صنعت خودروسازی

Untitled-1-Recovered

بخش صنعت يکي از مهم ترين بخش هاي اقتصادي هر کشور محسوب شده و نقش زيادي در رشد و توسعه کشورها ايفا مي کند. از نظر تاريخي، مفهوم صنعتي شدن و صنعت بر مفهوم توسعه مقدم است؛ يعني بنا بر تجربه تاريخي، ابتدا انقلاب صنعتي اتفاق افتاده و سپس مفهوم توسعه شکل گرفته است. صنعت خودرو يکي از مهمترين صنايعي است که نقش قابل ملاحظه اي در رشد اقتصادي داشته و به اعتقاد برخي اين صنعت، مهمترين نيروي محرکه توسعه اقتصادي در قرن بيستم بوده است و ساليان پيش “پيتر دراکر” به آن لقب صنعت صنعت ها را اطلاق نموده است . به هر حال، در آن دوره اين “صنعت صنعت ها” يا به تعبيري “لوکوموتيو صنايع”، آيينه تمام نماي توسعه اقتصادي و صنعتي برخي از کشورهاي صنعتي بوده است و در هر کشوري به عنوان يکي از شاخص هاي مهم پيشرفت صنعتي به حساب مي آمد.

Untitled-1-Recovered

ايران نيز براي بهره گيري از اين موتور محرکه زمينه را از طريق اجراي پاره اي از طرح هاي عمراني و ايجاد جاده و خيابان در شهرها فراهم ساخت. سرعت ورود اتومبيل در ايران از سال 1300 به بعد شروع شد. در آن سال ها کشور به دليل عدم توانمندي در ساخت اتومبيل، مجبور به خارج کردن ارز و واردات اتومبيل شد. در اين رابطه صاحبان صنايع اتومبيل درصدد بودند تا آنجا که ممکن است اجزاي متشکل اتومبيل را در داخل تهيه کنند و در اثر تشويق و ترغيب صاحبان صنايع و اعطاي وام ها، بتدريج با راهنمايي وزارت اقتصاد، کارخانه هايي جهت توليد ماشين سواري، اتوبوس و کاميون داير گرديد و بهره برداري از آنها آغاز شد. اولين کارخانه اي که توانست مونتاژ و سپس ساخت سواري در ايران را برعهده گيرد، کارخانه جيپ ايران بود که در سال 1336 تاسيس شد و با دريافت 60 ميليون ريال وام از وزارت اقتصاد شروع به توليد کرد. اين کارخانه، با امکانات موجود هر ساله تعداد محدودي خودرو توليد مي کرد که تا حدودي جاي واردات خودروهاي مشابه را گرفته بود. بعد از آن در سال 1338 شرکت مرتب (لندرو) و شرکت صنعتي سايکا (فيات) در سال 1338 تاسيس شد که هر سال، تعدادي سواري توليد و تهيه مي نمود. همزمان با تاسيس شرکت صنعتي سايکا، شرکت سهامي خاور (مرسدس بنز) اولين کارخانه کاميون سازي را در ايران تاسيس کرد. در سال 1341 شرکت سهامي صنعتي کارخانجات ايران ناسيونال براي تهيه اتوبوس، وانت، استيشن، ميني بوس و آمبولانس نيز به اين گروه پيوست و در سال 1345 توليد پيکان را آغاز کرد. همزمان با آن کارخانه ليلاندموتور نيز در زمينه ساخت کاميون هاي سنگين دست به فعاليت هايي زد. يکسال بعد شرکت زامياد که غير از ساخت و مونتاژ کاميون فعاليت عمده ديگرش تهيه تراکتور بود، تاسيس گرديد. در سال هاي پس از آن نيز به تدريج شرکت سهامي کارخانجات صنعتي پارس لوکس که در تهيه اتوبوس و ميني بوس شهرت داشت در اين زمينه فعاليت نمودند.

همزمان با توليد پيکان مونتاژ سيتروئين نيز شروع شد و در سال 1347 بهره برداري از آن آغاز گرديد. در سال 1352 کارخانجات جنرال موتور ايران مورد بهره برداري قرار گرفت و به توليد شورلت ايران پرداخت. بطور کلي در سال 1354 تعداد سيزده واحد توليدي در صنعت اتومبيل سازي فعاليت داشتند که 38 درصد از کل واحدهاي مذکور اتومبيل سواري توليد مي کردند.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي به علت مشکلات ناشي از جنگ، توليد خودرو دچار افت شديدي گرديد. در اين سال ها سياست معيني براي توليد خودرو طراحي نشد و وارداتي هم در اين زمينه صورت نگرفت. علاوه بر آن، بستري براي توليد خودروي داخلي نيز فراهم نگرديد. در اين سال ها صنعت خودرو سازي دچار يک بي برنامگي و رکود شد و تحرکات موجود در سال هاي اوليه دهه 60 هم به توليد خودروهاي وانت، اتوبوس، کاميون و ميني بوس مربوط بود. بعد از اتمام جنگ شرکت هاي خودروسازي ايران با حمايت دولت شروع به فعاليت کردند. اين امر منجر به گسترش توليد داخلي و ايجاد شرکت هاي قطعه سازي در کشور شد.

Untitled-1-Recoveredآنچه در بالا بيان گرديد در واقع مقدمه اي بر آغاز فعاليت صنعت خودرو تا به امروز بوده است اما از آنجايي که سياست هاي صنعتي تاثير عمده اي را بر ديگر متغيرهاي کلان اقتصادي از جمله رشد اقتصادي، اشتغال، تورم، سرمايه گذاري‏، نرخ سود بانکي و …. دارد ازاين رو ضرورت دارد آثار صنعت خودرو در اقتصاد بصورت همه جانبه و از تمام زوايا مورد بررسي قرار گيرد و نبايد فقط بر روي بخش خاصي بدون در نظر گرفتن منافع جامعه متمرکز و به دفاع و يا نقد اين صنعت پرداخت. بديهي است که شناخت ساده انديشي ها در درک توسعه صنعتي بر مسائل و مشکلات و راه حل هاي آن پرتو مي افکند. يکي از ساده انديشي ها اين است که معمولاً صاحب صنعتي شدن را با صنعتي شدن يکي مي شمارند. عده اي تصور مي کنند که اگر در کشوري کارخانه هايي از جمله کارخانه هاي اتومبيل سازي احداث شود که با استفاده از ابزار و تجهيزات و نيروي انساني، مواد اوليه و نيز مواد واسطه اي را تبديل به کالاهاي مصرفي يا سرمايه اي بکنند اين کشور صنعتي شده است. اما بايد توجه داشت که صنعت مذکور بايد بر اساس مزيت هاي کشور شکل گرفته باشد تا بتواند ارتباط را با بخش هاي اقتصادي حفظ نمايد. در اين صورت است که با گسترش و توسعه صنعت مذکور ارتباطات پسين و پيشين محکم تر شده و بخش هاي ديگر نيز رشد مي يابد. زماني که صنعت مذکور نتواند رابطه هاي فوق را حفظ کند ناهمگوني در صنايع پيشين و پسين رخ مي دهد که آثار آن چيزي جز اتلاف منابع و تخصيص غير بهينه امکانات نخواهد بود.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : خودرو آسمونی

نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید