10 پیشنهاد برای حفاظت پوست و مو

Untitled-1
استفاده از صابون تنها براي معالجه جوش‌ها کافي نيست و حتما لازم است از آنتي‌بيوتيک‌هاي موضعي يا خوراکي و کرم‌هاي حاوي ترتينويين وحتي از ترکيبات هورموني استفاده شود.
هر سال وقتي به ابتداي سال جديد نزديک مي‌شويم، معمولا با خودمان قرار مي‌گذاريم بعضي عادت‌ها و رفتارهاي اشتباهمان را کنار بگذاريم و تا آنجا که مي‌توانيم فرد بهتري باشيم. بد نيست امسال هم سعي کنيم رفتارهاي نادرست مربوط به سلامت را کنار بگذاريم و عادت‌هاي درست را جايگزين آنها کنيم. يکي از بخش‌هاي مهم و حساس بدن، موها و پوستمان است که نياز به توجه و مراقبت مداوم دارد. سلامتي اين دو بخش به زيبايي ظاهري ما نيز کمک مي‌کند.
بر اين اساس، 10 بسته پيشنهادي را براي حفاظت و مراقبت صحيح از پوست و مو، به شما ارائه مي‌دهيم تا در سال جديد اين نکات را هم به فهرست تغييرات عادتي خود بيفزاييد و سال بهتر، سالم‌تر و زيباتري داشته باشيد. اين فهرست حاصل توصيه‌هاي دکتر تورج مکرمي، دکتر داريوش دائر و دکتر همايون مژدهي‌آذر، متخصصان پوست و مو است که با آرزوي داشتن سالي خوش به شما هديه مي‌شود.

آنچه بايد در ليست غذايي شما باشد
يکي از مسائلي که به شدت در حفظ سلامت و کارکرد طبيعي پوست نقش دارد، تغذيه درست است که متخصصان هم هميشه روي آن تأکيد دارند. داشتن تغذيه متعادل، متکي بر مواد طبيعي، سرشار از منابعي مانند سبزيجات و ميوه‌ها و عدم استفاده از محصولات غذايي سرخ ‌شده و فراوري شده، بهترين ضامن حفظ سلامت و شادابي پوست است. پس اگر مي‌خواهيد سال 91، سال درخشش و زيبايي پوست شما باشد، اين موارد را فراموش نکنيد.

البته بيشترين عاملي که مي‌تواند در فرايند پيري و چين و چروک خوردن پوست موثر باشد، اشعه ماوراءبنفش نور خورشيد است اما به غير از استفاده مکرر و منظم ضدآفتاب‌ها که شاه رکن مراقبت از پوست در همه فصل‌هاي سال است، مصرف مواد موسوم به آنتي‌اکسيدان هم جزو ارکان مهم سلامت و شادابي پوست محسوب مي‌شود. آنتي‌اکسيدان‌ها با مقابله با راديکال‌هاي آزاد مسبب پيري سلول‌ها، روند پيري سلولي را به تاخير مي‌اندازند و آسيب‌هاي سلولي را ترميم مي‌کنند. حالا براي آنکه بدانيد منابع سرشار از آنتي‌اکسيدان کدامند و آنها را به فهرست غذايي خود بيفزاييد، موارد زير را به خاطر بسپاريد:

سبزيجات تازه، هويج، سيب‌زميني (به‌خصوص سيب‌زميني شيرين)، تره‌فرنگي، نخود سبز، گريپ فروت قرمز، پرتقال، ليموشيرين و ليموترش، گوجه‌فرنگي، سيب، زردآلو، انگور، کلم و کلم بروکلي.

اين را هم به خاطر داشته باشيد که لبنيات مختلف مانند شير تازه، ماست، کره و خامه (در حد متعادل)، زرده تخم‌مرغ و جگر گاو و گوسفند، همگي تامين کننده ويتامين a هستند و جزو آنتي‌اکسيدان‌هاي مهم و ضروري براي بسياري از فرايندهاي سوخت‌وساز بدن محسوب مي‌شوند.

گردو، فندق، کيوي، رازيانه، نخودفرنگي و روغن‌هاي گياهي مانند روغن‌زيتون و روغن آفتابگردان نيز سرشار از ويتامين e هستند که اين ويتامين نيز جزو آنتي‌اکسيدان‌هاي طبيعي و موثر در مقابله با عوامل آسيب‌زاست.

غذاهاي دريايي مانند ماهي‌ها (ماهي آزاد، سالمون، شاه‌ماهي و ساردين)، ميگو و شاه‌ميگو نيز منابع تامين امگا 3 و در حفظ و بهبود کارکرد طبيعي سلول‌هاي پوست مفيد هستند.

مصرف آب به ميزان کافي نيز از توصيه‌هاي هميشگي و آشنايي است که نبايد به راحتي از کنار آن گذشت و با تغيير فصل و شروع فصل بهار از اهميت آن غافل شد.

مصرف فراورده‌هايي مانند گوشت‌هاي دودي و فراوري‌شده يا سرخ شده، سوسيس و کالباس، ادويه و سس‌هاي مختلف، فست‌فودهاي گوناگون، نوشيدني‌هاي مختلف و چيپس و سيب‌زميني سرخ شده در توليد راديکال‌هاي آزاد در بدن و اختلال در سلامت پوست دخيل هستند و بايد در مصرف اين مواد حداکثر احتياط را به عمل آورد و تا حد امکان از آنها دوري کرد.

البته در کنار اين توصيه‌ها، بايد به اين نکته نيز اشاره کرد که بسياري از افراد جامعه که مبتلا به حساسيت غذايي يا اگزماي آتوپيک يا همان حساسيت سرشتي هستند، بايد در استفاده از بعضي سبزيجات و ميوه‌ها دقت کنند و در صورت داشتن سوابق حساسيت به اين مواد، از مصرف آنها خودداري کرده و در عوض از منابع ديگر تغذيه‌اي يا دارويي استفاده کنند.

برنامه خوابتان را تنظيم کنيد:
در سال جديد براي خواب خودتان هم برنامه‌ريزي کنيد؛ البته شکي نيست اگر اين برنامه‌ريزي صحيح باشد، به سلامت و شادابي پوستتان نيز کمک مي‌کند. در تعيين زمان لازم خواب براي حفظ سلامتي بدن و پوست، اختلاف نظر وجود دارد. بسياري از محققان مي‌گويند حداقل خواب مورد نياز براي حفظ سلامتي پوست بين شش تا هشت ساعت در شب است. اين ميزان استراحت، فرصتي کافي براي بازسازي سلول‌هاي خسته و آسيب‌ديده از عوامل محيطي يا راديکال‌هاي آزاد فراهم مي‌کند اما با توجه به مشکلات صنعتي شدن شهرها و افزايش ساعات کار و فعاليت انسان‌ها، بيشتر اوقات‌ فرصت خواب شش تا هشت ساعته شبانه براي افراد وجود ندارد.

به همين دليل گروهي از پژوهشگران معتقدند که تعيين دقيق ساعت خواب شبانه به شکل يک فرمول از پيش‌تعيين شده، کار درستي نيست و اگر فردي براي مثال با پنج ساعت خواب شبانه مي‌تواند بدون احساس کسالت و خواب آلودگي از خواب بيدار شود و به فعاليت‌هاي روزمره خود بپردازد، ديگر نيازي به خوابيدن بيشتر از اين زمان ندارد؛ بنابراين در مجموع براي حفظ سلامت پوست توصيه مي‌شود هميشه خواب شبانه کافي در محيطي آرام بدون صدا و نور آزاردهنده داشته باشيد.

در مورد نوع خوابيدن هم متخصصان مي‌گويند، نحوه خوابيدن فرد (به پهلو، طاق باز يا دمرو) تأثير چنداني در ايجاد چين و چروک صورت در آينده ندارد ولي بهتر است در صورتي که فرد در طول شب از خواب بيدار مي‌شود، وضعيت خود را عوض کرده و از چندين ساعت خوابيدن در يک وضعيت ثابت دوري کند تا از اثرات فشار روي سر و صورت و بروز تورم يا پف آلودگي، بعداز بيدار شدن کاسته شود. يادتان باشد خواب کافي و رضايت‌بخش، باعث بروز حس شادابي، طراوت، عدم خستگي و داشتن پوستي شفاف و با رنگ و قوام طبيعي در روز بعد مي‌شود. حفظ سلامت خواب از ارکان مهم بهداشت پوست به حساب مي‌آيد.

Untitled-1

بدون خطر، پوستتان را برنزه کنيد:
شايد دوست داشته باشيد در سال جديد، تغييراتي در ظاهرتان ايجاد کنيد؛ براي مثال رنگ پوستتان را تغيير دهيد؛البته همان‌طور که مي‌دانيد عمل سولاريوم که براي برنزه کردن پوست انجام مي‌شود، به طور کلي غيرقانوني و بسيار خطرناک است؛ به همين دليل هم اگر وزارت بهداشت از وجود اماکني که اين کار را انجام مي‌دهند مطلع شود، قطعا آنها را پلمپ مي‌کند. نه اينکه فکر کنيد ممنوع بودن سولاريوم فقط مختص ايران است؛ سازمان بهداشت جهاني از سال 2011 برنامه‌هاي ضدسولاريوم را در تمام دنيا شروع کرده و در بسياري از کشورها اين عمل ممنوع است و در بعضي ديگر نيز محدوديت‌هاي خاصي براي آن در نظر گرفته‌اند.

متخصصان هم مي‌گويند با رايج شدن فرهنگ برنزه کردن در ميان مردم، متأسفانه به صورت مکرر با مراجعاني مواجه هستند که از عوارض ناشي از آفتاب گرفتن مانند پيدايش لک وپيس، لک‌هاي نافرم و زشت در پوست بدن و شل شدن پوست رنج مي‌برند اما با اين حال، اگر همچنان مايل هستيد رنگ پوست خود را کمي تغيير دهيد بهتر است ازروش‌هايي استفاده کنيد که خطرات سولاريوم و آفتاب‌گرفتن را ندارد و در عين حال مي‌تواند شما را هم به خواسته‌تان برساند.

تنها موردي که در ارتباط با اين مواد بايد به آن توجه داشته باشيد، آن است که آنها هم مانند هر ماده آرايشي ديگري ممکن است براي پوست حساسيت‌زا باشند. براي جلوگيري از بروز اين حساسيت حتما پيش از استفاده کامل، مقداري از آن را روي قسمت کوچکي از پوستتان امتحان کنيد و در صورت بروز هرگونه مشکل حتما به پزشک متخصص مراجعه کنيد. همچنين به ياد داشته باشيد اين محصولات، کار ضدآفتاب‌ها را انجام نمي‌دهند و حتي در صورت استفاده از آنها هم نبايد کرم‌هاي ضدآفتاب را فراموش کنيد.

پيشنهاد اختصاصي براي آقايان:
يک صحبت کاملا اختصاصي هم با آقايان محترم داريم در رابطه با اصلاح صورت که هرچند ممکن است تا به حال مواردي را که گفته مي‌شود، رعايت کرده باشند؛ اما بد نيست در سال جديد، اين توصيه‌ها را به عنوان يک برنامه هميشگي در نظر بگيرند و همه آنچه را که متخصصان گفته‌اند کاملا رعايت کنند.

آقايان معمولا براي اصلاح از تيغ يا ريش‌تراش برقي استفاده مي‌کنند. بر اين اساس به خاطر داشته باشيد تيغ مورد استفاده بايد تيز باشد تا پوست صدمه نبيند و قبل از تراشيدن ريش هم بهتر است چند دقيقه با آب گرم و خمير ريش يا صابون اصلاح، پوست صورت و گردن را ماساژ دهيد تا رطوبت پوست افزايش يافته و سطح پوست و موها نرم و صاف شوند و اصلاح کردن راحت‌تر انجام شده و دچار سوزش و التهاب نشويد.

در کساني که ريش نمي‌گذارند، اصلاح يک روز در ميان ضرورت دارد؛ البته بعضي آقايان به دليل تحريک شدن سطح پوست، اين کار را هر چند روز يک بار انجام مي‌دهند. تراشيدن موها به آرامي ‌و در مسير رويش موها اصلاح را آسان‌تر مي‌کند اما بعضي از آقايان ترجيح مي‌دهند ريش خود را در خلاف مسير موها بتراشند تا صورت کاملا تميز شود.

توجه داشته باشيد بعد از اصلاح از لوسيون‌هاي مخصوص و حوله گرم استفاده کنيد زيرا لوسيون‌هاي بعد از اصلاح، باعث بهبود التهاب يا قرمزي پوست صورت، رفع خشکي پوست و اثرات ضدباکتري مي‌شوند؛ در ضمن توصيه مي‌شود از خمير ريش و يا لوسيون‌هاي بعد از اصلاح مرغوب و شناخته شده استفاده کنيد تا با پوست صورت سازگاري داشته باشد و باعث ايجاد حساسيت يا لک‌هاي پوستي نشود.

پوست صورت بعضي آقايان حساس‌تر از ديگران بوده و به راحتي در اثر تراشيدن ريش و سبيل دچار التهاب‌، سوزش و يا بريدگي‌هاي متعدد مي‌شود. اين افراد مي‌توانند از ريش‌تراش برقي مناسب استفاده کنند. علاوه بر آن، در بعضي از آقايان، تراشيدن موهاي زير چانه باعث ايجاد جوش‌هايي در زير گردن مي‌شود. اين مساله ناشي از سوراخ شدن پوست توسط موهاي نوک‌تيز زير پوستي است. اين افراد نبايد موهاي گردن را در خلاف جهت مسير رويش بتراشند و بهتر است از کرم‌هاي حاوي اسيدهاي ميوه استفاده کنند و اگر مشکلشان رفع نشد، سراغ ليزر موهاي آن ناحيه بروند.

همچنين توصيه مي‌شود آقايان براي اصلاح صورت از تيغ‌هاي يکبار مصرف در منزل استفاده کنند و به خاطر احتمال انتقال بعضي از بيماري‌هاي ويروسي خطرناک مانند ايدز يا هپاتيت از لوازم مشترک در آرايشگاه استفاده نکنند. آقاياني هم که محاسن دارند، با شست‌وشوي روزانه و شانه کردن موها در رعايت بهداشت شخصي بکوشند.

Untitled-1

کيف آرايشي:
کيف آرايشي يکي از ملزومات مهم براي مراجعه به آرايشگا‌ه‌هاست. اين کيف، بيشتر از وسايلي مانند قيچي، موچين، برس، حوله و کاور تن‌پوش تشکيل مي‌شود. به عروس‌خانم‌ها توصيه مي‌شود هنگام مراجعه به آرايشگاه ريمل و مدادچشم مجزا نيز همراه داشته باشند زيرا اگر فردي حساسيت چشمي‌ داشته باشد براي جلوگيري از اين حساسيت بهتر است اين محصولات را جداگانه براي خود خريداري کرده و روز مراسم به همراه بياورد.

استفاده از موچين شخصي براي ايمني برداشتن ابروها مهم است زيرا حتما نياز به ايجاد بريدگي نيست تا فرد دچار مشکل شود اگر حتي يکي از موهاي ابرو که حالت ضخيم دارد در اثر برداشتن در ريشه ايجاد خراش جزيي کند آلودگي به راحتي با موچين منتقل مي‌شود؛ بنابراين بهتر است براي در امان ماندن از بيماري‌هاي خطرناکي مانند hiv و هپاتيت از موچين شخصي استفاده کنيد.

وسايل ديگري نظير حوله و کاور تن‌پوش مجزا خطر انتقال بيماري‌هاي پوستي و قارچ‌ها را از فردي به فرد ديگر کاهش مي‌دهند. حتي برس و قيچي کوپ بهتر است در اين پکيج قرار بگيرند زيرا عفونت‌هايي که از پوست سر بعضي افراد منتقل مي‌شود خطرات جبران‌ناپذيري روي سلامت افراد به جاي مي‌گذارد.

چند راهنمايي خيس براي ورود به سال جديد!

اينجا چند توصيه مختصر براي يک حمام داغ و سالم مي‌خوانيد. اگر دوست داشتيد مي‌توانيد قبل از شروع سال جديد هم اين توصيه‌ها را به کار بگيريد و اگر دوست نداشتيد مي‌توانيد حتي بعد از شروع سال جديد هم به اين توصيه‌ها عمل نکنيد! خودتان را کيسه نکشيد! بله درست خوانديد، کيسه کشيدن نه تنها کمکي به تميزتر شدن نمي‌کند که با از بين بردن لايه شاخي محافظ پوست مي‌تواند باعث آسيب‌پذير شدن آن در برابر عوامل بيماري‌زا هم بشود. به جاي کيسه از ليف‌هاي نرم سنتي يا از اسفنج‌هاي نرم استفاده کنيد و يادتان باشد که ليف يا اسفنج حمام‌تان را بعد از استفاده زير آفتاب خشک کنيد تا بهداشتي باقي بماند.

موهاي خيس‌تان را شانه نکنيد! برس کشيدن موهاي خيس يا شانه کردن آنها با شانه‌هاي ريز معمولي نتيجه‌اي جز کنده شدن موها ندارد. براي شانه کردن موها در حمام فقط از شانه‌هايي با دندانه‌هاي فاصله‌دار مانند شانه‌هاي مخصوص موهاي فر شده استفاده کنيد. موهايتان را بيش از حد شامپو نکنيد! چون تعداد دفعات شستن موها ارتباط مستقيم با مقدار ترشح چربي از سطح پوست دارد.

دست نگه‌داريد، حمام شما هنوز تمام نشده! کساني که پوست خشک و آسيب‌پذير دارند نبايد فکر کنند که با خشک کردن بدن، حمامشان تمام شده است زيرا مرطوب‌کردن پوست بلافاصله بعد از خشک کردن آن و در حالي که هنوز رطوبت آب از پوست خارج نشده‌ است براي اين دسته از افراد ضروري است. با انتخاب يک لوسيون بدن يا کرم بدن مناسب، بعد از حمام پوستتان را ماساژ بدهيد تا خشک و پوسته پوسته نشود.

رنگي که بر موهايتان مي‌نشيند:
اگر جزو آن دسته از افرادي هستيد که موهايشان را به صورت مکرر و هميشگي رنگ مي‌کنند، بهتر است به اين عادت خود در سال جديد کمي ‌نظم بدهيد. طبق توصيه متخصصان پوست، رنگ کردن موها نبايد تبديل به عادت شود زيرا دفعات مکرر تماس با مواد شيميايي براي پوست و مو مضر است.

بعضي از خانم‌ها تا ريشه موهايشان کمي‌در مي‌آيد، بلافاصله آن را رنگ مي‌کنند که اين کار اصلا توصيه نمي‌شود. هر چند وقت يک بار بايد موها را رنگ کرد؟ اين کار به نوع رنگ، جنس و سرعت رشد موها بستگي دارد و به طور کلي هر چه اين فاصله بيشتر باشد، بهتر است زيرا هم رنگ مو و هم مواد دکلره کننده به علت داشتن ترکيبات شيميايي باعث آسيب جدي به موها مي‌شوند که در درازمدت، خشکي، شکنندگي‌، کدرشدن موها و موخوره را به وجود مي‌آورند.

در ضمن يادتان باشد حتما قبل از رنگ کردن موها و يا دکلره کردن آنها تست اوليه‌اي روي تکه کوچکي از مو انجام دهيد. به‌علاوه قبل از استفاده از هر نوع رنگ و اکسيدان بايد تست پوستي انجام شود. افرادي که به يک مارک خاص حساسيت نشان مي‌دهند، ممکن است به همه رنگ‌ها حساسيت داشته باشند. در اين موارد توصيه مي‌شود از ديگر رنگ‌هاي نيمه دائمي، آن هم به شرط تست پوستي استفاده کنيد.

درمورد دکلره کردن موهايتان نيز حواستان باشد براي اينکه موها صدمه کمتري ببينند، از محصولات باکيفيت و شناخته شده استفاده کنيد و هرگز بيشتر از يک بار در ماه موهاي خود را دکلره نکنيد چون دفعات زياد اين کار، مو را خشک و شکننده و مستعد آسيب جدي مي‌کند.

خال‌هايي که گرفتار مي‌کنند:
تغيير ديگري که شايد علاقه‌مند باشيد در سال جديد، در ظاهر خودتان ايجاد کنيد، خلاصي از وجود خال‌ها يا زگيل‌هايي است که ممکن است در سطح پوست شما خودنمايي کنند. به طور کلي، خال‌ها به دو دسته مادرزادي و غيرمادرزادي تقسيم مي‌شوند که اگر جزو آن دسته‌اي هستيد که خال‌هاي مادرزادي داريد، بهتر است به توصيه متخصصان براي برداشتن اين خال‌ها اقدام کنيد.

در مجموع، خال‌ها هرچه کوچک‌تر باشند، خطرشان کمتر است و هرچه بزرگ‌تر شوند، بايد سريع‌تر به پزشک مراجعه کرده و تکليفشان را روشن کنيد. اما در مورد خال‌هاي غيرمادرزادي، درصورتي که رشد يا تغيير رنگ غيرمتعارف در آنها مشاهده کرديد يا متوجه شديد از حالت صاف، به شکل دندانه‌اي درآمده‌اند يا چند رنگ شده‌اند، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنيد که در صورت تشخيص او بايد به طور کامل اين خال‌ها را برداريد.

در غير اين صورت اگر مايل باشيد، مي‌توانيد فقط به لحاظ زيبايي اين کار را انجام دهيد؛ البته بعضي از خال‌ها هم هستند که در نقاطي از بدن قرار دارند که برداشتن‌شان آن ناحيه را زشت مي‌کند يا با پيدايش گوشت اضافه همراه است که در‌اين صورت، پزشکان توصيه مي‌کنند بهتر است از جراحي زيبايي منصرف شويد.

Untitled-1

نوجوان‌ها بخوانند:
ما در فهرست توصيه‌هاي بهاري خود، نوجوانان را از قلم نينداخته‌ايم. از آنجا که اين قشر، به زيبايي و شادابي پوست و موي خود اهميت ويژه‌اي قائلند، بهتر است در سال جديد توصيه‌هاي متخصصان پوست و مو را به فهرست عادات خوب امسال بيفزايند. يکي از مواردي که اکثر نوجوانان با آن درگير هستند، جوش صورت است که از بيماري‌هاي شايع پوستي محسوب مي‌شود.
به اين نکته توجه داشته باشيد که جوش صورت نياز به درمان دارد و خود به خود خوب نمي‌شود؛ البته خوشبختانه اين مورد کاملا قابل درمان است ولي دوره درمان آن طولاني است و چند ماه و گاهي چند سال هم طول مي‌کشد؛ بنابراين نبايد نوجوانان در ماه‌هاي اول درمان، مأيوس شوند و اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. توصيه مي‌شود والدين، فرزندشان را تا پايان دوره درمان نزد متخصصان پوست ببرند و از درمان‌هاي خانگي غيراستاندارد يا پرهيزهاي غذايي بي‌مورد خودداري کنند.
درضمن يادتان باشد استفاده از صابون تنها براي معالجه جوش‌ها کافي نيست و حتما لازم است از آنتي‌بيوتيک‌هاي موضعي يا خوراکي و کرم‌هاي حاوي ترتينويين وحتي از ترکيبات هورموني استفاده شود. دختران نوجوان توجه داشته باشند که بهتر است از لوازم آرايش و حتي کرم‌پودر استفاده نکنند.

چون انواع گوناگون کرم‌پودرها به خاطر داشتن چربي، باعث بسته شدن منافذ پوست و تشديد آکنه مي‌شوند؛ البته در مواقع خاص مي‌توان براي پوشاندن موقت جوش‌ها از کرم‌پودرهاي فاقد چربي استفاده کرد. ضمنا از دستکاري جوش‌ها يا کشيدن کيسه روي صورت خودداري کنيد زيرا اين کارها باعث تشديد آکنه و ايجاد فرورفتگي در محل جوش‌ها مي‌شود.

مورد ديگري که ممکن است نوجوان‌ها با آن مواجه شوند، از دست دادن موهاست که احتمال دارد فرد را در آن سنين شوکه کند. نخستين علامتي که ظاهر مي‌شود، نازک شدن موهاي نواحي شقيقه و بالاي ابروهاست که منجر به بلند شدن پيشاني مي‌شود. اين مساله ناشي از افزايش ميزان هورمون‌هاي مردانه در بدن است و يک فرايند طبيعي محسوب مي‌شود. به هرحال بهتر است نوجوانان براي مطمئن شدن در مورد طبيعي يا غيرطبيعي بودن ميزان ريزش موهاي سر خود حتما به يک متخصص پوست مراجعه کنند تا در صورت لزوم از همان ابتدا تحت درمان قرار بگيرند.

هرچه درمان ريزش مو زودتر شروع شود، موثرتر بوده و نتيجه بهتري خواهد داشت؛ بنابراين لازم است نوجوانان در روند درمان که گاهي سال‌ها طول خواهد کشيد، صبور باشند و به پزشک خود اعتماد کنند و بي‌جهت سراغ انواع و اقسام محلول‌ها و داروها يا شامپوهاي گران‌قيمت که در رسانه‌هاي مختلف تبليغ مي‌شوند، نروند.
به دختران نوجوان هم توصيه مي‌شود به هيچ‌وجه موهاي سر خود را سفت نبندند زيرا محکم بستن موها ريشه مو را سست مي‌کند و به طاسي سر منتهي مي‌شود که درمان آن نياز به کاشت مو دارد.

کيف شخصي اصلاح براي آقايان:
آقايان معمولا عادت دارند براي اصلاح مو و صورت خود، فقط به آرايشگاه هميشگي خودشان بروند. اين عادت، بسيار خوب است اما يادتان باشد نبايد اجازه دهيد اين مراجعه هميشگي و اعتمادي که به وجود مي‌آيد، مانع از آن شود که شما کيف شخصي سلماني خود را همراهتان ببريد. آنچه که بايد در اين کيف همراهتان باشد، وسايلي مانند شانه و برس، قيچي، دسته تيغ و پيش‌بند است. اين وسايل بايد براي هر کسي به صورت جداگانه مورد استفاده قرار بگيرد و چه بهتر که شما از وسايل شخصي خودتان بهره بگيريد تا خيالتان هم راحت‌تر باشد.
براي آنکه بدانيد اين کار تا چه حد ضروري است، بد نيست يادآوري کنيم استفاده از شانه و برس يا پيش‌بند مشترک ممکن است باعث سرايت بيماري‌هايي مانند شپش سر، جوش‌هاي عفوني و قارچ‌هاي پوست سر شود که هم از طريق وسايل و هم تراوشاتي که روي پيش‌بند باقي مي‌ماند، قابل انتقال هستند؛ ضمن اينکه قيچي‌هاي نوک‌تيز و تيغ‌هايي که به صورت مکرر و براي افراد مختلف مورد استفاده قرار مي‌گيرند، ممکن است باعث انتقال بيماري‌هاي خوني مانند هپاتيت و ايدز شوند. پس امسال، کيف شخصي سلماني، فراموش نشود.

0/5 ( 0 نظر )


نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید