت آن دوباره به حالت مایع برمی‌ گردد و حالت تازه به خود می‌ گیرد.

اما در محیط یخچال و اتاق، آب موجود در بافت نان نه تنها به نقطه انجماد نمی‌ رسد بلكه میان مولكول‌ های پروتئینی و نشاسته‌ ای، منتقل و باعث كریستاله‌ شدن این مولکول‌ ها و بیات‌ شدن نان می‌ شود.

جالب است بدانید در روستا ها یا مناطقی که به یخچال دسترسی ندارند، برای افزایش ماندگاری نان آن را زیر آفتاب خشک می‌ کنند؛ با این كار آب از بافت نان حذف می‌ شود و روند بیات شدن نان رخ نمی‌ دهد. سرانجام اینكه اگرچه توصیه ما به خرید روزانه نان است، اما اگر به هر دلیلی بیش از مصرف یک وعده نان در اختیار دارید، آن را در فریزر قرار دهید و با توجه به نوع نان قبل از مصرف آن را 20-5 دقیقه در دمای اتاق بگذارید.

نکاتي مهم در مورد نگه‌ داري نان در فريزر

1 براي نگهداري نان در فريزر لازم است نان خريداري شده كاملا خنك شود، به قطعات كوچك و مناسب تقسيم گردد و پس از قرار دادن در كيسه‌ هاي پلاستيكي مناسب در حداقل زمان ممكن به فريزر انتقال يابد.

2 براي مصرف نيز مقدار مورد نياز را از بسته خارج كنيد و براي خروج از حالت انجماد در بسته پلاستيكي و در محيط اتاق يا آشپزخانه قرار دهيد. بهتر است درب بسته نان به صورت باز باشد تا رطوبت محتوي بسته اجازه خروج داشته باشد.

3 اگر نان قبل از بسته‌ بندي خنك نشود، به دليل تعريق رطوبت موجود در نان، پوسته نان بسته‌ بندي شده حالت خيس و مرطوب به خود مي‌ گيرد و محيطي مناسب براي رشد كپك ايجاد خواهد شد. علاوه بر اين باعث بيات شدن زودرس، افزايش ضايعات نان و ايجاد بيماري گوارشي مي‌ گردد.

سلامت بدن با يک کف دست نان
1 در فرآيند انجماد هميشه توصيه مي‌ گردد اگر قطعه نان خيلي بزرگ نباشد، تا حد امكان به صورت كامل ( برش نخورده ) منجمد گردد، چون در اين حالت قابليت حفظ طعم و بو افزايش مي‌ يابد.

2 زماني كه قطعات كامل يا بريده شده نان در بسته‌هاي پلاستيكي براي فريز كردن آماده مي‌شوند، خارج نمودن هواي موجود در كيسه يا بسته مربوط به نگهداري نان، روند بيات شدن و همچنين تشكيل كريستال‌ هاي يخ را كاهش مي‌ دهد و طبيعي است كه نان نگهداري شده پس از خروج از حالت انجماد، شادابي بافت و مزه خود را بيشتر حفظ خواهد نمود.

چگونه به وسيله فر يا مايكروويو نان را از حالت انجماد خارج نماييم؟

* خروج از انجماد در فر
در موارد ضروري و نياز فوري مي‌ توان نان فريز شده را از بسته‌ بندي خارج نمود و براي گرم شدن، آن را مستقيما در فر قرار داد كه طبيعي است در اين حالت، نان خشك‌تر از حالت طبيعي خواهد بود، ولي براي اين امر لازم است ابتدا نان از بسته پلاستيكي خارج شده و به طور كامل در يك لفاف آلومينيومي پيچيده شود و سپس در فر با دماي 175 درجه سانتيگراد، براي مدت حدود 10 تا 20 دقيقه (بسته به حجم قطعه نان) قرار بگيرد.

* خروج از انجماد در مايكروويو
خروج از انجماد نان با بهره‌ گيري از مايكروويو نيز ميسر است كه در اين حالت، به دليل انتقال مولكول‌ هاي آب، خروج از انجماد صورت مي‌ گيرد و با توجه به زمان‌ هاي انتخابي كنترل شده، مي‌ توان ناني بسيار ترد، نرم و يا مرطوب و بعضا خميري و لاستيكي به دست آورد.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید