کویر بسیار زیبای مصر

Untitled-1

روستاي مصر يا کوير مصر در قلب کوير هاي ايران در 45 کيلومتري شرق شهرستان جندق و در 30 کيلومتري شمال شهرستان خور از توابع استان اصفهان قرار دارد. موقعيت جغرافيايي روستا 04/34 شمالي و 54/47 شرقي مي باشد.

روستاي مصر با حدود 120 نفر جمعيت در ميان شن‌هاي روان کوير مرکزي ايران قرار دارد. اين روستا اين روزها از مهمترين و جذابترين مناطق گردشگري ايران به حساب مي‌آيد و نام درياي شني کوير مصر براي بسياري از طبيعت‌گردان آشناست .مصر به همراه دو روستاي بسيارکوچک ديگر به نامهاي اميرآباد و فرحزاد دريک خط شمالي– جنوبي به طول حدود 6 کيلومتر واقع شده‌اند.

کوير مصر ايران، توسط رشته کوه هايي از جانب غرب، جنوب غرب و جنوب شرق محاصره شده است که بخشي از سلسله جبال کوه هاي فلات مرکزي ايران به حساب مي آيد. اين کوير در گودال هايي طبيعي در کوهپايه هاي اين کوه، تپه هاي ماسه اي زيبايي را تشکيل داده است که هدف گردشگري و کوير نوردي مي باشد. روستاي مصر به دليل قرار گرفتن در جنوب کوير بزرگ داراي آب و هواي گرم و خشک است. مردم مصر در سال هاي اخير و به خصوص در ايام گردشگري بيشتر به مشاغل مربوط به اسکان و خدمات به مسافران مصر مي پردازند. شهرت کوير مصر زندگي آنان را نيز تغيير داده است. اما پيش از اين بيشتر به کشاورزي و دامداري مشغول بودند و در کنار کاشت زعفران و گندم به پرورش شترنيز اشتغال داشتند.

دکتر آلفونس گابريل جغرافيدان و جهانگرد اتريشي (متولد 1982) مي‌گويد: «کوير کسي را که يک‌بار اسير افسونش شده باشد هرگز رها نخواهد کرد.» اين جمله‌اي است که پس از سفر به کوير مصر ايران به آن ايمان پيدا خواهيد کرد. افسون آسمان کوير مصر تا پايان عمرتان بارها و بارها شما را به آنجا خواهد کشيد.
Untitled-1

وجه تسميه کوير مصر
چندين سال پيش بنيانگذار روستاي مصر فرد سرمايه‌داري به نام يوسف بود که به شباني و چراندن گوسفندان مي‌پرداخت. عمر اين روستا شايد بيشتر از 100 سال نباشد، اما همه آن را به نام مزرعه يوسف مي‌شناختند تا آنکه قناتهاي روستا خشک و کم آب شد و يوسف را مجبور به حفر چاه با موتورهاي ديزلي انگليسي کرد. چند سال بعد از بهره‌برداري از اين چاه، دوباره سفره‌هاي زيرزميني آب پائين‌تر رفت تا اينکه يوسف چاه عميق‌تري را در کوير مصر حفر کرد به همين دليل اهالي روستاهاي همجوار، اين روستا را «چاه دراز» ناميدند.

اما از آنجايي که يوسف اين نام را دوست نداشت از اهالي خواست چون نام وي يوسف و داستان يوسف پيامبر نيز در سرزمين مصر اتفاق افتاده بود از آن به بعد نام اين روستا را مصر بنامند. اهالي روستا نيز از آنجا که براي يوسف احترام زيادي قائل بودند، اين روستا را “مصر” ناميدند.

ديدني هاي کوير مصر
وجود چاه آب عميق، سرسبزي منطقه بياباني و کشت درخت گز و … جهت جلوگيري از جابجايي شن‌هاي روان، بلوار به عرض حدود 50 متر داخل روستا ، وجود خانه‌هاي کويري و بازسازي آنها جهت اسکان توريست ، موتور سواري، شترسواري در کوير مصر و از همه مهمتر وجود نيزارهايي وسيع و سرسبز در فاصله 5 کيلومتري روستاي مصر و وجود تپه‌هاي شني در اطراف آن از جمله عواملي هستند که باعث جذب تورهاي کوير گشته است.

آسمان کوير چنان به شما نزديک است که حس مي‌کنيد اگر دستتان را دراز کنيد مي‌توانيد ستاره‌اي از آن بچينيد. اين آسمان خيره کننده تنها مورد علاقه چشمان غير مسلح نيست چرا که ستاره شناسان هم مي‌توانند در تمام فصول سال بدون هيچ مانعي در روستاي مصر به تماشاي ستارگان بنشينند.

از ديگر نقاط ديدني اين منطقه مي توان به درياچه نمک خور و کوير طبقه واقع در 50 کيلومتري جاده خور ـ طبس، روستاي گرمه، روستاي محمدآباد کوره گز، روستاي عروسان، روستاي فرحزاد، جاده کاروان گذر عروسان ـ بيدستان، جاده آف رود ابراهيم زهرا، ريگ کله و کوير مرکزي اشاره کرد.

اما از ديدني هاي اطراف روستاي مصر مي توان به چال سلکنون، نيزار مصر، درياچه نمک سلکنون، تخت عباسي، تخت عروس و رمل هاي ماسه اي اطراف روستا اشاره کرد.
رمل‌ها اصلي‌ترين جاذبه کوير مصر هستند. پشته‌هاي شني از ماسه روان که تا پشت ديوار خانه‌هاي روستايي سرک کشيده‌اند. تجربه تماشاي وسعت زرد رنگ رمل‌ها در کوير مصر تجربه‌اي از به يادماندني‌ترين چيزهايي خواهد بود که چشم هر انساني با سفر به کوير مصر ايران مي‌تواند ببيند.

Untitled-1

 

درياچه نمک سلکنون و چال سلکنون کوير مصر
چال سلکنون در موقعيت N340715 و E544666 در استان اصفهان، در جنوب کوير بزرگ مرکزي ايران و در شمال روستاي مصر واقع شده است. چال ها به مناطقي اطلاق مي گردد که نسبت به مناطق اطراف داراي ارتفاع کمتري هستند و حالت فرورفتگي در زمين دارند.

چال سلکنون فرورفتگي زيبايي است که توسط تپه هاي شني محصور گرديده و مناظر زيبايي را پديد آورده است. در قسمت دروني چال سلکنون باتلاق کوچکي وجود دارد، زمين هاي ديواره چال پوشيده از سنگريزه و داراي شيبي مايل در حدود 30 درجه است. در کف فرورفتگي جنس خاک تيپيک مناطق کويري و از جنس خاک هاي قليايي است. کف گودال فاقد هرگونه پوشش گياهي است و تپه هاي ماسه اي پراکنده اي در آن به چشم مي خورد.
علت نامگذاري اين منطقه به سلکنون، سيل ويرانگر سال 1355 روستاي مصر بوده که در اين منطقه درياچه عظيمي ايجاد کرده است. لغت سلکنون ساده شده لغت سيل کنون است که به اين منطقه اتلاق مي گردد.

نيزار روستاي مصر
نيزار مصر در 6 کيلومتري شمال شرقي روستاي مصر و 2 کيلومتري شرق روستاي فرحزاد در شمال شرقي استان اصفهان واقع شده است. موقعيت جغرافيايي نيزار E5448 و N3405 است. محصور شدن نيزار توسط شن هاي روان، جلوه منحصر به فردي به آن داده است. اين نيزار آبشخور اصلي حيات وحش کوير منطقه است، ارتفاع ني ها در پاره اي از موارد به 4 متر هم مي رسد. اين نيزار مکان مناسبي براي عکاسي از حيات وحش کوير مصر است.

علت پيدايش اين نيزار و چشمه آن سيل ويرانگر روستاي مصر در سال   بوده که باعث ايجاد درياچه بزرگي در مکان نيزار فعلي شده است. درياچه مذکور به مرور زمان خشک شده است ولي مسير آب ايجاد شده در زير ماسه ها و زمين هاي اين منطقه موجب شده است که پساب کشاورزي روستاي امير آباد پس از نفوذ به لايه هاي زمين، در منطقه نيزار مجددا به سطح زمين بيايد و باعث ايجاد اين نيزار گردد.

آب نيزار پس از آمدن به سطح و طي مسافتي در حدود 2 کيلومتر مجددا در زير لايه هاي ماسه فرو مي رود و بار دگر در منطقه درياچه نمک سلکنون به سطح مي آيد. با اين تفاوت که به علت شور بودن زمين هاي درياچه، آب بسيار شور مي شود به نحوي که در پايين دست درياچه مسير نهر ايجاد شده کاملا پوشيده از نمک است.

کوير طبقه يا درياچه نمک خور
کوير طبقه يا درياچه نمک خور بزرگترين درياچه نمک فصلي ايران است. زمين نمکي اين منطقه باعث شده است که از هرگونه پوشش گياهي و زندگي جانوري خالي باشد. اما شکل شگفت انگيز کوير طبقه آن را به جاذبه اي شگفت انگيز بدل کرده است. زمين کوير طبقه پوشيده از اشکال پنج ضلعي نمک است که در زمستان و با مخلوط شدن با خاک رس به رنگ سياه و در تابستان به رنگ سراسر سفيد در مي آيد. نمک اين درياچه قديمي ترين نمک سراسر ايران است.

Untitled-1مص

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید