بختک چیست؟ (چرا در خواب اتفاق می افتد؟)

Untitled-1

بَختَک در افسانه‌ها و باور عاميانه

اين نام موجودی تخيلي است که شبها قصد خفه کردن افراد در خواب را دارد. برخي منابع نيز بختک را با کابوس هم‌معني دانسته‌اند.

البته بختک با کابوس هم معنا نيست، بختک موجودي نامريي است که شب هنگام بر بدن انسان چيره مي‌شود و تمام بدن را در اختيار گرفته و قفل مي‌کند، دراين حالت انسان فقط نظاره‌گر ناتواني خود است. ترسي بدون دليل وجود انسان را در بر مي‌گيرد و انسان توان کوچک‌ترين واکنشي نسبت به اين ترس ندارد.

در برخي باورهاي قديمي معتقدند که بختک روي سينه افراد مي‌نشيند و تمام وجود آنها را فلج مي‌کند. شايد ترس انسان گرفتار از اين موجود نيز بدليل اين است که حضور آنرا بر روي خود احساس مي‌کند ولي نمي‌تواند آنرا ببيند. برخي ديگر بر اين باورند که بختک در درون انسان رخنه مي‌کند و بدن را در اختيار مي‌گيرد. اصطلاح (بختک روي زندگيش افتاده) نيز ازين جا وارد ادبيات فارسي شده‌است.

دليل علمی بختک

در طي خواب در مرحله حرکات سريع چشم (REM)، يعني مرحله‌اي که فرد خواب (رويا) مي‌بيند، مغز انتقال پيام‌هاي عصبي به سوي عضلات اسکلتي (به استثناي عضله ديافراگم و عضلات چشم) را متوقف مي‌سازد، تا انسان روياهاي خود را برون ريزي نکند (يعني مثلاً وقتي در خواب مي‌بيند مي‌دويد، از رختخواب بلند نشويد و شروع به دويدن نکنيد). هنگامي که شما قصد داريد از خواب بيدار شويد،
مغز مجدداً کنترل عضلات را به دست مي‌گيرد. اما گاهي اوقات، قبل از اينکه مغز کنترل عضلات اسکلتي را به دست گيرد و عضلات از حالت فلج بودن خارج گردند، انسان هوشياري خود را باز مي‌يابيد که نتيجه آن احساس ترس آور فلج بودن بدن خواهد بود.

نقطه مقابل اين عارضه زماني است که برخي افراد هنگام ديدن رويا، دست‌ها و پاهاي خود را تکان مي‌دهند و يا در موارد شديد تر دچار خوابگردي(راه رفتن در حين خواب) مي‌شود.

0/5 ( 0 نظر )


نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید